Шепетівський міськміжрайонний відділ

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Шепетівський міськміжрайонний відділ

    Можливо, складається враження, що на фоні процвітання різних вірусних інфекцій, які не так легко діагностуються, а ще гірше піддаються лікуванню, питання дифтерії, яка є бактеріальною інфекцією відходить на другий план. Однак, повернення дифтерії в 1990-х роках та з 2011р. по теперішній час, а також той факт, що випадки дифтерії реєструються у всіх регіонах ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров’я) – означає, що ми повинні мати високий рівень готовності до цієї інфекції. За новими стандартами епіднагляду ВООЗ, дифтерія включена до переліку інфекцій, які підлягають епіднагляду, тому що:
    1. Дифтерія зустрічається не часто в країнах з ефективними програмами імунізації. У нас, за останнє десятиліття значно погіршився стан імунізації населення;
  2. Самолікування та безконтрольне вживання антибіотиків часто приховують характерний перебіг захворювання;
    3. Для ефективного стеження за інфекцією необхідна якісна лабораторна діагностика.
   Збудник дифтерії – дифтерійна паличка (коринебактерія дифтерії) має токсигенні та нетоксигенні штами (види), виділяє один із найсильніших токсинів, який поступається тільки ботуліничному і правцевому токсинам. Тому, при виникненні захворювання дифтерією, характерно не тільки ураження ротоглотки та дихальних шляхів, рідше шкіри з розвитком фіброзного (дифтерійного) запалення на місці проникнення збудника, а також токсичне ураження серцево-судинної, нервової систем, нирок, що може призвести до летальності. Треба відмітити, що у вакцинованих контингентів ускладнення бувають рідше. Найчастіше зустрічається дифтерія глотки і супроводжується біллю в горлі, неприємним запахом з рота, труднощами при ковтанні, слинотечею, наявністю сіро-коричневих плівок, які щільно прилягають до слизових оболонок та ін..
     В 2017 та за поточний період 2018 року випадки дифтерії в Шепетівці та в Шепетівському районі не реєструвались, однак виявлено носії токсигенних і нетоксигенних штамів збудника дифтерії (тобто без характерних ознак хвороби).
    Це свідчить про те, що циркуляція збудника є і необхідно постійно за нею слідкувати. Таку роботу якісно проводить і мікробіологічна лабораторія Шепетівського міжміськрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України». За останні 10 років лабораторією проведено 17220 досліджень від 8610 осіб з профілактичною метою у контингентів з групи ризику. У 10 випадках виявлялись дифтерійні палички, в тому числі у 2-х випадках – токсигенні штами. Носіями були особи, що поступали на лікування в психоневрологічні стаціонари, перебуваючи в будинку-інтернаті для людей похилого віку, в школі –інтернаті. Так, як ми бачимо, що здорові люди можуть бути носіями збудника дифтерії, можна зробити висновок, що насторога до цієї інфекції не повинна зменшуватись. А при бажанні, будь-яка людина, яка хотіла б дізнатись, чи вона є здоровим носієм дифтерії, може обстежитись в нашій лабораторії.

Завідувач мікробіологічною лабораторією
Шепетівського міжміськрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний лабораторний
центр МОЗ України» лікар-бактеріолог                                        Рибачук Т.В.

