Ярмолинецький міжрайонний відділ

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Ярмолинецький міжрайонний відділ

   13 липня 2018 року завідувач Ярмолинецького міжрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» Марія Яременко виступила на оперативній нараді Ярмолинецької райдержадміністрації з інформацією «Про санітарно-епідемічну ситуацію в Ярмолинецькому районі», де були також висвітлені питання про рівень захворюваності на гострі кишкові інфекції (в т.ч. про спалах сальмонельозу в районі).
  З метою попередження виникнення спалахів кишкових інфекційних хвороб та масових харчових отруєнь, пов’язаних з об’єктами громадського харчування, Ярмолинецьким МРВ, в липні 2018 року, з об’єктів громадського харчування було відібрано дев’ять проб питної води та досліджено їх на відповідність ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Усі проби питної води по показниках епідемічної безпеки відповідають санітарним вимогам, окрім однієї проби, де у питній воді виявлені загальні колі форми. Досліджено 93 змивів з об’єктів навколишнього середовища закладів громадського харчування на патогенну та умовно-патогенну мікрофлору (з чистого обладнання, інвентарю, столового посуду та рук персоналу), – патогенної мікрофлори не виявлено, а умовно-патогенну мікрофлору виявлено в 35% випадків.
   Лабораторно обстежено 18 працівників закладів громадського харчування (кафе, бари, столові) на бактеріоносійство кишкової групи інфекцій та патогенний стафілокок (бактеріоносійства кишкової групи інфекцій не виявлено, носіїв патогенного стафілококу – 2 працівника).
  Про результати лабораторних досліджень поінформовано керівників та власників об’єктів громадського харчування).

Завідувач Ярмолинецького міжрайонного                М.П.Яременко
відділу ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України».

       За останні 3 роки у Ярмолинецькому районі зареєстровано 2 гострих випадки вірусного гепатиту В, що становить 6,82% на 100тис населення, 2 випадки гострого гепатиту С (6,82% на 100 тис. населення), 3 випадки хронічного гепатиту та один випадок хронічного гепатиту С.

   Під час манікюру чи педикюру можуть порізати пальця, може бути кровотеча, але її зупинять і усе. Передаються гепатити В, С через кров. Якщо є пошкоджена шкіра, то роблячи манікюр, педикюр, татуаж, пірсінг можна заразитися гепатитом В, С. Крім вище вказаних інфекцій, в салонах красоти, манікюрних кабінетах може бути інфікування різними видами грибків. В 2016р в Ярмолинецькому районі зареєстровано 39 випадків з діагнозом мікоз, в 2017 р 42 випадки і за 6 місяців 2018 р 15 випадків.
  Варто знати, що інструменти мають бути продезінфіковані і простерилізовані. Стерилізація повинна відбуватися в хороших стерилізаторах, автоклавах, які для того призначені. Наслідки інфікування вірусом гепатиту В бувають досить тяжкі: цироз печінки, печінкова недостатність, рак печінки. А саме лікування – виснажливе й не дешеве.
       Багато фахівців манікюрних кабінетів ставляться до здоров’я своїх клієнтів відповідально, проводять контрольні лабораторні дослідження обладнання, інструментів. Так, в червні поточного року фахівцями Ярмолинецького МРВ проведено лабораторні дослідження в манікюрних кабінетах інструментарію на стерильність 33 проби, змивів на умовно патогенну флору 10 проб, 4 проби повітря на бактеріальну забрудненість.
        Результати лабораторних досліджень надіслані власникам закладів.

