Старокостянтинівський міськміжрайонний відділ

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Старокостянтинівський міськміжрайонний відділ

   Позаміський табір (заклад) оздоровлення і відпочинку дітей „Калинівка” в Старокостянтинівському районі радо зустрів нову групу дітей – розпочалася друга зміна. Основною метою працівників табору є створення реальних умов для збереження і зміцнення здоров’я дітей. Тому що здоров’я – це не тільки відсутність хвороб, але і фізична, соціальна і психологічна гармонія людини. У літньому таборі сплітаються активний відпочинок з розвитком інтелекту, вихованням особистих якостей дитини.
    Фахівцями Старокостянтинівського міськміжрайонного відділу ДУ „Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” за угодою з відділом освіти райдержадміністрації проводиться моніторинг об’єктів навколишнього середовища, безпечного водокористування в ПЗОВ „Калинівка”. Так, 17 липня 2018 року працівниками відділу проведений відбір проб для лабораторних досліджень води питної, обстеження та гігієнічне навчання персоналу.
   Відібрано та досліджено:
   – 2 проби води питної водопровідної на харчоблоці та з питного фонтанчика на мікробіологічні показники – відхилень від норм ДСанПіН 2.2.4-171-10 „Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” – не виявлено;
   – проведене раптове обстеження працівника харчоблоку (1 особа) на патогенну мікрофлору – збудників кишкових інфекцій та патогенного стафілококу не виявлено;
  – проведено теоретичний підрахунок калорійності та хімічного складу добового раціону харчування на день обстеження; встановлено, що загальна калорій-ність добового раціону (за розрахунком – 3491 кКал/добу) майже відповідає рекомендованим 2200-3000 кКал/добу для вікових груп дітей 6-13 років, також дещо порушене рекомендоване співвідношення калорійності добового раціону 5-разового харчування в сніданку, полуденнику та двох вечерях;
   – досліджено 15 змивів на БГКП (бактерії групи кишкової палички) на харчоблоці закладу – відхилень не виявлено.
  З дітьми було проведено бесіди щодо дотримання санепідрежиму, профілактиці ботулізму, хвороби Лайма та інші. Також проведено заняття по програмі гігієнічного навчання з працівниками табору (29 осіб).

Фельдшер санітарний Старокостянтинівського
міськміжрайонного відділуДУ „Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України”            Л.А. Леник

