Полонське районне лабораторне відділення

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Полонське районне лабораторне відділення

   В Полонському районі в 2018р. зареєстровано 1 випадок лабораторно підтвердженої краснухи. Захворіла дитина віком 10 років. На протязі 2016-2017рр. в районі не реєструвалися випадки захворювання на краснуху.
    Краснуха – інфекційне захворювання, провоковане вірусом краснухи. Вірус краснухи може поширюватися тільки від людини до людини через чхання, кашель або розмову. Єдиним джерелом інфекції є хвора людина, яка заразна наприкінці інкубаційного періоду і протягом 2-5 днів після початку висипань. Інкубаційний період становить 14-21 день. Найбільш схильні до захворювання діти від 1 до 14 років.
     Основними проявами краснухи є збільшення лімфатичних вузлів на потилиці, шиї і за вухами, а також блідо-рожевий висип, яка за добу поширюється по всьому тілу. Висип добре відрізнити від корової і при вітряної віспи – він не підноситься над шкірою, не свербить і не залишає сліду, не залишаючи лущення і пігментації.
    Також характерна загальна інтоксикація у вигляді слабкості, головного болю, нудоти, втрати апетиту і лихоманки до субфебрильних цифр. В цілому, краснуха протікає м’якше ніж вітрянка або кір. Діагностика ґрунтується на огляді дитини і пошуку імуноглобулінів М до вірусу краснухи в крові.
  Для дітей, так само як і для більшості дорослих, краснуха є практично нешкідливим захворюванням. але перебігає тяжче, із вираженою інтоксикацією, гарячкою. Висип густіший, плямисто-папульозний, іноді зі схильністю до злиття. Особливо на спині і сідницях. Тривалість періоду висипань – 2-5 днів.
   Тим ні менш, зараження краснухою вагітної жінкою може стати причиною практично катастрофічних наслідків. Перенесена вагітною жінкою краснуха може призвести до внутрішньоматкової смерті плода чи народження дитини зі стійкими дефектами розвитку різних органів (очей, серця, органів слуху, центральної нервової системи, рідше інших органів).
  Перенесена хвороба залишає стійкий імунітет. Спеціального лікування краснухи немає, але хворобу можна попередити за допомогою вакцинації.
  При перших ознаках захворювання радимо Вам звернутися до лікаря за медичною допомогою.

Лікар-епідеміолог
Полонського районного лабораторного відділення             О.В.Мельник

   Літо – пора відпочинку, відпусток, канікул. Всім відомо, що одним з найкорисніших видів активного відпочинку є відпочинок на воді. Кому ж не хочеться після спекотного, трудового дня зануритись в прохолодну воду річки? Але ж як правильно вибрати місце для відпочинку, щоб купання приносило тільки користь здоров’ю, а не шкоду?
    В Полонському районі паспортизованим пляжем є тільки одне місце для купання – це зона купання міський пляж м.Полонне. Всі інші місця, що в народі називаються пляжами, це зони стихійного купання.
  В перерахованих точках купання працівниками Полонського районного лабораторного відділення ДУ ”Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” щотижнево проводиться моніторинг контролю якості води. Гігієнічні вимоги до якості води у поверхневих водоймах залежно від виду користування у нашій країні регламентовані наказом МОЗ України №173 від 19.06.96р. про затвердження Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів. Основною метою правил є: запобігання забрудненню водних об’єктів або його своєчасне усунення, яке може спричинити гострі інфекційні й паразитарні захворювання, що поширюються через воду, та розвиток інтоксикацій у населення в разі використання води для господарсько-питних та культурно-побутових потреб.
    При лабораторних дослідженнях, згідно наказу воду перевіряють на наявність збудників бактеріальних та паразитарних захворювань. Визначаються лактозопозитивні кишкові палички (ЛКП), індекс яких не повинен перевищувати 5000 в одному кубічному дециметрі, коліфаги, а також яйця гельмінтів та наявність патогенної мікрофлори.
    З початку купального сезону 2018 року, який розпочався з травня місяця, мікробіологічною лабораторією Полонського районного лабораторного відділення було досліджено 10 проб води з річки Хомора в зоні міського пляжу. На початок купального сезону в одній відібраній пробі води індекс ЛКП перевищував норму,що могло бути зумовлено різким підвищенням температури, потраплянням великої кількості дощових вод у річку, а також можливо було пов’язано з купанням худоби та птиці. В зв’язку з цим було повідомлено Полонську міську раду об’єднана територіальна громада .
     У 2017 році протягом купального сезону з території міського пляжу м.Полонне було відібрано та досліджено 8 проб води.
   Забруднення поверхневих водойм спричиняє пряму і опосередковану шкідливу дію на здоров’я людини. Пряма дія може проявитись у разі як надходження води в організм людини перорально (людина свідомо п’є воду із забрудненої водойми або випадково наковталася її під час купання), так і контакту її зі шкірою та слизовими оболонками під час плавання, купання тощо. Тобто вживання такої води може призвести до інфекційних захворювань таких як кишкові інфекції, лептоспіроз, туляремія, єрсиніоз, гепатити та інвазій чи зумовити отруєння.

