Волочиський міжрайонний відділ

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Волочиський міжрайонний відділ

  У Волочиському районі за дев’ять місяців 2018 року зареєстровано 213 випадків інфекційної захворюваності проти 160 випадків за аналогічний період 2017 року. Загальна захворюваність за дев’ять місяців 2018 року в порівнянні з минулим періодом 2017 року збільшилась на 33,1 % за рахунок інфекцій крапельної групи.
   Порівнюючи з аналогічним періодом минулого року зросла захворюваність по окремих нозологіях: 52 випадки кору, по одному випадку вірусного менінгіту та менінгококової інфекції (у минулому році захворюваність не реєструвалась).
       Захворюваність вірусними гепатитами збільшилась у 2 рази за рахунок хронічних гепатитів В та С.
      По групі кишкових інфекцій за дев’ять місяців поточного року зареєстровано 88 випадків ГКЗ, з яких 48 – гастроентероколітів встановленої етіології, 33 – не встановленої етіології, 7 сальмонельозів, два випадки ротавірусної інфекції. В порівнянні з минулим роком захворюваність кишковими інфекціями знизилась на 28,4 % .
   На краплинну групу інфекцій захворіло 114 осіб, найбільша захворюваність з них кором – 52 особи, вітряною віспою – 37 осіб та туберкульозом – 15 осіб. Захворюваність крапельними інфекціями збільшилась за рахунок захворюваності кором (у 2017 році випадки кору не реєструвались).
   За дев’ять місяців поточного року в осередках інфекційної захворюваності за епідеміологічними показами відібрано: 135 змивів, з них – 16 позитивних знахідок; 44 зразки харчових продуктів, з яких 15 позитивних; 14 зразків питної води, виявлено ЗКФ у одному випадку.
       Обстежено 30 контактних осіб, серед них виявлено одного носія сальмонельозу та у п’яти осіб виявлено умовно – патогенну мікрофлору.
    У 79 осередках проведено заключну дезінфекцію, проведено 213 бесід по профілактиці інфекційної захворюваності.

Помічник лікаря-епідеміолога
Волочиського міжрайонного
відділу ДУ «Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України»          Гальомко Л.В.

0Shares

   Відповідно до «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів на 2018 рік» фахівцями Волочиського міжрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» було відібрано 26 проб атмосферного повітря на вміст діоксиду азоту, сірчистого ангідриду, аміаку, пилу, фенолу та формальдегіду на вулицях та перехрестях вулиць міста Волочиськ. Вміст досліджуваних речовин в атмосферному повітрі не перевищують гранично допустимі концентрації згідно вимог санітарних норм « ГДК хімічних речовин та біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць» затверджених постановою № 15 від 03.03.2015р.
    Під час замірів шуму в зоні житлової забудови від впливу автотранспорту та залізничного транспорту було проведено 48 замірів. Еквівалентні та максимальні рівні шуму у 44 замірах перевищують допустимі значення згідно додатку №16 «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів», затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.06.96 р. N 173.
   Інформацію про результати досліджень було направлено голові Волочиської міської ОТГ.

в.о. Завідувача Волочиського
міжрайонного відділу                                            Л.І.Суховецька

0Shares

      У вересні місяці випадки кору не реєструвалися.
   Станом на 30.09.2018 року у Волочиському районі зареєстровано 52 випадки захворівших на кір.
  Загальна кількість серед дорослих 35 випадків та 17 випадків серед дітей. Захворілі діти наступних вікових категорій: 0-4р. – четверо , 5-9 р. – п’ятеро, 10-14р. – троє, 15-17 р. – п’ятеро.
   З 52-х зареєстрованих випадків 33 – підтверджено лабораторно, 19 – діагноз встановлено клінічно. Питома вага щеплених серед захворілих становить – 35,8%. Епідрозслідування проведено у всіх випадках. Визначено межі осередків та коло контактних. Розгорнуто повний комплекс протиепідемічних заходів у домашніх осередках.

