Кам’янець-Подільський міськрайонний відділ

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Кам’янець-Подільський міськрайонний відділ

   Гортаючи місцеву пресу, не тільки перечитую новини сьогодення, але й з цікавістю звертаю увагу на рубрику в газеті Подолянин – «Ретро, місцева хроніка».
      В даному розділі описуються будні дореволюційного життя мешканців Кам’янця-Подільського понад 100 років тому назад, із їхніми плюсами та мінусами (в основному «гарячими» новинами).
Проте на жаль, жодного очерку я не прочитав, а може й пропустив про інфекційну захворюваність в Подільській губернії.
Відсутність відповідних матеріалів, в т.ч. архівних, не дає можливостей якісно порівняти пройдешній та теперішній час щодо рівнів інфекційної захворюваності (тобто провести ретроспективний аналіз терміном більше 100 років).
      Залишається порівнювати рівні інфекційної захворюваності за останні десятиліття. Наприклад таких кишкових інфекцій, як вірусного гепатиту А та дизентерії.
    Всього за 10 місяців 2018 року на Кам’янеччині зареєстровано 15 випадів сальмонельозу, 6 випадків дизентерії, 497 випадків гатроентероколітів, в т.ч. 73 ротавірусних ентеритів, 49 випадків вірусних гепатитів, із них 0 випадків вірусних гепатитів А (ВГА), та 42 випадки хронічних вірусних гепатитів.
  Багато це чи мало? Кожен може зрозуміти із наступної інформації.
    Так, тільки в Кам’янець-Подільському районі на ВГА захворіло в 1991 році – 173 особи, 1992- 340 осіб, 1993 -355 осіб, 1994 -260 осіб, 1995 – 185 осіб. Нагадаю, що в поточному 2018 році не зареєстровано на зазначеній території жодного випадку захворювання на ВГА. Проте, зареєстровано 42 хронічних вірусних гепатити. Підвищення рівня реєстрації хронічних вірусних гепатитів можна все ж таки пояснюватися покращенням якості лабораторної діагностики, яке в минулі часи не мало відповідної лабораторної можливості для встановлення даного діагнозу.
   Всі ми пам’ятаємо, які були спалахи на нашій території дизентерії. Так, тільки в 1994 році в Кам’янець-Подільскому районі було зареєстровано 110 випадків захворювань на гостру дизентерію.
  За 10 місяців 2018 року по всій Хмельницькій області зареєстровано всього 34 випадки дизентерії, із них 6 випадків (18%) зареєстровано в Кам’янець-Подільскому районі, – це друге місце по області.
  Не збираюсь висвітлювати у цій статті небезпечність інфекційних захворювань, які нам загрожують із «теплих країв», де наші громадяни полюбляють відпочивати. Хоча привезти туристи можуть такі інфекційні захворювання: чума, холера, гарячка Ебола, гарячка Ласса, хантавірусну інфекцію, жовту гарячку, гарячку Денге, віспу мавп та інше. Тобто, в разі захворювання, або носійства збудників цих інфекційних хвороб туристами, а також несвоєчасній їх хворих осіб, тисячі людей підпадають під ризик інфікування та захворювання екзотичними хворобами.
      Природа робить виклики для людства.
      Будемо на них очікувати.
     А чи буде кому на ці виклики реагувати?

Лікар-епідеміолог
Кам’янець-Подільського міськрайвідділу
ДУ «Хмельницький обласний лабораторний
центр МОЗ України»                                                        О.Керничний

1Shares

       У листопаді поточного року у місті Кам’янець-Подільському та Кам’янець-Подільському районі спостерігається сплеск кору. Так як із липня по жовтень ми спостерігали одиничні випадки кору в місяць, то уже в листопаді інтенсивність епідпроцесу стрімко зросла.
         Спочатку місяця і до 29 листопада зареєстровано 16 випадків кору по місту та 17 по району, тоді як за жовтень було зареєстровано 2 випадки кору по місту та 1 випадок по району. За весь період 2018 року зареєстровано 76 хворих по місту та 37 по району. У місті більше хворих серед дітей – 61,8%, тоді як у сільській місцевості більше захворіло дорослих – 70,3%. Питома вага щеплених серед захворілих становить 26,3% у місті та 70,2% у районі. Такий резонанс викликає сумнів щодо правдивості вакцинального статусу захворілих селян.
     Осередки інфекції виникали і по місцю проживання і по місцю роботи, навчання тощо. Так епідситуація з кору ускладнилася у одній із шкіл міста, де осередок не вдалося швидко локалізувати через пізнє звернення першого хворого за медичною допомогою та відповідно і запізнілу його ізоляцію з колективу. Це призвело до розповсюдження інфекції серед учнів школи та виникнення цілого ланцюжка послідовних випадків, яких на сьогоднішній день зареєстровано вже 7. І незважаючи на своєчасно і в повному обсязі проведених протиепідемічних заходів, включаючи і щеплення за епідпоказами, епідпроцес в даному закладі став некерованим. В зв’язку з виникненням такої ситуації була скликана протиепідемічна комісія при міськвиконкомі. За висновками комісії розпорядженням міського голови від 28.11.2018 року у ЗОШ №2 тимчасово призупинено навчальний процес із 29.11 по 07.12.2018 року з метою розмежування колективу. Надіємось, що вжитий протиепідемічний захід у колективі ЗОШ №2 принесе очікуваний ефект і зупинить поширення інфекції у організованому дитячому колективі.
     А наразі у місті продовжується кампанія по санітарно-просвітницькій роботі серед населення у всіх місцевих засобах масової інформації з метою донести до кожного проблему поширення кору серед кам’янчан. Банально, але ж актуально.

Завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень
Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр
МОЗ України»                                                                                                  А. Грицай

4Shares

  Останнім часом, прямуючи вулицями навіть невеличких міст, раптом вражено зупиняєшся перед розмаїттям, зненацька вирослих, висоток-новобудов зі стильними формами, вишуканим зовнішнім оздобленням, сучасними панорамними вікнами. Будівлі шикуються в цілі містечка. Ну просто – оаза краси та гармонії.
    Неабияке естетичне задоволення приносить і споглядання та проживання в самих квартирах з так званим «євроремонтом» (де застосовуються найсучасніші оздоблювальні матеріали та предмети інтер’єру, побутова техніка, застосовуються новітні технології енергозбереження тощо).
    Однак, і тут існує «зворотній бік медалі». Адже Всесвітня організація охорони здоров’я висловлює збентеження тим, що у мешканців 30% нових та реконструйованих будівель у всьому світі констатується так званий «синдром хворої будівлі» (англійською Sick building syndrome – SBS), що дослідили американські експерти ще півстоліття тому. Термін передбачає ситуацію, коли у жителів (в т.ч. дітей) певних будівель ( незалежно від соціального статусу та майнового цензу) виникає цілий комплекс хворобливих проявів з боку різних органів та систем організму: головні болі, запаморочення, надмірна втома, нудота, безсоння, болі в суглобах, подразнення слизових оболонок, алергічні прояви, навіть, непритомність та утруднене дихання.
          Де криються причини, чим зумовлюється проблема?
  Серед першопричин – «супергерметизація житла», коли з метою енергозбереження облаштовуються щільні металопластикові вікна, вхідні двері (з подвійною, а то і потрійною системою гумових чи ПВХ-ущільнювачів). Внаслідок чого, завдяки відсутності цілодобової належної інфільтраційної природної вентиляції, циркуляції повітря, квартири перетворюються на герметично замкнені простори, де насичення хімічними, біологічними алергенами сягають критичних значень.
    Перелічимо ці алергени… Насамперед, це – величезна «армія» полімерних матеріалів та предметів, які їх містять: розчинники, фарби, засоби захисту деревини, клей (джерело бензолу, ксилолу, толуолу), і вологостійкі шпалери, натяжні стелі, теплоізоляційні вироби (джерело стиролу), і нові меблі з ДСП та інші предмети інтер’єру (джерело формальдегіду та фенолу), і арсенал побутової хімії, синтетичних миючих засобів тощо. В повітрі закритих сучасних приміщень іноді налічуються сотні летких хімічних сполук, взаємодія багатьох із яких значно підсилює токсичний ефект на організм людини.
   Крім хімічних забруднень людину атакують електромагнітні поля, випромінювання побутової техніки (надсучасні холодильники, електрочайники, телевізори, мікрохвильові печі) та радіонуклиди будматеріалів.
    Свою «чорну» справу робить і підвищена вологість, при якій посилено розмножується цвіль (пліснява), інші мікроби. А це вже разом з кліщами (які заселяють наші постільні приналежності)- наші серйозні біологічні вороги.
         Як же уникнути «синдрому хворої будівлі» нам, особливо нашим дітям?
      В тренді західних країн – «зелене будівництво» з виготовленням екологічного паспорту будівлі, основна мета якого – скоротити сукупну шкоду від впливу оселі на здоров’я мешканців, особливо. Дітей. Для нас, поки- що, це- завтрашній день…
       А допоки декілька лайфхаків з цього приводу:
-при купівлі будматеріалів, оздоблювальних матеріалів, нових меблів, побутової техніки, пральних та миючих засобів слід вимагати у продавців документацію щодо санітарно- епідеміологічної експертизи їх, де чітко зазначається сфера застосування, чітко мають бути сформульовані відповідні обмеження чи застереження;
– зводьте до мінімуму використання агресивних лако-фарбувальних матеріалів, агресивних засобів побутової хімії, в т.ч. синтетичних миючих засобів;
-не намагайтеся будь-що «супергерметизувати» своє житло;
-забезпечуйте належне цілодобове провітрювання приміщень (в тому числі протяжне), особливо нових квартир або ж відремонтованих приміщень, приміщень з новими меблями. Самі ж при цьому (разом з дітками) виходьте на піші прогулянки в паркові, рекреаційні зони. Ведіть здоровий спосіб життя;
– вживайте заходів щодо усунення надмірної вологості та цвілості (плісняви) приміщень, глибоко викорінюйте її;
-забезпечуйте належну інсоляцію приміщень, тобто опромінення поверхонь приміщення сонячним світлом (норматив її для житлових приміщень – не менше 3-х годин на добу);
– з метою попередження розмноження кліщів в постільних приналежностях- не спішіть зразу ж застеляти ліжка, провітрюйте їх, витрушуйте приналежності та «інсолюйте» їх.

