Дунаєвецький міжрайонний відділ

Основний логотип

Дунаєвецький міжрайонний відділ

   З 01.01.2018р. в Дунаєвецькому районі зареєстровано 32 випадки захворювання на кір. Захворіло 8 дорослих та 24 дітей, з них до 1року – 1 дитина, 3 дитини – 1-4 роки, 11 дітей – 5-8 років, 4 дитини – 10-14 років, 5 дітей – 14-17 років.
   Захворювання на кір зареєстровані у с. Ганівка – 17 випадків, 6 випадків в м. Дунаївці, 2 випадки в с.Ставище і по 1 випадку в селах Сокілець, Вихрівка, М.Карабчіїв, Миньківці, Шатава, Криничани, Чаньків.
   Із захворівших 17 щеплено дворазово (5 дорослих та 12 дітей). Один раз щеплено 11 осіб, з них 1дорослий ,1 дитина вікова група – (1-4 роки) та 9 дітей вікова група – (5-9 років). 4 чол. не щеплено (вікова група до 1 року – 1дитина, 1-4 роки – 2 дитини,дорослі-1чол.). Питома вага щеплених проти кору – 87,5 %.
   16 випадків кору підтверджені серологічно (виявлені імуноглобуліни М до вірусу кору вірусологічною лабораторією ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України».

Помічник лікаря-епідеміолога
Дунаєвецького міжрайонного відділу
ДУ«Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                         Л.І.Хижун

0Shares

   Якщо в приміщенні розбився термометр, необхідно:
– вивести з приміщення всіх людей;
– відчинити настіж усі вікна в приміщенні;
– максимально ізолювати від людей забруднене приміщення, щільно зачинивши всі двері;
– захистити органи дихання вологою марлевою пов’язкою;
– почати збирати ртуть: великі кульки рекомендується збирати спринцівкою і відразу скидати їх у скляну банку з розчином перманганату калію (2 грами на 1 літр води). Для збору найдрібніших крапель можна використовувати шматочки пластиру.
  Зручно діставати ртуть з щілин за допомогою медичного шприца з товстою голкою. Деякі краплі з щілин вдається дістати спицею з намотаним ватним тампоном. Тампон при цьому краще змочити розчином дезінфікуючого засобу.
     Банку щільно закрити кришкою;
– вимити забруднені місця мильно-содовим розчином (400грамів мила і 500 грамів кальцинованої соди на10 літрів води);або хлорним розчином(на 5 літрів води додати 1літр «білизни»);
– наносити розчин на те місце,де проводився збір ртуті ,витримати 15 хвилин,потім змити чистою водою і провести вологе прибирання всієї квартири;
– приміщення після обробки зачинити та провітрювати протягом трьох діб;
– вичистити та промити міцним, майже чорним розчином марганцівки, підошви взуття, якщо наступили на ртуть.
  Слід пам’ятати, що пари ртуті є сильною отрутою. Якщо людина вдихає їх, то ртуть поступово накопичується в організмі: в нирках, у мозку, і в людини розвивається хронічна ртутна інтоксикація.
   Важливо! В жодному разі не можна використовувати для збору ртуті пилосос! Пилосос під час роботи нагрівається, таким чином посилюючи випаровування ртуті.
  Ртуть не можна викидати в сміттєпровід, в каналізацію або унітаз, витряхувати з балкону – це забруднює навколишнє середовище! 2 грами ртуті, що містяться в одному градуснику, здатні забруднити 6000 м3 повітря.
  Зібрану ртуть і предмети, якими її збирали слід здати в рятувальну службу (МНС), яким варто попередньо подати заявку на проведення демеркуризації – прибирання та нейтралізації ртуті, щоб не ризикувати своїм здоров’ям.
   Якщо є сумніви з приводу якості повітря в приміщенні, можна запросити фахівців (наприклад, із Дунаєвецького міжрайонного відділу ДУ “Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України”, який знаходиться в м.Дунаївці по вул. Горького7/1) для проведення досліджень концентрації парів ртуті в приміщенні.