Помічник лікаря-епідеміолога
Волочиського міжрайонного відділу                       Корман Л.О.

0Shares

   Станом на 26 вересня 2018 року, у Волочиському районі зареєстровано два випадки менінгіту.
  Захворіла дитина віком 4 роки – заключний діагноз: «Гострий серозний менінгіт», та чоловік віком 63 роки, якому встановлено заключний діагноз: «Гострий гнійний менінгіт викликаний стрептококом».
  Епідеміологічне розслідування проведено у двох випадках. Визначено межі осередків та коло контактних. Розгорнуто повний комплекс протиепідемічних заходів у домашніх осередках.
     Менінгіт – запалення оболонок головного та спинного мозку.
     Існує декілька епідеміологічних типів менінгіту:
– Бактеріальний менінгіт;
– Вірусний менінгіт ;
– Грибковий менінгіт;
– Паразитарний менінгіт;
– Амебний менінгіт;
– Неінфекційний менінгіт.
    Хвороба дуже швидко розвивається протягом кількох днів.
  Найбільше до менінгіту схильні люди зі слабким імунітетом або які мають вади і травми центральної нервової системи.
    Серед дорослих у підвищеній групі ризику знаходяться чоловіки віком від 20 до 30 років. Поширена причина розвитку у цьому віці – недостатньо серйозне ставлення до різного роду запальних захворювань і відсутність їхньої повноцінної терапії.
     Діти від народження і до 5 років також знаходяться в особливій групі ризику, оскільки летальний результат вкрай великий: кожен 20 малюк при захворюванні гине. Для захисту від цього захворювання дітей рекомендують вакцинувати.
      Причиною початку менінгіту можуть стати віруси, бактерії, найпростіші – амеби, грибки. В організм вони потрапляють через воду, їжу, забруднені предмети, при укусі заражених комах або тварин, повітряно-крапельним шляхом.
     Вторинний менінгіт може виникати в результаті черепно-мозкових травм, інфекційних оториноларингологічних захворювань (отит, синусит), запалення легенів, цукрового діабету, цирозу печінки, хронічних хвороб.
       Менінгіт може проявлятися так:
– висока температура та озноб;
– головний біль;
– сплутаність і втрата свідомості;
– сонливість;
– м’язова слабкість;
– ригідність потиличних м’язів (підвищення їхнього тонусу);
– судоми, світлобоязнь, підвищена шкірна чутливість, реакція на звуки;
– кон’юнктивіт;
– втрата апетиту, нудота, блювання;
– шкірний висип (у вигляді зірочок);
– підвищення частоти серцевих скорочень.
   Дуже часто передвісником захворювання стає ГРВІ. При підозрі на запалення мозку людину потрібно якомога швидше госпіталізувати і розпочати лікування, оскільки менінгіт може мати дуже серйозні наслідки.
   У найважчих випадках хвороба викликає недоумство, або параліч дихальних шляхів, який стає причиною смерті хворого. Дитячий менінгіт може стати причиною затримки психічного і фізичного розвитку, вегетативних розладів.
  Застрахуватися від цього захворювання неможливо. Але існують заходи профілактики та гігієни, які істотно знижують ризик розвитку менінгіту:
– вакцинація дітей;
– вживання тільки кип’яченої або бутильованої води;
– ретельна термічна обробка їжі;
– відмова від купання в стоячих водоймах;
– дотримання особистої гігієни;
– зміцнення імунітету: прийом вітамінних комплексів, виконання фізичних вправ;
– уникнення переохолодження, голодування, недосипання, стресу, тощо.

  При перших ознаках хвороби (гарячка, назофарингіт) не займайтесь самолікуванням! Негайно зверніться до лікаря!

Помічник лікаря-епідеміолога
Волочиського міжрайонного відділу
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                                        Корман Л.О.