0Shares

    В Шепетівському районі з 01.01.2018 року по 05.12.2018 р. зареєстровано 49 випадків захворювання на кір (інтенсивний показник становить 64,5 випадків на 100 тисяч населення), із них дорослих – 15 чол., дітей – 34 чол, в т.ч. віком 0-1 рік – 5 дітей, 1-4 роки – 7 дітей, 5-9 років – 8 дітей, 10-14р – 8 дітей, 15-17 років – 6 чоловік. По місту – 27 випадків, Шепетівський р-н – 22 випадки захворювання.
   Питома вага щеплених серед захворілих становить 51,02 %; 28 випадків захворювання на кір підтверджені лабораторно – виявлено Ig M до вірусу кору. В 18 випадках діагноз «кір» поставлено по клінічних показниках та епідпов’язані між собою.
     В вересні, жовтні, листопаді поточного року випадків захворювання на кір не зареєстровано. Разом з тим в Україні особливо в Закарпатській, Івано-Франківській , Львівській ,Вінницькій та інших областях захворюваність кором носить епідемічний характер. З початку року від цього небезпечного захворювання по Україні померло 15 чоловік. Тільки за останній тиждень ріст захворюваності склав 11,5% від загальної кількості захворівших, тим самим є реальна загроза виникнення другої хвилі захворюваності на Шепетівщині. Отож буде не зайвим ще раз згадати про кір.
  Вірус кору дуже легкий і може розноситися потоком повітря, тому заразитися можна, перебуваючи в одному приміщенні з хворим, але швидко гине в зовнішньому середовищі і не передається через побутові предмети (постіль, одяг) або третіх осіб, які контактували з інфікованими.
    На кір хворіють лише люди, і зараження відбувається тільки від людини до людини.
   Зазвичай на кір хворіють один раз. Повторні випадки трапляються вкрай рідко.
   «Заразитися може будь-яка людина, що не має імунітету. Симптоми кору: висока температура, нежить, кашель, висип, іноді блювання й пронос. Часто ускладнюється пневмонією та може викликати ураження головного мозку», — повідомляє МОЗ.
   Вірус кору послаблює імунітет і знижує здатність організму боротися з іншими хворобами. Від моменту зараження до захворювання минає від 7 до 21 дня. Це прихований період хвороби.
   У період захворювання починається висока температура, сильний головний біль, нежить, відсутність апетиту й слабкість. Потім — нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, інколи гнійні виділення). Рожеві крапкові висипання з’являються на другий-третій день. На слизовій оболонці ясен, щік та губ — білуваті цятки. Їх можна побачити ще до появи висипу на тілі.
   На 4-5 день хвороби на шкірі голови, обличчі, за вухами з’являється висип, пізніше розповсюджується на тіло, руки й ноги. Зазвичай виглядає як дрібні рожево-червоні цятки і пухирці, що поступово перетворюються на більші плями. У цей період стан хворого може погіршуватися. Висип зникає у зворотньому з появою порядку. Відтак стан хворого починає покращуватися.
   Основним способом профілактики є вакцинація, яка і забезпечує захист від кору. В Україні застосовується комбінована вакцина для профілактики одразу від трьох хвороб — кору, епідемічного паротиту та краснухи.
   Якщо ж дитина чи доросла людина захворіла, хворого обов’язково ізолюють, а за контактними проводиться медичний нагляд з метою раннього виявлення корі.
   Запам’ятайте ,тільки своєчасне проведення профілактичних щеплень збереже Вас і Ваших близьких від кору .

Завідувач відділення організації епідеміологічних
досліджень, лікар-епідеміолог Шепетівського
міськміжрайонного відділу ДУ «Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України»                   В.В.Костюк

0Shares

     В Шепетівському районі традиційно щорічно починаючи з жовтня-листопада відмічається підйом кількості осіб, які захворіли на гострі респіраторно-вірусні інфекції .Тільки за останній 47 тиждень 2018р захворіло 471 чоловік що на 120 випадків більше ніж за попередній 46 тиждень. Із-загальної кількості захворівших діти складають 379 випадків -80,4%.
   Поки що показники захворюваності не перевищують епідемічні пороги але відмічається тенденція до росту захворюванності. В районі реєструються спорадичні випадки захворювання на грип.
   В Україні збудником захворювання при летальних випадках в основному являється вірус штаму грипу А/H1N1, який відзначається агресивністю і здатний провокувати важкі вірусні пневмонії, що і є часто причиною летальності. Як показує статистика за минулі роки всі особи, які померли від грипу дуже пізно звернулися за медичною допомогою та були з низьким імунітетом,та не були щеплені .
    При грипі зараження здорових відбувається від хворої людини повітряно-крапельним, повітряно-пиловим шляхом (під час розмови, кашлю, чханні, при знаходженні даних осіб на відстані близько 2м).
      Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику:
– діти до 5-ти років;
– вагітні жінки;
– літні люди;
– хворі на хронічні захворювання;
– всі ті, хто працює в багатолюдних місцях.
    Єдиним ефективним засобом профілактики є щеплення. Кожного року в аптеки надходять вакцини, створені на основі аналізу, які саме штами очікуватимуться в Україні. До речі, вакцинуватися треба кожного року, тому що вакцина діє лише протягом одного сезону.
    Тут важливо розуміти, що після введення вакцини організму необхідно близько двох тижнів на те, щоб виробити антитіла до вірусів й отримати повноцінний захист. Таким чином вакцинуватися потрібно у період вересень-листопад, щоб встигнути отримати імунітет до початку сезону захворюваності.
       Вакцину можна придбати в аптеках, а саме щеплення роблять у будь-якому медичному закладі.
       Також, щоб не захворіти на грип та ГРВІ:
– слід уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;
– обмежити відвідини місць великого скупчення людей;
– постійно провітрювати приміщення та проводити вологе прибирання з використанням дезінфікуючих засобів;
– потрібно часто мити руки;
– при кашлі або чханні необхідно прикривати ніс та рот одноразовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;
– повноцінно харчуватися, уникати перевтоми.
    При появі перших ознак захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, біль в м’язах, горлі, кашель, нежить) не слід займатися самолікуванням, а обов’язково звернутись до лікувального закладу, пройти обстеження і при необхідності отримати лікування протягом перших 2-х діб. Захворілі ні в якому разі не повинні відвідувати організовані колективи, виходити на роботу, так як вони являються джерелом збудника інфекції для оточуючих.
     При спілкуванні з хворими необхідно одягати маску, яку змінювати кожні 4 години.
       Будьте уважні до свого здоров’я, здоров’я своїх рідних і близьких.