   За повідомленням прес-служби Міністерства охорони здоров’я станом на 19.07. 2018р. в Україні зареєстровано вже чотири випадки захворювання на дифте-рію. В м. Старокостянтинів та в Старокостянтинівському районі протягом 10 років випадків захворювання на дифтерію не було, але насторога щодо неї у населення і медиків повинна бути постійно.
      Що ж таке дифтерія?
   Дифтерія – гостре інфекційне захворювання, яке викликається паличкою ко-ринебактерія дифтерії. Збудник дифтерії, потрапляючи на слизову оболонку (або на травмовану поверхню шкіри), активно виділяє токсини, що викликають омертвіння епітеліальної тканини та важку загальну інтоксикацію організму.
Джерело дифтерії – хвора людина. Найчастіше зараження збудником дифте-рії відбувається повітряно-крапельним шляхом, та не виключений контактно-побутовий шлях передачі інфекції. Дифтерійна паличка потрапляє в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, очей, статевих органів, пошкоджену шкіру, рани і подряпини.
   Інкубаційний період дифтерії триває від 2 до 10 днів. У хворого розвивається сильна інтоксикація, піднімається температура, збільшуються мигдалини, пропадає апетит. Пацієнту важко ковтати, його мучать слабкість, болі в горлі.
   Найбільш поширеною формою захворювання є дифтерія ротоглотки (90-95% випадків). Дифтерія у дітей і дорослих починається з симптомів, що нагадують гостре респіраторне захворювання. Явища інтоксикації – помірні. Хворий відчуває головний біль, нездужання, апетит відсутній, з’являється тахікардія, шкіра блідне, мигдалини і піднебіння набрякають. На мигдалинах спостерігається фіброзний наліт (світла плівка), яка нагадує павутину. На другий день у міру розвитку хвороби наліт набуває сірого відтінку, ущільнюється, плівку видалити досить складно, оскільки слизова оболонка може кровоточити. Через 3-5 днів плівка стає більш пухкою, легко знімається, при цьому відбувається збільшення і наростання болючості лімфатичних вузлів.
  Іншими формами захворювання є дифтерійний круп, дифтерія носа, очей, шкіри, статевих органів тощо.
   Звернутися до лікаря необхідно при перших ознаках дифтерії, тому що при деяких формах хвороба розвивається дуже швидко та на 2-3-й день захворювання можливий летальний результат.
   Лікування дифтерії проводиться лише в умовах стаціонару. З метою запобі-гання можливих ускладнень хворий повинен перебувати в стаціонарі до повного одужання.
    Як запобігти захворюванню?
   Дифтерія — вакцинокерована інфекція, єдиний спосіб захиститися від захво-рювання дифтерією і запобігти розвитку небезпечних ускладнень – вакцинація для дітей і ревакцинація для дорослих.
   Міністерство охорони здоров’я рекомендує якнайшвидше зробити щеплення проти дифтерії дітям, які пропустили його за календарем вакцинації, вчасно вакци-нувати дітей за графіком, згідно з календарем профілактичних щеплень, а також нагадує про обов’язкову ревакцинацію від дифтерії для дорослих кожні 10 років.
   В Старокостянтинівському районі вакцина для щеплень проти дифтерії є в достатній кількості, щеплення проводяться безоплатно як для дітей, так і для дорослих.
  Для дітей централізовано закуповується вакцина проти кашлюка, дифтерії та правця – АКДП (з цільноклітинним кашлюковим компонентом), що дає найкращий захист. Також є вакцина для профілактики дифтерії і правця АДП та вакцина для профілактики дифтерії і правця зі зменшеним вмістом антигену АДП-М, яку застосовують для дорослих.
   У Міністерстві охорони здоров’я наголошують, що рівень вакцинації проти дифтерії залишається низьким – лише половина українських дітей торік отримала щеплення АКДП у віці 18 місяців, АДП-М щеплені менше половини потребуючих цього дорослих.
   У Старокостянтинівському районі в 2017 році згідно з календарем та планом вакцинації щеплення АКДП у віці до 1 року отримали 56,2% дітей, у віці 18 місяців щеплено АКДП 64,8% дітей, серед підлягаючих щепленню АДП-М дорослих їх щеплено лише 64,6%. План вакцинації від дифтерії серед дитячого населення не виконується в значній мірі через відмову батьків від проведення таких щеплень своїм дітям і тим самим вони беруть на себе велику відповідальність.
   Під загрозою захворювання перебуває кожен, хто не зробив щеплення від дифтерії. Не нехтуйте власним здоров’ям та здоров’ям дітей, отримуйте щеплення проти дифтерії вчасно!

Помічник лікаря-епідеміолога
Старокостянтинівського міськміжрайонного
відділу ДУ ,,Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України”                                         О.П. Броншвагер

