Ярмолинецький міжрайонний відділ

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Ярмолинецький міжрайонний відділ

   Відповідно до «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних закладів, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів на 2018 рік», у листопаді фахівцями Ярмолинецького міжрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України», проведено моніторингові відвідування Виноградівського психоневрологічного інтернату, Монастироцької ЗОШ І-ІІст., Баламутівського НВК та Михалковецького ЗДО «Берізка».
   Під час відвідування досліджено 1 зразок води питної на відповідність вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Дана проба води не відповідає по санітарно-хімічних показниках по завищеному вмісту амонію, а за показниками епідемічної безпеки – відповідає вище вказаному стандарту.
      Було проведено обстеження 5-ти працівників харчоблоку ПНІ на бактеріоносійство патогенного стафілококу та кишкової групи інфекцій – бактеріоносійство кишкової групи інфекцій не виявлено, патогенний стафілокок із носа виявлений в двох працівників.
    Проведено 151 замір рівня штучної освітленості у вище вказаних закладах на відповідність вимогам ДБН В.2.5-28-2006 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Природне і штучне освітлення», ДБН В 2.5-23-2003 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Проектування електрообладнання об’єктів цивільного призначення», Наказу МОЗ України від 24.03.2016 року №234 Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 14.04.2016 року за № 563/28693.71 замір рівня штучної освітленості в приміщеннях Виноградівського ПНІ, ЗОШ, НВК та ДНЗ не відповідає вимогам вище вказаних стандартів.
    Проведено 86 замірів параметрів мікроклімату в обстежених закладах.17 замірів мікроклімату не відповідають встановленим нормативам згідно вимог ДСанПіН 5.5.2.008-01 «Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загально-освітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу», Наказу МОЗ України від 24.03.2016 року №234 Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 14.04.2016 року за № 563/28693, ДБН В.2.2-18:2007 «Державні будівельні норми України. Будинки і споруди. Заклади соціального захисту населення».
   Про результати лабораторних досліджень проінформовано керівників закладів з наданням протоколів лабораторних досліджень та рекомендацій для усунення виявлених відхилень.

Фельдшер санітарний                                               Білявська Я.А.
Ярмолинецького міжрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»

0Shares

      Аналізуючи захворюваність паразитарними хворобами по Ізяславському району за 10 місяців поточного року слід відмітити, що рівень захворюваності на ентеробіоз виріс в порівнянні з аналогічним періодом минулого року більш ніж втричі та становить 108,2 вип. на 100 тис. населення, на 23 % збільшилася захворюваність на аскаридоз і становить 166,9 вип. на 100 тис. населення, а показник захворюваності лямбліозом, хоч і знаходиться на рівні минулого року (становить 51,9 вип. на 100 тис. населення) проте є найвищим по області.
      З усіх випадків паразитарних захворювань, які реєструються на території району, більше 74% серед дітей, що обумовлено фізіологічними особливостями розвитку дитячого організму, недостатньо розвиненими навичками особистої гігієни та тісним контактом з іншими дітьми.
   Слід відмітити, що всі уражені виявлені при обстеженні під час стаціонарного лікування. Однак, зовсім відсутні випадки виявлення інвазованих при амбулаторному лікуванні чи профілактичному обстеженні, а отже, з амбулаторного прийому діти на обстеження не направляються, і тому, реальна захворюваність дітей на гельмінтози може бути на порядок вищою.
  Точно визначити наявність паразитів у дитини без специфічних лабораторних досліджень неможливо, оскільки клінічних проявів паразитарних захворювань багато, часто вони неспецифічні і можуть мати ознаки інших інфекційних та неінфекційних хвороб. На ймовірність глистної інвазії може вказувати збільшення понад норму еозинофілів в розширеному аналізі крові при нормальних всіх інших показниках.
    Але запідозрити наявність хвороби можливо, звернувши увагу на стан здоров’я дитини та його поведінку. Уражені гельмінтами діти стають вередливими, дратівливими, плаксивими, перебірливими у харчуванні. Не рідко у них розвивається головний біль, нудота, біль у животі, блювота, підвищення температури тіла, зниження апетиту, втрата ваги, шкірні висипання, кашель, блідість шкіри, свербіж в області анального отвору, який посилюється у вечірній та нічний час, «скрежет» зубами. Доведено, що довготривала інвазованість гельмінтами знижує імунітет дитини та іноді сприяє помітному відставанню у фізичному та розумово – психічному розвитку.
    Ураження гельмінтозами може спричиняти й різні ускладнення: аскаридоз може спровокувати апендицит, холецистит, кишкову непрохідність, бронхіт, пневмонію; ентеробіоз ускладнюється дерматитом, запаленням статевих органів у дівчаток, панкреатитом; лямбліоз може ускладнитися як дисбактеріозом, так і розвитком патології з боку гепатобіліарної системи (холецистит, холангіт, дискінезії жовчовідвідних шляхів), а також алергічними проявами (кропивниця, еритема шкірних покривів, бронхіальна астма і астматичний бронхіт, риніт, артралгії, артрит, кон’юнктивіт, та інш.).
   Проблема гельмінтозів в тому, що часто хворим лікують наслідок проявів захворювання, а не саму причину хвороби. Враховуючи, що планове обстеження дітей на гельмінтози, як правило, не здійснюється в повному обсязі, тому батьки мають самі подбати про здоров’я своїх дітей. Зокрема подаючи власний приклад з дотримання правил особистої гігієни (рутинне миття рук) не лише перед прийомом чи приготуванням їжі, а і просто повернувшись з прогулянки чи роботи, здійснення якісного миття овочів, фруктів,зелені перед вживанням чи приготуванням їжі, дотримання вимог санітарного благополуччя садиби.
   Діагностика гельмінтозів нескладна і полягає у дослідженні фекалій чи перианального зскрібка на наявність яєць гельмінтів. Імунітет після перенесених паразитарних хвороб ненапружений та нестійкий, так що хвороба може повторитися при не усуненні причини, яка їх спричинила. Ізяславський міжрайонний відділ ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» має можливість на платній основі здійснювати обстеження населення та дослідження грунту, піску, овочів, води питної, стічної, змивів на наявність яєць збудників паразитарних захворювань, для цього потрібно лише звернутись.
      Пам’ятайте, що захворювання легше попередити, ніж потім лікувати.
    Тож не будьте байдужі та дбайте про здоров’я своїх дітей і будьте здорові !