0Shares

   17 вересня 2018 року Волочиським міжрайонним відділом було отримано термінове повідомлення із Хмельницької обласної лікарні, про те, що у серпні 2018 року до хірургічного відділення госпіталізована мешканка Волочиського району зі скаргами на загальну слабкість, в’ялість, ниючий біль в епігастральній ділянці. Після проведеного оперативного втручання та патгістологічного заключення хворій встановлений заключний діагноз – ехінококова кіста печінки.
   В ході розслідування виявлено, що пацієнтка хворіє понад п”ять років. Під час проходження медичного огляду у хворої виявлено кісту печінки, причину якої не встановлено. Останнім часом хвора скаржилась на загальну слабкість, постійні ознаки ГРВІ, ниючий та тупий біль в епігастральній ділянці.
                          Що таке ехінококоз?
  Це захворювання, яким хворіють як люди, так і тварини. Викликають ехінококоз личинки стрічкового хробака ехінокока, які паразитують в організмі. Для цього захворювання характерний безсимптомний перебіг протягом тривалого проміжку часу, а клінічні ознаки виникають лише після того, як виникає кіста і здавлює сусідні органи. Заразитися людина може після потрапляння личинок в організм, наприклад, після контакту з тваринами.
  Стрічкові черв’яки, як правило, паразитують у кишечнику гризунів або собак. Там вони відкладають свої яйця, після чого личинки потрапляють в калові маси і в зовнішнє середовище. Якщо ігнорувати правила особистої гігієни і не мити руки після контакту з тваринами, личинки гельмінта можуть потрапити через ротову порожнину в організм людини. Потрапляючи в кишечник людини личинки починають проникати у кровоносні судини і органи, де вони перетворюються в кісти або фіни. Кісти представляють собою міхур, що складається з щільної двохстінної оболонки, де і відбувається розвиток стрічкового хробака. Найчастіше такі кісти можна виявити в головному мозку людини, де вони через якийсь час збільшуються і заважають нормальному функціонуванню органів і систем.
  Симптоматика тривалий час не проявляється, тому дуже часто кісти можуть бути виявлені при медичному профілактичному огляді за допомогою УЗД або рентгена.
Лікування ехінококозу в більшій мірі залежить від локалізації паразитичних кіст і загального стану хворого. До основних методів лікування відноситься хірургічна операція, якщо це можливо.
  А щоб не потрапити під скальпель хірурга потрібно дотримуватись рекомендацій:
   • Головна рекомендація полягає у дотриманні правил особистої гігієни при контакті з тваринами.
   • Обов’язково ретельно мити руки після контакту з тваринами, особливо перед їжею, після роботи на городі, ігор у дворі, в саду, збору грибів, не вживати в їжу немиті дикорослі ягоди, не пити некип’ячену воду з природних водойм.
     • Уникати контакту з бродячими тваринами.
     • Не допускати контакту тварин з людською їжею і посудом.
  • Регулярно проводити профілактику гельмінтів у домашніх вихованців.
   Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати.
Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.

Помічник лікаря-епідеміолога
Волочиського міжрайонного відділу
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                               Гальомко Л.В.

0Shares

     Епізоотична та епідемічна ситуація по хворобі Лайма у Волочиському районі благо приємна.
    У травні місяці згідно плану моніторингових досліджень природних осередків щодо циркуляції збудників особливо небезпечних та інших природно-осередкових інфекцій, працівниками Волочиського міжрайонного відділу проводився збір кліщів у парковій зоні м. Волочиськ. Було зібрано 130 кліщів і відправлено на дослідження в лабораторію особливо небезпечних інфекцій ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України». Результати досліджень – негативні.
    Але все ж таки хочеться ще раз застерегти. Багато людей, щоб насолодитися все ще гарною осінньою погодою йдуть на прогулянки або організовують пікнік з друзями та родиною на природі . Ці веселі заняття, звісно ж, чудово підходять для отримання задоволення від часу, проведеного з рідними, утім все ще можна наразитися на небезпеку підхопити хворобу Лайма, інфекцію, яка передається через укуси кліщів.
  Хвороба Лайма (або бореліоз кліщовий) являє собою природно-осередкове, трансмісивні захворювання, збудниками якого є спірохети боррелии. Природним джерелом інфекції є великі копитні тварини, птахи, собаки і гризуни. При укусі зараженої тварини кліщ, що харчується кров’ю, стає проміжним господарем для патогенних спірохет, переносниками яких є тільки іксодові кліщі. Інші паразити не можуть поширювати патогенну мікрофлору подібного типу. Інкубаційний період захворювання триває від 2 до 30 днів. Передача хвороби відбувається через укус іксодових кліщів. Перші симптоми хвороби Лайма виявляються жаром, головними болями, втомою і мігруючою еритемою. Надалі відбувається ураження суглобів, шкіри, серця, нервової системи.

