Славутське районне лабораторне відділення

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Славутське районне лабораторне відділення

 грунт Ґрунт має велике епідеміологічне значення. У ньому можуть знаходитися і передаватися людині збудники багатьох інфекційних та паразитарних захворювань. Факторами передачі збудників хвороб служать: пил, забруднені ґрунтом руки, харчові продукти (овочі, фрукти, ягоди, листова зелень, гриби тощо), вода, обладнання, інвентар, посуд, тара та інше. Збудники можуть переноситися тваринами, гризунами і комахами. Основним джерелом зараження ґрунту патогенними мікроорганізмами і яйцями гельмінтів є фізіологічні виділення людини і тварин, стічні води тощо
 Довгостроково зберігають життєздатність спороутворюючі бактерії – збудники правцю, ботулізму, газової гангрени, а збудник сибірки може зберігатися у ґрунті впродовж кількох десятків років.
  Патогенні мікроорганізми, які не утворюють спор, не мають у ґрунті умов для розмноження і переважно гинуть у ньому через декілька днів, тижнів або місяців.
   Виживання патогенних мікробів у ґрунті: 

 Збудник хвороби  Максимальний термін, місяць
 Тифо-паратифозна группа понад 12
Дизентерійна група близько 9
Холерний вібріон до 4
Паличка бруцельозу до 2
– туляремії до 2,5
– чуми до 1
– туберкульозу до 7
Віруси поліомієліту, Коксакі, ЕСНО до 3-6

     В свою чергу ґрунт має здатність переробляти шкідливі речовини і патогенні мікроорганізми за рахунок фізико-хімічних процесів, мікробіологічного розкладання, тобто бере активну участь в процесах самоочищення. Слід підкреслити, що самоочищення ґрунту не безмежне – надмірне забруднення може викликати загибель всієї корисної мікрофлори.
   Велике значення в системі заходів з профілактики інфекційних захворювань має санітарна охорона ґрунту-це комплекс заходів, спрямованих на обмеження надходження в ґрунт різних забруднень до величин, що не порушують процесів самоочищення в ґрунті, що не викликають накопичення в рослинах шкідливих речовин в кількостях, небезпечних для здоров’я людей, що не призводять до забруднення повітря, поверхневих і підземних вод.
  Важливим аспектом залишається і рівень санітарної культури населення, знання та дотримання правил особистої гігієни, санітарно-гігієнічних вимог по утриманню своїх помешкань, населених місць та територій за їх межами.

Завідувач Славутським
районним лабораторним відділенням                        Т. Музалевська

   В Славутському районі з 01.01.2018 року зареєстровано 7 випадків за-хворювання на кір, 2 випадки у січні , 1 в квітні та 4 в липні. Серед захворілих п`ятеро дорослих, з них- троє працюючих, в т.ч. один медичний працівник. Захворіли двоє дітей вікової категорії 5-9 років ( відвідують організовані колективи м.Славута та с.Пашуки ). Хворіли мешканці м.Славута (3), сіл Крупець (2), Яблунівка та Пашуки.
      Питома вага щеплених серед захворілих складає 78,6%.
     Чотири випадки підтверджені лабораторно.
     У вогнищах проведено комплекс протиепідемічних заходів.

Помічник лікаря-епідеміолога
Славутського районного
лабораторного відділення
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                О.Постолан

    За 6 місяців 2018 року в Славутському районі захворюваність на сальмоне-льоз знизилась з 7 до 4 випадків в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Інтенсивний показник дорівнює 6,13 на 100 тис.населення.
  Всі захворілі міські жителі, серед захворілих діти складають 50%. Одна ди-тина віком 3 роки відвідує організований колектив ( НВК №1 м.Славута ), друга – неорганізована, віком до року життя.
  Сімейних вогнищ не сформовано. Серед декретованих контингентів випад-ків захворювання сальмонельозом не реєструвалось.
  Всі хворі проліковані стаціонарно, госпіталізовані на 1-3 добу від моменту захворювання.
   Ймовірними факторами передачі у всіх випадках були харчові продукти, в 75% – яйця домашнього походження, у 25% – м`ясні вироби придбані на місце-вому ринку.
  Всі випадки сальмонельозу етіологічно розшифровані : Salmonella enteritidis – 3 випадки, Salmonella typhimurium – 1 випадок.
  При профогляді виявлено 2 носії сальмонельозу ( декретований дорослий та неорганізована дитина ), які проживають в м.Славута.
  У всіх вогнищах проведено комплекс протиепідемічних та дезінфекційних заходів.

