Теофіпольське районне лабораторне відділення

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Теофіпольське районне лабораторне відділення

  За 6 місяців поточного року в Теофіпольському районі зареєстровано 12 випадків вітряної віспи (44,4 на 100 тис.нас.), в тому числі 8 серед дитячого населення. Три сімейних вогнища (два з двома випадками та одне з трьома). Серед організованих колективів випадки захворювання на вітряну вісну реєструвалися в Теофіпольській ЗОШ №2 та №1 – по 2 випадки, Теофіпольському НВК «ЗОШ 1ст. – гімназія»-1вип, ДНЗ «Зірочка» смт.Теофіполь – 2 випадки.
   Зареєстровано 4 випадки скарлатини (14,8на 100 тис.населення). Всі випадки серед дитячого населення у віковій категорії від 5 до 9 років. Одне сімейне вогнище з двома випадками. Теофіпольська ЗОШ №2 – 2 випадки, Теофіпольський ДНЗ «Білочка» та Кунчанський ДНЗ «Джерельце» по 1 випадку.
 Захворюваність інфекційним мононуклеозом становить 2 випадки. Захворіла дитина у віці 4 років, вихованка ДНЗ «Берізка» с. Кузьминці. Та один випадок серед дорослого населення.
    За І півріччя 2018 року в Теофіпольському районі зареєстровано 4 випадки захворювання на кір (інтенсивний показник 14,9 на 100тис.нас.). Одне сімейне вогнище з двома випадками (двоє дітей віком 8 місяців та 17 років), жителі села Борщівка. Два випадки серед дорослого населення (села Гаврилівка та Кунча Теофіпольського району). Захворюваність має спорадичний характер. Двоє захворілих щеплені проти кору, та мають по два щеплення. Питома вага щеплених становить 50%.
   Захворюваність ГРВІ становить 1223 вип (4525,1 на 100 тис.нас.), в тому числі 772 випадки серед дитячого населення. Зареєстровано 2 випадки грипу, з них 1 серед дітей.
  В порівнянні з минулим роком відмічається підвищення рівня захворюваності на кір на 25%, на скарлатину, інф.мононуклеоз та грип – вдвічі, ГРВІ – на 4%. Зменшилась захворюваність вітряною віспою на 16,6%.

Помічник лікаря-епідеміолога Теофіпольського
районного лабораторного відділення                         Марценюк О.С.

    Життя сучасної людини постійно супроводжується та піддається впливам різноманітних потенційно шкідливих факторів. Атмосферне повітря є одним з тих компонентів довкілля, від стану якого залежить стан здоров’я людини.
 Фахівцями санітарно-гігієнічної лабораторії Теофіпольського районного лабораторного відділення, згідно плану моніторингових досліджень на 2018 рік, проводяться дослідження стану забруднення атмосферного повітря на території смт Теофіполь на вміст діоксиду азоту, діоксиду сірки, та пилу, в визначених місцях найбільш ймовірного забруднення його викидами від автотранспорту.
   Станом на сьогоднішній день проведено дослідження 24 проб атмосферного повітря. За результатами досліджень перевищень гранично-допустимих концентрацій даних шкідливих речовин в атмосферному повітрі не зафіксовано.
Інформація по результатах проведених досліджень направлено селищному голові.

Лікар-лаборант-гігієніст Теофіпольського
районного лабораторного відділення                             Н.М. Констянтинова