Санітарний фельдшер Дунаєвецького
міжрайонного відділу ДУ «Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України            Т.А.Віруцька

0Shares

 Останнім часом в засобах масової інформації з’явилися повідомлення про захворюваність на сибірку домашніх тварин, а зовсім недавно повідомили про захворювання на сибірку людей в селі Міняйлівка Саранського районну Одеської області. Всього на захворювання сибіркою госпіталізовано було 5 осіб в яких діагностовано шкіряна форма сибірки. На сьогоднішній день хворі проліковані і в задовільному стані виписані з інфекційного стаціонару.
  Сибірка відома людству з глибокої давнини, зокрема у творах Гомера, Галена, персидських лікарів є згадка про цю хворобу під різними назвами («священний вогонь», «персидський вогонь», тощо).
  Збудник сибірки дуже стійкий у зовнішньому середовищі і має здатність поза організмом людини чи тварини при доступу вільного кисню і температурі 12 -42°С утворювати спори які зберігаються у воді до 10 років, в ґрунті понад 70 років і більше. Спори не гинуть при обробці шкіряної сировини дубильними розчинами. Спори стійкі до дії хімічних і фізичних дезінфектантів: витримують кип’ятіння 60 хвилин, автоклавування при 130°С – 40 хвилин, під дією 10% розчину хлораміну гинуть через 14 годин. Збудник сибірки належить до другої групи патогенності і враховуючи все вищевикладене, а також те, що хворі тварини виділяють збудник в довкілля із сечею, випорожненнями, кров’янистими виділеннями з рота, ануса, піхви весь період прояву хвороби, населенні пункти, де був вимушений доріз хворих на сибірку тварин та захоронення на худобомогильниках – беруться на облік та оголошуються стаціонарно – неблагополучними пунктами по сибірці і враховуючи здатність зберігатися спор сибірки у ґрунті, спостерігаються до 100 років.
  На території нашого району зареєстровано 19 стаціонарно – неблагополучних по сибірці населених пунктів. Останній випадок вимушеного дорізу хворих на сибірку тварини був зареєстрований в селі Михайлівка.
  Джерелом збудника інфекції як для людей так і для тварин є хворі на сибірку тварини. Частіше це дрібна і велика рогата худоба: вівці, корови, коні та т.п. Епізоотичний процес виникає внаслідок зараження тварин спорами сибірки, що знаходяться в довкіллі з подальшим поширенням збудника між сприятливими видами. Після загибелі хворої тварини заразними є всі є її органи і тканини, в тому числі м’ясо, молоко і навіть кістки.
  Враховуючи загальну сприятливість до зараження сибіркою людей, зараження людини найчастіше може статися контактно побутовим шляхом (до 99% випадків), але не виключається і реалізація фекально-орального шляху при вживанні в їжу інфікованих продуктів харчування і води. Можливе зараження і аерогенним шляхом при вдиханні пилу з спорами сибірки. Заразитися можна і при укусах людини ґедзями і мухами – жигалками, які перед тим кусали хворих тварин.
  Ймовірне використання повітряного механізму передачі збудника сибірки при створені штучного епідпроцесу (біотероризму) як це мало місце у 2001 році у США, а також при виникненні аварійних ситуацій на об’єктах де проводяться роботи зі збудниками сибірки (Свердловськ 1979 рік).
  Інкубаційний період залежно від механізму передачі збудника сибірки може тривати від кількох годин до 6-12 днів (переважно 2-3 дні). Також, від залежності місця попадання збудника в організм людини розрізняють слідуючи форми сибірки людини:
а) локалізована форма:
– шкірна – ураження шкіри у вигляді папульозної висипки, що за 1-6 днів переходить в карбункул з вдавленим струпом чорного кольору з утворення набряку від слабкого до значного;
б) системні форми:
– шлунково-кишкова – що характеризується нудотою, блюванням, анорексією і супроводжується гарячкою;
– легенева – нетривалий продромальний період, що нагадує гостре респіраторне захворювання зі швидким розвитком гіпоксії із задишкою і високою гарячкою;
– менінгіальна – гострий початок з високою гарячкою, можливо її судомами, втратою свідомості, ознаками і симптомами менінгіту;
– септична.
  При виникненні на сибірку серед людей проводиться комплекс протиепідемічних заходів:
– Хворий підлягає негайній обов’язковій госпіталізації в окрему палату;
– Для догляду за хворим і проведення дезінфекційних заходів призначається окремий медперсонал, який працює в захисному одязі;
– Проводиться обсервація осіб, що контактували з хворою людиною або твариною або сировиною від цих тварин протягом 8 днів, проведення їм термінової антибіотико-профілактики чи використанням протисибіркового глобуліну;
– Заключна дезінфекція проводиться у приміщенні після госпіталізації, виписки, смерті чи патологічного розтину трупу;
– Захоронення трупу померлого від сибірки проводять на звичайному кладовищі з дотриманням правил захоронення померлих від особливо-небезпечних інфекцій.
    Профілактичні та протиепідемічні заходи ґрунтуються на комплексі ветеринарно-санітарних і медико-санітарних заходів.
Хочу нагадати, що території худобомогильників повинні бути огороджені, в’їзди обладнані шлагбаумом,територія повинна бути обвалована, повинні бути встановлені попереджуючі таблички про заборону випасу тварин. В стаціонарно-неблагополучних пунктах по сибірці здійснюється імунізація тварин проти сибірки, проводиться комплекс обмежувальних землекористувальних заходів, оздоровлення пасовиськ шляхом агротехнічних і меліоративних заходів.
При виникненні епізоотичних ускладнень проводиться ізоляція хворих на сибірку тварин, розслідування випадку, лікування, введення специфічного гамаглобуліну, дезінфекція,а при підтвердженні діагнозу – карантин на 15 діб. Туші тварин і будь яку тваринну продукцію знищують (спалюють), довкілля знезаражують з використанням 20% розчину хлорного вапна або 10% розчину їдкого натру.
  Треба пам’ятати, що кишкова, легенева, менінгіальна та септичні форми протікають у дуже важких формах і часто закінчуються смертю захворілого. Тому для профілактики їх:
– не купуйте і не вживайте молоко, м’ясо та субпродукти, які не пройшли ветеринарної експертизи і продаються в не встановлених місцях;
– не вживайте м’ясо вимушеного дорізу;
– працівники м’ясопереробних підприємств, підприємств по переробці шкірсировини та шерсті, ветеринарні працівники підлягають щепленням проти сибірки.