Завідувач Славутським районним
лабораторним відділенням                                        Т. Музалевська

   За 5 місяців поточного року в Славутському районі відмічається ріст захворюваності на туберкульоз. Так, зареєстровано 22 первинно виявлених випадків туберкульозу (інтенсивний показник на 100 тис. населення – 35,3), проти 15 випадків за аналогічний період 2017 року (інтенсивний показник – 18). Всі зареєстровані випадки – це туберкульоз органів дихання.
  Захворюваність деструктивним туберкульозом зросла на 53%, з 8 до 15 випадків, що свідчить про пізнє виявлення хвороби.
     Реєструється ріст захворюваності серед жителів міста – 10 випадків, що у 5 разів більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Всі захворілі – дорослі, із числа декретованих контингентів виявлено 1 особу хвору на туберкульоз (жителька міста – медпрацівник).
  По даним аналізу соціальної структури захворілих на туберкульоз, переважаюча більшість – непрацююче населення – 81,8%, працюючих та пенсіонерів по 9,1%.
    Із 22 випадків лабораторно підтверджені – 11, що складає 50 % від загальної кількості хворих.
 Важливо пам’ятати, що виявлений на ранній стадії захворювання туберкульозом успішно лікується, тому не варто відкладати похід до лікаря, маючи певні симптоми, які не проходять тривалий час.

Завідувач Славутським
районним лабораторним відділенням                              Т. Музалевська

   За 5 місяців 2018 року в Славутському районі зареєстровано 24 випадки гастроентероколітів (інтенсивний показник 36,8 на 100 тис. населення) проти 25 випадків (інтенсивний показник 37,9) за аналогічний період минулого року. Хворіли в більшості жителі міста – 21 випадок, решта хворих проживає в селах Берездів, Крупець, Дяків.
  Серед захворілих 21 дитина (інтенсивний показник 32,9 на 100 тис. населення). Найбільш ураженою є вікова група від 1 до 4 років – 17 дітей, 13 з яких відносяться до категорії неорганізованого дитинства, четверо відвідують організовані колективи міста Славута (НВК №1, ДНЗ №9, №3, ЗОШ №5).
  Всі випадки гастроентероколітів етіологічно розшифровані, залишаються високими показники захворюваності ротавірусними ентеритами, питома вага яких складає 75% від загальної кількості захворілих.
 Серед декретованих контингентів випадків захворювання не реєструвались.
  Сформовано 2 сімейних вогнища в м.Славута, з двома і трьома випадками в кожному, один виник одномоментно, другий – послідовно.
  Ймовірними факторами передачі в 90% випадків стали харчові продукти, придбані в мережі торгівлі та домашнього походження.
Фахівцями Славутського районного лабораторного відділення ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» у всіх вогнищах проведено епідеміологічне розслідування з комплексом протиепідемічних та дезінфекційних заходів.

Завідувач Славутським
районним лабораторним відділенням                  Т.Музалевська

   В травні 2018 року Славутським районним лабораторним відділенням ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» було проведено відбір та лабораторні дослідження проб води річки Утка на показнки безпечності в м. Славута, район міського пляжу.
  На відповідність вимог «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів» №173 від 19.06.1996 року, додатку №11 відібрано та досліджено 4 проби води річкової і 3 проби піску на мікробіологічні, санітарно-хімічні та паразитологічні дослідження.
   Згідно результатів санітарно-хімічних та мікробіологічних досліджень за №436 та 549 від 02.05.18р., №516 та 732 від 21.05.18р. всі показники безпечності складу води у річці Утка (м. Славута, район міського пляжу) відповідають санітарним вимогам. Результати досліджень проб піску без відхилень від нормативних значень.
 Зазначену інформацію направлено міському голові та комунальному підприємству «Славутське ЖКО».
  В 2017 році на території району функціонував 1 паспортизований пляж в м. Славута, р. Утка, у 2018 році офіційного відкриття органами місцевого самоврядування міського пляжу не проводилось.

Завідувач Славутським районним
лабораторним відділенням                                          Т. Музалевська