    Будьте розважливими, пильними, бережіть своє здоров’я та здоров’я своєї малечі.

Лікар з гігієни дітей та підлітків
Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                         Н.Канарчук

6Shares

    Із початком листопада на Кам’янеччині розпочалася хвиля гострих менінгітів. На сьогоднішній день хвороба вклала на лікарняні ліжка 8 мешканців міста – 2-є хворих госпіталізовані у важкому стані у Хмельницьку інфекційну лікарню, інші шестеро лікуються у інфекційному відділенні Міської лікарні №1.
    Зазвичай у цей період року люди, а особливо діти, активно хворіють розмаїттям ентровірусних інфекцій, значна кількість вірусів, що входить у цю групу викликають різні за проявами хвороби – від легкого недомагання та недокучливої висипки до важких форм менінгіту. Нажаль, у нашому місті вірусологічні дослідження можна провести лише у приватних лабораторіях, та й коштують вони чимало, тому лікарі змушені діагностувати хворобу лише за клінічними ознаками. Та великий спектр клінічних симптомів найчастіше унеможливлює поставити точний діагноз хворому одразу. Ентеровірусна інфекція немає патогномонічних ознак – ознак притаманних лише цій інфекції. Лише сукупність симптомів, загальноклінічних, цитологічних лабораторних досліджень, інструментальних та інших обстежень дає можливість діагностувати саме ентеровірусну інфекцію у пацієнта.
    Серед захворілих гострим менінгітом у Кам’янці – четверо дорослих та четверо дітей. Усім хворим проводилась спинно-мозкова пункція. Після цитологічного дослідження ліквору у 4-х хворих діагностовано серозний менінгіт (безпосередньо спричинений вірусами) та у інших – гнійний менінгіт. Важливо те, що у хворих із гнійними менінгітами самому менінгіту передували запальні захворювання верхніх дихальних шляхів – фарингіти, риніти тощо. Можемо припустити, що ці люди хворіли на легкі форми ентеровірусної інфекції, що призвело до порушення гематоенцефалічного бар’єру, зниження захисних механізмів в організмі та активації ендогенної бактеріальної флори – стрептококів, стафілококів тощо, які в свою чергу і спричинили запалення мозку – бактеріальний (гнійний) менінгіт. Необхідно зауважити й те, що у 4-х хворих гнійними менінгітами при бактеріологічному дослідженні мазків із носа та задньої стінки глотки виділені стрептококи. При цьому результати бакдослідження ліквору від’ємні – так звані асептичні менінгіти, що теж притаманні ентеровірусній інфекції.
      У хворого із серозним менінгітом, що лікується у Хмельницькій інфекційній лікарні, проведено вірусологічне дослідження у вірусологічній лабораторії ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України». В результаті досліджень на культурі клітин виділили нетипований ентеровірус. Це підтверджує припущення лікарів щодо ентеровірусної етіології кам’янецьких менінгітів.
       Проаналізувавши всі 8 випадків гострих менінгітів у кам’янчан склалася характерна клінічна картина із спільними ознаками – це короткий продромальний період (1-2 дні), ознаки внутрішньочерепної гіпертензії – сильний головний біль, блювота центрального ґенезу, короткочасне підвищення температури тіла не вище 38 С, світлобоязнь, ригідність потиличних м’язів, позитивні менінгеальні знаки.
   Вберегтися від ентеровірусної інфекції дуже важко, адже збудник – один із найстійкіших та найвитриваліших вірусів у довкіллі. Але загальноприйняті правила профілактики всіх респіраторних та кишкових інфекцій вірусної етіології, таких як дотримання особистої гігієни та чистоти приміщень в яких знаходимося, достатнє їх провітрювання, уникання людних місць в сезон активності вірусних інфекцій, своєчасне звернення за меддопомогою та ізоляція хворих із колективів – допоможуть вберегтися від некерованої інфекції.
      Береженого Бог береже…