Завідувач Ярмолинецького міжрайонного                                                Яременко М.П.
відділу ДУ «Хмельницький обласний

   Відвідавши стоматолога, людина йде на ризик, вона може навіть не підозрювати про це. Стоматологічні маніпуляції, є джерелом ризику зараження не тільки для пацієнтів, але і для персоналу. Цілком ймовірне зараження інструментів і рук лікаря, саме через травми і кровотечі. Стоматологічні маніпуляції, одні з найбільш схильних до ризику. Перш, ніж вибирати стоматологічний кабінет, переконайтеся в кваліфікації працюючого персоналу. Подивіться на санітарний стан в даному кабінеті. Зверніть увагу на обладнання, прилади, рукавички та інший інвентар, з яким працює стоматолог.
  Мало хто замислюється, що стоматологічні маніпуляції, це можливе джерело гепатиту В, С і D та ВІЛ-інфекції. На жаль, всі препарати, які традиційно застосовують для лікування даних недуг, не вбивають віруси повністю і люди можуть страждати практично все життя. Щоб не допустити зараження пацієнтів необхідно якісно дезінфікувати та стерилізувати інструментарій.
   В травні-червні поточного року спеціалістами Ярмолинецького міжрайонного лабораторного відділу було проведено лабораторні дослідження в двох приватних стоматологічних кабінетах смт. Ярмолинці.
   Під час відвідувань було відібрано: 20 змивів на стерильність з інструментарію;
  8 змивів на пат. організми; 3 заміри освітленості; 4 заміри мікроклімату; 4 проби повітря на бактеріологічне забруднення; 1 проба водогінної води на відповідність ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною».
   Відхилень – не виявлено. Керівникам стоматологічних керівників направлено протоколи лабораторних досліджень.

Завідувач відділення організації
санітарно-гігієнічних досліджень
Ярмолинецького міжрайонного
відділу ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                                П. Пронак

   Щороку в Україні реєструють близько 1500 тисячі випадків зараження на бореліоз, переносниками якого є кліщі
    В Ярмолинецькому районі з початку року випадків хвороби Лайма зафіксовано не було. У Віньковецькому районі в травні поточного року захворіла дитина віком 10років (с. Охримівці). За медичною допомогою звернулась до Хмельницької інфекційної лікарні, але від госпіталізації відмовилась. Через 2 дні звернулась в Віньковецьку центральну районну лікарню, лікувалась амбулаторно, діагноз встановлено на основі клінічної картини.
    Початкові симптоми хвороби Лайма проявляються протягом 5-11 днів після моменту укусу. Перші ознаки нагадують симптоми грипу.
  Аби не стати жертвою кліща варто дотримуватись кількох простих порад:
– у своєму дворі вдома, або на дачі необхідно регулярно скошувати траву, адже кліщі, як правило, живуть недалеко від лісів і полів;
– подбайте про одяг, варто одягати щось на голову, світлий одяг з довгими рукавами, довгі штани, які щільно облягають тіло. На світлому легше виявити кліща;
– щодня оглядайте себе, дітей та домашніх улюбленців на предмет наявності кліщів;
– використовуйте для захисту аерозолі та креми, які відлякують кліщів.
   У випадку, коли ви виявили в себе кліща необхідно звернутися до травмпункту для того, щоб його видалили. Видаленого кліща бажано надати до лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» (м.Хмельницький, вул. Храновського, 12) – для досліджень щодо наявності борелій. Окрім того, варто відвідати інфекціоніста, або самостійно спостерігати за місцем укусу на протязі 3-х тижнів. Якщо навколо місця укусу з’явилось почервоніння (ерітема), візит до інфекціоніста є обов’язковим.

Завідувач відділення організації
епідеміологічних досліджень                                  О.Демчишина

    В Ярмолинецькому районі з початку року захворіло 9 осіб, з них 2 дорослих та 7 дітей, в т. ч. від 0 до 1 року-2, від 5 до 9років – 3, від 15 до 17 років – 2. Серед захворілих щеплені проти кору дворазово 4, з них 1 дорослий та 3 дітей, не щеплених 4 (всі діти). Всі хворі лікувались в умовах стаціонару, усі діагнози підтверджено лабораторно.
   У Віньковецькому районі захворіло 8 осіб, з них 5 дорослих та 3 дітей. Серед захворілих 7 осіб не щеплені взагалі,1 особа щеплена згідно календаря. Лікування в стаціонарі пройшли 6 осіб, з них 4 дорослих та 2 дітей. Лабораторно діагноз підтверджено в 6 випадках.

