Шепетівський міськміжрайонний відділ

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Шепетівський міськміжрайонний відділ

    В Шепетівському районі за останній тиждень зареєстровано 1 випадок сальмонельозу, 1 випадок дизентерії, 8 випадків гастроентероколітів, 1 укус тваринами, 4 випадки туберкульозу та 2 випадки кашлюка (сімейне вогнище).
Захворюваність носила спорадичний характер, не пов’язана між собою загальним джерелом та фактором передачі заразного початку.
В вогнищах інфекційних захворювань проведено комплекс протиепідемічних, профілактичних заходів, направлених на локалізацію та ліквідацію захворюваності, в т.ч. встановлення джерела заразного початку, фактора передачі та ін.
Також зареєстровано підозру на отруєння грибами. При розслідуванні даного випадку встановлено, що хвора вживала білі гриби та красноголовці, зібрані в лісі поблизу с. Савичі. На даний момент хвора перебуває на стаціонарному лікуванні в Шепетівській ЦРЛ, стан її задовільний. В вогнищі проведено санітарно-освітню роботу щодо попередження отруєння грибами.
В місцеві ЗМІ 26.07.18 направлено статтю на тему: «Отруєння грибами, їх профілактика»

Помічник лікаря-епідеміолога відділення організації
епідеміологічних досліджень
Шепетівського міськміжрайонного відділу                О.С. Садовська

    Відповідно до плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних закладів, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів, закладів соціального забезпечення на 2018 рік, що проводяться Шепетівським міськміжрайонним відділом ДУ “Хмельницький ОЛЦ МОЗ України на території м. Шепетівки та Шепетівського району Хмельницької області, за минулий тиждень фахівцями Шепетівського міськміжрайонного відділу проведено моніторингові дослідження в таких закладах міста Шепетівки: ДНЗ №3 «Ластівка», ДНЗ №5 «Казка» та ДНЗ №7 «Дюймовочка». Відібрано 3 проби води водопровідної на відповідність вимогам ДСанПіН 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» на показники епідемічної безпеки та санітарно-хімічні показники, 12 проб піску на наявність яєць гельмінтів, обстежено 11 працівників харчоблоків закладів на носійство патогенної мікрофлори.
      Лабораторні дослідження проводяться.
 За результатами лабораторних досліджень відповідна інформація, протоколи досліджень та рекомендації (в разі потреби) будуть надані керівникам закладів дошкільної освіти та начальнику управління освіти виконавчого комітету Шепетівської міської ради Тихончук Л.І.

Завідувач відділення
організації санітарно-гігієнічних досліджень
Шепетівського міськміжрайонного відділу           І. Матвійчук

   Агресивність тварин щодо людей щороку зростає. Адже кількість бродячих котів та собак збільшується і місцева влада не контролює їхню чисельність. Тому випадки в межах міста Шепетівки та населених пунктів району реєструються дуже часто.
     Так, попереднього року було зафіксовано 142 напади тварин на перехожих чи своїх господарів. За перший квартал поточного року до медиків з приводу агресивної поведінки чотирилапих уже звернулися 47 мешканців краю. Постраждали від їхніх гострих зубів та кігтів 30 дорослих та 17 дітей. Серед них 12 селян, а містян – втричі більше.
      Безпритульні собаки, кішки бродять вулицями міста, а також в селах Вишневому, Поляні, Хуторі, Корчику, Пліщині, Судилкові, Михайлючці, бо саме в цих населених пунктах сталися прикрі випадки.
  Так, у травні цього року в місті Шепетівка по вулиці Володимирській (мікрорайон «Сонячний») скажений кіт покусав всю родину (двох дорослих та трьох дітей).
Останній випадок трапився 10 травня в селі Михайлючці. Оскаженілий домашній пес напав і травмував трьох діток та дорослого з однієї сім`ї.
  А одного разу господаря покусала… власна кобила! Чоловік залікував рани, а тварину залишив на обійсті, бо сказу в неї не виявили, просто проявила норов.
   П’ятдесят вісім покусаних осіб було щеплено вакциною проти сказу минулого року, поточного року вакциновано 14 постраждалих. Вакцина у наявності є, до того ж, в достатній кількості.
   Проте застерігаю громадян бути обережними у поводженні з тваринами: придивлятися до їх поведінки, чужих – оминати, а своїх – вчасно щеплювати. Згідно з законом, мають створюватися притулки для бездомних тварин і проводитися їхня стерилізація, та це питання у нас і досі залишається невирішеним.

