Полонське районне лабораторне відділення

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Полонське районне лабораторне відділення

    Епідемічний сезон грипу триває орієнтовно з вересня-жовтня по березень-квітень кожного року. В цей час є найбільший ризик заразитися на грип та ГРВІ.
 Так, в Полонському районі показник захворюваності за 40 тиждень складає – 400,8 на 100 тис.населення, перевищення епідпорогу не має і становить (-26,7%). При розподілі по віковій структурі дітей, які захворіли на грип та ГРВІ, переважає захворюваність серед вікових груп 0–4 та 5–14 років. Серед захворілих 4 хворих госпіталізовано.
 Заразитися вірусом грипу можна від іншої хворої людини повітряно-краплинним, повітряно-пиловим шляхом (вірусні частки по повітрю переносяться від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), при тісному контакті (знаходження на відстані близько 2-х метрів).
    Першими клінічними ознаками грипу є:
– підвищення температури тіла – різке підвищення температури тіла більше 38°С без інших супроводжуючих симптомів вже може свідчити про появу грипу;
– головний біль, біль у м’язах, біль у горлі;
– кашель, нежить, закладення носа;
– в окремих випадках — блювота і понос.

  Що потрібно робити щоб попередити зараження грипом та ГРВІ?

– уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;
– обмежити відвідування місць великого скупчення людей;
– часто провітрювати приміщення;
– часто мити руки з милом;
– не торкатися очей, носа або рота немитими руками;
– прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;
– якщо у людини наявні симптоми грипу, необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів;
– повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми.
   При перших ознаках захворювання радимо звернутися до лікаря.
   Не хворійте!

Лікар-епідеміолог Полонського районного
лабораторного відділення                                                      О.В.Мельник

0Shares

   За 9 місяців 2018 року в Полонському районі зареєстровано 14 випадків захворювання на сальмонельоз, що на 7 випадків менше ніж за минулий період року. Захворюваність на дизентерію тримається на рівні минулого року – 1 випадок. Зареєстровано 98 випадків захворювань на гастроентероколіти (ГЕК), що майже в 1,1 рази більше ніж в минулому році. Найбільша захворюваність зареєстрована серед дітей і становить 74 випадки, що становить 75% загальної захворюваності (серед дітей до року – 13 випадків; 1-4 роки – 42 випадки; 5-9 років – 15 випадків; 10-14 років – 4 випадки). Збільшення захворюваності відбулося за рахунок ротавірусної інфекції, зареєстровано 41 випадок, що складає 41,8% від загальної захворюваності, що в 1,5 рази перевищує захворюваність минулого року (2017р. – було 26 випадків).
  За 9 місяців 2017р. взагалі не реєструвалися випадки захворювання на кір, а в поточному році зареєстровано 40 випадків захворювання на кір, серед них 20 дітей (до року – 3; 1-4роки – 8; 5-9 роки – 6; 10-14 роки – 1; 15-17 роки – 2), лабораторно підтверджено кір у 16 хворих, іншим кір встановлено клінічно. Серед захворівших на кір 47,5% були щеплені проти кору, 45,0% не щеплені проти кору і 7,5% мали одне щеплення.
   В районі зареєстровано 1 випадок захворювання на краснуху, лабораторно підтверджений; 1 випадок захворювання на епідпаротит, 3 випадки захворювання на кашлюк. Зареєстровано 1 випадок хвороби Лайма, 4 випадки покусів тваринами.
 У вогнищах проведений необхідний комплекс лікувально-профілактичних та протиепідемічних заходів по локалізації та ліквідації вогнищ по Полонському району.

Лікар-епідеміолог Полонського
районного лабораторного відділення                      Мельник О.В.