Завідувач відділення організації епідеміологічних
досліджень, лікар-епідеміолог Шепетівського
міськміжрайонного відділу ДУ «Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України»                               В. В. Костюк

2Shares

    Сьогодні існує багато ризиків вийти з кабінету стоматолога не тільки зі здоровою, гарною посмішкою, але й з інфекційним захворюванням, зокрема це ВІЛ, гепатити, туберкульоз. Збудники цих інфекцій можуть передаватись через кров, слину. А це означає, що можуть контактувати зі стоматологічним інструментарієм. Причинами інфікування можуть бути, як неякісна стерилізація інструментарію, так і неякісна обробка робочих поверхонь дезінфекційними засобами.
  Безпечність стоматологічних послуг передбачено виконанням наступних заходів:
1. Впровадження спеціальних програм «АнтиСНіД», «Антигепатит» та ін.
2. Застосування унікальних технології, до прикладу «автостерилізація», коли стерилізується не тільки інструментарій, але й водно-повітряний простір стоматологічного крісла.
3. Відкритість для пацієнта, коли в роботі використовують інструменти і матеріали зі стерильних пакетів, які відкривають у присутності пацієнта.
4. Ультразвукова мийка, яка забезпечує миття у важкодоступних місцях.
5. Важливим є також лабораторний бактеріологічний контроль стерильності медичного інструментарію та перевірка якості проведеної дезінфекції робочих поверхонь методом змивів.
    На жаль, мікроби не можна побачити неозброєним оком. Тому, для того, щоби переконатись в тому, що дійсно «чисто та стерильно», суб’єктам господарювання, які надають стоматологічні послуги, варто забезпечити проведення контолю стерильності інструментарію.
  Мікробіологічною лабораторією Шепетівського міжміськрайонного відділу лабораторних досліджень ДУ « Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» більше 20 років надаються послуги стоматологічним кабінетам, клінікам, медичним центрам щодо проведення лабораторного контролю стерильності інструментарію, перевірки якості дезіфекційних заходів методом взяття змивів з робочих поверхонь столів, стоматологічних установок, рук персоналу тощо. Досліджується наявність стафілококу, ентеробактерій. За поточний період 2018 року проведено 580 досліджень стерильності медичногго інструментарію та 190 змивів.
  Хочу зауважити, що на Шепетівщині є керівники медичних закладів, які турбуються про пацієнтів та персонал, забезпечуючи високий рівень чистоти та стерильності. Адже, дотримання санітарно-епідеміологічного режиму виключає можливість поширення внутрішньо-лікарняних інфекцій серед пацієнтів. Такі заклади демонструють приклад іншим установам для налагодження європейського підходу в розробці систем профілактики інфекційних захворювань та основ гігієни.
   Тому радимо пацієнтам, перед тим, як сісти в стоматологічне крісло, поцікавитись чи витримується санітарно-епідеміологічний режим в закладі, а також чи проводиться бактеріологічний лабораторний контроль?

