Славутське районне лабораторне відділення

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Славутське районне лабораторне відділення

   З метою підготовки навчальних закладів до нового навчального року 2018-2019 рр. протягом серпня-вересня 2018 року фахівцями Славутського районного лабораторного відділення було досліджено на мікробіологічні та санітарно-хімічні показники 43 проби води питної: 19 проб води питної водопровідної та 24 проби води питної колодязної на відповідність санітарним вимогам ДСаНПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Щодо безпечності та якості води було виявлено невідповідність у 14 зразках, що становить 32,56%.
 Керівникам навчальних закладів та головам об’єднаних територіальних громад було надіслано листи з рекомендаціями про проведення санітарно-технічних та дезінфекційних заходів джерел водокористування, з метою запобігання інфекційних хвороб та забезпечення дітей якісною питною водою

Біолог Славутського районного
лабораторного відділення                                   Г. Власюк

0Shares

   В Славутському районі з 01.01.2018 року зареєстровано 17 випадків захворювання на кір: 2 випадки у січні, 1 випадок у квітні, 10 випадків у липні та 4 випадки у серпні. Серед захворілих 13 дорослих та 4 дітей вікової категорії: 0-1 рік – 1; 5-9 років-2; 15-17 років-1. Хворіли мешканці: м. Славута – 12 випадків, с. Крупець – 2 випадки та по одному випадку в сс. Киликиїв, Пашуки, Яблунівка.
      Питома вага щеплених серед захворілих складає 61,76%.
      Дванадцять випадків підтверджені лабораторно.
   У вогнищах фахівцями Славутського районного лабораторного відділення було проведено комплекс протиепідемічних заходів.

в.о. Завідувача Славутського
районного лабораторного відділення, біолог                     Г. Власюк

0Shares

   Відповідно до «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища на 2018 рік» – 24.09.18р. фахівцями Славутського районного ла-бораторного відділення було проведено відвідування ДНЗ (ясла-садок) №2 «Подоляночка.
днзПід час відвідування проведено:
– відбір змивів з обладнання та інвентарю на санітарно-показові мікрооргані-зми –10;
– відбір піску на наявність яєць гельмінтів – 1;
– інструментальні виміри рівнів загальної штучної освітленості – 10;
– визначення параметрів мікроклімату – 10;
– мікробіологічне та санітарно-хімічне дослідження води питної водо-провідної на відповідність ДСанПіН 2.2.4.171-10 – 4 проби;
– обстеження персоналу харчоблоку та групових на носійство патогенної мікрофлори ( кишкова група та носійство золотистого стафілококу) – 15 та 30 відповідно.
    По результатам моніторингових досліджень та замірів, керівнику закладу надано відповідну інформацію та протоколи досліджень.

Біолог Славутського районного
лабораторного відділення                                                Г. Власюк

0Shares

  В Славутському районі за період з 22.08.18р. по 29.08.18р. зареєстровано 1 випадок сальмонельозу, 8 випадків гастроентероколітів. 3 укуси тваринами та 2 випадки туберкульозу.
    Захворюваність носила спорадичний характер, не пов`язана між собою загальним джерелом та фактором передачі заразного початку.
  В вогнищах інфекційних захворювань проведено комплекс протиепідемічних заходів, направлених на локалізацію та ліквідацію випадків захво-рювань, встановлення джерела збудника інфекції та факторів передачі.

Помічник лікаря-епідеміолога
Славутського районного                                                         О.Постолан
лабораторного відділення

0Shares

сказ      За поточний період 2018 року в Славутському районі за медичною допомогою з приводу покусів тваринами звернулись 97 осіб. Серед потерпілих від покусів тварин 68 жителів міста та 29 осіб, які проживають в селах району.
  В 72 випадках покуси та ослюнення нанесено собаками, в 22 випадках котами та по 1 випадку лисицею, мишею і морською свинкою.
    У 37 випадках тварини, які нанесли покуси, були невідомі (31 безпритульна собака, 4 коти, 1 лисиця та 1 миша).
    Курс антирабічних щеплень призначено 37 потерпілим, 2 з яких відмовилися від їх проведення.
   Зареєстровано 2 випадки лабораторно підтвердженого сказу у тварин (собака в с.Берездів та кіт в с.Рівки Славутського району). У вогнищах проведено комплекс протиепізоотичних та протиепідемічних заходів.