2Shares

   Відповідно до «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних закладів, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів на 2018 рік», що проводяться Полонським районним лабораторним відділенням ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України», протягом вересня 2018 року проводились дослідження атмосферного повітря (на вміст азоту диоксид, сірчистого ангідриду, пилу, формальдегіду, фенолу); шуму (автотранспорту та залізничного транспорту); електромагнітні поля на вулицях м. Полонне.
   За вересень 2018р. досліджено 20 проб атмосферного повітря, вміст досліджуваних речовин в атмосферному повітрі не перевищують гранично допустимі концентрації, що відповідає санітарним нормам «ГДК хімічних речовин та біологічних чинників в атмосферному повітрі населених місць», затверджених постановою №15 від 03.03.15р. т.в.о. головного державного санітарного лікаря України.
    При проведенні замірів шуму в зоні житлової забудови від впливу автотранспорту та залізничного транспорту (проведено 18 замірів), із них 5 замірів, що перевищують еквівалентні та максимальні рівні шуму допустимі значення додатку № 16 «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів», затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.06.96р. № 173.
  Проведено моніторингові дослідження 3 загальноосвітніх навчальних та 1 дошкільного закладу (Новоселицька ЗОШ І-ІІІст., Полонська, ЗОШ І-ІІст №6; НВК №2 «ЗОШ І-ІІІст.№7-ДНЗ» м.Полонне), в т.ч. відібрано 6 проб води колодязної на відповідність вимогам ДСанПіН 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» на показники епідемічної безпеки та санітарно-хімічні показники, із них 3 проби з відхиленням (жорсткість, нітрати, перманганатна окисність, нітрити, залізо), 1 пробу піску на наявність яєць гельмінтів, обстежено 6 працівників харчоблоків закладів на носійство патогенної мікрофлори, досліджено 4 зразки овочів на вміст нітратів (1 відхилення).
  Проведено моніторингові дослідження в ДНЗ «Полонський агропромисловий центр професійної освіти» м.Полонне та смт.Понінка. Було відібрано 4 проби води колодязної на відповідність вимогам ДСанПіН 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» на показники епідемічної безпеки та санітарно-хімічні показники, обстежено 3-х працівників харчоблоків закладів на носійство патогенної мікрофлори, проведено 40 замірів освітлення (29 відхилень), 40 замірів мікроклімату.

Біолог Полонського районного
лабораторного відділення                          Пеньковська Л.П.

0Shares

  Полонське районне лабораторне відділення ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України» інформує, що за період з 01.09. по 27.09.2018 року в районі було зареєстровано 5 випадків захворювання на кір.
   За період з 01.01.2018р. по 27.09.2018р. в Полонському районі було зареєстровано 40 випадків захворювань на кір.
   Серед 40 хворих – 20 дітей ( до року – 3 дитини; 1-4 роки – 8 дітей; 5-9 років – 6 дітей; 10-14 років – 1 дитина; 15-17 років – 2 дитини) та 20 дорослих. Лабораторно підтверджено кір у 16 хворих, іншим кір встановлено клінічно.
  Серед захворілих на кір 47,5% були щеплені проти кору; 45,0% не щеплені проти кору і 7,5% захворілих мали одне щеплення.
  У вогнищах кору проведений необхідний комплекс лікувально-профілактичних та протиепідемічних заходів згідно плану по локалізації та ліквідації вогнищ кору по Полонському району.

Лікар-епідеміолог
Полонського районного лабораторного відділення     О.В.Мельник

0Shares

    Настала осіння пора, на дворі стало прохолодніше, але загроза виникнення гострих кишкових захворювань (ГКЗ) та харчових отруєнь не пропала. Навпаки, з початком нового навчального року, регулярними відвідуваннями дитячих навчальних закладів дошкільнятами є можливість зростання небезпеки виникнення інфекцій.
  За останніх 8 місяців 2018 року в Полонському районні зареєстровано 107 випадків захворювань на кишкові інфекції, в яких основний контингент постраждалих 78 випадків – діти.
 До гострих кишкових інфекцій відносяться сальмонельоз, черевний тиф, дизентерія, холера, гастроентероколіти, які викликаються різноманітними вірусами: ротавірусами, ентеровірусами та умовно – патогенною мікрофлорою, тобто тими мікроорганізмами, які можуть бути присутні і в організмі людини, але при накопиченні їх у дуже великих кількостях, вони можуть викликати кишкові розлади.
  До найвідоміших бактеріальних харчових отруєнь відносяться ботулізм і стафілококові отруєння.
  Основними причинами ГКЗ та харчових отруєнь є вживання бактеріально забруднених продуктів харчування та питної води, нехтування елементарними правилами особистої гігієни, порушення технології приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму.
  Факторами передачі інфекції найчастіше стають готові страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби, що готуються “ про запас” і призводять до накопичення збудників інфекційних хвороб у продуктах, а у випадку ботулізму – консервовані продукти (гриби, овочі) та в’ялені або копчені великокускові вироби, особливо, якщо вони виготовлені в домашніх умовах.
   Гострі кишкові захворювання починаються з розладу шлунково-кишкового тракту: нудоти, блювання, проносу, а також часто – з підвищення температури тіла. У випадку ботулізму можуть бути наступні симптоми : розлади ковтання, дихання, “сітка” або “туман” перед очима, опускання повік, тобто різноманітна неврологічна симптоматика.
  Якщо ви захворіли, слід терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Не займайтеся самолікуванням.
   Щоб не захворіти:
– перед приготуванням їжі та перед її вживанням слід обов’язково мити руки з милом;
– не можна купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук приватних осіб;
– не допускати споживання продуктів та напоїв з простроченим терміном реалізації;
– не слід використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел;
– фрукти, овочі та ягоди треба ретельно мити питною водою;
– не використовуйте бомбажні консерви, а відкривши ті, які не викликають сумнівів в доброякісності – перекип’ятіть;
– подорожуючи, не беріть в дорогу продукти, що швидко псуються, або користуйтеся сумками-холодильниками;
– відмовтеся від багатокомпонентних страв ( особливо салатів, млинчиків з м’ясом, паштетів і т.д.);
– не готуйте страви про запас. Приготовлені страви слід споживати відразу, а у випадку їх повторного споживання, вони мають бути піддані повторній термічній обробці.
  Зберігання виготовленої страви без холоду не повинно перевищувати 2 години.
    Профілактиці гострих кишкових захворювань у маленьких дітей важливим є грудне вигодовування.
  Під час відвідування дітьми шкільних колективів, дитячих навчальних закладів батьки обов’язково повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни.