Помічник лікаря-епідеміолога
Волочиського міжрайонного відділу
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                                        Корман Л.О.

0Shares

   Волочиським міжрайонним відділом ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» спільно з фельдшерами КП Волочиського ПМСД, було проведено моніторинговий відбір води з колодязів, яка використовується для споживання дітьми віком до 3-х років. Даний моніторинг покликаний попередити виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей раннього віку. Групи підвищеного ризику – немовлята віком до року на штучному вигодовуванні, чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, із захворюваннями дихальної системи, хворобами серцево–судинної системи. Хворіють зазвичай немовлята, яких вигодовують сумішами на воді з високою концентрацією нітратів (понад 50 мг/дм3 ).
На виконання постанови Головного державного санітарного лікаря України № 16 від 17.05.2010 року «Про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей» було досліджено 30 зразків води з колодязів індивідуального та громадського користування, яка використовується для споживання дітьми віком до 3-х років. Було виявлено 9 зразків які не відповідають вимогам ДСаНПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Про результати лабораторних досліджень поставлено до відома голову Волочиської ОТГ та селищних голів.
За 8 місяців 2018 року Волочиським міжрайонним відділом було досліджено 159 проб води на санітарно-хімічні показники, з них 41 проба не відповідає вимогам ДСаНПіНу 2.2.4-171-10, що становить 25,8%. На мікробіологічні показники було відібрано 125 проб, з них не відповідає 38 проб, що становить 30,4 %.
Протоколи досліджень було передано відповідним органам самоврядування.

В.о. Завідувача Волочиського
міжрайонного відділу                                                            Л.І.Суховецька

0Shares

      У серпні місяці випадки кору не реєструвалися.
     Станом на 31.08.2018 року у Волочиському районі зареєстровано 52 випадки захворівших на кір.
  Загальна кількість серед дорослих 35 випадків та 17 випадків серед дітей. Захворілі діти наступних вікових категорій: 0-4р. – четверо , 5-9 р. – п’ятеро, 10-14р. – троє, 15-17 р. – п’ятеро.
    З 52-х зареєстрованих випадків 33 – підтверджено лабораторно, 19 – діагноз встановлено клінічно. Питома вага щеплених серед захворілих становить – 35,8%. Епідрозслідування проведено у всіх випадках. Визначено межі осередків та коло контактних. Розгорнуто повний комплекс протиепідемічних заходів у домашніх осередках.

Помічник лікаря-епідеміолога
Волочиського міжрайонного відділу
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                           Корман Л.О.

