Кам’янець-Подільський міськрайонний відділ

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Кам’янець-Подільський міськрайонний відділ

  Починаючи з 1 жовтня поточного року ми увійшли в новий епідсезон грипу та ГРВІ 2018-19 років. Вже за 40 тиждень 2018 року в м. Кам’янець-Подільському захворіло на ГРВІ 439 осіб, інтенсивний показник на 100 тис. населення становить 440,86, дітей віком від 0 до 17 років захворіло 307, що становить 69,9% від загальної кількості захворілих за тиждень. Рівень захворюваності нижчий порогового рівня на 11,5%.
  У порівнянні з аналогічним тижнем минулого епідсезону, захворюваність в поточному році відповідає сезону, хоч є дещо вище минулорічної (435,1 на 100 тис. нас. у 2017 році). Необхідно зауважити, що стрімкого прогресування захворюваності на ГРВІ у вересні, як минулі роки, в поточному році не було, у літні місяці реєструвалось в середньому 1000-1200 хворих ГРВІ, за вересень захворіло лише на 200 осіб більше – 1400 хворих, тоді як у минулі роки захворюваність у вересні зростала вдвічі-втричі в порівнянні з літніми місяцями. У вересні минулого року зареєстровано біля трьох тисяч хворих, в поточному ж році 1400, зумовлено це найвірогідніше теплою вересневою погодою, малою кількість опадів та не різкими перепадами температури, а поступовим зниженням температури повітря.
   Із захворілих ГРВІ на 40 тижні року госпіталізовано лише 6 хворих ГРВІ – 5 дітей та 1 дорослий похилого віку – це всього 1,4% від всіх захворілих за тиждень, що вказує на легкий або середньої важкості перебіг основної частки захворювань.
  Найвищі показники захворюваності реєструються у віковій категорії 0-4 роки, де інтенсивний показник складає 2849, 5 на 100 тис. нас. відповідної вікової групи, що перевищує загальний показник захворюваності майже в чотири рази, питома вага хворих віком 0-4 роки складає 28,9.
 Географічне поширення захворюваності ГРВІ по місту відбувається рівномірно. Локальних спалахів чи групових захворювань не зареєстровано.
     Хворих з діагнозом ГРИП на 40 тижні не було.
   Щеплення проти грипу ще не проводились, оскільки вакцина на поточний епідсезон ще не поступила до аптечної мережі.
     Наразі активно проводиться санітарно-просвітницька робота з населенням, випущено 12 санбюлетнів, 1 виступ по телебаченню та готуються матеріали для місцевої преси.
   По Кам’янець-Подільському району за 40 тиждень 2018 року захворіло на ГРВІ 210 осіб, інтенсивний показник на 100 тис. населення становить 324,6, дітей віком від 0 до 17 років захворіло 151, що становить 71,9% від загальної кількості захворілих за тиждень. Рівень захворюваності на 40 тижні не досягає епідпорогу 7,6%.
  У порівнянні з аналогічним тижнем минулого епідсезону, захворюваність в поточному році відповідає сезону. По району захворюваність у вересні збільшилась у 2,5 рази у порівнянні із захворюваністю в серпні поточного року.
   Із захворілих ГРВІ на 40 тижні року госпіталізовано лише 4 хворих ГРВІ – 2 дітей віком від 0 до 4 років та 2 дорослих з вікової категорії 30-64 роки –1,9% від всіх захворілих за тиждень, що вказує на легкий або середньої важкості перебіг основної частки захворювань.
   Найвищі показники захворюваності реєструються у вікових категорій 0-4 та 15-17 років, де інтенсивні показники перевищують загальний показник захворюваності майже в чотири рази.
     Хворих з діагнозом ГРИП по Кам’янець-Подільському району на 40 тижні не зареєстровано.
     Щеплення проти грипу ще не проводились, оскільки вакцина на поточний епідсезон ще не поступила до аптечної мережі.
     Наразі активно проводиться санітарно-просвітницька робота з населенням.

Завідуюча відділення організації
епідеміологічних досліджень
Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу              Грицай А.В.