Завідувач Славутського районного                                    Т. Музалевська
лабораторного відділення

0Shares

токсокороз   В липні 2018 року в м.Славута зареєстровано випадок захворювання на токсокароз. Захворіла дитина віком 4 роки, яка відвідує дошкільний навчальний заклад міста.
  Токсокароз – паразитарне захворювання, що спричиняється зараженням нематодами Toxocara canis і, значно рідше Toxocara cati, які паразитують відповідно у собак і котів. Хвороба у людей супроводжується ураженням різних життєво важливих органів і тканин (легень, мозку, очей, печінки, нирок, серця тощо ).
   Епідемічний процес при токсокарозі повністю залежить від епізоотичного процесу серед собак, котів. Джерелом інвазії в синантропному вогнищі для людей є ці тварини, які забруднюють грунт яйцями токсокар, що виділяються з фекаліями. Заражені люди не можуть бути джерелом інвазії. Оскільки в організмі людини з личинок не утворюються дорослі особини паразита і не виділяються яйця.
   Профілактика токсокарозу є складною комплексною медико-ветеринарною проблемою. У цій роботі можна виділити наступні напрями:

   1. Заходи, які скеровані на джерело інвазії. Одним з основних в цьому відношенні заходів є обстеження собак і їх своєчасна дегельмінтизація. Важливим моментом, який стосується джерела інвазії є обмеження чисельності безпритульних собак, обладнання спеціальних майданчиків для вигулу собак і утримання їх в хорошому гігієнічному стані.
  2. Вплив на інші чинники передачі. Це звичайні гігієнічні заходи, що мало відрізняються від таких при інших інфекціях та інвазіях зоонозної природи: миття рук після контакту з грунтом або тваринами; ретельна обробка зелені, овочів та інших харчових продуктів, які можуть містити частинки грунту; захист ігрових дитячих майданчиків, парків, скверів від відвідування їх тваринами; використання природних чинників санації грунту (відкриті сонячні промені). Відзначено значне зниження числа серо-позитивних на токсокароз у дітей в одній з європейських шкіл після відмови від використання пісочниць для ігор дітей.
   3. Вплив на поведінку людини. Абсолютна більшість жителів не мають адекватної інформації не тільки про токсокароз, але і про ризик зоонозних інвазій взагалі. У таких умовах важко сподіватися на усвідомлену гігієнічну поведінку людей, яка сприятиме профілактиці зараження, тому найважливішим завданням є санітарна освіта населення.

Завідувач Славутського районного
лабораторного відділення
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                                        Т. Музалевська

0Shares

 грунт Ґрунт має велике епідеміологічне значення. У ньому можуть знаходитися і передаватися людині збудники багатьох інфекційних та паразитарних захворювань. Факторами передачі збудників хвороб служать: пил, забруднені ґрунтом руки, харчові продукти (овочі, фрукти, ягоди, листова зелень, гриби тощо), вода, обладнання, інвентар, посуд, тара та інше. Збудники можуть переноситися тваринами, гризунами і комахами. Основним джерелом зараження ґрунту патогенними мікроорганізмами і яйцями гельмінтів є фізіологічні виділення людини і тварин, стічні води тощо
 Довгостроково зберігають життєздатність спороутворюючі бактерії – збудники правцю, ботулізму, газової гангрени, а збудник сибірки може зберігатися у ґрунті впродовж кількох десятків років.
  Патогенні мікроорганізми, які не утворюють спор, не мають у ґрунті умов для розмноження і переважно гинуть у ньому через декілька днів, тижнів або місяців.
   Виживання патогенних мікробів у ґрунті: 

 Збудник хвороби  Максимальний термін, місяць
 Тифо-паратифозна группа понад 12
Дизентерійна група близько 9
Холерний вібріон до 4
Паличка бруцельозу до 2
– туляремії до 2,5
– чуми до 1
– туберкульозу до 7
Віруси поліомієліту, Коксакі, ЕСНО до 3-6