Завідувач відділення організації епідеміологічних
Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр          А. Грицай
МОЗ України»

4Shares

   Як не прикро в місті Кам’янець-Подільському та Кам’янець-Подільському районі щорічно збільшується кількість людей травмованих від покусів тварин. Так за 10 місяців 2018 року було зареєстровано 194 звернення людей в травматологічні пункти з приводу покусів (151 випадок в місті та 43 випадки людей травмованих тваринами у сільській місцевості).
   Як не дивно, але значну кількість покусів людей здійснюють їх домашні улюбленці – собаки та коти. Так майже 56% всіх покусів здійснили домашні собаки (покусаних 109 осіб) та 13% (26 покусаних) домашні коти.
    Не зрозуміло, чи люди знущаються над своїми улюбленцями, чи вважають себе незамінними годувальниками, яким звірі мають беззаперечно підпорядковуватись?
     За даний період не витримало чи знущань, а може й зайвої уваги людей, два хом’яки, одна домашня лисиця, дві білки, один їжак, три польові миші, одна нутрія. Як ми бачимо, що вищеперераховані звірі важко піддаються дресируванню, через що здійснили свою природню реакцію на «любов» людини.
   Не можна напевно залишати поза увагою і бродячих тварин, особливо міських. Так за 10 місяців 45 бродячих собак та три бродячі коти здійснили напад на громадян міста та району.
     В поточному році випадки сказу підтвердженні на Кам’янеччині у двох тварин: у собаки в с.Рогізна та у лисиці в с.Супруньківці.
  Відповідно до діючого законодавства 50-ти особам із 194 покусаних призначено щеплення проти сказу.
       Що ж таке сказ?
    СКАЗ – особливо-небезпечне інфекційне захворювання спільне для людей та тварин. Захворювання характеризується важким ураженням центральної нервової системи і закінчується смертю.
Джерелом збудника сказу є хворі на сказ тварини, які виділяють вірус із слиною через покуси, ослинення, подряпини.
    Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки – втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність, вдень з’являються в населених пунктах, в місцях випасу та утримання худоби, нападають на людей та тварин.
  Основним джерелом вірусу сказу в Україні є лисиця червона. Потенційним джерелом розповсюдження є собаки та коти (особливо бездоглядні).
  Для того, щоб захистити себе від захворювання, необхідно дотримуватись слідуючих правил:
– уникати контакту із бездомними та дикими тваринами;
– вживати заходів недопущення диких хижаків до місць утримання свійських тварин.
    Що ж робити, коли вас покусала тварина?
– Ні в якому випадку не вбивати тварину яка нанесла покус, так як за нею необхідне спостереження на протязі 10 днів відповідними службами;
– рану необхідно промити мильним розчином, краї рани обробити розчином спирту або йоду, накласти стерильну пов’язку;
– своєчасно звернутися за медичною допомогою для вирішення питання щодо необхідності проведення антирабічних щеплень.

    Пам’ятайте, що сказ вилікувати не можна, його можна тільки попередити. Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких.

 

Лікар-епідеміолог Кам’янець-Подільського
міськрайонного відділу ДУ «Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України»         О.Керничний.