0Shares

      30.07.2018р до місцевого лікаря – окуліста звернулась жителька Волочиського району зі скаргами на порушення функції зору (втрата чіткості при розгляді предметів) та сухість у ротовій порожнині. Після огляду лікар рекомендувала звернутися до лікаря-інфекціоніста, так як запідозрила ознаки ботулізму.
 31.07.18р хвора госпіталізована у кишкове відділення Хмельницької міської інфекційної лікарні з первинним діагнозом – ботулізм. Завдячуючи чоловікові хворої, який вчасно доставив препарат – ботулітичний анатоксин гептовалентний з м. Київ, медикам вдалося зберегти життя пацієнтці.
   В ході розслідування виявлено, що хвору пригостив сусід в’яленою рибою (таранькою з карасів власного приготування), яку наловив у місцевому сільському ставку.
   Що таке ботулізм? – це гостра токсикоінфекція. Збудники ботулізму широко поширені в природі. Вегетативні форми і спори виявляються у кишківнику різних домашніх і особливо диких тварин, водоплавних птахів, риб. Потрапляючи у зовнішнє середовище (грунт, мул озер та річок), спори довготривало зберігаються і накопичуються. Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишківника тварин, птахів, риб можуть містити спори або вегетативні форми збудників ботулізму. Проте захворювання може виникнути тільки при вживанні тих продуктів, які зберігалися при анаеробних( без доступу кисню) або близьких до анаеробних умов без попередньої достатньої термічної обробки. Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в’ялені м’ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку вегетативних форм збудників та токсиноутворення.
   У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тим менша ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище. Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів.
   Необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.
    У випадку появи перших симптомів захворювання (порушення зору: зниження його гостроти, “туман” або “сітка”, двоїння предметів, сухість у ротовій порожнинні, порушення ковтання, мови, м’язова слабкість) слід негайно звернутися до лікаря.
    Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь – яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.

в.о. Завідувача Волочиського
міжрайонного відділу                                    Л.І.Суховецька

0Shares

   Починаючи з травня місяця у Волочиському районі проводяться моніторингові дослідження води з озера та ставків на лептоспіроз. Проведено відбір води з таких населених пунктів: озеро м. Волочиськ, ставки: с. Вочківці, с. Користова, с. Ожигівці, с. Авратин. Результат досліджень з озера м. Волочиськ – негативний, дослідження проб води зі ставків ще тривають. З початку 2018 року в районі захворювань на лептоспіроз не зареєстровано.
  Лептоспіроз – це інфекція, яку викликають лептоспіри ще її називають хворобою брудної води.
   Щорічно по всій Україні реєструються десятки і сотні випадків зараження лептоспірозом.
  Звичайно, пік захворюваності припадає на літо, коли люди купаються у водоймах.
   Проблема наших водойм у тому, що їх не чистять належним чином. На берегах багатьох озер росте очерет, а люди часто не прибирають за собою недоїдки. Все це благодатний ґрунт для розмноження гризунів – мишей і щурів, які й розносять лептоспіроз.
  Що цікаво, для гризунів лептоспіра є звичайним паразитом, з яким вони чудово співіснують. Виводяться лептоспіри з організму з сечею гризунів, потрапляючи в ґрунт і водойми.
   Як можна заразитися
  Заразитися лептоспірозом людина може по-різному. Найлегше зараження відбувається через пошкодження цілісності шкірного покриву.
   Лептоспіри можуть проникати в організм через пошкоджену слизову оболонку очей. Існує також ризик зараження лептоспірозом, якщо ви випадково наковталися брудної води у водоймі. В шлунковому соку лептоспіри гинуть, але якщо у вас знижена кислотність або ви добре поїли, то патогенні мікроорганізми можуть проскочити в кишечник, після чого почнеться інфекційний процес.
   При перших симптомах – до лікаря
   Підступність лептоспірозу в тому, що починається він як звичайна застуда, і тільки через кілька днів розвиваються більш вираженні симптоми хвороби. Яскравою ознакою є сильні болі в м’язах, особливо в литкових, а також м’язах стегон і поперекової області. У важких випадках можливі: жовтяниця, менінгіт, гостра ниркова недостатність і геморагічний синдром.
  Варто уникати купання в стоячих водоймах, особливо якщо там можуть водитися гризуни, надягати гумові чоботи і рукавички при роботі з землею, не пити воду з відкритих водойм і захищати продукти від гризунів. Не допускати розмноження гризунів у житлових забудівлях.

Помічник лікаря-епідеміолога
Волочиського міжрайонного відділу
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                    Л.О. Корман

0Shares
Loading...