     В свою чергу ґрунт має здатність переробляти шкідливі речовини і патогенні мікроорганізми за рахунок фізико-хімічних процесів, мікробіологічного розкладання, тобто бере активну участь в процесах самоочищення. Слід підкреслити, що самоочищення ґрунту не безмежне – надмірне забруднення може викликати загибель всієї корисної мікрофлори.
   Велике значення в системі заходів з профілактики інфекційних захворювань має санітарна охорона ґрунту-це комплекс заходів, спрямованих на обмеження надходження в ґрунт різних забруднень до величин, що не порушують процесів самоочищення в ґрунті, що не викликають накопичення в рослинах шкідливих речовин в кількостях, небезпечних для здоров’я людей, що не призводять до забруднення повітря, поверхневих і підземних вод.
  Важливим аспектом залишається і рівень санітарної культури населення, знання та дотримання правил особистої гігієни, санітарно-гігієнічних вимог по утриманню своїх помешкань, населених місць та територій за їх межами.

Завідувач Славутським
районним лабораторним відділенням                        Т. Музалевська

0Shares

   В Славутському районі з 01.01.2018 року зареєстровано 7 випадків за-хворювання на кір, 2 випадки у січні , 1 в квітні та 4 в липні. Серед захворілих п`ятеро дорослих, з них- троє працюючих, в т.ч. один медичний працівник. Захворіли двоє дітей вікової категорії 5-9 років ( відвідують організовані колективи м.Славута та с.Пашуки ). Хворіли мешканці м.Славута (3), сіл Крупець (2), Яблунівка та Пашуки.
      Питома вага щеплених серед захворілих складає 78,6%.
     Чотири випадки підтверджені лабораторно.
     У вогнищах проведено комплекс протиепідемічних заходів.

Помічник лікаря-епідеміолога
Славутського районного
лабораторного відділення
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                О.Постолан

0Shares

    За 6 місяців 2018 року в Славутському районі захворюваність на сальмоне-льоз знизилась з 7 до 4 випадків в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Інтенсивний показник дорівнює 6,13 на 100 тис.населення.
  Всі захворілі міські жителі, серед захворілих діти складають 50%. Одна ди-тина віком 3 роки відвідує організований колектив ( НВК №1 м.Славута ), друга – неорганізована, віком до року життя.
  Сімейних вогнищ не сформовано. Серед декретованих контингентів випад-ків захворювання сальмонельозом не реєструвалось.
  Всі хворі проліковані стаціонарно, госпіталізовані на 1-3 добу від моменту захворювання.
   Ймовірними факторами передачі у всіх випадках були харчові продукти, в 75% – яйця домашнього походження, у 25% – м`ясні вироби придбані на місце-вому ринку.
  Всі випадки сальмонельозу етіологічно розшифровані : Salmonella enteritidis – 3 випадки, Salmonella typhimurium – 1 випадок.
  При профогляді виявлено 2 носії сальмонельозу ( декретований дорослий та неорганізована дитина ), які проживають в м.Славута.
  У всіх вогнищах проведено комплекс протиепідемічних та дезінфекційних заходів.

Завідувач Славутським районним
лабораторним відділенням                                        Т. Музалевська

0Shares

   За 5 місяців поточного року в Славутському районі відмічається ріст захворюваності на туберкульоз. Так, зареєстровано 22 первинно виявлених випадків туберкульозу (інтенсивний показник на 100 тис. населення – 35,3), проти 15 випадків за аналогічний період 2017 року (інтенсивний показник – 18). Всі зареєстровані випадки – це туберкульоз органів дихання.
  Захворюваність деструктивним туберкульозом зросла на 53%, з 8 до 15 випадків, що свідчить про пізнє виявлення хвороби.
     Реєструється ріст захворюваності серед жителів міста – 10 випадків, що у 5 разів більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Всі захворілі – дорослі, із числа декретованих контингентів виявлено 1 особу хвору на туберкульоз (жителька міста – медпрацівник).
  По даним аналізу соціальної структури захворілих на туберкульоз, переважаюча більшість – непрацююче населення – 81,8%, працюючих та пенсіонерів по 9,1%.
    Із 22 випадків лабораторно підтверджені – 11, що складає 50 % від загальної кількості хворих.
 Важливо пам’ятати, що виявлений на ранній стадії захворювання туберкульозом успішно лікується, тому не варто відкладати похід до лікаря, маючи певні симптоми, які не проходять тривалий час.

Завідувач Славутським
районним лабораторним відділенням                              Т. Музалевська

0Shares
Loading...