Бактеріолог Полонського районного
лабораторного відділення                                 Н.В. Войтюк

 Полонське районне лабораторне відділення ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України» інформує, що за період з 01.06 по 30.06.2018 року в районі було зареєстровано 1 випадок захворювання на кір.
   За період з 01.01.2018р. по 30.06.2018р. в Полонському районі було зареєстровано 32 випадки захворювань на кір.
  Серед 32 хворих – 15 дітей ( до року – 3 дитини; 1-4 роки – 8 дітей; 5-9 років – 2 дітей; 10-14 років – 1 дитина; 15-17 років – 1 дитина) та 17 дорослих. Лабораторно підтверджено кір у 16 хворих, іншим кір встановлено клінічно.
   Серед захворілих на кір 43,7% були щеплені проти кору; 46,8% не щеплені проти кору і 9,3% захворілих мали одне щеплення.
  У вогнищах кору проводений необхідний комплекс лікувально-профілактичних та протиепідемічних заходів згідно плану по локалізації та ліквідації вогнищ кору по Полонському району.

Завідувач Полонським районним
лабораторним відділенням                                                       Аврамчук В. В.

   Згідно плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища на 2018 рік, фахівцями Полонського районного лабораторного відділення ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» 25.06.2018р. проведені моніторингові відвідування Центру реабілітації дітей «Щасливе дитинство» м.Полонне.
   Під час відвідування проведено заміри параметрів мікроклімату (температура повітря, відносна вологість), освітленості в приміщеннях закладу, відібрані змиви на умовно-патогенні мікроорганізми та відібрані проби питної води.
   Відхилення по мікроклімату та освітленості не встановлено. Вода питна відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».
   За результатами моніторингових досліджень керівнику надано відповідну інформацію.

Завідувач Полонським районним

лабораторним відділенням                                             В.В.Аврамчук

   Громадські колодязі по селах побудовані в основному в 1970-1980 роках, тому потребують не тільки поточних але і капітальних ремонтів. Гостра проблема для села – це занедбані громадські колодязі, якість води в яких залишає бажати кращого. Останнім часом багато колодязів облаштовується електронасосом з подачею води безпосередньо в помешкання.
 Сільські голови с.Кустівці, с.Білецьке незважаючи на фінансові труднощі звернулися з клопотанням до Полонського районного лабораторного відділення ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України» щодо проведення досліджень води з громадських колодязів та води відкритих водойм в місцях для купання .
   В населених пунктах Кустовецької та Білецької сільських радах досліджено 27 зразків води колодязної на відповідність ДСанПіН «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» по мікробіологічних показниках та вмісту нітратів, нітритів, аміаку. В 7 зразках вміст нітратів перевищує нормативні показники. По мікробіологічних показниках відхилення виявлено в 20% проб. Результати досліджень направлені сільським головам.