0Shares

   З метою пропагування знань щодо збереження здоров’я та профілактики поширеності захворювань серед населення 25.09.18р. лікар з ГДіП Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» виступила на розширеній нараді Гуменецької сільської ради зі старостами сіл найчисельнішої ОТГ Кам’янеччини (що налічує 21 село, з населенням – 14396 чол.) за участю голови Гуменецької сільської ради Абдулкадирової І.Г., начальників та фахівців відділів ради.
    Виступом висвітлені питання безпечності харчових продуктів, безпечності та якості питної води комунального водогону ОТГ, сільських криниць громадського та індивідуального користування за результатами моніторингових лабораторних досліджень протягом поточного періоду 2018р. та в динаміці за останні роки. Також було наголошено, що лабораторіями Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» і надалі здійснюються (відповідно до плану роботи) моніторингові лабораторні дослідження зразків води сільських криниць громадського користування на санітарно-хімічні, санітарно-мікробіологічні показники, криниць індивідуального користування сімей, де є діти віком до трьох років, на показник вмісту нітратів (з метою профілактики гострого нітратного отруєння -метгемоглобінемії у дітей цього віку), а також надаються послуги з вищезазначених досліджень зразків води криниць індивідуального користування (за замовленням – на платній основі).

Лікар з гігієни дітей та підлітків
Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                                    Н.Канарчук

0Shares

    За 8 місяців поточного року в місті Кам’янець-Подільському захворіло 58 людей (показник 58,1), в Кам’янець-Подільському районі — 18 (показник 29,0). На Кам’янеччину припадає біля 10% захворілих на кір в області.
   Що ж це за хвороба, хто ж являється джерелом інфекції, та як вона передається? Кір – гостра вірусна хвороба людини з групи інфекцій дихальних шляхів, яка супроводжується інтоксикацією, гарячкою, запаленням верхніх дихальних шляхів, кон’юнктив, специфічною висипкою.
    Єдиним джерелом інфекції є хвора людина – з останніх 2 днів інкубаційного періоду до 5-го дня після появи висипки. При ускладненні кору пневмонією заразний період продовжується до 10-го дня від початку висипання. Найбільша заразливість припадає на період до появи висипки.
 Інфекція передається за допомогою повітряно-крапельного механізму. Сприйнятливість неімунізованих дуже висока. Грудні діти мають імунітет від матерів, які перенесли кір у минулому або були вакциновані. Після перенесеного захворювання зберігається стійкий імунітет.
   Які ж симптоми захворювання? Хвороба починається гостро, з підвищення температури тіла до 38-39°С, нежиттю, кашлем, чханням, головним болем, загальним нездужанням, сиплістю голосу, світлобоязню, одутлістю обличчя, кон’юнктивітом. На слизовій оболонці щік, з’являються рожеві плями з білуватими цятками в центрі (плями Бєльського – Філатова – Копліка), які є ознакою кору. На 3-4-й день хвороби стан хворого погіршується, температура тіла підвищується до 40°С, посилюються катаральні явища, симптоми інтоксикації; за вухами з’являється плямиста висипка, яка поширюється на обличчя, шию і верхню частину грудей, потім – на тулуб і верхні кінцівки, а ще через день – на нижні кінцівки. Висипка зберігається 3-4 дні, потім зникає у зворотньому порядку. Із зникненням висипки нормалізується температура і минають катаральні явища.
     У дорослих перебіг кору звичайно буває важчим ніж у дітей, з геморагічними висипаннями і крововиливами в шкіру і слизові оболонки, вираженою інтоксикацією. Спостерігаються зміни з боку серцево-судинної системи (тахікардія, гіпотонія, ослаблення серцевих тонів), легень (сухі розсіяні хрипи, при розвитку пневмонії – вологі хрипи), нерідко виникають біль у животі та діарея.
     Чи можливі ускладнення після перенесеного захворювання? Ускладнення кору можуть бути зумовлені вірусом кору а також бактеріальними інфекціями які приєднуються. Частіше виникають пневмонія, ларингіт, бронхіт, бронхіоліт, кератокон’юнктивіт, отит, пієлонефрит, плеврит, стоматит, менінгоенцефаліт, блефарит. В більшості випадків кір перебігає сприятливо, але при розвитку ускладнень, особливо енцефаліту та менінгоенцефаліту, можливі навіть летальні випадки.
 Як попередити захворювання на кір? Специфічну профілактику кору здійснюють за допомогою нормального людського імуноглобуліну та вакцини. Імуноглобулін вводять дітям, які мали контакт з хворим на кір і раніше не були прищеплені в зв’язку з протипоказаннями. Оптимальний термін введення імуноглобуліну – не пізніше ніж 72 години від контакту з хворим.
  При відсутності протипоказань контактним дітям, які не були щеплені, терміново вводять вакцину.
    Планову вакцинацію проводять у віці 12 міс, в 6 років проводять ревакцинацію. Після вакцинального комплексу формується стійкий пожиттєвий імунітет. В лікувально-профілактичних закладах нашого міста та району на даний час є достатня кількість вакцини для профілактичних щеплень проти кору. Тому просимо вас відповідально поставитись до питання здоров’я ваших дітей та близьких, своєчасно звертатись за медичною допомогою при появі перших ознак захворювання та своєчасно проводити планові профілактичні щеплення.