    За запитом Старокостянтинівської районної держадміністрації для звіту-вання на комісії з ТЕБ і НС Хмельницької ОДА Старокостянтинівським міськмі-жрайонним відділом лабораторних досліджень ДУ „Хмельницький обласний ла-бораторний центр МОЗУ” була підготовлена і надана інформація „Про поточну епідситуацію та стан якості і безпечності питного водопостачання в населених пунктах Старокостянтинівського району”.
    В інформації був наданий короткий аналіз інфекційної захворюваності за 6 міс. поточного року по окремих найбільш поширених хворобах серед населення району, в т.ч. серед жителів міста і сіл району, серед дитячого населення тощо. Звернута увага на те, що найбільш поширеним фактором передачі кишкових ін-фекцій є харчові продукти.
   За проведеними відділом лабораторних досліджень проаналізований стан якості і безпечності питної води з централізованих (сільських водогонів, яких, на жаль, в селах зараз функціонує недостатньо) і децентралізованих (в основному з криниць громадського користування) джерел водопостачання.
   Найбільше відхилень в водопровідній воді, дослідженій на санітарно-хімічні показники, виявлено по загальній жорсткості (75%) – діапазон відхилень більше норми від 1,2 до 1,4 разу, по вмісту амонію (33,3%) – більше норми від 1,8 до 4,8 разу, та вмісту заліза загального (25 %) – більше норми від 2,3 до 6,3 разу.
  Акцентована увага на значній кількості відхилень від саннорм у воді кри-ничній, дослідженій на санітарно-хімічні показники, по загальній жорсткості (48,6 %) – діапазон відхилень більше норми від 1,2 до 2,4 разу, та вмісту нітратів (71,7%) – більше норми від 1,2 до 10 разів. По мікробіологічних показниках відхи-лення від норм коливаються від 40 до 100% в окремих населених пунктах майже всіх сільрад, що свідчить про недостатню увагу керівників сільських громад до питань забезпечення якісного водопостачання населення, в т.ч. організації і про-ведення щорічного очищення криниць і дезінфекції води в них.
   Потрібно зазначити, що в організації досліджень води питної відділу лабо-раторних досліджень сприяло керівництво районної ради, і практично всі керів-ники сільських рад на наші звернення щодо проведення платних досліджень води і проведення дезінфекції джерел водокористування відразу ж співпрацювали – крім Пашковецького сільського голови Шевчука М.П..

Завідувач Старокостянтинівського
міськміжрайонного відділу ЛД
ДУ ,,Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України”                              Д.П. Ступницький

   Весілля, ювілеї, іменини і т.п. – виняткові події у житті і природнім бажан-ням є їх ідеальне проведення. А щоб цей день пройшов бездоганно і спогади про нього не були зіпсовані, пропонуємо вашій увазі інформацію та рекомендації що-до організації і проведення таких застіль.
   Час від часу в ряді населених пунктів Хмельницької області, та і в Старо-костянтинівському районі це не є виключенням, виникають спалахи кишкових інфекційних захворювань серед населення при проведенні зазначених масових заходів.
   Підйом випадків харчових отруєнь та спалахів гострих кишкових інфекцій (сальмонельоз, дизентерія, гастроентероколіти) припадає на теплий період року, коли висока температура навколишнього середовища сприяє інтенсивному розмноженню хвороботворних мікроорганізмів. Нагадуємо, що фактором передачі збудників кишкових інфекцій є продукти харчування, вода, також заразитися можна від хворої людини або носія. Передача збудника здійснюється при недотриманні правил особистої гігієни через воду, забруднені руки, посуд, кухонний інвентар тощо. Тому питна вода в першу чергу повинна бути належної якості і безпечності та відповідати вимогам саннорм.
   З метою профілактики виникнення та розповсюдження гострих кишкових інфекцій і як наслідок харчових отруєнь, Старокостянтинівським міськміжрайонним відділом лабораторних досліджень ДУ „Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” в червні-липні 2018р. за заявками власників 6-ти підприємств громадського харчування проведено дослідження 3 зразків води питної водопровідної з власних джерел водопостачання на показники епідемічної безпеки, та обстежено 17 чоловік працівників їх харчоблоків на носійство патогенної мікрофлори.
   А ось замовникам проведення святкових заходів пропонуємо дотримуватися наступних рекомендацій:
– святкові заходи слід проводити в закладах громадського харчування, які забезпечені повним набором виробничих приміщень, необхідним технологічним та холодильним обладнанням, холодною та гарячою проточною водою, персоналом з особовими медичними книжками з діючими допусками до роботи, миючими та дезінфікуючими засобами;
– не замовляти страв, небезпечних в епідемічному відношенні (холодцю, заливних і фаршированих страв, м’ясних салатів, виробів з ліверу, кремових кон-дитерських виробів тощо);
– категорично забороняється для приготування страв використовувати яйця водоплавної птиці (качок, гусей);
– заборонено використання страв, та особливо кондитерських виробів з кремом, виготовлених в домашніх умовах;
– не залучати до приготування страв та обслуговування гостей осіб, які не пройшли медичне обстеження;
– на всі продукти харчування повинні бути документи, що підтверджують їх безпечність та якість;
– продукти, що швидко псуються (м’ясні, рибні, молочні) зберігати лише в холодильниках, окремо сировину та готову продукцію, дотримуватися необхідної температури та термінів зберігання продуктів;
   Тож дотримання цих правил не приведе до прикростей та не зіпсує вам настрій, і збереже здоров’я!