2Shares

     Харчові отруєння… Вже сама назва свідчить про те, що отрута потрапляє в організм людини з харчовими продуктами. З давніх-давен людям відомі смертельно-небезпечні отруєння неїстівними грибами (бліда поганка, мухомор, вовчий гриб, несправжні опеньки), а також такими рослинами та ягодами як цикута, вовчі ягоди, дурман, борщівник, блекота чорна.
    Через значне поширення протягом останніх років та смертельні випадки добре знаним серед населення стало і найнебезпечніше мікробне отруєння – ботулізм. З початку року на ботулізм в Україні захворіло вже 97 осіб, 8 з яких врятувати не вдалося. Смертельна отрута бактерії ботулізму таїться в герметично закритих банках грибних, рибних, овочевих та м’ясних консервів домашнього виготовлення, в соленій, в’яленій рибі, копченостях.
  Дуже поширеними серед інших мікробних отруєнь є стафілококові інтоксикації, причиною яких є нехтування елементарними гігієнічними правилами щодо дотримання особистої гігієни, термінів та умов зберігання, технології приготування молочних, м’ясних страв та виробів, реалізації продукції, внаслідок чого – в них стрімко починають розмножуватися бактерії, виділяючи при цьому велику кількість отрути (так звані токсини). І вже на протязі однієї – шести годин (а то і п’ятнадцяти хвилин) після їх вживання з’являється гострий біль у шлунку, нудота, блювання, шкіра стає блідою, пришвидшується пульс. Отрута через стінки шлунку потрапляє в кров і вражає центральну нервову та серцево-судинну систему.
  Дуже небезпечною для здоров’я людини є отрута грибків плісняви. Так найвідоміші грибкові токсини (афлатоксини) викликають важкі ураження печінки, а також її пухлини. Небезпечні концентрації Їх виявлялись в арахісі, кокосових горіхах, зернових продуктах і навіть каві, хлібі, сирі, вині.
    Варто знати, що невидимі ниткоподібні отрутні гіфи плісняви (грибниця) пронизують всю товщу продукту, що запліснявів. Вражається отрутою не лише скоринка хліба, а і його м’якушка, не лише видима верхня частина варення, а і вся маса його – аж до дна банки. Тому запліснявілого продукту слід позбуватися повністю і беззаперечно, а не обрізати чи переварювати його!!! Також варто пам’ятати, що у недовареній білій квасолі міститься небезпечна отрута фазин, а проросла і позеленіла картопля, у якій різко збільшується вміст соланіну, спричиняє серйозні харчові інтоксикації, особливо у дітей.
  Дуже поширеними є отруєння і хімічними речовинами, що потрапили в їжу (солі важких металів, отрутохімікати та ін).
Тому запам’ятайте:
– свинець може проникнути в харчі з полуди (глянцю) глиняного посуду, а також з фарби шрифту газети, яка ще і досі іноді застосовується з метою обгортання продуктів, вистилання тари тощо.
– в оцинкованому посуді не дозволяється зберігати нічого, крім води та сипучих продуктів;
– в мідному та алюмінієвому посуді не можна готувати продукти та страви, що мають кислу реакцію;
– квашення, соління овочів допускається в дубовому, скляному, невищербленому емальованому посуді, але аж ніяк не в пластикових бочках чи ємкостях, аж ніяк не в тарі, вистеленій поліетиленовими мішками;
– не можна тривало зберігати компоти, варення, сиропи з кісточкових, т.я. там можливе утворення дуже отруйної синильної кислоти;
– грізною небезпекою для здоров’я дітей до трьох років є споживання питної криничної води, що містить багато нітратів.
   Будьте пильними. Не забувайте дбати про своє здоров’я та здоров’я своїх дітей!!!

Лікар з гігієни дітей та підлітків
Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                            Н.Канарчук

6Shares

    За 10 місяців 2018 року у місті Кам’янець-Подільському зареєстровано 61 випадок захворювання на кір у мешканців міста. Інтенсивний показник захворюваності становить 61,3 на 100 тис. населення. Серед захворілих 25 дорослих та 36 дітей усіх вікових категорій: 0-1 рік -2, 1-4р – 11, 5-9р – 13 та 10-14 років – 8 15-17 – 2 дітей.
   Восени у місті реєструються спорадичні випадки хвороби, без видимого епідеміологічного зв’язку із хворими кором. Так у вересні зареєстровано лише 1 випадок захворювання, у жовтні 2 випадки.
    За 10 місяців виникло 81 осередок кору: 47 домашніх осередків (39 осередків з 1 випадком, 5 з двома, 1 з 3-ма випадками, 1 – з 4-ма кочовими циганами, та 1 із 5-ма кочовими циганами), а також 34 осередки у організованих колективах.
  Із захворілих 12 школярів, 9 дітей з ДНЗ, 1 студент університету та 5 декретованих (2 медпрацівника, 2 фармацевта та 1 перукар).
  Лабораторно підтверджено 44 випадки кору із 61 захворілих, що становить 72%. 60 хворих лікувалися в інфекційному стаціонарі, 1 амбулаторно. Епідрозслідування та протиепідемічні заходи проводились по кожному випадку. Визначались межі осередків та коло контактних, за яким проводився медичний нагляд, виводились імунні прошарки, на основі яких були проведені щеплення проти кору за епідпоказами.
   Питома вага щеплених серед загальної кількості захворілих з початку року становить 16,4%. У 12 захворілих дорослих немає даних за щеплення, що становить 19,6 % від усіх захворілих. Із усіх зареєстрованих хворих на кір захворіло 64% невакцинованих осіб проти даної інфекції.
   Станом на сьогодні активно діючих 3 осередки – 2 домашні та 1 навчальний заклад.
   В Кам’янець-Подільському районі за 10 місяці 2018 року зареєстровано 20 випадків кору, інтенсивний показник складає 30,9 на 100 тис. нас. Показник на 100 тис. населення становить 33,6. Захворіли 13 дорослих та 7 дітей вікових категорій 1-4 роки -5чол., 5-9 -1, 15-17 -1 дитина.
  У вересні захворіла кором студентка Аграрного університету, жителька району. Виникло 3 осередки: по місцю навчання, місцю проживання у гуртожитку та по місцю реєстрації у с. Сахкамінь. Хвора двічі щеплена проти кору. На даний час робота у осередках завершена, послідовні випадки не зареєстровані.
   Станом на 01.11.2018 року питома вага щеплених серед загальної кількості захворілих з початку року становить 68,2%. Не щеплено 27,3% із усіх зареєстрованих хворих кором.

