Деражнянське районне лабораторне відділення

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Деражнянське районне лабораторне відділення

  07-23-1  Перед початком навчального року у батьків виникають турботи, пов’язані із підготовкою одягу, взуття шкільних приладь для дітей. Хочеться надати кілька порад, дотримання яких дозволить уникнути шкоди дитячому здоров’ю.
Одяг, необхідний для захисту людини від несприятливих чинників навколишнього середовища, зумовлює тепловий комфорт, сприяє доброму самопочуттю. Хоча люди приділяють більше уваги його естетичному аспекту, найважливіше для здоров’я організму – гігієнічне значення одягу.
    В Україні для всіх школярів рекомендована шкільна форма,але якими мають бути колір,модель вирішують ради шкіл. Одяг має бути таким, щоб дитина могла самотужки легко вдягатися і роздягатися. Слід приділити увагу вазі одягу, адже від цього залежатиме формування правильної статури у дитини.
  Особливо високі вимоги мають бути до тканин, з яких виготовляється дитячий одяг. Синтетичні матеріали можуть несприятливо вливати на організм дитини, тому їх можна використовувати лише у поєднанні з натуральними волокнами і за умови суворої регламентації відсоткового вмісту. Україна не має стандарту на шкільну форму. Перш за все, при виборі шкільного одягу, батькам необхідно звернути увагу на маркування, яке міститься на ярлику. Саме ярлик інформує споживача про якісні та інші характеристики товару та містить реквізити підприємства-виробника. Необхідно віддавати перевагу одягу з максимальним вмістом натуральних волокон.
   Пам’ятайте, на виробі має бути додатковий ярлик у вигляді стрічки, який вшитий у шов виробу, де нанесені символи по догляду за ним. Таке маркування є гарантія того, що перед Вами товар, виготовлений добросовісним виробником. Не варто купувати шкільний одяг, якщо маркувальний ярлик закріплений булавкою, або просто відсутній.
  Коли йдете купувати ранець, рюкзак чи портфель, обов’язково візьміть із собою дитину для того щоб приміряти його та врахувати бажання дитини. Вибираючи між ранцем, портфелем, рюкзаком і сумкою, найкраще зупинитись на виробі з двома лямками. На відміну від портфеля, шкільний ранець не шкодить хребту. Привчає його знаходитись у правильному положенні, при цьому має, як правило, більшу кількість необхідних кишень. Рюкзак, також, не кращий вибір для малюка, оскільки в нього м’яка спинка. Цей варіант більше підійде для старших школярів. А сумка на одній лямці – є серйозною причиною викривлення хребта.
    Ранець повинен мати тверду ортопедичну спинку, що добре прилягає до спини і дозволяє оптимально розподіляти навантаження на плечовий пояс. Для збереження правильної статури школяра дуже важливі розміри та вага ноші. Ширина не повинна перевищувати ширину плечей дитини, а висота – 30 см, вага, разом із вмістом, повинна становити не більше 15 % від ваги школяра, а в молодших класах – не більше 10 %.
  Лямки ранця повинні регулюватися, їх доведеться підтягувати або відпускати в залежності від одягу та росту дитини. При цьому ремені повинні бути відрегульовані так, щоб ранець знаходився суворо на спині, а ніяк не нижче попереку. Обираючи матеріал, з якого виготовлений ранець, краще зупинити свій вибір на матеріалі з водонепроникної, міцної тканини, тоді він буде стійкий до кліматичних умов, у випадку забруднення його можна буде без проблем випрати. Для визначення стійкості барвників проведіть із натиском по поверхні виробу вологою світлою ганчіркою. Сліду від фарби не повинно бути, якщо залишилися кольорові плями – краще не купувати такий ранець. Усі шви на виробі мають бути рівними та міцними із закріпленими кінцями. Шви та окантовки ранця не повинні бути грубими, щоб уникнути можливості травмувати дитину. Застібки мають легко закриватись і відкриватись щоб не привести до травми.
   Зверніть увагу на етикетку, де повинні бути рекомендації щодо віку дитини, якій рекомендовано цей виріб. Пам’ятайте – вся продукція для дітей, яка виготовляється та реалізується у торгівельній мережі повинна мати висновки державної санітарно-гігієнічної експертизи, що засвідчують безпечність даного товару для здоров’я вашої дитини.
   Обираючи між ціною виробу і якістю товару варто надати перевагу якості. Тим самим, Ви зможете вберегти дитину від ряду небажаних хвороб. І ще, не бійтесь вимагати у продавця документ про якість, адже, впродовж 5-ти років ніхто не контролює ні виробника, ні продавця (згідно Постанови Уряду). Ми – споживачі зобов’язані особисто контролювати те, що нам продають.
Наше здоров’я – в наших руках!

