Ярмолинецький міжрайонний відділ

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Ярмолинецький міжрайонний відділ

   Епідемічний паротит «свинка»спричиняється фільтрованим вірусом, нестійким у зовнішньому середовищі, і тому заразитися свинкою можна лише при відносно тісному контакті з хворим або вірусоносієм, у слині або слизі якого міститься вірус. Особливо небезпечні щодо цього хворі з легкою або стертою формою, які переносять «свинку» на ногах, відвідуючи дитячий садок або школу. Тоді виникає вогнище інфекцій, яке зберігається досить довгий час – 2-3 місяці.
  Частіше хворіють діти віком від 5 до 15 років, але можливі епідемічні спалахи поміж дорослих людей. Дорослі переносять недугу значно важче. Після одужання вони мають стійкий імунітет і повторно не хворіють.
  Зростання захворюваності припадає на холодну пору року (січень-березень). Збудник паротиту передається повітряно-крапельним шляхом, але тому що хворий не кашляє і не чхає, вірус не виділяється у такій великій кількості, як наприклад, під час грипу, але вірус знаходиться в оточені хворого і тому здорові діти, що були поблизу, інфікуються.
     Через слизову оболонку носа та рота збудник потрапляє в кров і вражає слинні залози, частіше привушні. Інкубаційний період триває від 14 до 21 дня. Хвороба починається з головного болю, погіршення апетиту, підвищення температури до 38,5-39,5°С. З’являється припухлість спочатку однієї привушної слинної залози, потім ця припухлість сповзає на шию, через що мочка вуха відкопилюється, обличчя круглішає і набуває того вигляду, що надав хворобі назву «свинка».Обмацування слинних залоз дещо болісне, вони затверділі, але шкіра над ними не червоніє. Припиняється виділення слини.
  Хвороба може ускладнитися панкреатитом (запаленням підшлункової залози).
   У деяких випадках вірус епідемічного паротиту впливає на мозкові оболонки, наслідок чого виникає їхнє запалення – менінгіт. В деяких випадках залишає наслідки на все життя. Це стосується хлопчиків, у яких «свинка» може спричинити – орхіт. Іноді перенесений орхіт позначається на функції статевих залоз, що може призвести до безпліддя. При підозрі захворювання паротиту слід звертатися до лікаря.
     Необхідно дотримуватися постільного режиму.
    Основною профілактикою епідпаротиту дотримання календаря щеплення. В Ярмолинецькому районі спочатку року зареєстровано 2 випадки захворювання на епідпаротит, але холодний період року попереду, бережіть себе і близьких.

Помічник лікаря епідеміолога
Ярмолинецького міжрайонного відділу                  Єрмакова Т.О.

0Shares

   Гельмінти або глисти – це кілька груп різних паразитів, які при попаданні в людський організм харчуються за рахунок господаря, виділяючи токсини і навіть пошкоджуючи внутрішні органи людини – легені, печінку, м’язи, шлунково-кишковий тракт, мозок, очі. Найбільш поширеними з них є глисти нематоди – ентеробіоз (гострики) і аскаридоз (аскариди), які найчастіше вражають дітей, особливо дошкільного і молодшого шкільного віку. Наявність паразитів в організмі, що росте, також дуже негативно позначається на стані здоров’я дитини, це і порушення засвоєння поживних речовин, мінералів, вітамінів, інтоксикація організму призводить до негативного впливу на нервову систему, на всі органи і тканини.
 Ярмолинецьким міжрайонним лабораторним відділом в поточному 2018р. було проведено лабораторні дослідження ґрунту на території ігрових майданчиків та піску із пісочниць на яйця глистів в дошкільних навчальних закладах Ярмолинецького та Віньковецького районів.
    Відібрано 70 зразків ґрунту та піску. У досліджених пробах яйця глистів не виявлено.
    Профілактика глистних інвазій:
– ретельно мийте всі фрукти, овочі, ягоди, зелень;
– м’ясо і риба повинні готуватися не менше 40-60 хвилин;
– привчити дитину мити руки з милом після вулиці, туалету, після ігор, після контакту з тваринами і найголовніше перед будь-яким прийомом їжі;
– відвчивайте дітей від звички гризти нігті, смоктати пальці, брати в рот ручки, олівці, фломастери;
– нігті у дитини завжди повинні бути чистими, короткими.

Завідувач відділення організації
санітарно-гігієнічних досліджень             Пронак П.А.