ksnj    З початком літнього сезону для наших земляків починається пора відпочинку, оздоровлення та приємних вражень, отриманих під час відпусток та вихідних днів, проведених на річкових та морських узбережжях, лісових, паркових масивах.
  Але не слід забувати, що це також період деяких небезпек, які можуть порушити наші задуми, плани і реалії, а головне здоров’я.
   Нерідко літній відпочинок супроводжується харчовими отруєннями. Дійсно, гострі кишкові інфекції мають сезонний характер, коли найбільша кількість випадків захворювань припадає на літній період року.
 Серйозну небезпеку становлять харчові продукти, які готуються і зберігаються не за правилами, в них може виявитися велика кількість шкідливих мікроорганізмів чи токсинів – продуктів їх життєдіяльності.
   Всі продукти харчування слід зберігати в місцях недоступних мухам, які можуть бути механічними переносниками кишкових інфекцій.
    Не забувайте ретельно мити овочі, фрукти, ягоди, зелень та дотримуватися правил особистої гігієни.
    Використовуйте безпечну воду, не пийте її з неперевірених джерел.
    Не вживайте продукти, термін придатності яких закінчився.
 Не купуйте продукти харчування у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі.
   ksc Навесні і на початку літа в лісі, парку, у високій траві існує ймовірність укусу кліщів. Ці комахи переносять кліщовий енцефаліт, хворобу Лайма та інші інфекційні хвороби. 
  Якщо так сталося, що ви помітили небажаного «гостя», який все-таки вчепився, краще видаліть його правильно в лікувальному закладі – це має велике значення для профілактики зараження та зменшення ризику інфікування.
  В лікувально-профілактичному закладі ви отримаєте консультацію -допомогу, та в подальшому спостереження за станом здоров’я.
    Пам’ятайте про заборону використання в їжу незнайомих, підозрілих Вам грибів, невідомих ягід або плодів, що ростуть у лісі – вони можуть бути отруйними.
    Дуже небезпечні отруйні комахи і тварини, особливо в літній час. Ходити босоніж по траві або землі небезпечно, можна наступити на отруйних павуків та змій.
    Більшість сімей проводять спекотні літні дні на пляжах водойм – це озера, річки, моря. Вода в місцях відпочинку може бути небезпечною, необхідно звернути увагу на якому пляжі ви відпочиваєте, чи офіційно він функціонує та відповідає вимогам.
    Дотримуйтесь елементарних правил безпеки на водних об’єктах включаючи перебування в воді та на сонці, щоб уникнути наслідків травматизму, перегріву, зневоднення та теплового удару.
  Попередження перегрівання полягає в дотриманні норм прийому сонячно-повітряних ванн, не зловживати витривалістю свого організму, не сидіть довго на сонці. Треба більше знаходитися в тіні, забезпечити постійний питний режим, використовувати світлий одяг з легких тканин та при необхідності носити головний убір.
     Проводьте свій відпочинок добре і з користю для здоров’я.

     Завідувач Славутського районного
     лабораторного відділення                                     Т. Музалевська

  567 У відповідності до плану соціально-гігієнічного моніторингу фахівцями Славутського РЛВ в травні 2018 року проведені дослідження води питної гро-мадських та приватних колодязів на відповідність санітарно-хімічним та мікро-біологічним показникам безпеки.
    Всього досліджено 47 проб води, відібраних на території м. Славути, Бере-здівської та Крупецької об’єднаних територіальних громад: в 6 селах району ( Берездів, Крупець, Полянь, Мирутин, Стригани, Комарівка).
    19 проб з громадських криниць, 28 – приватних з водокористуванням для дітей віком до 3-хроків.
   По санітарно-хімічних показниках в 20 пробах виявлені відхилення по вмісту нітратів, питома вага від загальної кількості складає 42,6%. Відхилення від нормативних показників виявлено не тільки в приватних домогосподарст-вах, а і в громадських колодязях сс. Берездів, Мирутин, Крупець.
   За мікробіологічними показниками в 9 пробах виявлено перевищення по вмісту загальних колі-форм та кишкової палички, що складає 19%. Забруднення води виявлено в пробах води громадських колодязів сс. Полянь, Комарівка, Бе-рездів.
  Інформації з протоколами результатів досліджень направлено сільським головам ОТГ, головному лікарю КЗ «Славутський центр ПМСД», начальнику КП «Славутського ЖКО». Рекомендовано провести санітарно-технічні та дез-інфекційні заходи джерел водокористування та проведення повторних дослі-джень де були виявлені відхилення, з метою запобігання інфекційних хвороб, які можуть розповсюджуватися водним шляхом та профілактики метгемоглобі-немії серед дітей віком до 3-х років.

   Завідувач відділення                      Т. Музалевська

   Відповідно до «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища на 2018 рік» – 07.05.18р. фахівцями Славутського районного лабораторного відділення було проведено відвідування: хірургічного, пологового, гінекологічного, педіатричного, інфекційного, ВАІТ, травматологічного відділень Славутської ЦРЛ.
   Під час відвідування проведено:
– відбір змивів на умовно-патогенні та патогенні мікроорганізми – 70;
– відібрано на дослідження хірургічний, перев`язувальний матеріал, інструментарій на дослідження – 14;
– дезрозчини на ступінь мікробної контамінації – 6;
– обстежено персонал хірургічного відділення на носійство золотистого стафілококу – 7.

            Завідувач відділення     Т.О.Музалевська

    В Славутському районі на гострі респіраторні інфекції на 13 тижні 2018 року захворіло 189 осіб ( у т.ч. 148 дітей до 17 років), захворюваність знизилась на 7,4 % в порівнянні з минулим тижнем.
    Інтенсивний показник складає 289,93 на 100 тис. населення, що нижче епідемічного порогу (329,54) на 12,12 %.
  Вдвічі зменшилась кількість госпіталізованих в порівнянні з минулим тижнем. З 13 хворих з гострими респіраторними інфекціями госпіталізовано 11 дітей.

   Завідувач відділення                     Т.О.Музалевська

Loading...