Завідувач Дунаєвецького міжрайонного відділу
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»             М.С. Ярмоленко

0Shares

    За 42-й тиждень 2018р. в Дунаєвецькому районі на грип та ГРВІ захворіло 140 осіб, інтенсивний показник становить 224,8 на 100 тис. населення, в т.ч. 121дитина до 17 років, що становить – 86,4% від загальної кількості захворілих за тиждень. Епідемічний пороговий рівень захворюваності складає — 304,1, тобто, рівень захворюваності є нижче порогового на 26,1% і відповідає межам сезонних коливань.
  Захворюваність зменшилась відносно попереднього тижня на33%. Серед дітей на 42 тижні спостерігалось зменшення показників захворюваності на13%, але питома вага хворих у віковій категорії 5-14 років залишається найбільшою – 36,9%.
За 42 тиждень госпіталізовано 5 хворих, в порівнянні з минулим тижнем це на 1 дитину менше.
  Випадків захворювання на грип за 42-й тиждень на зареєстровано. Летальних випадків не зареєстровано. Вакцинація проти грипу населення на 42 тижні не проводилась.
       Найкращий спосіб профілактики — щорічне щеплення від грипу.
За прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, у новому епідсезоні в Україні ймовірно циркулюватимуть:
• вірус, подібний до A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09;
• вірус, подібний до A/Singapore/ INFIMH-16-0019/2016(H3N2);
• вірус, подібний до B/Colorado/06/2017.
   Саме до цих небезпечних штамів допоможуть сформувати імунітет вакцини.
     Цього року українцям будуть доступні дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (виробник – «Санофі Пастер», Франція) і «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея) – обидві якісні та безпечні.
   Вакцину «Ваксігрип Тетра» можна застосовувати для щеплення дітей віком від трьох років, а «Джісі Флю» – від шести місяців.
  Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарю щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян.
  Вакцинація є найнадійнішим методом профілактики грипу та попередження важких ускладнень цієї хвороби.

Завідувач Дунаєвецьким
міжрайонним відділом                      М.С.Ярмоленко

0Shares

   Станом на 01.10.2018 року в Дунаєвецькому районі зареєстровано 28 випадків захворювання на кір. Захворіли 6 дорослих та 22 дітей, з них до 1року – 1 дитина, 3 дитини – 1-4 роки, 11 дітей – до 5-8 років, 3 дитини – 10-14 років, 4 дитини до 14-17 років.
  Захворювання на кір зареєстровані у с. Ганівка (17 випадків), 5 випадки в м. Дунаївці (5 випадків), с.Ставище (2 випадки), та по 1 випадку в селах Сокілець, Вихрівка,М.Карабчіїв,Миньківці.
  Із захворівших 13 щеплено дворазово (3 дорослих та 10 дітей). Один раз щеплено 11 осіб, з них 1дорослий, 1 дитина вікова група – (1-4 роки) та 9 дітей (вікова група 5-9 років). 4 особи не щеплено (вікова група до 1 року – 1дитина, 1-4 роки – 2 дитини, дорослі-1особа). Питома вага щеплених проти кору – 86 %.
 13 випадків кору лабораторно підтверджені (виявлені імуноглобуліни М до вірусу кору) вірусологічною лабораторією ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України».