Завідувач Шепетівським міськміжрайонним
відділом ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»             В.В. Мазаєв

   В Шепетівському районі за останній тиждень зареєстровано 9 випадків гастроентероколітів, 2 випадки кору, 1 укус тваринами, 3 випадки туберкульозу.
   В вогнищах інфекційних захворювань проведено комплекс протиепідемічних, профілактичних заходів, направлених на локалізацію та ліквідацію захворюваності, в т.ч. встановлення джерела заразного початку, фактора передачі та ін.

Завідувач відділенням організації епідеміологічних
досліджень Шепетівського міськміжрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                                               Костюк В.В

   Шепетівським міськміжрайонним відділом ДУ “Хмельницький ОЛЦ МОЗ України” в 2 кварталі 2018 року на договірних умовах проводилися дослідження якості води громадських криниць на відповідність вимогам ДСанПіН 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Відібрано 147 проб води на території Грицівської селищної, Ленковецької та Михайлюцької сільських рад.
      За результатами лабораторних досліджень встановлено, що 140 проб (95,2%) не відповідають встановленим нормативним значенням згідно вимог ДСанПіН 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Із них 125 проб не відповідає по мікробіологічних показниках (85%) та 85 проб (57,8%) по хімпоказниках, в т.ч. по вмісту нітратів 81 проба (55,1%). Найбільший відсоток відхилень зареєстровано в таких селах: Ленківці, Коськів, Сульжин, Вербівці, Онишківці, Курганівка та смт. Гриців.
   Замовникам надано протоколи лабораторних досліджень з рекомендаціями щодо покращення якості води криничної, звернувши особливу увагу на підвищений вміст нітратів у криницях. Також розповсюджено 38 пам`яток серед населення Шепетівського району щодо профілактики водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей та отруєнь нітратами.

Завідувач відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень
Шепетівського міськміжрайонного відділу І                                            . Матвійчук

    В Шепетівському районі за останній тиждень зареєстровано 2 випадки гастроентероколітів, 6 випадків кору, 2 випадки вітряної віспи та 8 укусів тваринами, в т.ч. 3 випадки хворою на сказ собакою в с.Михайлючка Шепетівського району
 В вогнищах інфекційних захворювань проведено комплекс протиепідемічних, профілактичних заходів, направлених на локалізацію та ліквідацію захворюваності, в т.ч. встановлення джерела заразного початку, фактора передачі та ін.

В.о. завідувача Шепетівським
міськміжрайонним відділом                             Костюк В.В.

    В Шепетівському районі за останній тиждень зареєстровано 8 випадків гастроентероколітів, 1 випадок сальмонельозу, 1 випадок носійства сальмонельозу, що виявлений при профобстеженні працюючих водоканалу, 4 випадки кору, 1 випадок вітряної віспи та 3 укуси тваринами, в т.ч. 1 випадок хворою на сказ собакою. В вогнищах інфекційних захворювань проведено комплекс протиепідемічних, профілактичних заходів, направлених на локалізацію та ліквідацію захворюваності, в т.ч. встановлення джерела заразного початку, фактора передачі та ін.
   Направлено в місцеві газети «День за днем» та «Шепетівський вісник» 13.06.2018р. стаття завідувача відділення організації епідеміологічних досліджень, лікаря-епідеміолога Шепетівського міськміжрайонного відділу Костюка В.В. на тему: Як не підхопити кишкову інфекцію вліткуПосилання на джерело