Завідувач відділення організації епіддосліджень
Камянець-Подільського міськрайонного віддлу
ДУ «Хмельницький обласний лабораторний
центр МОЗ України»                                                                   А. Грицай

0Shares

 Моніторинговим дослідженням колодязної води населених пунктів Китайгородської об’єднаної територіальної громади проведеного 09-17 жовтня 2018 року встановлено невідповідність ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».
       Щодо досліджень води криниць громадського користування с.Китайгород:
– криниця по вул. Центральна, 79 – в зразку води в 5,2 разу!!! завищений вміст нітратів (складає 259,6мг/дм³ при нормі – не більше 50 мг/дм³), завищений в 1,8 разу показник загальної жорсткості (складає 18 мг/дм³ при нормі – не більше 10 мг/дм³); інші досліджувані санітарно-хімічні показники – в нормі,
– криниця по вул. Центральна, 11 – в зразку в 3,6 разу завищений вміст нітратів (складає 182,65 мг/дм³), завищений в 1,7 разу показник загальної жорсткості (складає 16,8 мг/дм³) інші досліджувані санітарно-хімічні показники – в нормі;
– криниця по вул. Центральна, 74 – в зразку в 3,1 разу завищений вміст нітратів (складає 154,2 мг/дм³), завищений в 1,3 разу показник загальної жорсткості (складає 13,2 мг/дм³); інші досліджувані санітарно-хімічні показники – в нормі;
– криниця по вул. Центральна, 49 – в зразку в 1,8 разу завищений вміст нітратів (складає 91,1 мг/дм³), завищений в 1,5 разу показник загальної жорсткості (складає 14,6 мг/дм³); інші досліджувані санітарно-хімічні показники – в нормі;
– криниця по вул. Польова, 17 – в зразку в 1,6 разу завищений вміст нітратів (складає 79,1 мг/дм³), завищений в 1,4 разу показник загальної жорсткості (складає 14,0 мг/дм³); інші досліджувані санітарно-хімічні показники – в нормі;
– криниця по вул. Центральна, 42 – в зразку в 1,4 разу завищений вміст нітратів (складає 72,0 мг/дм³), завищений в 1,2 разу показник загальної жорсткості (складає 12 мг/дм³); інші досліджувані санітарно-хімічні показники – в нормі;
– криниця по вул. Центральна, 52 – в зразку в 1,4 разу завищений вміст нітратів (складає 69,3 мг/дм³), завищений в 1,3 разу показник загальної жорсткості (складає 13, 4 мг/дм³) інші досліджувані санітарно-хімічні показники – в нормі;
– криниця по вул. Огієнка, 10 – в зразку в 1,2 разу завищений вміст нітратів (складає 59,5 мг/дм³), інші досліджувані санітарно-хімічні показники – в нормі;
– вул. Центральна, 10 – досліджувані санітарно-хімічні показники – в нормі.
Дослідженням санітарно-мікробіологічних показників – у зразках води криниць по вул. Центральна, 10,42,49,79 та вул. Огієнка, 10 виділені загальні коліформи (бактерії групи кишкової палички). Норматив передбачає – не більше 1 КУО БГКП / 100куб.см.
      Щодо досліджень криниць громадського користування с. Вихватнівці:
– криниця по вул. Богуна, 1 – в зразку води завищений в 1,2 разу показник загальної жорсткості (складає 12 мг/дм³ при нормі – не більше 10 мг/дм³), інші досліджувані санітарно-хімічні показники – в нормі,
– криниця по вул. Огієнка, 1 – в зразку води дещо завищений показник загальної жорсткості, інші досліджувані санітарно-хімічні показники – в нормі,
– криниці по вул. Гагаріна, 45, вул.Франка, 21 –зразки води за всіма досліджуваними – санітарно-хімічними показниками – в нормі.
   За дослідженими санітарно-мікробіологічними показниками зразки води всіх зазначених криниць відповідають вимогам вищевказаного ДСанПіН.
   З метою недопущення виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, погіршення стану здоров’я певних категорій населення, протоколи досліджень з висновками та супровідні листи з рекомендаціями щодо інформування мешканців, що користуються водою криниць громадського та індивідуального користування із надлишковим вмістом нітратів, про категоричну заборону вживання цієї води дітьми віком до 3-х років (в т.ч. для пиття, приготування сумішей, їжі) та доцільності зміни даних вододжерел (з метою забезпечення питних потреб, приготування їжі) і для дорослого населення з серцево-судинними захворюваннями, анемією, надіслані голові ОТГ, головному лікарю АЗПСМ, старостам сіл, завідувачам амбулаторій, фельдшерських пунктів. Проведені відповідні бесіди з медпрацівниками.