Бактеріолог Полонського районного
лабораторного відділення                                             Войтюк Н.В.

2Shares

   За 8 місяців 2018 року досліджено всього 34 проби води колодязної води на санітарно-хімічні показники, з них не відповідають нормативним вимогам 16 проб. На мікробіологічні показники досліджено 286 проб колодязної води , відхилення виявлено у 40 пробах.
  Кількість досліджених проб криничної води, яка використовується для приготування їжі та питних потреб (в т.ч. для дітей до 3-х років), на вміст нітратів складає 15, з них виявлено перевищення вмісту нітратів у 8 пробах. Дані дослідження проводились по м.Полонне, смт.Понінка, Кустовецькій та Білецькій сільських радах.
    Про результати проінформовано міського, селищного та сільських голів.

Завідувач Полонським районним
лабораторним відділенням                            В.В.Аврамчук

0Shares

 Полонське районне лабораторне відділення ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України» інформує, що за період з 01.08 по 30.08.2018 року в районі було зареєстровано 2 випадки захворювання на кір.
   За період з 01.01.2018р. по 30.08.2018р. в Полонському районі було зареєстровано 35 випадків захворювань на кір.
   Серед 35 хворих – 17 дітей ( до року – 3 дитини; 1-4 роки – 8 дітей; 5-9 років – 4 дітей; 10-14 років – 1 дитина; 15-17 років – 1 дитина) та 18 дорослих. Лабораторно підтверджено кір у 16 хворих, іншим кір встановлено клінічно.
Серед захворілих на кір 42,8% були щеплені проти кору; 48,5% не щеплені проти кору і 8,5% захворілих мали одне щеплення.
   У вогнищах кору проводений необхідний комплекс лікувально-профілактичних та протиепідемічних заходів згідно плану по локалізації та ліквідації вогнищ кору по Полонському району.

Лікар-епідеміолог
Полонського районного лабораторного відділення                  О.В.Мельник

0Shares

   В Полонському районі в 2018р. зареєстровано 1 випадок лабораторно підтвердженої краснухи. Захворіла дитина віком 10 років. На протязі 2016-2017рр. в районі не реєструвалися випадки захворювання на краснуху.
    Краснуха – інфекційне захворювання, провоковане вірусом краснухи. Вірус краснухи може поширюватися тільки від людини до людини через чхання, кашель або розмову. Єдиним джерелом інфекції є хвора людина, яка заразна наприкінці інкубаційного періоду і протягом 2-5 днів після початку висипань. Інкубаційний період становить 14-21 день. Найбільш схильні до захворювання діти від 1 до 14 років.
     Основними проявами краснухи є збільшення лімфатичних вузлів на потилиці, шиї і за вухами, а також блідо-рожевий висип, яка за добу поширюється по всьому тілу. Висип добре відрізнити від корової і при вітряної віспи – він не підноситься над шкірою, не свербить і не залишає сліду, не залишаючи лущення і пігментації.
    Також характерна загальна інтоксикація у вигляді слабкості, головного болю, нудоти, втрати апетиту і лихоманки до субфебрильних цифр. В цілому, краснуха протікає м’якше ніж вітрянка або кір. Діагностика ґрунтується на огляді дитини і пошуку імуноглобулінів М до вірусу краснухи в крові.
  Для дітей, так само як і для більшості дорослих, краснуха є практично нешкідливим захворюванням. але перебігає тяжче, із вираженою інтоксикацією, гарячкою. Висип густіший, плямисто-папульозний, іноді зі схильністю до злиття. Особливо на спині і сідницях. Тривалість періоду висипань – 2-5 днів.
   Тим ні менш, зараження краснухою вагітної жінкою може стати причиною практично катастрофічних наслідків. Перенесена вагітною жінкою краснуха може призвести до внутрішньоматкової смерті плода чи народження дитини зі стійкими дефектами розвитку різних органів (очей, серця, органів слуху, центральної нервової системи, рідше інших органів).
  Перенесена хвороба залишає стійкий імунітет. Спеціального лікування краснухи немає, але хворобу можна попередити за допомогою вакцинації.
  При перших ознаках захворювання радимо Вам звернутися до лікаря за медичною допомогою.