Актуальні питання профілактики гострих кишкових інфекцій

    В Україні, як і в усьому світі, гострі кишкові інфекції (далі – ГКІ) займають особливе місце серед інфекційних хвороб, за своєю розповсюдженістю поступаються місцем лише респіраторним захворюванням. Рівень захворюваності на ГКІ дітей у 2,5-3 рази вищий, ніж у дорослих, при цьому половина зареєстрованих випадків захворювань припадає на дітей раннього віку (до 3-х років).
   В поточному році на Шепетівщині склалася неблагополучна епідемічна ситуація по захворюваності гострими кишковими інфекціями (ГКЗ). За 5 місяців 2018 р. захворюваність загальною сумою ГКЗ склала 135 випадок, що становить 178 на 100 тис. населення, при середньо обласному показнику 98,4 на 100 тис. населення. Захворюваність сальмонельозною інфекцією є також однією із найвищих в області і складає 15 випадків – 19,8 на 100 тис. населення при середньо обласному показнику 6,6 на 1000 тис. населення. Із захворівши більше хворіють діти. Захворюваність реєструється як серед міського, так і сільського населення. При епідеміологічному розслідуванні встановлено, однією із суттєвих причин є недотримання правил особистої гігієни.
   Джерелом інфекції при ГКІ є хворі люди, бактеріо- та вірусоносії. Фекально-оральний механізм передачі інфекції здійснюється трьома шляхами: харчовим – під час споживання забруднених продуктів, що містять збудник або його токсини; водним – у разі вживання некип’яченої води з неорганізованих джерел водопостачання, або при ковтанні води під час купання у відкритих водоймах; контактно-побутовим – через забруднені руки або предмети побуту.
  Переважає харчовий шлях зараження на ГКІ. За даними епідеміологічного анамнезу більшість хворих пов’язує своє захворювання з вживанням харчових продуктів, контамінованих збудником ГКІ (м’яса та м’ясопродуктів, молока, молокопродуктів і готових страв, овочів, фруктів, ягід).
   Ймовірно, що більшість харчових продуктів, які вживали захворілі не пройшли достатню термічну обробку або зберігалися при порушенні температурних умов чи термінів зберігання. Часто вживання немитих овочів, фруктів може спричинити виникнення захворювання.
    Ковтання води, полоскання рота при купанні в річках, озерах, ставках також загрожує гострими кишковими захворюваннями. Водойми (особливо озера) можуть бути забруднені нечистотами, які змиваються з ґрунту дощами.
   Роль мух та тарганів у розповсюдженні гострих кишкових захворювань загальновідома. Мухи, таргани переносять велику кількість мікробів, які потрапляють на продукти харчування, посуд і т.д. у випадку коли до них є вільний доступ цих комах.
Друге місце щодо розповсюдженості займає контактно-побутовий шлях передачі інфекції, адже ГКІ недарма називають “хворобою брудних рук”. Хвора людина або бактеріоносій, не дотримуючись правил особистої гігієни, забруднюють харчові продукти, посуд, предмети побуту, що оточують їх, тим самим створюють небезпеку зараження оточуючих.
   Інкубаційний період при різних ГКІ може коливатися від 2 годин (при харчових токсикоінфекціях) до 7 діб. З’являються характерні клінічні ознаки захворювання: загальна слабкість, блювота, біль в животі, пронос, підвищення температури.
   При появі клінічних ознак хвороби потрібно негайно звернутися до лікаря, це дасть можливість поставити правильний діагноз та отримати своєчасне якісне лікування: ні в якому разі не слід займатися самолікуванням.
   У разі госпіталізації хворого у вогнищі інфекції (домашньому або в ДНЗ, санаторії, тощо) повинна бути проведена заключна дезінфекція, з застосуванням рекомендованих дезінфекційних розчинів, постільна та натільна білизна хворого може бути знезаражена методом кип’ятіння, чи замочуванням у дезінфекційному розчині. Якщо хворий залишився вдома у вогнищі проводиться поточна (щоденна) дезінфекція. Необхідно максимально відокремити хворого від оточуючих: виділити йому окремий посуд, постільну білизну та рушник, дотримуватись правил загальної гігієни (проводити дезінфекцію туалету після відвідування хворим тощо) та встановити медичний нагляд за оточуючими протягом 7 днів.
  Щоб запобігти виникненню гострих кишкових інфекцій слід неухильно дотримуватися простих правил:
   НЕ купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних ociб.
   НЕ використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо). Для пиття i приготування їжі використовувати воду питну в герметично упакованих місткостях або з централізованих джерел водопостачання.
  Для купання та відпочинку використовувати лише офіційно відкриті для цього пляжі з дозволом для купання або місця для відпочинку.
 В домашніх умовах завжди дотримуватись технології приготування їжі, особливо це стосується м’ясних страв та страв з яєць.
  Пам’ятайте – тільки достатня термічна обробка продуктів може запобігти виникненню захворювання.
 НЕ порушувати терміни зберігання продуктів, які швидко псуються, дотримуватись умов їх зберігання (в холодильнику при температурі +20С до +60С), виключаючи сусідство сирих продуктів та готових страв.
  При вживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити проточною водою із крану. При споживанні дітьми – обдати окропом.
  Зважаючи на те, що більшість захворювань на сальмонельоз пов’язано з вживанням м’яса птиці та яєць, важливо перед приготуванням ретельно помити яйця у 2% розчині соди, бажано не вживати сирих яєць, особливо придбаних на стихійних ринках.
   НЕ вживати харчові продукти та напої при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності.
   При купівлі харчових продуктів та напоїв обов’язково звертати увагу на терміни реалізації та умови зберігання. Харчові продукти промислового виробництва зберігати та вживати тільки у cnoci6 зазначений на упаковці та у встановлений термін.
   НЕ допускати споживання продуктів та напоїв з простроченим терміном зберігання.
   При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, тощо) для приготування їжі, миття посуду i рук необхідно мати з собою запас питної води. При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни.
   При подорожуванні не рекомендується брати в дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, що потребують охолодження при зберіганні), виключати приготування багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо). Не готувати продукти з запасом. Приготовлені страви з м’яса, молока бажано споживати відразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають бути повторно термічно оброблені.
    При перших ознаках захворювання гострими кишковими інфекціями необхідно негайно звернутися в найближчий лікувално-профілактичний заклад. Ні в якому випадку не займатись самолікуванням.