Завідувач Деражнянським районним
лабораторний відділенням
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                               Н.Ткачук

    Відповідно до «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних закладів, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів на 2018рік, що проводяться Деражнянським районним лабораторним відділенням ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України», 6 червня 2018 року працівниками Деражнянського районного лабораторного відділення проведено наступні моніторингові дослідження в Деражнянській центральній районній лікарні:
– відібрано: 6 змивів з об’єктів зовнішнього середовища, з метою визначення наявності умовно-патогенних та патогенних мікроорганізмів, у хірургічному відділенні, 3 змиви у перев’язочній чистій, 3змиви у маніпуляційній (без відхилень);
– 9 змивів у акушерсько-гінекологічному відділенні (пологовий зал), 4 змиви у дитячій палаті (без відхилень);
– 7 змивів у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії (відхилень не виявлено);
– досліджено 7 проб інструментарію у відділеннях хірургічного профілю на стерильність (без відхилень);
– проведено 4 дослідження дезрозчинів на ступінь бактеріологічного забруднення (без відхилень)
– при бактеріологічному контролі за якістю стерилізації в 2 парових стерилізаторах центрального стерилізаційного відділення (відхилень не виявлено).
  Про результати моніторингових досліджень надіслано лист головному лікарю Деражнянської ЦРЛ.

Завідувач Деражнянського районного лабораторного
відділення ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»           Н.Ткачук

   Деражнянське районне лабораторне відділення ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»постійно проводить моніторинг за вмістом нітратів у воді з колодязів,водогонів та каптажів, яка використовується для споживання дітьми ,віком до 3-х років. Даний моніторинг покликаний попередити виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей та загострення ряду соматичних захворювань шлунково-кишкового тракту.
   За 6 місяців 2018року, Деражнянським районним лабораторним відділенням досліджено 188 зразків води на санітарно-гігієнічні та мікробіологічні показники, відібраної із громадських та індивідуальних колодязів. Не відповідають вимогам ДСаНПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»- 88 зразків по підвищеному вмісту нітратів, що становить 46,8 %; в 97 зразках – перевищують загальні колі – форми (51,6 %).
    В жодному з 14 населених пунктів,де обстежувались криниці немає такого, де б вода з усіх децентралізованих джерел повністю відповідала санітарним вимогам . Про результати лабораторних досліджень постійно інформуються голови сіл і громад , сімейні лікарі. Якщо проаналізувати якість води по вмісту нітратів впродовж останніх років, то спостерігається збільшення кількості криниць, де вміст нітратів «зашкалює», а саме , в 2016році з усіх досліджених зразків у 24,9% виявлено перевищення, в 2017 році-у 34%, в 2018 році-у 46,8%. Пора бити на сполох усім, адже за цими цифрами-людське здоров’я і життя!
  Про це наголошувала у своєму виступі на колегії Деражнянської РДА 3.05.2018року Ткачук Н.Є- завідувач Деражнянського РЛВ. Ця проблематика висвітлювалась в газеті «Вісник Деражнянщини» № 18 від 3.05.2018, 4.05 2018року по місцевому телебаченні «ТV-43». Про це говорилось в статті «Вода-джерело здоров’я» , яка розміщена на сайтах Деражнянської РДА, Летичівської ОТГ, Деражнянської міської ради.Цій темі було присвячене навчаня фельдшерів Центру первинної медико-санітарної допомоги Меджибізької об’єднаної територіальної громади -7.06.2018року.