Фельдшер санітарний Старокостянтинівського
міськміжрайонного відділу
ДУ „Хмельницький обласний лабораторний центр
МОЗ України”                                                                            Л.А. Леник

     З метою забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, Старокостянтинівський міськміжрайонний відділ лабораторних досліджень ДУ „Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” продовжує проводити регулярні моніторингові дослідження за станом води річок Случ та Ікопоть на місь-кому пляжі м. Старокостянтинова для підтвердження безпечного їх використання для відпочинку та купання в літній сезон.
  Відбір проб води річкової на показники епідемічної безпеки проводиться щопонеділка, на санітарно-хімічні показники – двічі на місяць.
   Пропонуємо вашій увазі результати досліджень двох останніх досліджень води річкової, відібраних на міському пляжі 25.06. та 09.07. 2018р. (2 липня проба води не відбиралась в зв’язку з несприятливими погодними умовами (дощі йшли 1 і 2 липня), тобто вода завідомо була забруднена).
     Проба води річкової, відібрана на пляжі 25.06.2018р. в місці злиття річок Случ та Ікопоть, відповідала вимогам дод. 11 ДСП №173-96 „Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів” по мікробіологічних та парази-тологічних показниках.
     Проба води річкової, відібрана на пляжі 09.07.2018р. в місці злиття річок Случ та Ікопоть, не відповідає вимогам дод. 11 ДСП №173-96 „Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів” по мікробіологічних показни-ках: індекс ЛКП (лактозопозитивної кишкової палички) становить 13000, тобто пе-ревищує норму в 2,6 разу (протокол від 12.07.2018р. №1344).
    Протоколи з результатами моніторингових досліджень води річкової та ре-комендаціями надсилалися керівнику підприємства-балансоутримувача пляжу – на-чальнику Старокостянтинівського КРБШП (комунального ремонтно-будівельного шляхового підприємства) та міському голові м.Старокостянтинів для відповідного реагування. А відпочиваючі мають можливість отримати інформацію щодо якості води річок Случ та Ікопоть на інформаційному стенді, який розташований на міському пляжі.

Завідувач Старокостянтинівського міськміжрайонного
відділу  ДУ ,,Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України”                                 Д.П. Ступницький