Завідувач Полонським районним
лабораторним відділенням                                           В.В.Аврамчук

   В Полонському районі в червні місяці 2018р. зареєстровано 1 випадок епідемічного паротиту. Захворіла дитина віком 4роки. В 2017р. також був зареєстрований 1 випадок епідемічного паротиту, притому, що по області було всього 5 випадків.
   Епідемічний паротит (в народі хворобу називають «свинка») – це гостре вірусне захворювання, яке частіше зустрічається у дітей від 5 до 15 років. Під час якого відбувається запалення слинних залоз людини. Проте небезпека зараження для дорослих теж є.
   Вірус паротиту передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Захворіти можна під час простої розмови. Хворий на епідпаротит заразний за 1-2 дні до появи перших симптомів хвороби, коли він ще навіть не здогадується про те, що занедужав, та впродовж 9 днів після виявлення ознак захворювання.
  Потрапляючи в організм людини, вірус розмножується в її залозистій тканині. Саме тому він може уразити такі залози, як: слинні, статеві, підшлункову, щитовидну тощо. Слинні залози піддаються ураженню першочергово, тут симптоми хвороби виявляються найбільше.
  Зазвичай захворювання починається гостро. До її головних симптомів відносять:
• різке підвищення температури тіла до 40°С, висока температура може зберігатися 5-7 днів;
• біль в області вух;
• больовий синдром при жуванні чи ковтанні;
• підвищене слиновиділення;
• різкий біль при вживанні кислої їжі;
• збільшення щік;
• припухлість зони перед вушною раковиною, яка збільшується в розмірах (найбільше припухлість збільшується на 5-6 день хвороби);
• мочка вуха відстовбурчується вперед і догори;
• біль при пальпації слинних залоз.
   Паротит сам по собі зазвичай протікає не дуже важко, проте може дати ряд серйозних ускладнень. До найбільш поширених з них належать:
• панкреатит;
• запалення статевих залоз;
• запалення щитовидної залози;
• ураження ЦНС (менінгіт, енцефаліт).
   Наслідки даних ускладнень можуть бути серйозними. Це і безпліддя (через запалення яєчок у хлопчиків), і порушення менструального циклу у дівчат в майбутньому, і проблеми з шлунково-кишковим трактом, і гормональні порушення, і запалення оболонок мозку та навіть смерть. Тож не варто недооцінювати звичайну дитячу хворобу «свинку».
   Якщо хвороба протікає типово, без ускладнень, вона зазвичай триває 7-10 днів. Хворому обов’язково рекомендується звернутися до лікаря по допомогу.
   Через високу небезпеку можливих ускладнень після паротиту дуже важливою є його профілактика. Найкраща профілактика – своєчасне проведення профілактичного щеплення проти епідпаротиту.

Лікар-епідеміолог
Полонського районного лабораторного відділення        О.В.Мельник

    На території Полонського району розпорядженням Полонської міської ради об’єднаної територіальної громади визначено місце для безпечного купання – це Полонський міський пляж по вул.П.Маркіша, б/н.
 Полонським районним лабораторним відділенням ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України» проводяться планові моніторингові дослідження щодо безпечності, складу та властивостей води міського пляжу. Вода досліджується на відповідність вимогам додатку № 11 «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів» від 19.06.1996р. № 173.
     За результатами лабораторних досліджень від 07.06.18р. вода міського пляжу придатна для культурно-побутового водокористування.
    Досліджено 14 показників складу води р.Хомора, всі показники відповідають вимогам вищевказаного нормативного документа.
      Дану інформацію доведено до відома органів місцевої влади.