Завідувач Деражнянським РЛВ
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                               Н.Ткачук

   З початку 2018 року по 30.06.18р. в Деражнянському районі зареєстровано 26 випадків кору, в тому числі 14 у дітей, віком: до 1р. –4; 1-4р. – 3; 5-9р. – 6; 10-14р. – 0; 15-17р. – 1; та 12 у дорослих, віком від 18 до 30 років.
  Захворюваність за звітний місяць збільшилась, в червні місяці зареєстровано-1 хвора приїжджа з м.Київ.
  Кір зареєстровано в населених пунктах району: м.Деражня-6 випадків, с.Буцнева-2, с.Мазники-1, с.Копачівка-2, с.Гатна-4, с.Теперівка-2, с.Кориченці-1, с.Маниківці-1, с.Шпиченці-2, смт.Вовковинці-1. С.Кайтанівка-3 ,с.Богданівці-1.
Із 25 хворих госпіталізовано 17, з них -8 дорослих і 9 дітей; у 14-х хворих діагноз підтверджено лабораторно.
      Питома вага щеплених серед захворілих складає 61,5%.
     Інтенсивний показник дорівнює 89,4 на 100тис.населення.
     У вогнищах проведено необхідний комплекс протиепідемічних заходів.
  В Летичівському районі з початку 2018 року по 30.06.18р. зареєстровано 2 випадки кору, в тому числі 1 дорослий, віком від 18 до 30 років та 1 дитина 1-4р.
Захворюваність за звітний місяць захворюваність на тому ж рівні.
   Кір зареєстровано в смт. Летичів, -1 дорослий, у захворілої дані про щеплення відсутні, смт.Меджибіж-1 дитина, щеплена згідно календаря.
   Інтенсивний показник дорівнює 7,163 на 100тис.населення.
  У вогнищі проведено необхідний комплекс протиепідемічних заходів

Помічник лікаря епідеміолога
Деражнянського РЛВ                                                             Г. В. Мартинюк

   Відповідно до «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища,лікувало-профілактичних закладів, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів на 2018рік, що проводяться Деражнянським районним лабораторним відділенням ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України», 13 червня 2018 року працівниками Деражнянського районного лабораторного відділення проведено наступні моніторингові дослідження в Летичівській центральній районній лікарні:
– відібрано: 6 змивів з об’єктів зовнішнього середовища, з метою визначення наявності умовно-патогенних та патогенних мікроорганізмів, у хірургічному відділенні, 3 змиви у перев’язочній чистій, 3 змиви у маніпуляційній (без відхилень);
– 9 змивів у акушерсько-гінекологічному відділенні (пологовий зал), 4 змиви у дитячій палаті (без відхилень);
– 7 змивів у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії (відхилень не виявлено);
– досліджено 7 проб інструментарію у відділеннях хірургічного профілю на стерильність (без відхилень);
– проведено 4 дослідження дезрозчинів на ступінь бактеріологічного забруднення (без відхилень)
– при бактеріологічному контролі за якістю стерилізації в 1 паровому стерилізаторі центрального стерилізаційного відділення (відхилень не виявлено).
   Про результати моніторингових досліджень надіслано лист головному лікарю Летичівської ЦРЛ.

Завідувач Деражнянського районного лабораторного
відділення ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»              Н.Ткачук