Лікар з гігієни дітей та підлітків
Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                                                      Н.Канарчук

1Shares

    Напевне немає в світі людини, котра б хоч раз в житті не перехворіла на грип або Гостру респіраторну інфекцію (ГРВІ). В структурі інфекційних захворювань грип та ГРВІ посідають перше місце, а саме 95-97% від всіх встановлених діагнозів. Зазвичай підвищення захворюваності на грип та ГРВІ виникають щорічно в холодну пору року.
  Проведений аналіз захворюваності за минулий епідемічний сезон (жовтень 2017р. – травень 2018 року) вказує, що за даний період на ГРВІ перехворів кожен шостий житель Кам’янеччини (27309 громадян). Серед захворілих переважає вразливість даною інфекцією міських жителів, а їх за даний період звернулося за медичною допомогою біля 19,5 тисяч – 20% від всього міського населення. Кожен 8-й сільський житель, а саме 7751, офіційно звернувся до працівників лікувальної мережі для отримання належної медичної допомоги. Офіційні показники враження грипом та ГРВІ набагато масштабніші, а особливо серед сільського населення. Значна кількість захворілих не звертається в лікувальні заклади за рядом причин, а саме: безробіття (немає необхідності відкриття лікарняних листів, недостатньо коштів для купівлі медичних препаратів) та обмежений доступ до надання кваліфікованої медичної допомоги (через значну відстань до медичних закладів) та інше.
  За минулий епідемічний сезон зареєстровано 2 значних підйоми захворюваності на грип та ГРВІ: в листопаді 2017р. та лютому 2018р.
Більше двох третин від захворілих були вражені діти, їх захворіло за епідемічний період близько 20000.
     Грип – це гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, яке протікає з явищами загальної інтоксикації, враженням верхніх дихальних шляхів з можливим ускладненням різних органів та систем людини. Вірус грипу відноситься до групи РНК вмісних вірусів. Характерними ознаками вірусу являється зміна його властивостей: антигенної структури, вірулентності морфології, біохімії і інше. Особливо важливе епідемічне значення має мінливість антигенної структури вірусу, яка проходить при певних умовах через певний період часу. Внаслідок мутації і виникають віруси, які викликають не тільки епідемії, а й пандемії, які забирають життя мільйонів землян.
    Єдиним джерелом інфекції слугує людина, яка найбільш заразна в перші дні хвороби, коли вірус виділяється в зовнішнє середовище при кашлі і чханні. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого. Виділення вірусу закінчується приблизно через 7 днів від початку захворювання.
   Інкубаційний період при грипі становить 1-2 дні, після чого захворювання розвивається бурно. Спочатку виникають лихоманка, головний біль, озноб, через кілька годин температура досягає максимальних цифр (38-40°), людина перетворюється в важко-лежачого хворого.
  Можливий і поступовий початок захворювання. Хворий скаржиться на загальну слабкість, головний біль, ниючі болі в м’язах та кістках. Головний біль локалізується частіше в лобній та скроневій зонах, надбрівних дугах та очних яблуках. Через кілька днів у багатьох може виникати нежить та сухий кашель, який через кілька днів зволожується.
  При благоприємному перебігу захворювання, своєчасному та належному лікуванні хвороба закінчується без ускладнень. Найбільш частим ускладненням грипу являється пневмонія, яка може розвиватись в любий період хвороби у випадку приєднання бактеріальної флори.
    Вірус грипу небезпечний, але не всесильний.
   На сьогоднішній день одним із найефективніших методів профілактики грипу залишається вакцинація вакциною, в склад якої обов’язково входять штами вірусів, які будуть циркулювати на території України. Профілактичні щеплення не лише попереджають захворювання, але й запобігають виникненню ускладнень. Своєчасне проведення масових профілактичних щеплень зменшує захворюваність на грип у 2-4 рази.
   Імунізація населення проти грипу не входить в календар обов’язкових щеплень і здійснюється за власним бажанням громадян, та за кошти підприємств, організацій установ. Економічна вигода при порівнянні із затратою на щеплення та втрати через відсутність працівника на роботі через хворобу значно переважає в сторону вакцинації.
   Що ж робити, аби не заразитися грипом?
  1. При появі перших симптомів грипу, таких як підвищення температури тіла, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м’язах, і інше хвора людина обов’язково повинна залишитися вдома і викликати лікаря – щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку.
  2. Уникати скупчень людей аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми при тому, що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів.
  3. При необхідності користуватися одноразовими масками для захисту себе чи оточуючих від зараження. Маска ефективна, якщо вона закриває ніс та рот і міняти її необхідно через кожні 2-3 години.
 4. Збільшить шанси запобігти як зараженню так і важким формам хвороби і її ускладненням повноцінне харчування, здоровий сон , уникнення перевтом.
 5. Необхідно часто мити руки з милом, або обробляти їх дезинфікуючими розчинами, що знизить ризик потрапляння інфекції в рот, ніс чи очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви торкаєтесь грошей чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси чи бактерії, що залишилися від дотиків рук інших людей.
  6. В разі захворювання члена сім’ї необхідно виділити окрему кімнату, посуд, визначити одну людину, яка доглядатиме за нею.

 Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує шанси уникнути небезпечного захворювання.

Лікар епідеміолог
Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр
МОЗ України»                                                                       О.В.Керничний

4Shares

  Починаючи з 1 жовтня поточного року ми увійшли в новий епідсезон грипу та ГРВІ 2018-19 років. Вже за 40 тиждень 2018 року в м. Кам’янець-Подільському захворіло на ГРВІ 439 осіб, інтенсивний показник на 100 тис. населення становить 440,86, дітей віком від 0 до 17 років захворіло 307, що становить 69,9% від загальної кількості захворілих за тиждень. Рівень захворюваності нижчий порогового рівня на 11,5%.
  У порівнянні з аналогічним тижнем минулого епідсезону, захворюваність в поточному році відповідає сезону, хоч є дещо вище минулорічної (435,1 на 100 тис. нас. у 2017 році). Необхідно зауважити, що стрімкого прогресування захворюваності на ГРВІ у вересні, як минулі роки, в поточному році не було, у літні місяці реєструвалось в середньому 1000-1200 хворих ГРВІ, за вересень захворіло лише на 200 осіб більше – 1400 хворих, тоді як у минулі роки захворюваність у вересні зростала вдвічі-втричі в порівнянні з літніми місяцями. У вересні минулого року зареєстровано біля трьох тисяч хворих, в поточному ж році 1400, зумовлено це найвірогідніше теплою вересневою погодою, малою кількість опадів та не різкими перепадами температури, а поступовим зниженням температури повітря.
   Із захворілих ГРВІ на 40 тижні року госпіталізовано лише 6 хворих ГРВІ – 5 дітей та 1 дорослий похилого віку – це всього 1,4% від всіх захворілих за тиждень, що вказує на легкий або середньої важкості перебіг основної частки захворювань.
  Найвищі показники захворюваності реєструються у віковій категорії 0-4 роки, де інтенсивний показник складає 2849, 5 на 100 тис. нас. відповідної вікової групи, що перевищує загальний показник захворюваності майже в чотири рази, питома вага хворих віком 0-4 роки складає 28,9.
 Географічне поширення захворюваності ГРВІ по місту відбувається рівномірно. Локальних спалахів чи групових захворювань не зареєстровано.
     Хворих з діагнозом ГРИП на 40 тижні не було.
   Щеплення проти грипу ще не проводились, оскільки вакцина на поточний епідсезон ще не поступила до аптечної мережі.
     Наразі активно проводиться санітарно-просвітницька робота з населенням, випущено 12 санбюлетнів, 1 виступ по телебаченню та готуються матеріали для місцевої преси.
   По Кам’янець-Подільському району за 40 тиждень 2018 року захворіло на ГРВІ 210 осіб, інтенсивний показник на 100 тис. населення становить 324,6, дітей віком від 0 до 17 років захворіло 151, що становить 71,9% від загальної кількості захворілих за тиждень. Рівень захворюваності на 40 тижні не досягає епідпорогу 7,6%.
  У порівнянні з аналогічним тижнем минулого епідсезону, захворюваність в поточному році відповідає сезону. По району захворюваність у вересні збільшилась у 2,5 рази у порівнянні із захворюваністю в серпні поточного року.
   Із захворілих ГРВІ на 40 тижні року госпіталізовано лише 4 хворих ГРВІ – 2 дітей віком від 0 до 4 років та 2 дорослих з вікової категорії 30-64 роки –1,9% від всіх захворілих за тиждень, що вказує на легкий або середньої важкості перебіг основної частки захворювань.
   Найвищі показники захворюваності реєструються у вікових категорій 0-4 та 15-17 років, де інтенсивні показники перевищують загальний показник захворюваності майже в чотири рази.
     Хворих з діагнозом ГРИП по Кам’янець-Подільському району на 40 тижні не зареєстровано.
     Щеплення проти грипу ще не проводились, оскільки вакцина на поточний епідсезон ще не поступила до аптечної мережі.
     Наразі активно проводиться санітарно-просвітницька робота з населенням.

Завідуюча відділення організації
епідеміологічних досліджень
Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу              Грицай А.В.

1Shares
Loading...