Лікар-епідеміолог
Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр
МОЗ України»                                                    О.В.Керничний

0Shares

   Кількість автомобілів на магістральних трасах, дорогах міст як у всьому світі, так і в нашій країні щороку зростає в геометричній прогресії.
 Тому роль автомобільного транспорту в забрудненні атмосферного повітря – величезна. І саме шкідливі викиди транспорту безпосередньо поступають в зону дихання людини, що сприяє зростанню числа респіраторних захворювань у населення, розвитку онкологічних, серцево-судинних хвороб у дорослих та дітей.
 Щоквартальними моніторинговими дослідженнями проб атмосферного повітря протягом поточного періоду 2018р. на вміст шкідливих хімічних речовин та пилу в 4-х спостережних точках сельбищної території міста Кам´янець-Подільського в зоні впливу інтенсивних потоків автотранспорту на перехрестях доріг, а саме: біля приватних житлових будинків по пр. Грушевського,2 та по вул. І.Франка,19, біля 9-поверхового житлового будинку по пр. Грушевського,42, біля 5-поверхового житлового будинку по вул. Привокзальній, 24 – виявлено, що концентрація діоксиду сірки перевищувала гранично-допустиму концентрацію (ГДК) в 1,04-1,2 разу в пробах атмосферного повітря біля приватного житлового будинку по пр. Грушевського,2 (протоколи досліджень: №276 від 25.04.18р.,№891 від 10.09.18р.), та в 1,2-1,4разу біля 9-поверхового житлового будинку по пр. Грушевського,42 (відповідно до вимог «ГДК хімічних речовин та біологічних чинників в атмосферному повітрі населених місць», затверджених постановою №15 від 03.03.15р. т.в.о. головного державного санітарного лікаря України).
 Дослідженням проб повітря в даних та двох інших вищезазначених точках в червні цього року перевищень ГДК діоксиду сірки встановлено не було.
     Концентрації інших досліджуваних шкідливих хімічних речовин: азоту діоксид, вуглецю оксид, фенолу, формальдегіду- в пробах атмосферного повітря у всіх 4-х зазначених спостережних точках під час щоквартальних досліджень не перевищували гранично-допустимих концентрацій (відповідно до вимог зазначеного вище «ГДК хімічних речовин та біологічних чинників в атмосферному повітрі населених місць»).
 Концентрація пилу (недиференційованого за складом) перевищувала ГДК в 1,08-1,2 разу в пробах повітря біля приватного житлового будинку по пр. Грушевського,2 (щоквартально), в 1,1-1,8 разу – в пробах повітря біля 9-поверхового житлового будинку по пр. Грушевського,42 (в І та ІІ-у кварталах) та в 1,04-1,2 разу в пробах атмосферного повітря біля 5-поверхового житлового будинку по вул. Привокзальній, 24 (лише в ІІІ-у кварталі).
   Слід зазначити, що вміст пилу в пробах повітря в зазначених спостережних точках, досліджених протягом поточного періоду 2018р. в рази нижчий, ніж в пробах повітря в даних точках, досліджених за аналогічний період 2017р.
   Також хочу акцентувати, що в пробах атмосферного повітря біля приватного житлового будинку по вул. І.Франка,19 (що значно віддалений від перехрестя доріг) концентрація всіх досліджуваних шкідливих хімічних речовин та пилу не перевищує гранично-допустимих концентрацій.
  Результати моніторингових досліджень проб атмосферного повітря на території міста надаються міському голові.
   В місті вживаються заходи щодо очищення магістральних та інших вулиць від бруду та пилу (що засвідчує і позитивна динаміка результатів досліджень проб повітря щодо вмісту пилу протягом 2017р. та поточного періоду 2018р.).
    Але знову хочу звернутися до жителів міста та нагадати:
 Шановні Кам´янчани, дбайте про своє здоров’я, дбайте про здоров’я своїх дітей. Та, зокрема, враховуючи вищевикладене:
– уникайте піших прогулянок у вихідні дні, у свій вільний час тротуарами магістральних вулиць (особливо, коли прогулюєтесь з дітками у візках та колясках), – віддавайте перевагу прогулянкам в паркових зонах, рухайтесь другорядними вуличками із невеликою кількістю автотранспорту.
– намагайтеся уникати тривалих чекань «маршруток» на зупинках з інтенсивним графіком перевезень (якщо потрібно проїхати лише якихось 1- 3 зупинки при сприятливих погодних умовах),
– по можливості, рухайтесь пішки (бажано – дворами), адже користь від цього – що називається «2 в 1»:боротьба з гіподинамією та зменшення безпосереднього вдихання інтенсивних «густих» токсичних автомобільних викидів на зупинках.

