Про здоров`я

Про здоров`я

  40461  30-31 серпня 2018 року у м.Києві проходив дводенний семінар, національна робоча зустріч з питань дифтерії за участю експертів національного рівня, включаючи клінічних фахівців, епідеміологів, співробітників референс-лабораторії, фахівців баклабораторій з кожної області України. Семінар проводили фахові експерти Бюро ВООЗ в Україні, Європейського регіонального Бюро ВООЗ, Штаб квартири ВООЗ та Регіональної референтної лабораторії у тісній співпраці з командою експертів Центру громадського здоров’я України.40641
   Ефективність виконання Національної програми імунізації в Україні суттєво зменшилась протягом останніх десяти років. Україна має найнижчий рівень охоплення більшістю антигенів, включених до Національного календаря щеплень і очолює перелік країн Європейського регіону ВООЗ з найбільш нещепленими дітьми. Згідно з останнім звітом про проведення оцінки SAGE (Стратегічна консультативна група експертів з питань імунізації) за 2017 рік. Україна належить до десяти осібних країн з потенційно низьким рівнем охоплення трьома дозами вакцини проти кашлюку-дифтерії-правцю (КДП).
    Завдяки об’єднаним зусиллям Міністерства охорони здоров’я України, Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я та міжнародних партнерів щодо програми імунізації, рівень охоплення трьома дозами КДП дещо збільшився в 2017 році, досягнувши 50%. Однак, він ще нижчий за регіональні та глобальні цільові показники.
    Тривалий дефіцит імунітету в населення призвів до випадків дифтерії у дорослих та підлітків. З початку року, станом на 15 серпня 2018 року, сім випадків дифтерії було зареєстровано у трьох областях України (2 випадки в Луганській області м.Рубіжне, де захворіли дорослі; 1 випадок в м.Боярка Київської області дитина до 15 років та сімейне вогнище в Чернігівській області – 2 дітей 3-х та 11 років та 2 дорослих).
 40425   Для вирішення ситуації з дифтерією та подальшого посилення епіднагляду та програми імунізації, Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я звернувся до ВООЗ із запитом щодо проведення такої національної зустрічі-семінару з питань дифтерії.
    На цій зустрічі було надано огляд щодо дифтерії у регіоні та країні; вивчались сучасні глобальні настанови ВООЗ щодо епіднагляду за дифтерією та імунізацією; обговорювались здобутки та складнощі системи епіднагляду за дифтерією в Україні та обговорювалось питання нової національної настанови з питань епіднагляду за дифтерією; розглядалась застосовність щеплення проти дифтерії-правця у дорослих та вносились рекомендації для регіонів, включаючи мікро-планування, звітність, моніторинг.

Завідуюча бактеріологічної лабораторії
ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України»               В.В. Бех

0Shares
/ Про здоров`я

“Ох, лето красное! Любил бы я тебя тебя,
Когда б не зной, да пыль, да комары, да мухи”.
А.С.Пушкин

  orig  Середина літа. В повітрі застигла спека, і навіть вітерець не рятує від неї. Над головою простягається бездонне голубе небо, і кожен із нас мріє про відпочинок.
    Деякі вибирають поїзду на море, бажаючи насолодитись золотистим піском, теплими хвилями. Сьогодні дуже популярним став відпочинок за кордоном: в Єгипті, Туреччині, Тунісі, Таїланді, Об’єднаних Арабських Еміратах. Солений морський вітерець, лагідна піна хвиль роблять цей відпочинок незабутнім. На згадку про море ми привозимо додому засмагу, мушлі, спеції, світлини… і екзотичні хвороби: малярію, різноманітні гарячки, лейшманіоз, кліщовий енцефаліт.
   Деякі надають перевагу поїздкам за місто до родичів, де літо прикрасило своїми плодами сади і городи. Навколо стигнуть вишні, за ними поспівають жовтобокі абрикоси. На грядках ніжно цвітуть огірки, помідори. В пам’ять про сімейний відпочинок ми привозимо додому смачне бабусине повидло, банки з компотами, соліннями… і різноманітні шлунково-кишкові інфекції, гельмінтози.
     imagesДеякі люблять їздити влітку на риболовлю. Коли тільки сонечко вигляне із-за  горизонту, човен тихо плине по воді. Тишу навколо розриває тільки крик жайворонка. Чарівне злиття з природою доповнює радість улову. З рибалки ми  привозимо своїми руками виловлену рибу… і лептоспіроз.
Деякі надають перевагу прохолоді лісу, де під зеленою густою кроною дерев ховається мох, папороть, дзвіночки. Ліс – це великий світ, повний життя. Високо в гілках співає соловейко, скрізь літають метелики, скрегочуть коники-стрибунці, а під кущами або на галявині ростуть різноманітні гриби. Про пам’ять казкового лісу ми приносимо додому суцвіття квітів, гриби… частина з яких може викликати отруєння та кліщі, які можуть бути переносниками хвороби Лайма.