Завідувач відділення організації
епідеміологічних досліджень,
лікар-епідеміолог Ізяславського
міжрайонного відділу ДУ «Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України»                       Т. Заморська

 

0Shares

     Правець відомий людству з далекої давнини. Найдавніший опис проявів правця знайдено в єгипетському папірусі, датованому близько 2600 років до нашої ери. Гіпократ, в якого від правця начебто помер син, описав перебіг данного захворювання понад 2430 років тому і дав йому назву. Ще тоді було помічено, що значно частіше правець виникає під час війни, що є актуальним і сьогодні, тому й слід бути «підготованим» в питаннях профілактики правця.
     Правець – це гостре інфекційне захворювання, що вражає нервову систему і проявляється сильними судомами. Від важких форм захворювання смертність сягає більше 50%. Викликається правець правцевою паличкою. Зараження відбувається при попаданні збудника в рану, де мікроби розмножуються, виділяючи дуже сильну отруту- правцевий токсин. Мікроби правцю перебувають в кишечнику тварин, звідки потрапляють в грунт, зберігаються в ньому на протязі десятиліть. Тому рани, забруднені землею чи гноєм тварин, особливо небезпечні. Захворювання починається як правило, через 6-14 днів після зараження спочатку виникає спазм жувальних м’язів, внаслідок якого хворий не може відкрити рота. Потім з’являється напруженність м’язів потилиці, спини, тіло витягується напівдугою, наступають судорожні скорочення м’язів всього тіла, пошкоджується цілісність м’язів.
   В Україні реєструються все більше випадків летальності від правця і перевищує 60%. Високу летальність від правця зумовлюють:
– вікова структура хворих, 85 % якої складають люди похилого віку, переважно старше 60 років;
– порушення здійснення як планової активної, так і активно-пасивної (носія травми) імунізації, що не забезпечує належного захисту рівня протиправцевого імунітету;
– наявність регіонів з високим ризиком зараження, де ступінь осіменніння грунтів правцевою паличкою 95-98%.
   Враховуючи такий ризик захворювання, кожний повинен знати, що від своєчасного проведення профілактичних щеплень і спецефічної профілактики залежить Ваше здоров’я і життя.
      В Ярмолинецькому районі від правця щеплено 93,9 % дітей, і 45,8 % дорослих.