   За 6 місяців 2018 року в Теофіпольському районі зареєстровано 23 випадки захворювання на гострі кишкові інфекції (показник 85,1 на 100 тис.населення). Збільшилась захворюваність серед дитячого населення — 82,6%, проти 61,1% за аналогічний період минулого року.
   Серед ГКІ переважають гастроентероколіти встановленої етіології — 91,3%. По вікових категоріях захворюваність становить: до року-2 випадки; 1-4 роки – 9 випадків; 5-9 років – 2 випадки; 10-14 років -4 випадки; 15-17 років – 2 випадок.
  Зареєстровано 8 випадків гастроентероколітів встановленої етіології в організованих колективах: Теофіпольська ЗОШ І-ІІІст.№2 – 2 випадки; Святецький ДНЗ – 1 випадок, Теофіпольська ЗОШ І-ІІІст. №1, Поляхівський НВК-ЗОШ І-ІІІст, Святецька ЗОШ І-ІІІст, Теофіпольський НВК “ЗОШ Іст. гімназія”, Гальчинецький ДНЗ по 1 випадку.
 По етіологічній розшифровці ентеритів переважає клебсієлла та ентеробактер – по 23,8%, цитробактер та протей — по 19%, ротавіруси-14,4%.
    Зареєстровано 1 випадок дизентерії серед дорослого населення.
 У вогнищах проведений ряд протиепідемічних заходів з застосуванням лабораторно-інструментальних досліджень та продезінфіковано 11 колодязів.
 Спалахів та групових захворювань кишкових інфекцій, а також випадків сальмонельозу в районі не зареєстровано.

Помічник лікаря-епідеміолога
Теофіпольського районного
лабораторного відділення                                     Марценюк О.С.

   Станом на 27 червня 2018 року в Теофіпольському районі зареєстровано 4 випадки захворювання на кір (інтенсивний показник 14,9 на 100 тис.нас.).
    Одне сімейне вогнище з двома випадками (двоє дітей віком 8 місяців та 17 років), жителі села Борщівка. Два випадки серед дорослого населення (27 років- захворів житель міста Хмельницького, який тимчасово прибув в село Гаврилівка Теофіпольського району та 45 років, житель села Кунча Теофіпольського району). Захворюваність має спорадичний характер.
    Двоє захворілих (17 та 27 років) щеплені проти кору, та мають по два щеплення. Питома вага щеплених становить 50%.
 Матеріал від всіх хворих відібраний та доставлений в вірусологічну лабораторію ДУ “Хмельницький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров”я України”. Лабораторно підтверджено всі 4 випадки випадки кору.

Помічник лікаря-епідеміолога
Теофіпольського районного
лабораторного відділення                               Марценюк О.С.

     Вода – найважливіша рідина, яку ми вживаємо щоденно. Але чи задумувались ви над тим, яка вода тече у вас із крану, чи безпечна вона для здоров’я. Якщо відкривши кран ви побачите, що вода світло-жовтого кольору має металевий запах, ймовірно у вашій воді перевищений вміст заліза. Для того щоб не сумніватися у якості своєї води можна дослідити її в лабораторії.
   У воді сільських водогонів Теофіпольським районним лабораторним відділенням ДУ “Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” за 2017 рік було виявлено – 9,8% проб води з перевищеним вмістом заліза, за 5 місяців 2018 року – 4,0% .Так у селі Колісець вміст заліза у 15 раз перевищує допустимі норми, у селах Гаврилівка, Шибено – у 10 раз, у селах Волиця, Воронівці, Поляхова – у 3 рази. При нормі заліза 0,2 мг/дм. куб. у воді з сільських водогонів нашого району виявлено вміст заліза від 0,126 мг/дм.куб. до 3,1 мг/дм.куб.
   Якщо залізо можна помітити у воді, то така токсична сполука, як нітрати може бути навіть у прозорій чистій воді. При кип’ятінні води нітрати не зникають, а навпаки їх кількість збільшується. Нажаль за останні роки почастішали випадки виявлення перевищеного вмісту нітратів у воді сільських водогонів Теофіпольського району. У 2017 році-5,5 % досліджених проб не відповідають вимогам по вмісту нітратів, у 2018 році-5,3 %. Найбільш забруднена вода нітратами у селах Святець, Лідихівка, Романово, Коров’є. При нормі-50 мг/дм.куб. понаднормово виявлено від 52,0 мг/дм.куб. до 78,0 мг/дм.куб нітратів .
  Особливістю води нашого регіону є низький вміст фтору. Цей елемент відповідає за стан кісткової тканини, волосся, нігтів, основна його функція – попередження карієсу зубів. 70% фтору засвоюється із води. При нормі фтору не більше 0,7 мг/дм.куб. у воді сільських водогонів району його вміст становить від 0,12 мг/дм.куб до 0,28 мг/дм.куб. У деяких водогонах фтор взагалі відсутній. Тож дефіцит цього важливого елементу потрібно поповнювати за рахунок харчових продуктів-грецьких горіхів, крупів, печінки, морепродуктів та інших.