24152

 Літо дарує нам не тільки довгоочікувану радість відпочинку, але і різні захворювання. На сайті ДУ “Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” постійно надається інформація щодо профілактики різноманітних інфекційних захворювань. Тому, перш ніж відправитись в подорож зайдіть на наш сайт і перегляньте правила безпеки, щоб уникнути ексцесів на відпочинку.

       Бажаємо Вам хорошого літнього відпочинку і тільки приємних спогадів.

Завідувач відділення організації
епідеміологічних досліджень
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                                 Тетяна Федак

0Shares
/ Про здоров`я

   18 грудня 1846 року стало для медицини історичною датою, адже в цей день в Європі вперше дізналися про дію ефіру. Багато хто не міг повірити, що відтепер оперативне втручання може проходити при повній відсутності больових відчуттів.

   Як все починалося або трохи передісторії.

  Вільям Томас Грін Мортон – американський лікар, завдяки своїй пристрасті до пізнання секретів медицини створив “перший ступінь” для пацієнтів до медицини без болю.

   Пропрацювавши кілька років дантистом, молодий лікар усвідомив, що може досягти більшого і зробити більш вагомий внесок у розвиток медицини і приступив до вивчення медицини.

   Зустріч з доктором Джексоном з Бостона стала доленосною, так як саме Джексон розповів Мортону про ефір.

   “Велику користь приносить шматочок вати, змоченої в ефірі, якщо покласти його на зуб, який хочуть пломбувати.” – розказував доктор Джексон.

   Дізнавшись про властивості ефіру, Мортон приступив до вивчення дії даної речовини. Перші досліди були проведені на собаках.

   Варто відзначити, що на дослідах з тваринами лікар не зупинився, а приступив до дослідів на собі. Із записів Томаса Гріна Мортона: “Я придбав ефір фірми Барнетта, взяв пляшку з трубкою, замкнувся в кімнаті, сів в операційне крісло і почав дихати випарами. Ефір виявився настільки міцним, що я мало не задихнувся, проте бажаний ефект не настав. Тоді я намочив носову хустку і підніс її до носа. Я глянув на годинник і незабаром втратив свідомість. Прокинувшись, я відчув себе немов в казковому світі. Всі частини тіла ніби оніміли. Я відрікся б від світу, якщо б хтось прийшов в цю хвилину і розбудив мене. В наступний момент я вірив, що, мабуть, помру в цьому стані, а світ зустріне звістку про цю дурницю лише з іронічним співчуттям.

   Нарешті я відчув легке лоскотання в фаланзі третього пальця, після чого спробував доторкнутися до нього великим пальцем, але не зміг. При другій спробі мені вдалося це зробити, але палець здавався абсолютно занімілим. Мало-помалу я зміг підняти руку і вщипнути ногу, причому переконався, що майже не відчуваю цього. Спробувавши піднятися зі стільця, я знову впав на нього. Лише поступово я знову знайшов контроль над частинами тіла, а з ним і повну свідомість. Я негайно ж глянув на годинник і виявив, що протягом семи-восьми хвилин був позбавлений сприйнятливості. Після цього я кинувся до свого робочого кабінету з криком: «Я знайшов, я знайшов!»

   Незважаючи на настільки вагомий внесок в розвиток медицини, лікар не був удостоєний фінансової винагороди, крім одноразової премії в розмірі 2500 франків за практичне застосування ефіру. Мортон доживав свої останні дні в страшних злиднях.

   На пам’ятнику Мортону написано: «Вільям Томас Грін Мортон, який відкрив хірургічне знеболювання, який попередив і знищив біль при операціях. До нього хірургія в усі часи була мукою, а відтепер наука панує над болем».