Завідувач мікробіологічною лабораторією
Шепетівського міжміськрайонного відділу
лабораторних досліджень ДУ «Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України»
лікар-бактеріолог                                                          Т.В.Рибачук

3Shares

      У природі існує близько сорока хімічних елементів, які називаються важкими металами. Вони оточують нас всюди: містяться в грунті, воді, повітрі, застосовуються у побуті. Деякі з них у вигляді мікроелементів присутні в живих організмах і рослинах, беруть участь у всіх обмінних процесах. Ці елементи, як вітаміни, потрібні людському організму для його нормального функціонування. Нестача мікроелементів в організмі, зокрема і важких металів, спричинює різні захворювання. У невеликих кількостях і при правильному використанні важкі метали приносять користь. Але при надмірному їх накопиченні в тканинах з’являються симптоми отруєння важкими металами, такими як: мідь, ртуть, марганець, кобальт, хром, нікель, золото, залізо, кадмій, свинець, сурма, талій, вісмут та ін.
     Якщо контакт з подібними шкідливими речовинами постійний, то, безумовно, ризик отримати отруєння організму значно зростає. При цьому послаблюється імунітет організму, зростає небезпека хронічних захворювань. Містяться важкі метали в лікарських препаратах, тютюновому димі, фарбах, вихлопних газах, нафтопродуктах, в деяких видах тари (бляшані банки), зараженими можуть виявитися продукти харчування. Найчастіше отруєння важкими металами відбуваються на промислових підприємствах в аварійних ситуаціях. Також, причиною інтоксикації можуть бути речовини, які використовуються для знищення гризунів, комах, бур’янів.
     Важкі метали в організм можуть надходити при вдиханні парів, через слизові і шкірний покрив, через рот. Найбільша токсична дія іонів металів виникає під час вдихання пилу, особливо на території промислових зон та автошляхів. Вражається нервова система, нирки, кишківник, печінка, ендокринні органи, серце і судини. Крім токсичного впливу, важкі метали мають подразнюючу дію. Вони здатні накопичуватись в нирках, печінці, а свинець-в кістках. Тому вони довгий час циркулюють в організмі, поступово виділяючись у кров і спричиняють хронічні процеси.
    Виявити хронічні отруєння на початковій стадії дуже важко, оскільки перші прояви отруєнь (слабкість, стомлюваність, зниження працездатності) мають багато інших захворювань. Але вони є свідченням поступового надходження в організм малих доз важких металів. Якщо токсичні речовини в невеликих кількостях, але постійно, надходять в організм, тоді з’являються вже більш чіткі ознаки, які можуть змінюватися в залежності від того, яким металом отруєна людина. Найчастіше отруєння позначається на нирках, шлунково-кишковому тракті і нервовій системі.
    Якщо людина відчула перші ознаки отруєння, потрібно негайно звернутися до лікаря і пройти відповідне обстеження.
  З метою стеження за циркуляцією солей важких металів, санітарно-гігієнічною лабораторією Шепетівського міськміжрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» в 2018 році досліджено 591 пробу води питної та 10 проб води водойм на вміст важких металів, а саме: заліза, міді та марганцю.
    Для того, щоб уникнути попадання в організм солей важких металів, потрібно дотримуватися простих правил: не купувати продукти на стихійних ринках, вимагати від продавців відповідних документів якості товару. Не бажано купувати земельні ділянки для проживання, облаштовувати свердловини для питної води, випасати худобу, збирати ягоди та гриби поблизу великих діючих підприємств, автомобільних шляхів з інтенсивним рухом.

Біолог Шепетівського міськміжрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний лабораторний
центр МОЗ України»                                                                        Т.П.Костюк