0Shares

     За 9 місяців 2018 року в Ярмолинецькому районі зареєстровано 31 випадок захворювань на кір. З них дітей від 0 до 17 р – 16, дорослих – 15.
   З тридцять одного випадку кору – 12 (38,7 %) становили діти молодшого та середнього віку, які згідно з календарем планових профілактичних щеплень, мали б бути вакциновані (ревакциновані) та захищені від захворювань. Проте серед них 8 дітей не щеплені взагалі, (4 через протипокази, 4 через відмову)(66,6%), 3-є отримали одну дозу (25%), 1-на щеплена в повному обсязі (8,3%). Решта: 2 дитини до 1 року, 2 дітей старшого віку (щеплені двома дозами) та 15 дорослих – вікові категорії, які апріорі є зі зниженим чи відсутнім імунітетом.
 За результатами епідеміологічного розслідування всі зареєстровані випадки кору за походженням віднесені до місцевих та класифіковані як: 28 лабораторно підтверджені, а 3 епідемічно-пов’язані. Найменша кількість випадків була зареєстрована в січні (1), найбільша у вересні (11). Випадки реєструвались у селах: Антонівці, Тарасівка, Солобківці, Лехнівка, Правдівка, Скаржинці, але найбільша кількість хворих зареєстрована в смт. Ярмолинці.
    У Віньковецькому районі за 9 місяців зареєстровано 8 випадків кору, серед них 5 дорослих та 3 дітей. З них госпіталізовано лише 6, в т.ч.4 дорослих та 2 дітей. З 5 дорослих 4 не щеплені взагалі,1 щеплений в повному обсязі. З 3-х дітей не щеплено жодного. Всі випадки підтверджено лабораторно.

Завідувач відділення організації
епідеміологічних досліджень                                      О.Демчишина

2Shares

   Відповідно до «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних закладів, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів на 2018 рік», що проводяться Ярмолинецьким міжрайонним відділом ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України», у вересні поточного року працівниками Ярмолинецького міжрайонного відділу були проведені наступні лабораторні дослідження у Солобковецькому навчально-реабілітаційному центрі Хмельницької обласної ради:
    – дослідження води питної водопровідної на санітарно-хімічні та мікробіологічні показники;
   – дослідження ґрунту щодо наявності яйцеглистів та кишкових найпростіших;
  – визначення вмісту формальдегіду в повітрі навчального приміщення;
  – обстеження персоналу харчоблоку на носійство патогенної мікрофлори (5 працівників).
  Про результати досліджень проінформований директор Солобковецького навчально-реабілітаційного центру Хмельницької обласної ради Гаман А .М.

Завідувач Ярмолинецького міжрайонного
відділу ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний Центр МОЗ України»                        Яременко М.П.

0Shares

    Бактеріоносійство- це перебування в організмі людини збудників черевного тифу, паратифів, сальмонельозу, дизентерії, дифтерії, стрептококів, стафілококів.
    Бактеріоносійство – це результат перенесеного і не лікованого інфекційного захворювання, або результат самолікування. Тривалість бактеріоносійства від кількох днів до багатьох років (до 10 років при черевному тифі, 5 років при сальмонельозі). Механізм передачі збудника від бактеріоносія до здорової людини залежить від місця локалізації мікроорганізма.
  Бактеріоносійство епідеміологічно-небезпечне для оточуючих. Особливо небезпечне таке носійство в лікувальних закладах; пологових будинках, оскільки вони можуть стати джерелом внутрішньо-лікарняних інфекцій; серед працівників закладів громадського харчування, коли попадання мікроорганізмів в їжу стає причиною харчових токсикоінфекцій, гострих кишкових інфекційних захворювань. Ускладнюється загроза виникнення спалаху інфекційних захворювань на об’єктах, при недотриманні санітарно – протиепідемічних заходів.
    В цілях профілактики масового поширення інфекційних захворювань серед працівників харчових підприємств, дитячих закладів, персоналу лікувальних закладів проводяться систематичні періодичні медичні огляди та раптові обстеження на виявлення носіїв різних збудників інфекцій.
   В Ярмолинецькому районі лабораторно обстежено на бактеріоносійство декретований контингент: 39 працівників громадського харчування, 90 працівників продовольчої торгівлі, 9 працівників харчової промисловості, 75 працівників медичних закладів. Бактеріоносійство кишкової групи не виявлено, бактеріоносіїв патогенного стафілококу виявлено 4 працівника декретованого контингенту. Після отримання результатів обстеження працівників направлено на лікування та повторне лабораторне обстеження.
   Обстеження на носійство збудників інфекції можна пройти в бактеріологічній лабораторії ДУ «Хмельницький обласний лабораторний Центр МОЗ України» Ярмолинецький міжрайонний відділ за адресою смт Ярмолинці, вул. Шевченка,14.

Помічник лікаря епідеміолога
Ярмолинецького міжрайонного відділу                                       Ковалик Г.М.