Лікар з гігієни дітей та підлітків
Кам’янець-Подільського
міськрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ УкраЇни»                    Надія Канарчук

0Shares

   Ще в квітні поточного року Кам’янець-Подільський міськрайонний відділ надав інформацію по стану захворювань на хворобу Лайма (кліщовий бореліоз, Лайм-бореліоз) в м.Кам’янець-Подільськомй та Кам’янець-Подільському районі. Після проведеного аналізу наголошувалось, що з року в рік в нашому регіоні збільшується реєстрація випадків захворювання на кліщовий бореліоз. Тоді коли в 2014 році було зареєстровано 6 випадків захворювання , в 2015 – 14, 2016 – 9, то в 2017 – 28.
   Громадянам наголошувалось, що збудником хвороби слугують мікроорганізми борелії, а переносником бактерій є кліщі. Згідно статистичних даних говориться, що понад 70% кліщів вражені інфекцією, тому заразитися на Лайм-Бореліоз дуже високі, хоча інші джерела стверджують, що лише 3% кліщів, що носять борелії, передають їх людині.
   Коли готувалась квітнева стаття, на Кам’янеччині за 3 місяці 2018 року захворіло 24 жителі, в вже за 8 місяців у нас зареєстровано 47 випадків ( показник 47,1) і це при тому, що по Хмельницькій області зареєстровано 118 випадків (показник 9,2) тобто у 5 разів більше обласного показника.
   Відзначається певна сезонність. Так більшість встановлених захворювань припадає на літні місяці: червень – 7, липень аж 22, серпень – 12, продовжує реєструватись захворюваність на Лайм-бореліоз і у вересні. Даний підйом захворюваності можна все ж таки пов’язати із відвідуванням населення лісів при полюванні за грибами, збір яких в цьому році був дуже активним. Проте необхідно сказати, що половина захворілих вказують на покуси кліщами в паркових зонах м.Кам’янця-Подільського.
    Необхідно також відзначити настороженість лікувальної мережі до даного захворювання, тоді як можна пояснити, що майже 50% випадків встановлені на основі відповідних клінічних симптомів. Основною патоморфологічною ознакою Лайм-Бореліозу є типова мігруюча еритема на місці присмоктування кліща. Одним із факторів, які можуть підтверджувати діагноз являються ознаки відвідування особою лісової місцевості, знаходження на шкірі кліщів, що присмокталися. Кожен пацієнт повинен зрозуміти, що у випадку, якщо його покусав кліщ, йому необхідно звернутися до лікаря за відповідною медичною допомогою, що максимально не допустить випадку захворювання на Лайм-Бореліоз.

Лікар-епідеміолог
Кам’янець-Подільського міськрайонного
відділу ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                                                       О.В.Керничний