   20 червня 2018р. відбулось засідання комісії з ТЕБ і НС при виконкомі Старокостянтинівської міської ради, де одним з ряду інших питань порядку ден-ного було „Про поточну санепідситуацію в м. Старокостянтинів”. Виступити з даного питання був запрошений завідувач Старокостянтинівського міськміжрайонного відділу лабораторних досліджень ДУ „Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України”.
    На початку всіх присутніх на комісії завідувач ознайомив з теперішніми структурою відділу і питаннями роботи, якою займаються спеціалісти відділу, і зокрема щодо обліку, розслідуванню випадків інфекційних захворювань та профілактики таких захворювань, в тому числі шляхом проведення моніторингових обстежень і досліджень об’єктів навколишнього середовища і життєдіяльності населення міста, а далі був наданий короткий аналіз захворюваності за минулий період часу року.
     За 5 місяців 2018 року в Старокостянтинівському районі по первинних по-відомленнях за медичною допомогою з ознаками кишкових інфекцій звернулось 83 хворих, серед них 52 мешканці міста, 31 мешканець села. Підтверджені випадки гастроентероколітів у 17 хворих (інтенсивний показник 26,6 на 100 тис. населення) проти 10 випадків (інтенсивний показник 15,4 на 100 тис. населення) за аналогічний період минулого 2017 року. Із загальної суми гастроентероколітів 13 викликані встановленими збудниками (інтенсивний показник 20,3 на 100 тис. населення), в тому числі 8 викликані ротавірусами (61,5 %, 12,5 на 100 тис. населення); 4 ГЕКи викликані невстановленими збудниками (6,3 на 100 тис. населення). З 17 хворих гастроентероколітами 14 мешканців міста (82,4%), 3 мешканці сільських населених пунктів (17,6%).
    Серед захворівших 16 дітей (94,1%, інтенсивний показник 126,8 на 100 тис. дитячого населення). Найбільш ураженою є вікова група від 1 до 4 років – 11 дітей, 6 з яких відносяться до категорії неорганізованого дитинства, а 5 відвідують організовані колективи в м. Старокостянтинів (ДНЗ №2, ДНЗ №6 (2 хворих), ДНЗ №7, ДНЗ №8).
       Серед декретованих контингентів випадки захворювання не реєструвалися. Сімейних, групових випадків, спалахів ГКЗ не зареєстровано.
     Випадки сальмонельозу, дизентерії за 5 місяців поточного року не зареєстровано.
    У червні 2018 року відмічається ріст захворюваності на ГКЗ, станом на 19.06.18р. по первинних повідомленнях за медичною допомогою з ознаками кишкових інфекцій звернулось 12 хворих, серед них 8 мешканців міста, 4 мешканці села. Підтверджено 3 випадки сальмонельозу (2 в місті, 1 в селі), 3 випадки ГЕК з встановленим збудником (в т.ч. 2 викликані ротавірусом).
    Ймовірними факторами передачі в 58,8% випадків стали харчові продукти, придбані в мережі торгівлі та домашнього походження.
  Фахівцями Старокостянтинівського міськміжрайонного лабораторного відділу ДУ ,,Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” у всіх вогнищах проведено епідеміологічне розслідування з комплексом протиепідемічних та дезінфекційних заходів.
    Серед крапельних інфекцій станом на 19.06.18р. зареєстровано 61 випадок вітряної віспи (проти 75 в минулому році). Серед захворівших 51 дитина, 10 дорослих, 48 мешканців міста, 13 мешканців сіл. Найбільше хворіли діти в організова-них колективах в м.Старокостянтинів. Випадки захворювання вітряною віспою зареєстровані в ДНЗ №1, ДНЗ №2, ДНЗ №4, ДНЗ №5, ДНЗ №8, ЗНЗ №1, ліцеї ім. Рудяка, ЗНЗ №3, ЗНЗ №7, НВК гімназія).
      Зареєстровано 8 випадків скарлатини (проти 5 в минулому році), всі хворі – діти, 7 мешкає в місті, 1 в селі. Випадки захворювання скарлатиною зареєстровані в ДНЗ №1, ДНЗ №2, ДНЗ №7, ЗНЗ №3, ЗНЗ №8, ліцеї, НВК гімназія.
   Особливо-небезпечні інфекції як в поточному, так і в минулому роках не реєструвались. З метою профілактики захворювань на сказ фахівцями Старокос-тянтинівського міськміжрайонного лабораторного відділу ДУ ,,Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” проводиться облік осіб, котрі звернулись за антирабічною допомогою в ЦРЛ. Станом на 19.06.18р. зареєстровано таких 44 особи (проти 30 в 2017 році), що звернулись за антирабічною допомогою, серед них 25 мешканців міста, 19 мешканців села. 13 постраждалим призначено безумовний курс щеплень. 31 особі пошкодження нанесли відомі тварини, про що згідно з „Реламентом взаємодії…” повідомлено в Старокостянтинівське міськрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області для встановлення ветеринарного нагляду за тваринами. На жаль, зворотньої інформації про вжиті ними заходи (по окремих нам відомих випадках їх не видно) – теж згідно з Регламентом,- від цієї служби немає.