0Shares

   Більшість населення Ярмолинецького району вживає воду з децентралізованих джерел водопостачання, а саме із громадських та індивідуальних, розташованих на територіях приватних садиб, колодязів.
   Всі джерела водопостачання мають нормативну зону санітарної охорони – це одна з основних санітарних вимог, яка запобігає бактеріальному та хімічному забрудненню води в них. Що стосується розміщення колодязів на території приватного домоволодіння, то, враховуючи невелику площу земельних ділянок, на них неможливо створити необхідну зону їх санітарної охорони. І тому поряд з джерелами водопостачання часто знаходяться і господарські споруди для тварин, туалети на вигріб, гнойові купи, які є джерелами нітратів. Все це в сукупності призводить до забруднення ґрунту і, відповідно, до забруднення ґрунтових вод, що створює реальну загрозу для здоров’я дитячого і дорослого населення.
   Групи підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, а особливо немовлята, віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм³. Чутливі до нітратів також особи похилого віку, хворі на анемію, люди із захворюваннями дихальної системи та хворобами серцево-судинної системи.
   Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо перших трьох років життя, пов’язаний, насамперед, із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому.
  Симптоми водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення.
  Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною
метгемоглобінемією, необхідно:
– не вживати питну воду із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники. Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду, а саме: фасовану/бутильовану столову воду;
– дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). Відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення;
– територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;
– з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні чи органічні добрива;
– за можливості якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком.
  Для попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у районі Ярмолинецьким міжрайонним відділом за 8 місяців 2018 р. було проведено моніторингові лабораторні дослідження криничної води, яку споживають діти до 3-х років, на відповідність ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» на вміст нітратів із таких сіл Ярмолинецького району, як: Борбухи, Стріхівці, Кадиївка, Москалівка, Правдівка, Монастирок, Сутківці, Михайлівка, Іванківці, Волудринці, Корначівка, Томашівка, Шарівка, Солобківці, Соколівка, Видошня, Нове Село, Вербка Дерев’яна, Перегінка, Тарасівка та смт. Ярмолинці.
   Відібрано 42 проби криничної води, з них не відповідають по вмісту нітратів 18 проб (вміст нітратів становить від 52,4 до 288,0 мг/дм³, при нормі ≤ 50,0 мг/дм³), що становить 42,8%.
  За результатами лабораторних досліджень направлено інформацію в РДА.
Протоколи дослідження питної води направлено власникам індивідуальних криниць та проінформовано про шкідливий вплив нітратів на здоров’я дітей.

Завідувач відділення організації
санітарно-гігієнічних досліджень                        Пронак П.А.

0Shares

   Ярмолинецьким міжрайонним лабораторним відділом за 8 місяців 2018р. було проведено лабораторні дослідження якості та безпечності криничної води із сіл Ярмолинецького та Віньковецького районів, на відповідність ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною».
   Відібрано 272 зразки криничної води на мікробіологічні показники, з них 128 проб (47,1% ) не відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4-10 по мікробіологічних показниках, виявлені загальні коліформи та Е.соІі, це в більшості кринична вода із сіл Савинці, Соснівка, Глушківці, Верхівці, Коритна, Жилинці, Правдівка, Глушківці, Сл. Глушковецька, Тарасівка, Андріївка Ярмолинецького району та сіл Осламів, Покутинці, Говори, Ломачинці, Карачіївці, Мд. Карачіївецький, Калюсик, Мд. Олександрівський Віньковецького району.
    Відібрано 317 зразків криничної води на санітарно – хімічні показники, з них 104 проби (32,8% ) не відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4-10 по перевищеному вмісту нітратів, які становлять від 52,6 до 564,1мг/дм³, при нормі 50 мг/дм³ .
    Найбільш забруднені криничні води нітратами із криниць сіл Савинці, Верхівці, Михайлівка, Стріхівці,Соснівка, Корначівка, Жилинці, Правдівка, Буйволівці, Кадиївка Ярмолинецького району та сіл Осламів, Ломачинці, Карачіївці, Калюсик, Вел. Олександрів, П. Олександрівські Віньковецького району.
   За результатами лабораторних досліджень підготовлені інформаціі головам Ярмолинецької та Віньковецької районних рад і головам РДА. Направлено рекомендаційний лист голові ОТГ та сільським головам для прийняття заходів по усуненню недоліків та оригінали протоколів лабораторних досліджень.

Завідувач відділу організації
санітарно-гігієнічних досліджень                              Пронак П.А.