Завідувач відділення організації
епідеміологічних досліджень                                      О.Демчишина

       25 травня 2018 року в Ярмолинецькій райдержадміністрації відбулося засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Під час засідання було заслухано доповідь представника Ярмолинецького міжрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» з інформацією «Про санітарно–епідеміологічну ситуацію в Ярмолинецькому районі».
   В інформації були висвітлені питання про рівень захворюваності на гострі кишкові інфекції. По району ріст захворюваності в порівнянні з минулим роком відбувся за рахунок бактеріальної дизентерії з 0 до 1 випадку , один випадок сальмонельозу, корі з 0 до 9 випадків, хронічного гепатиту «В» з 0 до 1 випадку, гострих респіраторних інфекцій з 1802 випадків до 2128, грипу з 5 до 20 випадків, туберкульозу з 4 до 6 випадків.
    Також було заслухано питання про виконання головами об’єднаних територіальних громад, сільськими головами, керівниками підприємств загальнодержавної цільової програми «Питна вода України» на 2011- 2020 роки, в частині забезпечення населення району безпечною питною водою. Так, в районі із 47 досліджених проб водопровідної води 11 відсотків не відповідали ДСанПіН 2.2.4-172-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» по мікробіологічних показниках, а по санітарно-хімічних показниках 40 відсотків проб не відповідали гігієнічним нормам. Із 116 досліджених проб колодязної води не відповідали санітарним правилам та нормам по мікробіологічним показникам 41,4 відсотків, по санітарно-хімічним показникам – 35,3 відсотка.

Завідувач Ярмолинецького
міжрайонного відділу                                   М.П.Яременко

   Важко уявити сучасну людину без автомобіля. У розвинутих країнах автомобіль вже давно став найнеобхіднішою побутовою річчю. Рівень так званої «автомобілізації» населення став одним з основних економічних показників розвитку країни і якості життя населення. Але ми забуваємо, що поняття «автомобілізації» включає в себе комплекс технічних засобів, що забезпечують рух: автомобіль та дорогу.
   У наш час автотранспорт є основним джерелом забруднення повітря у містах. Шкідливі речовини, під час експлуатації автотранспорту, потрапляють у повітря з вихлопними газами, випарами з паливних систем, а також під час заправки автомобіля паливом. На викиди шкідливих речовин впливає також рельєф дороги та режим і швидкість руху автомобіля.
  Забруднення атмосфери – одне з основних причин зростання числа респіраторних захворювань у населення (як гострих так і хронічних, як у дітей, так і в дорослих). Шкідливі домішки, що містяться в повітрі, сприяють розвитку онкологічних та серцево-судинних захворювань.
  В травні 2018р. Ярмолинецьким міжрайонним лабораторним відділом проведено моніторингові дослідження атмосферного повітря на вміст шкідливих хімічних речовин та пилу в 4-х спостережних точках на території смт. Віньківці та смт. Ярмолинці в зоні впливу інтенсивних потоків автотранспорту на перехрестях автодоріг, а саме: на території НВК, вул. Заславська 13, смт. Віньківці, біля будинку по вул.Заславська 16, смт. Віньківці; на території НВК вул. Пушкіна,5 та на території Технологічного ліцею вул. Пушкіна,4. відповідно до вимог «Гранично допустимі концентрації хімічних та біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць», затверджених постановою №15 від 03.03.15р. т.в.о. головного державного санітарного лікаря України.
   Концентрації досліджуваних шкідливих хімічних речовин: азоту діоксид, ангідрид сірчистий, фенолу, формальдегіду та пилу – в пробах атмосферного повітря в усіх зазначених спостережних точках не перевищують граничнодопустимих концентрацій.
     За результатами лабораторних досліджень направлені листи з протоколами досліджень селищним головам смт. Ярмолинці та смт. Віньківці.