Помічник лікаря епідеміолога
Ярмолинецького міжрайонного відділу                                                Єрмакова Т.О.
ДУ «Хмельницький обласний лабораторний
центр МОЗ України»

0Shares

   Дотримання санітарно-гігієнічних показників мікроклімату в дошкільних навчальних закладах є одним з ключових у збереженні та зміцненні стану здоров’я вихованців дитячих дошкільних закладів.
   Вікові особливості теплорегуляції у дітей характеризуються великою чутливістю до змін показників мікроклімату, потребують забезпечення комфортного повітряного та теплового режиму приміщень. Недотримання повітряно – теплового режиму в приміщеннях навчальних закладах в поєднанні з підвищеною вологістю та швидкістю повітря впливає на посилення процесів тепловіддачі, що призводить до переохолодження організму дитини і як наслідок – розвиток гострих респіраторних захворювань.
  Всім відомо, що освітлення всередині і зовні приміщень має безпосередній вплив на людське самопочуття. При цьому найбільший вплив освітлення надає на дітей. Тому гранично важливо, щоб вони знаходилися в кімнатах, де дотримані всі норми освітлення. Причому особлива увага в даному питанні падає на дошкільні установи – дитячі садки.
 Спеціалістами Ярмолинецького міжрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» у листопаді 2018 року проводились лабораторно-інструментальні дослідження мікроклімату та штучного освітлення в дитячих навчальних закладах Ярмолинецького району: в ЗДО «Сонечко» та ЦРД «Калинка» смт.Ярмолинці, ЗДО «Дзвіночок» ст.Ярмолинці, ЗДО «Барвінок» с.Соколівка, ЗДО «Білочка» с. Шарівка, ЗДО «Казка» с. Михайлівка, ЗДО «Казочка» с. Правдівка, ЗДО «Ластівка» с. Ясенівка, ЗДО «Малятко» с.Соснівка та Віньковецького району: в ДНЗ «Колобок» та «Білочка» смт. Віньківці, ДНЗ «Калинка» с. Пилипи Олександрівські, ДНЗ «Яблунька» с. Осламів.
  Так було проведено 352 заміри мікроклімату та 309 замірів штучної освітленості.
  Про результати лабораторних досліджень проінформовано голови селищних та сільських рад, а також керівників закладів з наданням протоколів лабораторних досліджень та рекомендацій для усунення виявлених відхилень.

Фельдшер санітарний                                                        Білявська Я.А.
Ярмолинецького міжрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»

 

1Shares

   Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ),у тому числі грип, небезпечні, передаються від людини до людини повітряно-крапельним шляхом і, в разі пізнього звернення за медичною допомогою, можуть призвести до важких ускладнень і навіть до летальних наслідків.
   Основні симптоми захворювання: підвищена температура тіла, біль у горлі, головний біль, почервоніння очей, нежить,кашель,утруднене дихання,задишка, біль у м’язах, інколи може бути блювота, пронос.
  Щоб не захворіти на грип та ГРВІ:
 – Уникайте людних місць, не стійте та не сидіть поруч із людьми з ознаками респіраторної інфекції, витримуйте хоча б мінімальну захисну відстань 1- 1,5 м.
 – Коли ви кашляєте, або чхаєте, необхідно прикривати ніс та рот хустинкою, або носити захисні маски.
–  Потрібно часто мити руки з милом. Також, ефективним є протирання рук спиртовим антисептиком чи вологими серветками.
– Намагайтеся не торкатися очей, носа або рота, оскільки вони є можливими «воротами» проникнення збудника.
–  Харчуйтеся повноцінно: вживайте м’ясні, рибні, молочні страви, збагачуйте їжу вітамінами (капуста, морква, червоний буряк, цитрусові), не забувайте про природні фітонциди – часник, цибуля, хрін.
– Провітрюйте приміщення, проводьте вологе прибирання. Вірус грипу знищується при вологості більше 50%.
– При появі перших ознак захворювання проконсультуйтесь у лікаря та залишайтеся вдома, при виявленні хворих в організованих колективах, необхідно їх своєчасно ізолювати.
    Вакцини проти грипу, які на сьогодні зареєстровані в Україні, містять штами вірусів 3-х типів, рекомендованих Всесвітньою організацією охорони здоров’я для епідемічного сезону 2018-2019рр: Ваксігрип, Флюарикс, Інфлувак, Грипол нео, Грипол плюс. Вакцини можна придбати в аптечній мережі та звернутися до сімейних лікарів для проведення щеплення.
   В Ярмолинецькому районі з жовтня місяця цього року на ГРВІ захворіло 601 людина, з них дітей 486. У Віньковецькому районі захворіло 241 людина, в тому числі дітей – 38.
 Якщо ви все ж таки захворіли, то не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до лікаря!