Завідувач Дунаєвецьким міжрайонним
Відділом ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                        М.С.Ярмоленко

2Shares

 Згідно «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів на 2018 рік», що проводяться Дунаєвецьким міжрайонним відділом ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України» протягом 2018 року проводились дослідження атмосферного повітря на вміст оксидів азоту, сірчистого ангідриду, формальдегіду, фенолу та пилу на перехрестях вулиць міста Дунаєвець в зоні впливу автотранспорту.
Протягом 8 місяців поточного року досліджено 30 проб атмосферного повітря, вміст досліджуваних речовин в атмосферному повітрі не перевищують гранично допустимі концентрації згідно вимог санітарних норм «ГДК хімічних речовин та біологічних чинників в атмосферному повітрі населених місць» №15 від. 03.03.2015 р.
Результати досліджень направлені міському голові.

В.о. завідувача
Дунаєвецького міжрайонного відділу
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ Украхни»                Л.П. Ярмоленко

0Shares

   Дунаєвецьким міжрайонним відділом 11-14 вересня 2018 року проведені планові моніторингові дослідження відділень Дунаєвецької районної лікарні. Дослідження проводились в пологовому, травматологічному, хірургічному відділеннях, а також в операційному блоці та відділенні інтенсивної терапії.
    При цьому проводились наступні дослідження:
– змивів на наявність патогенних та умовно-патогенних мікроорганізмів з обладнання та медичного інвентарю – 60 змивів.
– дослідження на стерильність хірургічного, перев’язувального матеріалу та інструментарію -10 шт.
– дослідження дезрозчинів на ступінь мікробної контамінації — 6 змивів.
– визначення антибіотикорезистентності виявлених мікроорганізмів.
– контроль роботи автоклавів (стерилізаторів) – 2.
– при виявленні а/б резистентних мікроорганізмів, визначення їх стійкості до дезрозчинів.
– обстеження медичного персоналу на носійство золотистого стафілококу (вибірково) – 10 чол.
 Після закінчення досліджень результати та протоколи досліджень направлені головному лікарю Дунаєвецької ЦРЛ.

В.о. завідувача Дунаєвецьким МРВ
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                Г.В.Ткачук