Завідувач Старокостянтинівського
міськміжрайонного відділу ЛД
ДУ ,,Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України” Д.П. Ступницький

    Ось і настало літо, а разом з ним довгоочікувані канікули для школярів. Уроки, домашні завдання, іспити – все позаду, час подумати батькам, як раціона-льно використовувати літній відпочинок своїх дітей.
   Найпопулярнішими, як і раніше, залишаються літні табори для дітей, де ді-ти не тільки відпочинуть і зміцнять свій організм, але і знайдуть нових друзів, на-вчаться цікавих і корисних речей.
   В Старокостянтинівському районі вже багато років функціонує позамісь-кий заклад оздоровлення і відпочинку для дітей „Калинівка”, який розташований у надзвичайно красивому місці в лісі на березі річки Случ біля с.Калинівка. Ма-льовнича природа цих місць і створені умови для дозвілля дітей сприяють чудо-вому їх відпочинку, оздоровленню і відмінному настрою.
  Фахівцями Старокостянтинівського міськміжрайонного відділу лаборатор-них досліджень ДУ „Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” проводиться за угодою з відділом освіти райдержадміністрації проводився в під-готовчий період і буде проводитись протягом трьох змін оздоровчого періоду в закладі моніторинг об’єктів навколишнього середовища, безпечного харчування і водокористування, що забезпечить безпечний та здоровий відпочинок дітей. Табір розпочав роботу 16 червня 2018р., а вже на 22.06.2018р. відділом проведений ряд лабораторно-інструментальних досліджень води питної, продуктів харчування, об’єктів навколишнього середовища тощо.
     В першу чергу був проведений лабораторний контроль якості питної води:
23.05.18р. були відібрані 2 проби води питної з свердловини на санітарно-хімічні та мікробіологічні показники – відхилень від норм ДСанПіН 2.2.4-171-10 „Гігієні-чні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” не було вияв-лено; а вже 21.06.2018р. було відібрано 2 проби води питної водопровідної з пит-ного фонтанчика на санітарно-хімічні та мікробіологічні показники – відхилень від норм ДСанПіН 2.2.4-171-10 „Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” не виявлено.
   Також 21.06.2018р. було:
– проведене раптове обстеження працівників харчоблоку табору (5 чол.) на па-тогенну мікрофлору – збудників кишкових інфекцій та патогенного стафіло-коку у них не виявлено;
– відібрано 3 проби піску на гельмінтологічні дослідження – яйця геогельмінтів не виявлені;
– відібрано 3 проби готових кулінарних виробів на мікробіологічне досліджен-ня, 1 кулінарний виріб на якість термообробки – відхилень не виявлено;
– прорахована і проаналізована меню-розкладка страв обіду на визначення те-оретичної калорійності та хімічного складу страв обіду – значних відхилень не встановлено, лише в абсолютних кількостях незначно завищена кількість жирів та занижена кількість вуглеводів (від рекомендованого співвідношення білків, жирів і вуглеводів як 1:1:4);
– відібрано 6 проб овочів на вміст нітратів – в дослідженій пробі цибулі ріпча-стої вміст нітратів перевищує гранично допустиму концентрацію в 1,2 разу згідно з нормами ДГПіН 368-2013 (протокол від 23.06.2017р. № 10), в решті досліджених проб овочів – вміст нітратів в межах норм;
– взяті 15 змивів (на БГКП) на харчоблоці – виявлені БГКП у 1 змиві (протокол від 25.06.2018р. № 1256-1270);
– проведено5 вимірів радіаційної активності на території закладу – потужність експозиційної дози (ПЕД) на об’єктах вимірів знаходиться в межах допусти-мого природного фону.

   Виходячи з зазначених результатів досліджень, керівництву було рекомен-довано:
– дану партію цибулі ріпчастої використовувати для харчування дітей в не-значних кількостях тільки після її термообробки, а також провести повторне до-слідження іншої партії цибулі на вміст нітратів; овочі закупляти тільки з довідками про результати досліджень на вміст нітратів;
– проводити якісні прибирання та поточну дезінфекцію на харчоблоці, суво-ро дотримуватись правил особистої гігієни персоналом харчоблоку.