Завідувач відділення організації
санітарно-гігієнічних досліджень                               Пронак П.А.

  Ярмолинецьким міжрайонним лабораторним відділом в поточному 2018р. було проведено лабораторні дослідження водопровідної води згідно плану соціально-гігієнічного моніторингу сільських водопроводів на відповідність ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною».
    Відібрано 9 зразків водопровідної питної води, з яких 2 проби не відповідають вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною» по мікробіологічних показниках, виявлені загальні коліформи (с. Соснівка) та по санітарно-хімічних показниках не відповідає вищевказаному нормативу по перевищеному вмісту амонію (с. Кадиївка).
  За результатами лабораторних досліджень підготовлена інформація голові Ярмолинецької районної ради та заступнику РДА.
  Направлені рекомендаційні листи сільським головам для прийняття заходів по усуненню недоліків та оригінали протоколів лабораторних досліджень.

  Завідувач відділу                           Яременко М.П.

   Ярмолинецьким міжрайонним лабораторним відділом в поточному 2018р. було проведено моніторингові лабораторні дослідження води з відкритих водойм р. Ушиця Нове Село та р. Ушиця с. Томашівка Ярмолинецького району та став і р. Калюс смт. Віньківці Віньковецького районах на відповідність Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом МОЗ України від 19.06.96р. № 173.
      Відібрані зразки води з відкритих водойм р. Ушиця с. Нове Село відповідають вимогам Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом МОЗ України від 19.06.96р. № 173 по мікробіологічних та санітарно- хімічних показниках, а зразки води з відкритих водойм став смт. Віньківці та р. Ушиця с. Томашівка відповідають вимогам Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом МОЗ України від 19.06.96р. № 173 по санітарно-хімічних показниках, а по мікробіологічних показниках не відповідають (індексу ЛКП становить 46000 – 110000 в дм3). Досліджені зразки води з відкритих водойм р. Калюс смт. Віньківці не відповідають вимогам вище вказаним Державним санітарним правилам по санітарно-хімічних показниках (БПК -20, ХПК, розчинений кисень, зважені речовини) та по мікробіологічних показниках (індексу ЛКП становить 110000 в дм3).

Завідувач відділу                     Яременко М.П.

  Ярмолинецьким міжрайонним лабораторним відділом в І кв. 2018р. було проведено моніторингові лабораторні дослідження штучного освітлення, мікроклімату, питної води та раптове обстеження працівників харчоблоку на носійство патогенної мікрофлори: в Соколівській ЗОШ І-ІІІст., Кадиївській ЗОШ І-ІІст., Новосільській ЗОШ І-ІІІст. Ярмолинецького району та в Зіньківському НВК, Охрімовецькому НВК, В.Олександрівському НВК Віньковецького району.
  Проведено 511замірів штучної освітленості виявлено, що не всі навчальні приміщення ЗОШ та НВК забезпечені достатнім освітленням в окремих точках, що не відповідає нормативним значенням згідно вимог ДБН В.2.5-28-2006 «Природнє і штучне освітлення».
  Визначено 96 параметрів мікроклімату, а саме: температура та відносна вологість повітря в загальноосвітніх закладах, які відповідають нормативним значенням, згідно вимог ДСанПіН 5.5.2.008-01.
 Відібрані зразки води питної відповідають вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною» в усіх вищевказаних закладах, крім Зіньківського НВК( бактеріальне забруднення (Е. СоІі) та Охрімовецькому НВК (перевищення вмісту амонію).
  При раптових обстеженнях працівників харчоблоків вищевказаних закладів – патогенна мікрофлора не виявлена.
  За результатами досліджень начальнику Управління освіти молоді та спорту Ярмолинецької РДА, Віньковецької РДА та директорам ЗОШ та НВК направлено рекомендаційні листи для прийняття заходів по усуненню недоліків та оригінали протоколів лабораторних досліджень

  Завідувач відділу                                     Яременко М.П.

Loading...