0Shares
/ Про здоров`я

В похмурий мокрий призимовий час
Піклуйся і про себе і про нас
Щоб з грипом у подушку не звалитись
І вірусом АH1N2(Мічіган) й АH3N2 (Гонконг) не заразитись
В лікарню поспіши заздалегідь
І вакцинуйся там , як слід
***
Про маску незабудь в аптеці
Кватирку відкривати не лінись
Для організму в зимню пору
На вітаміни не скупись
Часник , лимони і калина
Хай завжди будуть на столі
І кусок сала й цибулина
Не будуть зайві у ці дні
***
Утепліть горло, руки й ноги
І не втрачайте настороги
Щей добрий настрій повсякчас
І феромони навкруг Вас
Тоді ні грип ні ГРВІ та й інші ще хвороби
Не перетнуть до свят ні стежки ні дороги

Тетяна Єрмакова

0Shares
/ Про здоров`я

   Ось і настав цей незабутній день – завершальна мить захопливого курсу з громадського здоров’я. Фінальні конгеніальні презентації, креативна команда однодумців, у складі якої нам випала честь 20 днів поспіль навчатися новому, ще незвіданому, але цікавому і надзвичайно потрібному українській нації.

   Перші кроки щодо планування програм, розрахунки фінансування, оцінка і реалізація були нелегкими, дещо невпевненими, але перемогла наша наполегливість і послідовність дій. І найголовніше: при будь-якій проблемі успішна комунікація, створення адекватного плану заходу її ліквідації та постійний контроль його виконання – запорука вирішення любої проблеми.

 надежда  “Дорогу здолає той, хто йде!” І от – результат: сертифікат про успішно пройдене навчання на циклі тематичного удосконалення «Сучасні аспекти громадського здоров’я» отримала завідувач організаційного відділу Надія Криворучко та лікар з гігієни дітей та підлітків Зоя Мамонтова. зоя

 

    Державна установа «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» дякує організаторам курсу тематичного удоскона-лення, а також усім викладачам та лекторам за змістовну та цікаву співпрацю.

0Shares
/ Про здоров`я

Щоб коросту не вхопити,
шкіру з милом треба мити.
Простирадла прасувати,
в бані віник лиш свій мати.
***
При міграції в Європу,
на курорт чи на роботу:
«Будь уважний до сусіда!
Компанюй лиш за обідом,
спати з незнайомцем зась!
І мине тебе напасть».
***
В домі чистоти тримайся,
чужий одяг не вдягайся.
Речі з «Євро секонд -хенду»,
обробляй дез-реагентом.
***
Щоб свербіж, як та гієна
в нічний час не турбував,
особисту гігієну
поклади на кон і край!
***
Якщо вже не вбереглися
і не можете спастися,
до лікарні завітайте
і поради попитайте.
***
Лікар Вам порадить ліки,
й ви запомните на віки,
що короста то хвороба
й треба мати насторогу.

Автор помічник лікаря-епідеміолога
Ярмолинецького МРВ Тетяна Єрмакова

0Shares
/ Примітка, Про здоров`я

Боротьба з сифілісом.

      У наш час експерименти над собою у сучасних лікарів перестали бути «золотим стандартом» медицини і вимогою професійної честі. А декілька століть тому все було інакше. Лікарі не мали змоги детальним чином вивчати ту чи іншу хворобу. Багато діагнозів були припущеннями і єдиним варіантом довести свою правоту було проведення медичних експериментів на собі.

   В 19 сторіччі проблемою № 1 був сифіліс, перед яким люди були зовсім беззахисними, через відсутність інформації про особливості даної хвороби. На той час не було ні ліків ні уявлення про методи профілактики цього захворювання. Тому для лікарів тих часів однією з найважливіших задач було вивчення та знешкодження цього запеклого ворога. Медики шукали будь-які шляхи боротьби з хворобою, а експерименти лікарів над собою більше нагадували звичайне дійство.
Люди у розквіті сил прирікали себе на багаторічне гниття заживо навіть не в ім’я перемоги над цим прокляттям, а лише для уточнення деяких особливостей його поширення. Між лікарями було немовби постійне суперництво, кожен хотів довести, що тільки його теорія є вірною.

      І сьогодні неможливо байдуже читати уривки з їхніх історій хвороби: ”Молодий лікар … прищепив собі матеріал від дитини, яка з’явилася на світ з цією хворобою … Коли після щеплення цей лікар захворів, інший лікар заразився від нього тільки для того, щоб дізнатися, чи заразна хвороба після такого пасажу інфекції через кілька організмів”.