   З персоналом табору та дітьми працівником відділу був проведений ряд бесід щодо дотримання санепідрежиму, безпечності водоспоживання, профілак-тиці деяких інфекційних захворювань, зокрема кишкових та хвороби Лайма (ви-никає після укусів кліщами) та інші.
   Моніторингові дослідження в ПЗОВ „Калинівка” будуть проводитися від-ділом і надалі з періодичністю 1 раз в зміну.
   Сезон відпочинку та оздоровлення дітей в розпалі, тож гарного їм відпо-чинку і „класних” спогадів про літо!

Завідувач Старокостянтинівського
міськміжрайонного відділу ЛД
ДУ ,,Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України”                                     Д.П. Ступницький

    В Старокостянтинівському районі з 01.01.2018р. по 04.07.2018р. захворіло на кір 5 осіб, з них 2 дорослих, 3 дітей. Серед захворівших діти у віковій категорії 1-4 роки – 2 дитини, 1 дитина у віковій категорії 15-17 років. Випадки кору реєструвались в с. Грибенинка – 1 випадок, 1 випа-док в с. Ладиги, 1 випадок в с. Раштівка, 1 випадок в с. Половинники та 1 випадок в м. Старокос-тянтинів.
    Питома вага щеплених серед захворівших становить 60,0%. Три випадки кору лаборатор-но підтверджені – у хворих виявлено IgM до кору; в одному випадку лабораторно кір не підтвер-джений, ще по одному випадку лабораторні обстеження (дослідження) тривають.

    В Старосинявському районі з 01.01.2018р. по 04.07.2018р. захворіло на кір 16 осіб. З них 6 – дорослих та 10 дітей. Серед захворівших дітей 2 (двоє) у віковій категорії 0-1 рік, 2 (двоє) дітей у віковій категорії 5-9 років, 2 (двоє) дітей у віковій категорії 10-14 років, та 4 (четверо) дітей у віковій категорії 15-17 років. Випадки кору реєструвались в смт. Стара Синява – 2 випадки, с. Ула-сово-Русанівка – 5 випадків, с. Подоляни – 2 випадки, с. Сьомаки – 2 випадки, с. Залісся – 2 випа-док, с. Липки – 2 випадки, с. Нова Синявка 1 випадок.
   Питома вага щеплених серед захворівших становить 81,25%. 15 випадків кору лаборатор-но підтверджені – у хворих виявлено IgM до кору, в одному випадку лабораторно кір не підтвер-джений.

    Завідувач відділом                            Д.П. Ступницький

    Після дощових днів встановлюються теплі та погожі дні. Саме в цю пору в лісах та лісосмугах з’являються перші гриби, серед яких є як їстівні, так і умовно-їстівні та отруйні. Любителі „тихого” полювання збирають гриби як для себе, так і на продаж – і перші з них вже з’явились на ринках м. Старокостянтинів. Що ж потрібно знати всім, хто полюбляє страви з грибів, щоб вберегтися від отруєнь ними?
 Найчастіше отруєння виникає від вживання мухоморів, несправжніх опеньок, поганок. Найбільш отруйним є токсин блідої поганки, який може забруднювати інші гриби в корзині чи відрі поряд з поганкою. Іноді навіть частина цього гриба, що потрапила в організм людини, призводить до смертельного випадку. Отруєння грибами можна отримати і поївши звичайні їстівні гриби. Нерідко таке отруєння буває в тих випадках, якщо гриби неправильно приготували. Також гриби бувають небезпечні, якщо вони вже старі або довгий час простояли в теплому приміщенні.
   Перші ознаки отруєння грибами можуть проявлятися уже через 20-30 хвилин, іноді через кілька годин після їх вживання. У хворих, що отруїлися грибами, спостерігаються такі спільні ознаки недуги: біль в животі, розлад шлунку, нудота, починається блювота, людина відчуває загальну слабкість. Спостерігається також зміна зіниць. Одна стає вужча, друга – ширша. Буває, що іноді у хворого з’являються зорові і слухові галюцинації, конвульсії, марення. Після збудження наступає втрата свідомості, при цьому спостерігається посмикування деяких м’язів, найчастіше обличчя і пальців рук.
   Навіть при легкому отруєнні грибами треба негайно звернутися за медичною допомогою чи відправити хворого до лікарні. Часто від того, як швидко буде надано медичну допомогу, залежить життя людини. Дещо можна зробити хворому до того, як прийде лікар. Насамперед, треба прикласти до живота і ніг грілки. Щоб не допустити активного всмоктування отрути в організм, треба як найшвидше промити шлунок: дати випити хворому 3-4 склянки солоної води або слабкого розчину марганцівки, а тоді викликати блювоту (повторювати декілька разів). Після промивання шлунку дати хворому сорбенти і проносне та відновити втрату рідини (дати розчин Регідрону або ж мінеральну воду, підсолену воду, солодкий чай).