0Shares

   З метою недопущення виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей (гострого водно-нітратного отруєння) протягом поточного періоду 2018р. нами досліджено 70 зразків питної води криниць індивідуального користування сіл Кам’янець-Подільського району, яку споживають діти до 3-х років. В результаті – надлишковий вміст нітратів констатовано в 57-и зразках криниць (75,7%), причому, в 12-и зразках (21%) вміст нітратів перевищує норматив (не більше 50 мг/куб.дм) в 4 -7,4 разу і сягає 200-370 мг/куб.дм.
  Моніторинговими санітарно-хімічними дослідженнями 47-и зразків питної води криниць громадського користування сіл Кам’янеччини (відповідно до плану роботи) протягом поточного пері- оду 2018р. встановлено завищення вмісту нітратів в 32-х зразках (68 %), причому, в 9-и зразках (28 %) вміст нітратів перевищує нормативний в 4 -5,8 разу і сягає 200-290 мг/куб.дм.
  В 2-х зразках води цих криниць констатовано завищений вміст аміака, в 18-и зразках (38,2%) завищена загальна жорсткість. За іншими санітарно-хімічними показниками відхилень в зазначених зразках не встановлено.
  В результаті досліджень 47-и зразків вищезазначених криниць громадського користування на санітарно-мікробіологічні показники: в 19-и зразках води виділені загальні коліформи (так звані бактерії групи кишкової палички) понад нормативний рівень (норматив яких передбачає не більше 1-ї колоніїутворюючої одиниці в 100 куб.см).
   З метою недопущення виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, погіршення стану здоров’я певних категорій населення, протоколи досліджень з висновками та супровідні листи з рекомендаціями щодо інформування мешканців, що користуються водою криниць громадського та індивідуального користування із надлишковим вмістом нітратів, про категоричну заборону вживання цієї води дітьми віком до 3-х років (в т.ч. для пиття, приготування сумішей, їжі) та доцільності зміни даних вододжерел (з метою забезпечення питних потреб, приготування їжі) і для дорослого населення з серцево-судинними захворюваннями, анемією, надіслані головам відповідних ОТГ, головним лікарям АЗПСМ, старостам сіл, завідувачам амбулаторій, фельдшерських пунктів. Проведені відповідні бесіди з медпрацівниками, підготовлено радіовиступ.

Лікар з гігієни дітей та підлітків
Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                                                 Н.Канарчук

0Shares

    Всього з 01.01. по 30.08.2018 року захворіло на кір в м. Кам’янець-Подільському – 58 осіб, інтенсивний показник становить 58,1 на 100 тис. населення. Серед захворілих 24 дорослих та 34 дитини усіх вікових категорій: 0-1 рік -2, 1-4р – 10, 5-9р – 13 та 10-14 років – 8 15-17 – 1 дітей.
    З червня 2018 року інтенсивність епідпроцесу поступово спадає, так у серпні зареєстровано лише 4 випадки кору серед мешканців Кам’янець-Подільського – 3 дітей та 1 доросла. Виник 1 сімейний осередок з трьома випадками (мама та 2-є дітей). Серед захворілих – 1 дитина не щеплена, інші хворі щеплені по віку.
 Всі хворі лікувалися в інфекційному стаціонарі. Епідрозслідування проведено у всіх випадках. Визначено межі осередків та коло контактних. Розгорнуто повний комплекс протиепідемічних заходів у домашніх осередках. У організованих дитячих колективах осередки не виникли. На даний момент активнодіючий залишився 1 домашній осередок.
    Питома вага щеплених серед загальної кількості захворілих з початку року становить 22,4%. У 13 захворілих дорослих немає даних за щеплення, що становить 22 % від усіх захворілих. Не щеплено 53% із усіх зареєстрованих хворих кором.
    В Кам’янець-Подільському районі з 01.01.2018 року по 30.08.2018 року зареєстровано 21 випадок кору, з яких 8 у червні, 8 у липні та 1 хворий у серпні. Показник на 100 тис. населення становить 32,0. Захворіли 13 дорослих та 8 дітей вікових категорій 1-4 роки – 6 чол., 5-9 -1, 15-17 – 1 дитина.
   У серпні виник 1 домашній осередок. У вогнищі проводився медичний нагляд за контактними та санітарно-роз’яснювальна робота. Станом на 30.08.2018р. активнодіючих осередків у районі немає. Питома вага щеплених серед загальної кількості захворілих з початку року становить 42,8%. Не щеплено 28,6% із усіх зареєстрованих хворих кором. У інших хворих немає даних за щеплення.