0Shares

    В Шепетівському районі захворюваність на дизентерію за 10 місяців 2018р виросла з 3 до 12 випадків порівняно з аналогічним періодом минулого року. Інтенсивний показник становить 15,8 на 100 тисяч населення, при середньо обласному показнику – 2,7 на 100 тис.населення.
     На дизентерію захворіло 6 міських жителів та 6 , які проживають в сільській місцевості. Хворіють здебільшого діти ,які складають 11 випадків.що становить 91,6 % (1-4р – 3 дітей ,від 5-9р – 6 дітей,від 10-14р – 2 дитини)
     Зареєстровано 3 вогнища захворювання на дизентерію з 2 випадками .
   При бактеріологічному обстеженні 10 контактних осіб, в 2 випадках виявлені носії збудника дизентерії Зонне. Серед декретованих контингентів випадки захворювання дизентерію не реєструвалися.
    Всі хворі та носії проліковані стаціонарно.
  Випадки дизентерії бактеріологічно розшифровані – 10 випадків дизентерія Зонне ,2 випадки – Флекснера.
   Ймовірними факторами передачі у всіх випадках були харчові продукти – 7 випадків (молочні продукти ,овочі та фрукти), 5 випадків мало місце контактно-побутовий шлях передачі.
   У всіх вогнищах проведено комплекс протиепідемічних та дезінфекційних заходів.
      З метою профілактики дизентерії, як і інших кишкових інфекцій слід:
– не допускати попадання збудника інфекції до ротової порожнини. А це елементарні вимоги до себе і оточуючих – мити ретельно руки з милом після туалету, перед вживанням їжі та її приготуванням;
– не купувати продукти харчування на стихійних ринках, де якість і свіжість продуктів не перевіряється, а самі продавці працюють без медичних оглядів і в антисанітарних умовах;
– перед вживанням молока та молочних продуктів, які придбані на ринках, обов’язково проводити термічну обробку;
– не допускати споживання продуктів сумнівної якості та із закінченим терміном зберігання;
– для пиття і приготування їжі використовувати лише питну бутильовану воду або з централізованих джерел водопостачання; при децентралізованому водопостачанні (криниці) воду перед вживанням кип’ятити;
– ретельно мити овочі і фрукти проточною водою; для споживання дітьми – обдати окропом;
– не допускати в житлове приміщення, особливо де зберігаються продукти, залітання мух, які є розносниками збудника захворювання;
– при виявленні симптомів хвороби не займатися самолікуванням, а негайно звертатись за допомогою до лікувально-профілактичних закладів.

Завідувач відділення організації епідеміологічних
досліджень, лікар-епідеміолог Шепетівського
міськміжрайонного відділу ДУ «Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України»                             В. В. Костюк

0Shares

    Відповідно до «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних закладів, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів, закладів соціального забезпечення на 2018 рік», в листопаді поточного року фахівцями Шепетівського міськміжрайонного відділу ДУ “Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” проведено моніторингові відвідування наступних навчальних закладів Шепетівського району: Грицівський ясла-садок (центр розвитку), Коськівський ДНЗ «Сонечко», Коськівська ЗОШ та Грицівська школа-ліцей.
    У вищевказаних закладах відібрано 4 проби води водопровідної на відповідність вимогам ДСанПіН 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» на показники епідемічної безпеки та санітарно-хімічні показники; обстежено 10 працівників харчоблоків закладів на носійство патогенної мікрофлори; проведено інструментальні заміри параметрів мікроклімату і рівнів загального штучного освітлення.
   Також відібрано 2 проби води водопровідної Грицівського комунального підприємства «Аква» на відповідність вимогам ДСанПіН 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».
    Про результати досліджень та замірів повідомлено керівників закладів освіти, Грицівського селищного голову та директора КП «Аква» з наданням протоколів досліджень та пропозицій для усунення виявлених відхилень і вжиття відповідних заходів.

Завідувач відділення організації
санітарно-гігієнічних досліджень
Шепетівського міськміжрайонного відділу                        І. Матвійчук