 Запобігти отруєнню грибами допоможуть наступні рекомендації:
1. Збирайте тільки ті гриби, які добре знаєте.
2. Ніколи не вживайте у їжу незнайомі гриби.
3. Добре знайте відміни у вигляді їстівних і отруйних грибів.
4. Не збирайте ніяких грибів близько від залізничних і автомобільних шляхів, атомних і теплових електростанцій, великих промислових зон, ніколи не беріть гриби, які мають біля кореня бульбовидне потовщення, оточене оболонкою (як, на-приклад, у блідої поганки або червоного мухомора).
5. Ніколи не їжте грибів у сирому вигляді, а також не збирайте перезрілих, ослизлих, хробачливих та зіпсованих грибів.
6. Не купуйте на базарах суміші грибів із різних їх видів у якості грибної ікри, салатів, пирогів з грибами та інших виробів з подрібнених грибів.
7. В день збирання або не пізніше наступного ранку гриби повинні бути піддані кулінарній обробці.
8. Не робіть домашню заготівлю грибів у герметичній упаковці, щоб уникнути захворювання ботулізмом.
9. Сушіть тільки певні види грибів, такі як білий гриб, підосичник, підберезник, маслюк, моховик, зморшок і трюфель білий; не користуйтеся сумнівними методами перевірки грибів на отруйність.
10. Гриби – не дитяча їжа, не давайте їх дітям; не можна вживати гриби вагітним жінкам та тим, що годують груддю.

Дотримання цих простих порад збереже Вам здоров’я!

Помічник лікаря-епідеміолога
Старокостянтинівського міськ-
міжрайонного відділу лабораторних
досліджень ДУ „Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України”       О.П. Броншвагер

   Щороку в теплу пору року (червень-вересень) при підвищенні температури води у водоймах до +16о С та з метою моніторингу безпечності води водойм проводиться періодичний забір води річкової та стічної з різних об’єктів довкілля для дослідження в мікробіологічній лабораторії Старокостянтинівського міськміжрайонного відділу ДУ „Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” на наявність холерних вібріонів (т.зв. Ф. 30).
   В м. Старокостянтинів для забору проб води встановлені 5 контрольних точок:
– точка №1 – місце злиття річок Ікопоть та Случ в зоні міського пляжу м. Старокостянтинів;
– точка №2: р. Случ – 500 м нижче місця випуску очищених стічних вод з міських каналізаційних очисних споруд;
– точка №3 – міські каналізаційні очисні споруди (усереднювач ОС) – відбирається стічна вода до очищення;
– точка №4 – стічна вода з інфекційного відділення центральної райлікарні;
– точка №5 – водойма (став) на р. Шахівка (притока р. Случ).

    Забір води проводиться двічі на місяць протягом всього теплого періоду року. Перший забір проб води в поточному році проведено 04.06.2018 року з усіх контрольних точок, а 18.06.18р. – наступний черговий – з 3-х контрольних точок. За результатами дослідження відібраних проб води холерні вібріони в усіх пробах не виявлені.

Завідувач Старокостянтинівського
міськміжрайонного відділу
ДУ ,,Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України”                     Д.П. Ступницький

Loading...