     Епідемічна ситуація зі сказу в країні залишається нестійкою-щороку реєструються поодинокі випадки захворювань серед людей, оскільки вся територія країни є неблагополучною щодо сказу.
   Джерелами збудників є лисиці, безпритульні собаки, коти. Сприятливі в останні роки погодні умови для виживання та розмноження миловидних гризунів, які є основною кормовою базою лисиць – головних резервуарів збудника сказу в природі. На жаль, у зв’язку з недостатнім фінансуванням, а також, відсутністю контролю, спостерігаються поодинокі випадки дератизаційних заходів. Привертає увагу незадовільне проведення заходів щодо регулювання чисельності диких м’ясоїдних тварин, зокрема, лисиць, внаслідок чого показники їх щільності перевищують епізоотично допустимий рівень в 6 разів. Внаслідок цього місця їх помешкання наблизилися до населених пунктів, що сприяє зростанню ризиків захворювань на сказ котів, собак, сільськогосподарських тварин, а також, людей.
    Ефективним методом ліквідації природних осередків сказу є пероральна імунізація проти сказу диких м’ясоїдних тварин, що проводиться в Україні з 2006 року. В той же час, через фінансові труднощі в країні, обсяги її проведення на сьогодні не відповідають вимогам, що впливають на поширення цієї хвороби. Одним із факторів розповсюдження сказу є велика кількість безпритульних собак і котів в населених пунктах, які «приживаються» біля місць зберігання побутових, у тому числі харчових відходів, таким чином маючи легкодоступний корм, і відповідно, сприятливі умови для виживання.
      Якщо порівняти кількість звернень людей в Деражнянську ЦРЛ з приводу покусів тваринами за кілька останніх років, то ситуація не з приємних: в 2016 році звернулась 51 особа, з них 16 отримали повний курс щеплень; в 2017 році було 40 звернень, з них 5 щеплювали. Щодо тварин, які завдали шкоди здоров’ю людей, то в 2016 році зафіксовано 44 собаки і 4 коти хворих на сказ, з підтвердженим діагнозом у 3 лисиць. В 2017 році сказ підтверджено у 37 собак і 3 котів, а також, у вбитих 3 лисиць. В 2018 році за 5 місяців за медичною допомогою звернулось 8 людей, вкушених 7 собаками і 1 котом.
    Ця проблема озвучувалась неодноразово на засіданні ТЕБ і НС при Деражнянській РДА, на виконкомі Деражнянської міської ради. Питання профілактики сказу заслухане на сесії Деражнянської міської ради 12.02.2018 року. На сесії було наголошено на виконанні «Правил тримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктах Української РСР», затверджених 17.06.1980р. та ретельного виконання п.21 в частині контролю за додержанням цих правил органами комунальної служби.
   Згідно рішення сесії міської ради №2 від 12.02.2018року було вирішено виділити кошти КП «Деражнянський ЖЕК№1» для придбання шприцеміту. В травні 2018 року придбано шприцеміт Rico2 з необхідним набором голок і шприців, за допомогою якого знешкоджуватимуться бродячі тварини.
   Таким чином, завдяки наполегливим рекомендаціям і тісній співпраці Деражнянського районного лабораторного відділення ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» з депутатським корпусом і виконкомом Деражнянської міської ради вдалось вирішити давно «болюче» питання – убезпечення жителів від нападів хворих і бездомних тварин, активізувати роботу комунальної служби в цьому напрямку.

Завідувач Деражнянським РЛВ
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                             Н.Ткачук

   На прилавках ринків, вздовж узбіч автомобільних трас розпочали активно продавати різноманітні гриби. За таких природних умов, як період малої кількості опадів, збирати і тим більше, їсти гриби – надто небезпечно! Думка про те, що так звані «літні гриби» є корисними і нешкідливими може призвести до трагічних наслідків. А саме, до отруєння грибами, що може призвести до дуже серйозних проблем зі здоров’ям.
   Тому, знання симптоматики отруєння грибами та першої допомоги при таких станах дозволить Вам у скрутну хвилину зарадити собі, чи своїм рідним та близьким і навіть врятує життя!
      Отруїтися можна не тільки, власне, отруйними грибами, але й умовно їстівними (якщо вони були неправильно приготовані) і навіть їстівними грибами, які росли та накопичили шкідливі речовини.
   Щоб уникнути отруєння грибами, потрібно вміти відрізняти отруйні гриби від їстівних, особливо уважно вивчивши відмінності тих отруйних грибів, які зовні схожі на їстівні. Ніколи не вживайте в їжу невідомі Вам, або сумнівні гриби. Купуючи гриби в несанкціонованих місцях торгівлі, у невідомих осіб, ви піддаєте себе небезпеці.
   Не збирайте гриби, навіть свідомо їстівні, у міських парках, скверах, дворах, а також, уздовж автомобільних доріг і залізниць.
При перших ознаках отруєння необхідно терміново звертатися за медичною допомогою!
   Ознаки отруєння грибами з’являються через 1-2 години після вживання, іноді через 24 години. До головних симптомів належать: нудота, блювання, сильний біль у животі, інтенсивна діарея, підвищення температури тіла, слабкість, іноді марення та галюцинації.
  Якщо є підозра на отруєння грибами – необхідно негайно викликати швидку медичну допомогу. Щоб не втрачати дорогоцінний час, слід промити постраждалому шлунок: рекомендується випити 1-1,5 л кип’яченої води та викликати блювання, натиснувши пальцями на корінь язика. До приїзду «швидкої» слід дотримуватися постільного режиму та пити багато рідини для виведення токсину через сечу і запобігання зневоднення. Також, рекомендовано випити активоване вугілля (з розрахунку 1-2 таблетки на 1 кг ваги), або інший наявний сорбент.
Усі залишки грибів бажано не знищувати, адже вони можуть бути використані для уточнення діагнозу.
   Нагадуємо Вам, що в разі, якщо після прийому грибів у кого-небудь в сім’ї з’являються ознаки ураження шлунково-кишкового тракту, не слід покладатися на домашні засоби, необхідно терміново звернутись за медичною допомогою. Пізно розпочате лікування (на 2-5 добу) в більшості випадків – неефективне та може призвести до інвалідності і навіть, до смерті.