     У 1843 році лікар з Франції — Жозеф Олександр Озіас-Тюренн запропонував метод «сіфілізації» — щеплень здоровим людям матеріалу від тих хворих, у яких сифіліс протікав в доброякісної формі.

    Жозеф був упевнений, що завдяки цьому методу у здорових людей виникне імунітет до сифілісу.

      Сама пропозиція та перші досліди лікаря на добровольцях викликали бурхливі суперечки в медичному та науковому співтоваристві Франції.

     У 1851 році Карл Ліндеманн вирішив спростувати ідею «сіфілізації», тому провів цей експеримент на собі.
Для цього він зробив невеликий розріз на своїй руці і заніс до рани інфікований матеріал і вже через кілька тижнів захворів на сифіліс у найважчій формі.
Сифілітичні виразки покривали все його тіло, але він категорично відмовлявся приймати будь які ліки щоб бодай трохи позбавити себе від страждань. Основною метою було доведення експерименту до кінця.

     Слід зазначити, що лікар проводив цей дослід під наглядом спеціальної комісії, яку Паризька медична академія призначила для вивчення цього питання.

   В той момент, коли члени комісії намагалися переконати Ліндеманна, що, відмовляючись від лікування, він прирікає себе на вірну смерть, він відповів:
“Тим краще! Моя смерть доведе, що вчення про «сіфілізацію» є жахливою помилкою, і попередить нові нещастя”. Відчайдушний лікар свого домігся — пропозицію Жозефа Озіаса булу відкинуто.

      “Потрібно мати мужність ціною життя доводити свої переконання, і якщо буде потрібно, то померти заради науки, як люди вмирають в бою за свою країну. Монсеньйор Озіас повинен ввести собі гній з виразки мавпи і отримати типові симптоми сифілісу“, — вимагав найбільший фахівець з венеричних хвороб Філіп Рікор.

      Жозеф Озіас не відповідав на ці вимоги, в зв’язку з чим його репутація в очах колег виявилася неабияк зіпсованою. Відмовившись проводити цей експеримент на собі він назавжди втратив свій авторитет. Тільки після смерті лікаря в 1870 році з його заповіту і результатів розтину тіла стали відомі шокуючи факти: перед тим, як почати досліди на інших, лікар багато разів прищеплював сифілітичний матеріал собі. У нього це не викликало ніяких проявів хвороби, що, посприяло виникненню ідеї «сіфілізації».

 

Підготував      В.В.Овчарук

0Shares
/ Примітка, Про здоров`я

Скоро свята Новорічні наступають
І за стіл святковий нас закликають
І тут щоб ботулізмом не захворіти
Потрібно консерви при 1000С прогріти.
Консерви м’ясні, рибні, овочеві,
Особливо, домашні дуже опасні.
Бо якщо з землею спора ботулізму попаде у банку
То ми можемо осліпнути і не дожити до ранку.
Щоб до 100 років нам дожити
Потрібно консерви вдома не робити,
А харчові продукти в морозильну камеру помістити.

Лікар з гігієни харчування
Хмельницького  міськрайонного відділу                      В.В. Щавінська

0Shares
/ Примітка, Про здоров`я
ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Усе почалося з води
Вода з”явилася на Землі з її народження. Вона – однолітка нашого світу. Саме завдяки воді, зародилося життя. На Землі не існує жодного живого організму, в якому немає води, навіть найпростішого! Таким чином, ми бачимо, що вода – це найважливіша на нашій планеті рідина. У воді зароджується життя. Без неї неможливе існування рослин і тварин. Життя є лише там, де є вода і, навпаки, де знаходиться вода, там є життя.  За словами академіка В.І.Вернадського:  „Вода без життя в біосфері невідома”.

Вода має пам”ять
Учені довели, що вода може сприймати, зберігати й передавати будь-яку інформацію, навіть слова, думки й емоції. Результати експериментів показують, що воді досить зіштовхнутися з речовиною, щоб зрозуміти все про її властивості й зберегти їх у пам”яті.

Вода – аналог комп’ютера
Вода може усмоктувати й зберігати людські емоції, думки й будь-яку зовнішню інформацію: слова, бесіди, молитви. Учені розповіли, що в молекулах води є кластери – комірки пам”яті, куди вода записує інформацію.Це можна назвати аналогом комп”ютерної пам”яті.