В.о. завідувача Шепетівським
міськміжрайонним відділом                                Костюк В.В.

 

   Відповідно до плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних закладів, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів, закладів соціального забезпечення на 2018 рік, що проводяться Шепетівським міськміжрайонним відділом ДУ “Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України на території м. Шепетівки та Шепетівського району Хмельницької області, в червні поточного року фахівцями Шепетівського міськміжрайонного відділу проведено моніторингові дослідження в таких закладах міста Шепетівки: ДНЗ №1 «Перлинка», ДНЗ №2 «Сонечко», ДНЗ №4 «Світлячок» та ДНЗ №12 «Ялинка». Відібрано 4 проби води водопровідної на відповідність вимогам ДСанПіН 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» на показники епідемічної безпеки та санітарно-хімічні показники, 16 проб піску на наявність яєць гельмінтів, обстежено 16 працівників харчоблоків закладів на носійство патогенної мікрофлори.
  За результатами лабораторних досліджень відповідна інформація, протоколи досліджень та рекомендації (в разі потреби) будуть надані керівникам закладів дошкільної освіти та начальнику управління освіти виконавчого комітету Шепетівської міської ради Тихончук Л.І.

Завідувач відділення
організації санітарно-гігієнічних досліджень
Шепетівського міськміжрайонного відділу                І. Матвійчук

   За попередні вихідні кількість хворих на кір в нашому краї збільшилась на дві особи. Наразі вони перебувають у лікарні.
     Усього ж стаціонарно отримують необхідну медичну допомогу 4 місцевих мешканців яких спіткала ця недуга, а загалом кількість хворих на кір на Шепетівщині становить 28 громадян, серед них переважна більшість – діти.
   Епідеміологи стверджують, що здебільшого кір проявляє себе у зимовий період, але нині хвороба не відступає. Тому це може бути ознакою другої хвилі захворювання. За останню неділю в Україні зареєстровано 1500 хворих на кір.
  Позитивним є те, що завершилось навчання у школах. Тож відсутність спілкування серед дітей значно зменшить ризики розповсюдження недуги.
   З метою профілактики кору радимо уникати масового скупчення людей, проводити заходи по провітрюванню житлових приміщень, проводити їхнє щоденне вологе прибирання. А регулярний медичний нагляд забезпечить раннє виявлення хвороби. І не забувайте, що основний метод профілактики цього захворювання – профілактичне щеплення.

Завідувач відділення організації
Епідеміологічних досліджень, лікар-епідеміолог
Шепетівського міськміжрайонного відділу                   Костюк В.В

   У Шепетівському районі за період 01.01 – 31.05.2018 року зареєстровано 27 випадків захворювань на кір, із них: дорослих – 5 осіб, дітей – 22 , в т.ч. віком 0-1 рік – 4 дитини, 1-4 роки – 5 дітей, 5-9 років – 6 дітей, 10-14р- 4 дитини, 15-17 років – 3 дітей. По місту -15 випадків, Шепетівський р-н – 12 випадків.
      За травень 2018р зареєстровано 12 випадків, в т.ч. віком 0-1 рік – 1 дитина, 1-4 роки – 1дитина, 5-9 років – 3 дітей, 10-14р-3 дітей, 15-17 років – 2 дітей, дорослих-2.
   За останній тиждень (з 24.05. по 30.05.18р) в Шепетівському районі зареєстровано 3 випадки захворювань на кір. Двоє захворівших дітей проживають в місті, організоване дитинство, НВК №7, НВК №1. В організованих колективах складений та затверджений план заходів по локалізації та ліквідації захворюваності в вогнищах кору, проведені відповідні протиепідемічні заходи.
   Питома вага щеплених серед захворілих становить 55,5 %. 17 випадків захворювання на кір підтверджені лабораторно – виявлено Ig M до вірусу кору. У 8 випадках діагноз «кір» поставлено по клінічних показниках, в 2-х випадках дослідження проводяться.

Завідувач Шепетівським міськміжрайонним
відділом ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                         В.В. Мазаєв

Loading...