0Shares

   За повідомленням МОЗ України за 6 місяців 2018 року було зареєстровано 2 випадки дифтерії серед населення. В липні поточного року на дифтерію захворіла дитина віком 14 років у Київській області та зареєстровано сімейне вогнище з 4 випадками дифтерії у Чернігівській області (2 дорослих та 2 дітей).
  На території Хмельницької області захворюваності на дифтерію в 2017-2018рр не зареєстровано.
   Однак, в 2018 році в області зареєстровано дві підозри на дифтерію серед дорослого населення (Шепетівський та Славутський райони). Крім цього, при профілактичному обстеженні дифтерійної палочки в м. Шепетівка виявлено 1 носія токсигенного штаму дифтерії (варіант Гравіс).
     На жаль, історія повторюється. Я добре пам’ятаю початок 90-х років минулого сторіччя, коли після публікацій в ЗМІ, населення стало відмовлятися від щеплень, в тому числі і проти дифтерії на протязі кількох років. Результати цього в повній мірі проявилися у 1996 році коли в Дунаєвецькому районі від захворювання на дифтерію померла доросла жінка та захворіло на дифтерію 8 чоловік. Вся медична громадськість на чолі з санітарно-епідеміологічною службою ліквідовували наслідки не проведених своєчасно щеплень.
   На жаль від захворювання на дифтерію ще й досі гинуть люди.
  Ми всі добре знаємо що хворобу легше і дешевше попередити чим лікувати. Основним профілактичним заходом у попередженні захворювань на дифтерію є профілактичні щеплення, а у нас по області і в районі вже ряд років не виконуються плани вакцинації і ревакцинації проти дифтерії. Так за 6 місяців 2018р у дітей до 1 року план по області виконаний на 35,3% при плановому 50%. Перша ревакцинація у 18 місяців виконана лише на 26,3%, ревакцинація у 6 років – на 42%; у 16 років – на 34%. Доросле населення охоплене щепленнями лише на 27,6%.
    Хочу декілька слів сказати про саме захворювання. Згадки про цю інфекцію зустрічаються з сивої давнини в працях Гіппократа, Гомера, Галена, які описували хворобу під назвою: «смертельна виразка глотки», «задушлива хвороба», «зашморг задушеного».
   Дифтерія – гостра інфекційне захворювання, що викликається токсигенними штамами дифтерійної палички з повітряно-капельним механізмом передачі збудника. Характеризується розвитком фіброзної плівки (яка важка знімається) у місті вхідних воріт, синдромом інтоксикації, ускладненнями з боку серцево-судинної, нервової та сечовивідної системи. Джерелом збудника інфекції може бути тільки людина – хворий та носій. Особливо епідемічну небезпеку представляють хворі на атипові форми дифтерії.
    Інкубаційний період як правило 2-5 днів (максимум 10 днів). Хвора людина заразна весь період захворювання. Чим важче захворювання, тим довше спостерігається виділення збудника.
Вхідними воротами для збудника дифтерії є слизова оболонка мигдаликів і носа, а також слизові оболонки гортані, трахеї, очей, статевих органів та пошкоджена шкіра.
  Здорові люди частіше заражаються на дифтерію, коли знаходяться на відстані 0,5-2метри від джерела інфекції. Стійкість збудника до висушування створює можливість зараження дифтерією і повітряно-пилевим шляхом
    Можливий контактно-побутовий шлях передачі (через іграшки, книги, білизну, посуд)
    Протиепідемічні заходи у боротьбі з дифтерією направлені на всі три ланки епідемічного процесу: 1- джерело збудника інфекції, 2 – механізм передачі, 3 – сприятливий організм:
 1. Раннє виявлення джерела збудника шляхом профілактичних бактеріологічних обстежень хворих на ангіну,ГРІ та іншу лорпатологію і своєчасну їх ізоляцію і лікування в умовах інфекційного стаціонару;
  2. Проведення заключної дезінфекції у вогнищах дифтерії;
  3. Дією на сприятливий організм шляхом планової імунізації та імунізації по епідпоказам контактних з хворим на дифтерію.
  Пам’ятайте, що основним запобіжним заходом у боротьбі з дифтерією є створення хорошого або як говорять спеціалісти «напруженого» колективного імунітету проти дифтерії,який наступає при охоплені щепленнями 95% підлягаючого населення.
  Тож бережіть своїх ближніх і себе від захворювання на дифтерію. Своєчасно отримуйте щеплення!

Завідуючий Дунаєвецьким міжрайонним відділом
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                      Ярмоленко М.С.

0Shares

   За 6 місяців 2018 року в Дунаєвецькому районі зареєстровано 43 випадки захворюваності на гострі кишкові інфекції (показник – 69,43 на 100т.н.). З них: 4 випадки сальмонельозу, 1 випадок дизентерії та 37 випадків гастроентероколітів. По вікових категоріях: 0-1рік – 12 випадків, 1-4 р.- 15 випадків, 3-9р.- 3 випадки, 10-14 р. – 1 випадок та 12 дорослих.
Зареєстровано 25випадків ротовірусної інфекції, з них – 21 випадок серед дітей віком від 0 до 4 років.
     У вогнищах проведені протиепідемічні заходи із застосуванням лабораторно – інструментальних досліджень та продезінфіковано 56 криниць.
 Спалахів та групових захворювань кишковими захворюваннями не зареєстровано.

В.о. завідувача
Дунаєвецького міжрайонного відділу
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ Украхни»                             Л.П. Ярмоленко

0Shares

   Протягом 2018 року в Дунаєвецькому районі зареєстровано 26 випадків захворювання на кір. Захворіли 5 дорослих та 21 дитина, з них до 1 року – 1 дитина, 3 дитини – 1-4 роки, 11 дітей – до 5-8 років, 2 дитини – 10-14 років, 4 дитини до 14-17 років.
   Захворювання на кір зареєстровані у с. Ганівка – 17 випадків, 5 випадків в м. Дунаївці, 2 випадки с.Ставище та по 1 випадку в селах Сокілець і Вихрівка.
   Із захворівших: 10 щеплено дворазово (2 дорослих та 8 дітей); одноразово щеплено 11 осіб, з них 1дорослий, 1 дитина щеплена 1раз – (1-4 роки) та 9 дітей щеплені 1 раз – (5-9 років). Три дитини не щеплено (вікова група до 1року – дитина, та 1-4 роки – 2 дитини). Питома вага щеплених проти кору – 79,16 %;
   Дев’ять випадків кору підтверджені лабораторно вірусологічною лабораторією ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України».

Завідувач
Дунаєвецьким МРВ
ДУ«Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                      М.С.Ярмоленко

0Shares
Loading...