Вода передає емоції
Вода може сприймати позитивні думки й гармонічні емоції. Вона передає їх іншій людині, що п”є або використає цю воду. Людина на 80% складається з води, тому вона може зарядити себе потрібними емоціями.

Вода всмоктує почуття
Свята вода здобуває цілющі властивості. Учені зафіксували факти перетворення силоміць думки морської води в прісну, гнилої – у свіжу. Позитивний вплив на воду роблять слова любові й подяки, негативне – слова ненависті.

Вода – незвичайна рідина
Вода має багато властивостей, яких не мають інші рідини. Учені не можуть пояснити, чому при мінусовій температурі щільність води зменшується, а при плюсовій збільшується. Вода – єдина речовина на планеті, представлена в трьох станах: рідкому, твердому й газоподібному. Крім того, вода – самий потужний розчинник на Землі.

Вода може зцілити нас і планету.
Воду можна програмувати силоміць нашими думками та емоціями. Тому, виходить, що саме ми можемо управляти водою, свідомо передаючи їй свою любов та подяку!

0Shares
/ Про здоров`я
ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

    Ми звикли ненавидіти понеділок, адже саме в цей день ми відчуваємо себе найгірше. Ця проблема досить розповсюджена та носить назву «соціальний джетлаг».

    Якщо в будні дні ви лягаєте спати в 23 години вечора, а прокидаєтеся в 7 годин ранку, організм звикає до такого розпорядку. Але у вихідні дні розпорядок відчутно порушується і ви лягаєте спати пізніше, а прокидаєтеся мало не днем, створюючи тим самим «джетлаг» для свого мозку. Сам термін «джетлаг» означає порушення ритмів людини, пов’язаних з різким переходом в інший часовий пояс після польоту на літаку. Різко змінюючи режим сну по вихідних, ви створюєте такий же «джетлаг».

     Недавнє дослідження довело, що важливо не тільки, скільки ви спите, але також і те, коли ви спите. Навіть, якщо ви проспали необхідні 8 годин, на ранок відчуття все одно можуть бути не з найкращих, якщо ви лягли спати в незвичний для вас час.
Є кілька речей, які визначають, коли організму найкраще спати:
1.Чутливість до світла.
2.Генетичні схильності.

    Вчені підтвердили теорію про те, що ми можемо бути як «совами», так і «жайворонками». Ще сильніше ускладнює ситуацію те, що ці біологічні ритми можуть змінюватися з віком і якщо в молодості ви любили вставати пізніше, то в зрілому віці можете легко перетворитися на «жайворонка».
Навіть якщо ви шляхом спостережень з’ясували, що найкраще почуваєте себе, коли лягаєте в 10 і прокидаєтеся в 7, не факт, що у вас вийде дотримуватися такого режиму. Можливо, через роботу доведеться вставати раніше, а через друзів доведеться розважатися і до півночі. Найгірше, якщо ви працюєте по змінах. Дослідження показали, що люди, які працюють вночі сильніше схильні до діабету і хвороб серця.

     У 2012 році німецький дослідник Тіль Роеннберг досліджував «соціальний джетлаг» і його вплив на наше самопочуття. Виявляється, що навіть невелика зміна режиму на вихідних негативно позначається на організмі. Якщо бути точніше, то з його дослідження випливало те, що зміна режиму на годину по вихідних збільшує шанс ожиріння на 30%.
Який же вихід із цієї ситуації ?
1. Висипайтесь в будні дні. Ви напевно знаєте, скільки годин сну вам потрібно, щоб відчувати себе добре. Їх брак призводить до бажання «відіспатися» по вихідним. А це призводить до жахливого самопочуття в понеділок.
2. Вставайте рано у вихідні. Звучить не дуже, але хоча б спробуйте. Прокиньтесь в суботу і неділю в такий час, як і в будні дні і постежте за своїм самопочуттям в понеділок. Воно повинно покращитися.
3. Спіть вдень. Якщо ви вирішили подрімати у вихідний день, то краще робити це в проміжок з 12 до 16 дня і спати не більше 30 хвилин. Цифри взяті з цього дослідження.
4. Сонячне світло по понеділках. Якщо самопочуття в понеділок залишає бажати кращого, то спробуйте вийти на сонце. Як ви пам’ятаєте, одним з головних факторів, що впливають на сон, є чутливість до світла, яке визначає рівень мелатоніну. Вийшовши на сонце, ви будете почувати себе менш сонними.

0Shares
/ Про здоров`я
Loading...