Помічник лікаря-епідеміолога
Ярмолинецького міжрайонного відділу               Єрмакова Т.О.
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»

3Shares

  Фахівцями Ярмолинецького міжрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» протягом жовтня 2018 року згідно плану, проведено моніторингові лабораторні дослідження у Солобковецькому будинку-інтернаті для громадян похилого віку та інвалідів, Ярмолинецькому районному центрі соціальної реабілітації дітей – інвалідів, ЗДО «Ялинка» с. Стріхівці, Стріховецькому ЗЗСО І-ІІст. (лабораторно-інструментальні заміри мікроклімату та освітленості; дослідження водопровідної води на відповідність вимогам ДСанПін 2.2.4.171-10; раптово обстеженні працівників харчоблоку на бактеріоносійство кишкової групи інфекцій та патогенного стафілококу).
   Про результати лабораторних досліджень проінформовано керівників закладів з наданням протоколів лабораторних досліджень та рекомендацій для усунення виявлених відхилень.

Завідувач відділенням організації
санітарно-гігієнічних досліджень                      Пронак П.А.
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»

0Shares

      У 1993 році ВООЗ оголосила туберкульоз глобальною проблемою.
  Актуальною ця проблема є і для нашої країни. Адже, на жаль, Україна знаходиться серед лідерів за темпами поширення туберкульозу. В Україні туберкульоз виявляють уже в пізній стадії, у цьому випадку шансів на одужання дуже мало. Щороку в країні від туберкульозу помирає 4 тисячі пацієнтів, тобто 11 людей кожного дня.
   За 9 місяців 2018 року в Ярмолинецькому районі зареєстровано 12 випадків туберкульозу органів дихання. 5 випадків підтверджено бактеріологічно. В порівнянні з минулим роком кількість випадків захворювання – аналогічна.
   Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу. Захворювання передається повітряно-крапельним шляхом. Ще одна проблема туберкульозу, що ця бактерія є стійкою до умов навколишнього середовища.
   Туберкульоз – небезпечна хвороба, але у більшості випадків вона лікується. Головне вчасно виявити хворобу. Згідно зі статистикою 60% хворих на туберкульоз повністю виліковується.

Помічник лікаря-епідеміолога
Ярмолинецького міжрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний лабораторний
центр МОЗ України»                                                               Г.Ковалик

0Shares

   Епідемічний паротит «свинка»спричиняється фільтрованим вірусом, нестійким у зовнішньому середовищі, і тому заразитися свинкою можна лише при відносно тісному контакті з хворим або вірусоносієм, у слині або слизі якого міститься вірус. Особливо небезпечні щодо цього хворі з легкою або стертою формою, які переносять «свинку» на ногах, відвідуючи дитячий садок або школу. Тоді виникає вогнище інфекцій, яке зберігається досить довгий час – 2-3 місяці.
  Частіше хворіють діти віком від 5 до 15 років, але можливі епідемічні спалахи поміж дорослих людей. Дорослі переносять недугу значно важче. Після одужання вони мають стійкий імунітет і повторно не хворіють.
  Зростання захворюваності припадає на холодну пору року (січень-березень). Збудник паротиту передається повітряно-крапельним шляхом, але тому що хворий не кашляє і не чхає, вірус не виділяється у такій великій кількості, як наприклад, під час грипу, але вірус знаходиться в оточені хворого і тому здорові діти, що були поблизу, інфікуються.
     Через слизову оболонку носа та рота збудник потрапляє в кров і вражає слинні залози, частіше привушні. Інкубаційний період триває від 14 до 21 дня. Хвороба починається з головного болю, погіршення апетиту, підвищення температури до 38,5-39,5°С. З’являється припухлість спочатку однієї привушної слинної залози, потім ця припухлість сповзає на шию, через що мочка вуха відкопилюється, обличчя круглішає і набуває того вигляду, що надав хворобі назву «свинка».Обмацування слинних залоз дещо болісне, вони затверділі, але шкіра над ними не червоніє. Припиняється виділення слини.
  Хвороба може ускладнитися панкреатитом (запаленням підшлункової залози).
   У деяких випадках вірус епідемічного паротиту впливає на мозкові оболонки, наслідок чого виникає їхнє запалення – менінгіт. В деяких випадках залишає наслідки на все життя. Це стосується хлопчиків, у яких «свинка» може спричинити – орхіт. Іноді перенесений орхіт позначається на функції статевих залоз, що може призвести до безпліддя. При підозрі захворювання паротиту слід звертатися до лікаря.
     Необхідно дотримуватися постільного режиму.
    Основною профілактикою епідпаротиту дотримання календаря щеплення. В Ярмолинецькому районі спочатку року зареєстровано 2 випадки захворювання на епідпаротит, але холодний період року попереду, бережіть себе і близьких.