Завідувач Полонським районним
лабораторним відділенням                        В.В.Аврамчук

   Полонське районне лабораторне відділення ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України» інформує, що за період з 01 – 31 травня 2018 року в районі було зареєстровано 1 випадок захворювання на кір.
  Загалом протягом 2018 року в Полонському районі було зареєстровано 31 випадок захворювань на кір.
     Серед хворих – 15 дітей ( до року – 3 дитини; 1-4 роки – 8 дітей; 5-9 років – 2 дітей; 10-14 років – 1 дитина; 15-17 років – 1 дитина) та 16 дорослих. Лабораторно підтверджено кір у 15 хворих, іншим кір встановлено клінічно.
   Серед захворілих на кір 41,9% були щеплені проти кору, 48,3% не щеплені проти кору і 9,6% захворілих мали одне щеплення.
  У вогнищах кору проводений необхідний комплекс лікувально-профілактичних та протиепідемічних заходів згідно плану по локалізації та ліквідації вогнищ кору по Полонському району.

Завідувач Полонським районним
лабораторним відділенням                                   В.В.Аврамчук

 Полонським районним лабораторним відділенням ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» додатково проведено моніторингові лабораторні дослідження безпечності води річки Хомора (район міського пляжу міста Полонне), так як в попередньому дослідженні було встановлено невідповідність (перевищення) гігієнічних нормативів щодо вмісту лактозопозитивних кишкових паличок (ЛКП).
     Проби відібрані 14.05.2018р. і досліджені на відповідність вимогам додатку №11 «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів» від 19.06.1996 року №173.
    Згідно результатів мікробіологічного дослідження №238 від 17.05.2018 року, всі показники безпечності складу води в річці Хомора (район міського пляжу міста Полонне) відповідають санітарним вимогам.
    Зазначену інформацію направлено до органів виконавчої влади для вирішення питання щодо відкриття купального сезону на міському пляжі м. Полонне.
 З початком купального сезону періодично буде здійснюватись моніторинговий лабораторний контроль за безпечністю та якістю води відкритих водойм в місцях масового купання та відпочинку людей.

Завідувач Полонського районного
лабораторного відділення                                          В.В. Аврамчук

   В останні роки в Україні найпоширенішою кишковою інфекцією серед дітей є ротавірусна інфекція, яка реєструється і в Полонському районі.
  За 4 місяці 2018р. в районі було зареєстровано 25 випадків захворювання на рота вірусну інфекцію, що майже в 3 рази більше ніж за минулий період 2017 року. На рота вірусну інфекцію захворіло 4 діток до року, найбільша захворюваність зареєстрована серед дітей вікової категорії 1-4 роки – 16 випадків захворювань.
    Що ж таке рота вірусна інфекція? Ротавірус характеризується високою стійкістю в різних об’єктах довкілля і може зберігати життєздатність протягом тижнів та місяців, якщо не буде проведено дезінфекцію.
 Джерелом ротавірусів є людина. Ротавіруси у великій концентрації містяться у фекаліях інфікованих осіб. Передача інфекції відбувається повітряно-крапельним та фекально-оральним шляхом, в основному при контакті з поверхнями та предметами, що могли бути забруднені фекаліями (підлога, меблі, одяг, іграшки і т.д.).
  Найбільша захворюваність припадає на зимово-весняний період року з грудня по травень. Ротавірус дуже легко передається від людини до людини. Майже всі діти до 3-х років інфіковані ротавірусом. Ротавірусне захворювання може мати легку форму – водяниста діарея триває кілька днів, при тяжкій формі захворювання спостерігається – блювання, жар. Після інкубаційного періоду який триває 1-3 дні, характерний гострий початок захворювання – різке підвищення температури, сильний пронос, блювання. У більшості хворих з’являється нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні. Найбільші спалахи захворювання виникають під час або перед епідемією грипу, тому рота вірусну інфекцію ще називають «кишковий грип».
   Щоб запобігти захворюванню, необхідно дотримуватись правил особистої гігієни. Особи, що наглядають за дітьми повинні часто мити руки. Забруднені поверхні повинні бути вимиті водою з милом. Обробка 70% розчином етилового спирту інактивує ротавірус і попереджує захворювання. Специфічна профілактика ротавірусної інфекції на сьогодні не проводиться.
   Тому при перших ознаках захворювання необхідно звернутись до лікаря.

 Лікар-епідеміолог Полонського РЛВ              О.В.Мельник

Loading...