0Shares

   Незважаючи на те, що на Шепетівщині захворювання людей на сказ не реєструвалися більше 40 років, в Україні щорічно реєструються випадки цієї смертельної недуги. Так, наприкінці жовтня поточного року зареєстрований випадок сказу в мешканки Львівської області (хвора – померла). Головна причина – несвоєчасне звернення за медичною допомогою, а також нехтування стосовно проведення щеплень проти сказу.
   За 10 місяців поточного 2018 року за медичною допомогою з приводу покусів тваринами звернулись 84 особи. Потерпіли від покусів тварин 58 жителів міста та 26 осіб, які проживають в сільській місцевості району.
  В 72-х випадках (85,7%) покуси та ослюнення нанесено собаками, в 11-ти випадках котами (13,0%), в 1 випадку покус домашнім конем (1,3 %).
     У 12-ти випадках покуси були нанесені бродячими собаками.
 В районі зареєстровано 3 випадки хворих на сказ тварин (2 собаки в с.Михайлючка (домашня та бродяча), 1 – домашній кіт в м.Шепетівка). У вогнищах сказу проведено необхідний об’єм протиепідемічних та протиепізоотичних заходів, в т.ч. щеплено проти сказу 9 чоловік (5- по місту, 4 – по селу).
     Всього назначено 21 антирабічне щеплення потерпілим.
  Сказ – особливо небезпечна гостра вірусна хвороба тварин і людини, яка характеризується ознаками поліенцефаломієліту, паралічами і абсолютною смертністю. Відповідно до оцінки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), вона входить у п’ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів, що завдають величезні соціально-економічні збитки.
    Що необхідно пам’ятати, щоб запобігти захворюванню.
1. Уникати контактів з безпритульними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпеку таких контактів.
2. Вірус сказу виділяється зі слиною хворої тварини і передається при укусі або ж ослиненню відкритих ран.
3. Постраждалі від укусів, ослинення та подряпані бродячими, домашніми або дикими тваринами, повинні провести місцеву обробку рани та негайно, або якомога раніше після укусу, звернутись за медичною допомогою до травматологічного пункту або хірургічного кабінету поліклініки за місцем проживання для вирішення питання про проведення лікувально-профілактичної імунізації.
4. Необхідно пам’ятати, що без своєчасного проведення антирабічних щеплень (щеплень проти сказу) захворювання на сказ завжди закінчується смертю. Тому під час проведення щеплень проти сказу необхідно дотримуватись встановленого лікарем режиму. Не можна переохолоджу-ватися, перегріватися, фізично перевтомлюватися, вживати спиртні напої.
5. Якщо укус або подряпина нанесені відомою домашньою твариною, необхідно її ізолювати і встановити за нею 10-денне спостереження
6. Своєчасно та регулярно робити домашнім тваринам щеплення зареєстрованими в Україні вакцинами проти сказу.

Завідувач відділення організації
епідеміологічних досліджень
Шепетівського міськміжрайонного
відділу ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                         Костюк В.В.