Лікар-епідеміолог
Полонського районного лабораторного відділення             О.В.Мельник

0Shares

   Літо – пора відпочинку, відпусток, канікул. Всім відомо, що одним з найкорисніших видів активного відпочинку є відпочинок на воді. Кому ж не хочеться після спекотного, трудового дня зануритись в прохолодну воду річки? Але ж як правильно вибрати місце для відпочинку, щоб купання приносило тільки користь здоров’ю, а не шкоду?
    В Полонському районі паспортизованим пляжем є тільки одне місце для купання – це зона купання міський пляж м.Полонне. Всі інші місця, що в народі називаються пляжами, це зони стихійного купання.
  В перерахованих точках купання працівниками Полонського районного лабораторного відділення ДУ ”Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” щотижнево проводиться моніторинг контролю якості води. Гігієнічні вимоги до якості води у поверхневих водоймах залежно від виду користування у нашій країні регламентовані наказом МОЗ України №173 від 19.06.96р. про затвердження Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів. Основною метою правил є: запобігання забрудненню водних об’єктів або його своєчасне усунення, яке може спричинити гострі інфекційні й паразитарні захворювання, що поширюються через воду, та розвиток інтоксикацій у населення в разі використання води для господарсько-питних та культурно-побутових потреб.
    При лабораторних дослідженнях, згідно наказу воду перевіряють на наявність збудників бактеріальних та паразитарних захворювань. Визначаються лактозопозитивні кишкові палички (ЛКП), індекс яких не повинен перевищувати 5000 в одному кубічному дециметрі, коліфаги, а також яйця гельмінтів та наявність патогенної мікрофлори.
    З початку купального сезону 2018 року, який розпочався з травня місяця, мікробіологічною лабораторією Полонського районного лабораторного відділення було досліджено 10 проб води з річки Хомора в зоні міського пляжу. На початок купального сезону в одній відібраній пробі води індекс ЛКП перевищував норму,що могло бути зумовлено різким підвищенням температури, потраплянням великої кількості дощових вод у річку, а також можливо було пов’язано з купанням худоби та птиці. В зв’язку з цим було повідомлено Полонську міську раду об’єднана територіальна громада .
     У 2017 році протягом купального сезону з території міського пляжу м.Полонне було відібрано та досліджено 8 проб води.
   Забруднення поверхневих водойм спричиняє пряму і опосередковану шкідливу дію на здоров’я людини. Пряма дія може проявитись у разі як надходження води в організм людини перорально (людина свідомо п’є воду із забрудненої водойми або випадково наковталася її під час купання), так і контакту її зі шкірою та слизовими оболонками під час плавання, купання тощо. Тобто вживання такої води може призвести до інфекційних захворювань таких як кишкові інфекції, лептоспіроз, туляремія, єрсиніоз, гепатити та інвазій чи зумовити отруєння.

Бактеріолог Полонського районного
лабораторного відділення                                 Н.В. Войтюк

0Shares

 Полонське районне лабораторне відділення ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України» інформує, що за період з 01.06 по 30.06.2018 року в районі було зареєстровано 1 випадок захворювання на кір.
   За період з 01.01.2018р. по 30.06.2018р. в Полонському районі було зареєстровано 32 випадки захворювань на кір.
  Серед 32 хворих – 15 дітей ( до року – 3 дитини; 1-4 роки – 8 дітей; 5-9 років – 2 дітей; 10-14 років – 1 дитина; 15-17 років – 1 дитина) та 17 дорослих. Лабораторно підтверджено кір у 16 хворих, іншим кір встановлено клінічно.
   Серед захворілих на кір 43,7% були щеплені проти кору; 46,8% не щеплені проти кору і 9,3% захворілих мали одне щеплення.
  У вогнищах кору проводений необхідний комплекс лікувально-профілактичних та протиепідемічних заходів згідно плану по локалізації та ліквідації вогнищ кору по Полонському району.

Завідувач Полонським районним
лабораторним відділенням                                                       Аврамчук В. В.

0Shares
Loading...