Завідувач відділення організації
епідеміологічних досліджень                               А. Грицай

0Shares

   Моніторинговими лабораторними дослідженнями 23-30.08.18р. зразків річкової води з пляжів садиби «Дві ріки» с.Велика Слобідка, що на річці Мукша, садиби «Дністровська Рив’єра» с.Велика Слобідка, що на річці Дністер, бази відпочинку «Смотрич» с.Устя, що на річці Смотрич на санітарно-хімічні, санітарно-мікробіологічні, паразитологічні показники (відповідно до вимог додатку № 11 до «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів», затв. наказом МОЗ України від 19.06.1996 року № 173) констатовано, що санітарно-хімічні показники, санітарно-мікробіологічні показники в усіх зразках річкової води – в нормі, збудники інфекційних захворювань, яйця гельмінтів в зразках води зазначених пляжів не виявлені.
   Погодні умови, фактори навколишнього середовища сприяють відпочинку та оздоровленню населення на водних об’єктах.

Лікар з гігієни дітей та підлітків
Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                            Н.Канарчук

0Shares

   Не минуло і місяця як на лікарняне ліжко відділення анестезіології та інтенсивної терапії Кам′янець-Подільської ЦРЛ вночі 24.07.18р. знову з діагнозом «Ботулізм» у важкому стані госпіталізована мешканка Дунаєвеччини Хмельницької області.
     Важке отруєння запідозрив 18-літній син потерпілої, який вже на руках заніс матір до автомобіля, що доставив хвору до Кам′янець-Подільської центральної районної лікарні. Черговий лікар зазначеного відділення відразу і безпомилково запідозрив Ботулізм,
   53-річна жінка вже не могла самостійно рухатись. не могла відкрити повіки, не могла ковтати, практично нічого не бачила (так як очі застеляв «густий туман»), не могла чітко вимовляти слова. Цьому стану значно раніше передувала сильна блювота, «комок» в горлі, різке зниження тиску (аж до стану непритомності). Симптоми отруєння наростали різко.
    Що ж «звалило з ніг» зазвичай прудку жінку?
   Як виявилося – м’ясна консерва, що була виготовлена власноруч із, вигодованої в своєму ж домашньому господарстві, кізочки. Вистачило одного тижня (протягом якого від дня виготовлення до вживання зберігався герметично закритий продукт) аби виробилась отрута (або токсини) бактерії – клостридія ботулінум в без кисневому просторі банки.
  Проявились симптоми отруєння вже через 6-8 годин після вживання небезпечного продукту. Гостре та різке наростання вищезазначених симптомів свідчило про тяжке враження отрутою центральної нервової системи організму.
     Рятівна протиботулінічна сироватка та кваліфікована медична допомога:
    На сьогоднішній день- лише після введення протиботулінічної сироватки (двох доз) та надання відповідної кваліфікованої медичної допомоги стан потерпілої починає поліпшуватися: вона вже бачить, може сидіти, відновлюється процес ковтання, мовлення та інші функції систем організму.
     Знання, настороженість та профілактика:
    Оскільки, попри спалахові явища ботулізму в країні з 55-а потерпілими та 4-а смертельними випадками, настороженість щодо цього смертельно небезпечного отруєння все ж є низькою не лише серед населення, а і серед окремих медпрацівників, тому не буде зайвим знову нагадати і наголосити:
  Виникає це важке харчове отруєння внаслідок споживання продукції, що містить отруту (або токсини) клостридії ботулінум. Цю бактерію та її спори можуть містити практично всі харчові продукти, що забруднені ґрунтом або ж вмістом кишківника тварин, птахів, риб.
  Саме спори надзвичайно стійкі до дії хімічних та фізичних факторів: витримують кип’ятіння протягом п’яти годин, тривале висушування, глибоке заморожування, високі концентрації кухонної солі та оцту, спокійно переносять в’ялення, коптіння, стерилізацію в домашніх умовах і гинуть лише через тридцять хвилин автоклавування при температурі сто двадцять градусів Цельсія, яке під силу лише промисловим підприємствам.
    Виживши або вцілівши в товщі великого шматка домашньої копченої шинки, ковбаси, в’яленої, соленої риби, або ж під кришкою герметично закритої банки домашніх грибних, рибних, м’ясних або овочевих консервів (тобто, там де нема або дуже мало кисню), клостридія починає розмножуватись та виробляти токсини (або отруту).
    Найпідступнішим є те, що ані смак, ані запах, ані зовнішній вигляд продукту при цьому може не змінюватися!
   Якщо при перших проявах хвороби не надати спеціалізованої допомоги та не ввести протиботулінічну сироватку, може наступити смерть від паралічу дихальних м’язів.
     Запам’ятайте:
   при підозрі у себе чи своїх рідних, знайомих хоча б кількох із зазначених симптомів – негайно звертайтесь до лікаря, акцентуючи увагу на появі характерних симптомів та вживанні вищеперелічених продуктів.
      Як же запобігти захворюванню?
     Будьте пильними:
  – Слід ретельно очищати продукти від ґрунту (якщо це гриби чи овочі), очищати від вмісту кишківника, грунту (якщо це риба чи м’ясо) та належно мити продукти, які готуються для консервування, соління, в’ялення, коптіння, запікання в домашніх умовах;
   – достатньо термічно обробляйте, додавайте необхідну кількість природних консервантів, дотримуйтесь технології приготування (зокрема, часу приготування та температури) при виготовленні продукції власноруч; . – для перестрахування готові консерви безпосередньо перед вживанням рекомендується піддати термічній обробці, оскільки отрута клостридії руйнується при кип’ятінні, смаженні, тушкуванні під кришкою;
  – жирні м’ясні консерви обов’язково кип’ятити не менше двадцяти- тридцяти хвилин, консервацію на зразок зеленого горошку, болгарського перцю можна проварити в каструлі у складі супу чи борщу; . – Не вживайте запліснявілі продукти, адже доведено, що наявність плісняви підсилює токсиноутворення клостридії.
  – не варто купувати домашню консервацію, солену, копчену, в’ялену рибну, грибну, м’ясну, овочеву продукцію в місцях стихійної торгівлі, на ринках, бо ця продукція була виготовлена «чужими руками» в домашніх чи непромислових пристосованих умовах.
   Дотримання цих елементарних правил допоможе Вам вберегтися від небезпеки, зберегти здоров’я та спокій.