Лаборант санітарно-гігієнічної лабораторії
Теофіпольського районного лабораторного відділення             М.П.Матящук

безименний   Щорічно лабораторією особливо-небезпечних інфекцій ДУ “Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» проводяться моніторингові дослідження природних осередків щодо циркуляції збудників особливо небезпечних та інших природно-осередкових інфекцій по області.
   Згідно плану моніторингових досліджень та з метою виявлення циркуляції збудників особливо-небезпечних та інших природно-осередкових інфекцій по Теофіпольському району, фахівцями Теофіпольського районного лабораторного відділення ДУ “Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» в поточному році було зібрано:
– погадки хижих птахів в кількості 40 штук (смт.Теофіполь);
– кліщі -70штук (с.Лисогірка-50шт, с.Новоставці-20шт);
– відловлено 7 мишовидних гризунів (поле с.Новоставці-5шт, приватний сектор с.Кунча-2шт);
– відібрано 10 проб води поверхневих водойм (ставки та річки сіл Новоставці, Карабіївка, Кунча та смт.Теофіполь).
   В даний час триває робота по відлову мишовидних гризунів в Теофіпольському районі.
  Весь матеріал був доставлений в лабораторію особливо-небезпечних інфекцій ДУ “Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» протягом березня – червня 2018 року.

Помічник лікаря-епідеміолога
Теофіпольського районного
лабораторного відділення                             Марценюк О.С.

  Станом на 01.06.2018 року в Теофіпольському районі зареєстровано 3 випадки захворювання на кір. Одне сімейне вогнище з двома випадками (двоє дітей віком 8 місяців та 17 років), жителі села Борщівка. Один випадок серед дорослого населення (27років) – захворів житель міста Хмельницького, який тимчасово прибув в село Гаврилівка Теофіпольського району.
    Двоє захворілих (17 та 27 років) щеплені проти кору, та мають по два щеплення. Питома вага щеплених становить 66,6%.
Лабораторно підтверджено 2 випадки кору (8 місяців та 17 років), матеріал від дорослого хворого відібраний та доставлений в вірусологічну лабораторію ДУ “Хмельницький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України.

Помічник лікаря-епідеміолога
Теофіпольського районного
лабораторного відділення                                       Марценюк О.С.

  Теофіпольське районне лабораторне відділення ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» щороку проводить дослідження криничної води на вміст нітратів. Нітрати характеризуються широким спектром токсичної дії, яка полягає в гіпоксії (кисневому голодуванні тканини). Особливо шкідливо нітрати впливають на організм дітей віком до 3-х років, на організм вагітної жінки та її плід.
   Проаналізувавши дослідження за минулі роки можна помітити, що вміст нітратів у криничній воді нашого району з року в рік збільшується. Якщо у 2013-2015 роках кількість нітратів була – від 10 мг/дм.куб до 196 мг/дм.куб., то у 2016-2018 роках цей показник становить – від 14 мг/дм.куб.- до 298 мг/дм.куб., при нормі не більше 50 мг/дм.куб.
 Найбільше забруднена кринична вода нітратами у cелах Лідихівка, Святець, Лисогірка, Гальченці, Шибено, Михнівка.
  У поточному році при здійснені моніторингових досліджень із криниць загального користування Теофіпольського району – 45,4 % досліджених проб не відповідають вимогам по вмісту нітратів.
 Теофіпольським районним лабораторним відділенням за зверненнями громадян проводяться дослідження води із криниць індивідуального користування. Найчастіше звертаються особи у яких є діти віком до 3-х років. У 2018 році – 64,2 % досліджених проб не відповідають вимогам по вмісту нітратів. При розмові з громадянами з’ясовується, що індивідуальна сільська криниця у більшості випадків розташована неподалік надвірного туалету, септика чи приміщення для утримання худоби, що недопустимо. Громадянам видаються протоколи лабораторних досліджень питної води. Спеціалістами лабораторного відділення проводиться бесіда, щодо запобігання отруєнь нітратами та видається пам’ятка.
  Пам’ятайте, що чиста вода не є безпечною для здоров’я. Щоб уберегти себе та свою родину від небезпеки перевіряйте свою воду на вміст нітратів у лабораторії. Не використовуйте воду з перевищеним вмістом нітратів для вживання та приготування дитячих сумішей.
  Тож бережіть своє здоров’я та здоров’я майбутніх поколінь – пийте перевірену безпечну воду.