Помічник лікаря епідеміолога
Ярмолинецького міжрайонного відділу                  Єрмакова Т.О.

5Shares

   Гельмінти або глисти – це кілька груп різних паразитів, які при попаданні в людський організм харчуються за рахунок господаря, виділяючи токсини і навіть пошкоджуючи внутрішні органи людини – легені, печінку, м’язи, шлунково-кишковий тракт, мозок, очі. Найбільш поширеними з них є глисти нематоди – ентеробіоз (гострики) і аскаридоз (аскариди), які найчастіше вражають дітей, особливо дошкільного і молодшого шкільного віку. Наявність паразитів в організмі, що росте, також дуже негативно позначається на стані здоров’я дитини, це і порушення засвоєння поживних речовин, мінералів, вітамінів, інтоксикація організму призводить до негативного впливу на нервову систему, на всі органи і тканини.
 Ярмолинецьким міжрайонним лабораторним відділом в поточному 2018р. було проведено лабораторні дослідження ґрунту на території ігрових майданчиків та піску із пісочниць на яйця глистів в дошкільних навчальних закладах Ярмолинецького та Віньковецького районів.
    Відібрано 70 зразків ґрунту та піску. У досліджених пробах яйця глистів не виявлено.
    Профілактика глистних інвазій:
– ретельно мийте всі фрукти, овочі, ягоди, зелень;
– м’ясо і риба повинні готуватися не менше 40-60 хвилин;
– привчити дитину мити руки з милом після вулиці, туалету, після ігор, після контакту з тваринами і найголовніше перед будь-яким прийомом їжі;
– відвчивайте дітей від звички гризти нігті, смоктати пальці, брати в рот ручки, олівці, фломастери;
– нігті у дитини завжди повинні бути чистими, короткими.

Завідувач відділення організації
санітарно-гігієнічних досліджень             Пронак П.А.

0Shares

     За 9 місяців 2018 року в Ярмолинецькому районі зареєстровано 31 випадок захворювань на кір. З них дітей від 0 до 17 р – 16, дорослих – 15.
   З тридцять одного випадку кору – 12 (38,7 %) становили діти молодшого та середнього віку, які згідно з календарем планових профілактичних щеплень, мали б бути вакциновані (ревакциновані) та захищені від захворювань. Проте серед них 8 дітей не щеплені взагалі, (4 через протипокази, 4 через відмову)(66,6%), 3-є отримали одну дозу (25%), 1-на щеплена в повному обсязі (8,3%). Решта: 2 дитини до 1 року, 2 дітей старшого віку (щеплені двома дозами) та 15 дорослих – вікові категорії, які апріорі є зі зниженим чи відсутнім імунітетом.
 За результатами епідеміологічного розслідування всі зареєстровані випадки кору за походженням віднесені до місцевих та класифіковані як: 28 лабораторно підтверджені, а 3 епідемічно-пов’язані. Найменша кількість випадків була зареєстрована в січні (1), найбільша у вересні (11). Випадки реєструвались у селах: Антонівці, Тарасівка, Солобківці, Лехнівка, Правдівка, Скаржинці, але найбільша кількість хворих зареєстрована в смт. Ярмолинці.
    У Віньковецькому районі за 9 місяців зареєстровано 8 випадків кору, серед них 5 дорослих та 3 дітей. З них госпіталізовано лише 6, в т.ч.4 дорослих та 2 дітей. З 5 дорослих 4 не щеплені взагалі,1 щеплений в повному обсязі. З 3-х дітей не щеплено жодного. Всі випадки підтверджено лабораторно.

Завідувач відділення організації
епідеміологічних досліджень                                      О.Демчишина

2Shares
Loading...