0Shares

  На Шепетівщині в 2018 році спостерігається підвищена захворюваність на вірусні гепатити. Показник захворюваності на вірусний гепатит С по району в кілька разів перевищує середньообласні значення.
      За оцінками експертів, в Україні вірусом гепатиту В інфіковано близько 1,5% населення, гепатитом С – близько 5%. Значна частина хворих не здогадується про свою хворобу і, як правило, більшість хворих виявляють випадково при проходженні медичних оглядів.
      Що ж потрібно знати про ці небезпечні захворювання?
    Гепатит В – це хвороба печінки, яку викликає вірус гепатиту В (ВГВ). Цей вірус порушує роботу печінки.
     Прихований (інкубаційний) період при гепатиті В становить від 2 до 6 місяців. Перші ознаки гепатиту В з’являються, в середньому, на 12 тижні після зараження. Симптоми з’являються у 70% хворих, їх виявляють частіше у дорослих, ніж у дітей.
 Симптоми гепатиту В: втома, стомлюваність, втрата апетиту, жовтяниця, нудота, відчуття дискомфорту в правому підребер’ї, зміна кольору сечі (темніє) і калу (світлішає).
     Шляхи передачі:
– при народженні від матері до дитини;
– незахищені статеві контакти;
– небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг тощо);
– використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків.
    Гепатит В є небезпечним і для працівників охорони здоров’я, які можуть мати травми від уколів голками при догляді за пацієнтами, інфікованими ВГВ.
  Найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування ВГВ – це вакцинація.
   Гепатит C – це хвороба печінки, що викликається вірусом гепатиту C (ВГС), цей вірус може викликати як гостру, так і хронічну інфекцію.
    Інкубаційний період гепатиту С становить від 2 тижнів до 6 місяців. Після початкового інфікування приблизно 80% людей не мають ніяких симптомів, тому ВГС ще називають «лагідний вбивця».
   У осіб з гострими симптомами може спостерігатися висока температура, втома, зниження апетиту, нудота, блювота, болі в області живота, потемніння сечі, кал сірого кольору, болі в суглобах і жовтяниця (пожовтіння шкіри і білків очей).
  Вірус гепатиту С переважно передається при контакті з інфікованою кров’ю.
      Найпоширеніші шляхи передачі:
– небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг тощо);
– використання нестерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо, що містять сліди крові);
– використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків;
– при переливанні крові та її компонентів.
  Можлива також передача інфекції під час незахищеного статевого контакту, але це відбувається рідко. Крім того, ВГС може передаватися від матері до дитини.
       Вакцини проти гепатиту С не існує.
  Часто зараження вірусом гепатиту відбувається під час проведення різного роду косметичних процедур – в салонах краси, перукарнях, манікюрних та педікюрних салонах. Варто зазначити, що вхідними воротами інфекції можуть бути незначні мікротравми на шкірі, невидимі для людського ока.
    В місті Шепетівка функціонує понад 30 перукарень та салонів краси, однак лише 12 з них регулярно проводять лабораторні дослідження стерильності робочого інструментарію, змивів на патогенну та умовно-патогенну мікрофлору, води на показники епідемічної безпеки тощо. Керівники даних закладів також забезпечили проведення гігієнічного навчання персоналу. Це такі заклади, як салон краси «Астрея», «СВ Стиль», «Камільфо», «Русалка», «Прованс», салон краси «Калісто», студія краси «Доміно», «Вікторія», «Ліана», Перукарня в ТЦ «Урожай», перукарні по вул. Шешукова, 8В та по вул. Героїв Небесної Сотні, 28. Приємно, що представники вищевказаних закладів відповідально ставляться до здоров`я своїх відвідувачів та підтримують на високому рівні санітарно-гігієнічні вимоги
   Санітарно-епідемічний стан інших подібних закладів – залишається загадкою. Тому варто двічі подумати, перш ніж звертатися до того чи іншого салону для проведення косметичних процедур. Особливу насторогу викликають проведення так званих манікюрних процедур «на дому», де навіть не може йти мова про дотримання навіть елементарних протиепідемічних заходів – багаторазове використання інструментарію, повна відсутність стерилізації тощо. Але вони приваблюють відвідувачів через свою дешевизну. А самі відвідувачі, в свою чергу, не можуть об’єктивно оцінити можливі наслідки для життя та здоров’я через низький рівень санітарно-гігієнічних знань. Встановлено, що вірус гепатиту С в навколишньому середовищі (наприклад, в засохлій краплі крові, на медичних та косметологічних інструментах, голках шприців тощо) при кімнатній температурі виживає до чотирьох днів; вірус гепатиту В – до кількох тижнів.

Завідувач відділення організації
санітарно-гігієнічних досліджень,
лікар із загальної гігієни Шепетівського
міськміжрайонного відділу ДУ «Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України»               І.А. Матвійчук

3Shares

  В Шепетівському районі захворюваність на сальмонельоз виросла з 41 до 44 випадків порівняно з аналогічним періодом минулого року. Інтенсивний показник становить 57,3 на 100 тисяч населення.
  На сальмонельоз захворіли 29 міських жителів та 15, які проживають в сільській місцевості. Хворіють здебільшого дорослі, діти складають 40,9 % (до року – 2 дитини. 1-4р – 10дітей, від 5-9р – 5 дітей, від 10-14р – 1 дитина)
    Випадки поодинокі, між собою не пов’язані загальним джерелом та фактором передачі заразного початку.
  При бактеріологічному обстеженні 63 контактних осіб, в 8 випадках виявлені носії збудника сальмонел. Серед декретованих контингентів випадки захворювання сальмонельозом не реєструвалися, проте при проведенні планового медичного огляду було виявленого 1 носія збудника сальмонелл (водоканал-слюсар). Всі хворі та носії проліковані стаціонарно.
   Випадки сальмонельозу етіологічно розшифровані – сальмонела ентерітідіс біовар єна – 38 випадків, тіфімуріум – 4 випадки, холера суїс, ньюпорт – по 1 випадку.
  Ймовірними факторами передачі у всіх випадках були харчові продукти як домашні, так і придбані на ринку -81,7%, в т.ч. 30% курячі яйця; 18,3% контактно-побутовий шлях передачі
  У всіх вогнищах проведено комплекс протиепідемічних та дезінфекційних заходів.

Завідувач відділення організації епідеміологічних
досліджень, лікар-епідеміолог Шепетівського
міськміжрайонного відділу ДУ «Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України»              В. В. Костюк

0Shares
Loading...