Лаборант санітарно-гігієнічної лабораторії
Теофіпольського районного лабораторного відділення

                                                                                                     Матящук М.П.

   Атмосферне повітря – один з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища, який є необхідною фізичною і біологічною умовою існування людини та джерелом життя на Землі. Від його якості залежить здоров’я людини. Тому фахівцями санітарно-гігієнічної лабораторії Теофіпольського районного лабораторного відділення проводяться моніторингові дослідження стану забруднення атмосферного повітря на території населеного пункту. Визначення вмісту забруднюючих речовин в атмосферному повітрі (діоксиду азоту, діоксиду сірки та пилу) здійснювалися в точках найбільш ймовірного забруднення на висоті 1,5-2 метри, де показники забруднення значною мірою залежать від викидів автотранспорту. Всього, згідно плану моніторингових досліджень, в квітні та травні 2018 року було досліджено 12 проб атмосферного повітря. За результатами досліджень, що були проведені, перевищень гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі не зафіксовано. Інформації з протоколами результатів досліджень було направлено голові селищної ради та голові РДА.
   Окрім того, згідно укладеного договору з ТзОВ “Агрохімпродукт” проведено лабораторні дослідження атмосферного повітря на межі санітарно захисної зони від місць для зберігання ємкостей з аміаком. Перевищень гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі на межі СЗЗ по результатах лабораторних досліджень не виявлено. Результати проведених досліджень надано замовнику.

Лікар-лаборант-гігієніст Теофіпольського
районного лабораторного відділення                                 Н.М. Констянтинова

скрин  21 травня розпочалися курси підвищення кваліфікації для помічників лікаря-епідеміолога за спеціальністю «Медико-профілактична справа» на базі відділення післядипломної освіти Хмельницького базового медичного коледжу.
  Після реєстрації всіх курсантів, був проведений контроль рівня знань по епідеміології. Кожному були надані різні варіанти тестових завдань. Після здачі тестів, слухачі законспектували змістовну та дуже цікаву лекцію, яку прочитала завідуюча відділенням організації епідеміологічних досліджень, лікар-епідеміолог ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» Федак Тетяна Юріївна. Кожний з присутніх був ознайомлений з переліком нормативних документів згідно з якими ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» здійснює свою діяльність з профілактики інфекційних хвороб. Також зупинилася Тетяна Юріївна на періодах зараження при інфекційних захворюваннях у людей та трьох ланках епідеміологічного процесу.
  Завідувач відділення післядипломної освіти Хмельницького базового медичного коледжу Горбатюк Юрій Євгенович ознайомив присутніх з програмою курсів, які будуть тривати на протязі місяця до 21.06.2018 року.
  Сьогодні я поповнила свої знання в профілактиці інфекційних захворювань та мала змогу поспілкуватися та обмінятися досвідом з колегами з інших районів Хмельницької та Тернопільської областей,за що особлива подяка організаторам курсів. Надіюсь попереду мене чекає ще багато нової та цікавої інформації.

Помічник лікаря-епідеміолога
Теофіпольського районного
лабораторного відділення                                   Ольга Марценюк

Loading...