Лікар з гігієни дітей та підлітків
Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний лабораторний
центр МОЗ України»                                                                               Надія Канарчук

0Shares

    У понеділок 16 липня близько 8 години ранку з інфекційного відділення міської лікарні у відділення організації епідеміологічних досліджень Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» надійшло термінове повідомлення на випадок Гострої кишкової інфекції у дворічної дитини. Випадок як належно був того ж дня розслідуваний як кишкова інфекція. Із епіданамнезу стало відомо, що дитина захворіла ще у середу 11 липня, коли з’явились нудота, блювота 3-4 рази на день, млявість, відсутність апетиту. Мама лікувала вдома дитину самотужки, але стан хворої погіршувався, підвищилась температура тіла, з’явились болі в животі. 14.07.2018 року батьки з дитиною звернулись у інфекційне відділення міської лікарні та були госпіталізовані з діагнозом ГКІ у стані середньої важкості. Мама анамнестично пов’язувала захворювання із вживанням домашньої сметани, привезеної від бабусі із с. Кудренці Кам’янець-Подільського району.
   З 15 липня, перебуваючи у інфекційному стаціонарі, у дитини з’явилась слабкість в нижніх кінцівках, а вже 16 липня дитина майже не ставала на ноги. Лікуючий лікар запідозрив у дитини гострий в’ялий параліч обох нижніх кінцівок. Після проведення певних досліджень та консультацій 17.07.2018 року близько 16 години нас було повідомлено про підозру на ГВП та дитина переведена в Хмельницьку інфекційну лікарню. Наразі проводяться дослідження на поліомієліт у вірусологічній лабораторії ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» з метою верифікації діагнозу або його відміни. Дитина була щеплена проти поліомієліту з порушенням календаря, останнє щеплення живою оральною поліомієлітною вакциною отримала 8 місяців тому.
    У осередку по місцю проживання проведена заключна дезінфекція, визначено коло контактних та їх імунний статус щодо поліомієліту. Серед контактних – 4 дітей, одна дитина не щеплена взагалі через відмову батьків. Щепленням за епідпоказами підлягає 2 дітей. У даний час проводиться робота по організації вірусологічного обстеження контактних на поліомієліт, проведення їм щеплень за епідпоказами та встановлено медичне спостереження. У осередку проведена роз’яснювальна робота. А в епідвідділенні кипить робота по оформленню належної документації стосовно даного випадку відповідно до діючого наказу МОЗ України № 96 «Про удосконалення заходів щодо попередження захворювань на поліомієліт в Україні» від 15.04.1998 року.

Завідувач відділення організації епідеміологічних
досліджень Кам’янець-Подільського міськрайонного
відділу ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                                            А. Грицай

0Shares
Loading...