0Shares

   13 липня 2018 року завідувач Ярмолинецького міжрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» Марія Яременко виступила на оперативній нараді Ярмолинецької райдержадміністрації з інформацією «Про санітарно-епідемічну ситуацію в Ярмолинецькому районі», де були також висвітлені питання про рівень захворюваності на гострі кишкові інфекції (в т.ч. про спалах сальмонельозу в районі).
  З метою попередження виникнення спалахів кишкових інфекційних хвороб та масових харчових отруєнь, пов’язаних з об’єктами громадського харчування, Ярмолинецьким МРВ, в липні 2018 року, з об’єктів громадського харчування було відібрано дев’ять проб питної води та досліджено їх на відповідність ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Усі проби питної води по показниках епідемічної безпеки відповідають санітарним вимогам, окрім однієї проби, де у питній воді виявлені загальні колі форми. Досліджено 93 змивів з об’єктів навколишнього середовища закладів громадського харчування на патогенну та умовно-патогенну мікрофлору (з чистого обладнання, інвентарю, столового посуду та рук персоналу), – патогенної мікрофлори не виявлено, а умовно-патогенну мікрофлору виявлено в 35% випадків.
   Лабораторно обстежено 18 працівників закладів громадського харчування (кафе, бари, столові) на бактеріоносійство кишкової групи інфекцій та патогенний стафілокок (бактеріоносійства кишкової групи інфекцій не виявлено, носіїв патогенного стафілококу – 2 працівника).
  Про результати лабораторних досліджень поінформовано керівників та власників об’єктів громадського харчування).

Завідувач Ярмолинецького міжрайонного                М.П.Яременко
відділу ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України».

0Shares

       За останні 3 роки у Ярмолинецькому районі зареєстровано 2 гострих випадки вірусного гепатиту В, що становить 6,82% на 100тис населення, 2 випадки гострого гепатиту С (6,82% на 100 тис. населення), 3 випадки хронічного гепатиту та один випадок хронічного гепатиту С.

   Під час манікюру чи педикюру можуть порізати пальця, може бути кровотеча, але її зупинять і усе. Передаються гепатити В, С через кров. Якщо є пошкоджена шкіра, то роблячи манікюр, педикюр, татуаж, пірсінг можна заразитися гепатитом В, С. Крім вище вказаних інфекцій, в салонах красоти, манікюрних кабінетах може бути інфікування різними видами грибків. В 2016р в Ярмолинецькому районі зареєстровано 39 випадків з діагнозом мікоз, в 2017 р 42 випадки і за 6 місяців 2018 р 15 випадків.
  Варто знати, що інструменти мають бути продезінфіковані і простерилізовані. Стерилізація повинна відбуватися в хороших стерилізаторах, автоклавах, які для того призначені. Наслідки інфікування вірусом гепатиту В бувають досить тяжкі: цироз печінки, печінкова недостатність, рак печінки. А саме лікування – виснажливе й не дешеве.
       Багато фахівців манікюрних кабінетів ставляться до здоров’я своїх клієнтів відповідально, проводять контрольні лабораторні дослідження обладнання, інструментів. Так, в червні поточного року фахівцями Ярмолинецького МРВ проведено лабораторні дослідження в манікюрних кабінетах інструментарію на стерильність 33 проби, змивів на умовно патогенну флору 10 проб, 4 проби повітря на бактеріальну забрудненість.
        Результати лабораторних досліджень надіслані власникам закладів.

Завідувач Ярмолинецького міжрайонного                                                Яременко М.П.
відділу ДУ «Хмельницький обласний

0Shares

   Відвідавши стоматолога, людина йде на ризик, вона може навіть не підозрювати про це. Стоматологічні маніпуляції, є джерелом ризику зараження не тільки для пацієнтів, але і для персоналу. Цілком ймовірне зараження інструментів і рук лікаря, саме через травми і кровотечі. Стоматологічні маніпуляції, одні з найбільш схильних до ризику. Перш, ніж вибирати стоматологічний кабінет, переконайтеся в кваліфікації працюючого персоналу. Подивіться на санітарний стан в даному кабінеті. Зверніть увагу на обладнання, прилади, рукавички та інший інвентар, з яким працює стоматолог.
  Мало хто замислюється, що стоматологічні маніпуляції, це можливе джерело гепатиту В, С і D та ВІЛ-інфекції. На жаль, всі препарати, які традиційно застосовують для лікування даних недуг, не вбивають віруси повністю і люди можуть страждати практично все життя. Щоб не допустити зараження пацієнтів необхідно якісно дезінфікувати та стерилізувати інструментарій.
   В травні-червні поточного року спеціалістами Ярмолинецького міжрайонного лабораторного відділу було проведено лабораторні дослідження в двох приватних стоматологічних кабінетах смт. Ярмолинці.
   Під час відвідувань було відібрано: 20 змивів на стерильність з інструментарію;
  8 змивів на пат. організми; 3 заміри освітленості; 4 заміри мікроклімату; 4 проби повітря на бактеріологічне забруднення; 1 проба водогінної води на відповідність ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною».
   Відхилень – не виявлено. Керівникам стоматологічних керівників направлено протоколи лабораторних досліджень.

Завідувач відділення організації
санітарно-гігієнічних досліджень
Ярмолинецького міжрайонного
відділу ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                                П. Пронак

0Shares
Loading...