Завідувач Деражнянського районного лабораторного
відділення ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                                        Н.Ткачук

   З початку 2018 року по 31.05.18р. в Деражнянському районі зареєстровано 25 випадків кору, в тому числі 13 у дітей, віком: до 1р. –4; 1-4р. – 3; 5-9р. – 5; 10-14р. – 0; 15-17р. – 1; та 12 у дорослих, віком від 18 до 30 років.
     Захворюваність за звітний місяць збільшилась, в травні місяці зареєстровано – 4 хворих.
   Кір зареєстровано в населених пунктах району: м.Деражня-5 випадків, с.Буцнева-2, с.Мазники-1, с.Копачівка-2, с.Гатна-4, с.Теперівка-2, с.Кориченці-1, с.Маниківці-1, с.Шпиченці-2, смт.Вовковинці-1, С.Кайтанівка-3 , с.Богданівці-1.
    Із 25 хворих госпіталізовано 17, з них -8 дорослих і 9 дітей; у 14-х хворих діагноз підтверджено лабораторно.
    Питома вага щеплених серед захворілих складає 76%.
    Інтенсивний показник дорівнює 79,605 на 100тис.населення.
  У вогнищах проведено необхідний комплекс протиепідемічних заходів.
  В Летичівському районі з початку 2018 року по 31.05.18р. зареєстровано 2 випадки кору, в тому числі 1 дорослий, віком від 18 до 30 років та 1 дитина 1-4р.
 Захворюваність за звітний місяць на тому ж рівні, зареєстровано один випадок, дитина 1р2м.
   Кір зареєстровано в смт. Летичів, -1 дорослий, у захворілої дані про щеплення відсутні, смт.Меджибіж-1 дитина, щеплена згідно календаря.
    Інтенсивний показник дорівнює 7,163 на 100тис.населення.
 У вогнищі проведено необхідний комплекс протиепідемічних заходів

Помічник лікаря-епідеміолога                        Г. В. Мартинюк

    З початку 2018 року по 31.05.18р. в Деражнянському районі зареєстровано 25 випадків кору, в тому числі 13 у дітей, віком: до 1р. – 4; 1-4р. – 3; 5-9р. – 5; 10-14р. – 0; 15-17р. – 1; та 12 у дорослих, віком від 18 до 30 років.
   Захворюваність за звітний місяць збільшилась, в травні місяці зареєстровано – 4 хворих.
 Кір зареєстровано в населених пунктах району: м.Деражня – 5 випадків, с.Буцнева – 2, с.Мазники – 1, с.Копачівка – 2, с.Гатна – 4, с.Теперівка – 2, с.Кориченці – 1, с.Маниківці – 1, с.Шпиченці – 2, смт.Вовковинці – 1. С.Кайтанівка – 3 ,с.Богданівці – 1.
   Із 25 хворих госпіталізовано 17, з них – 8 дорослих і 9 дітей; у 14-х хворих діагноз підтверджено лабораторно.
   Питома вага щеплених серед захворілих складає 76%.
   Інтенсивний показник дорівнює 79,605 на 100 тис. населення.
   У вогнищах проведено необхідний комплекс протиепідемічних заходів.
 В Летичівському районі з початку 2018 року по 31.05.18р. зареєстровано 2 випадки кору, в тому числі 1 дорослий, віком від 18 до 30 років та 1 дитина 1-4р.
Захворюваність за звітний місяць на тому ж рівні, зареєстровано один випадок, дитина 1р 2м.
  Кір зареєстровано в смт. Летичів, – 1 дорослий, у захворілої дані про щеплення відсутні, смт.Меджибіж – 1 дитина, щеплена згідно календаря.
Інтенсивний показник дорівнює 7,163 на 100тис.населення.
   У вогнищі проведено необхідний комплекс протиепідемічних заходів

   Помічник лікаря-епідеміолога              Г. В. Мартинюк

   Весна цього року принесла надто швидке потепління, що сприяє відпочинку біля відкритих водоймищ.
   На території Летичівського району біля с.Головчинці протягом кількох років функціонує рекреаційна зона (в т.ч. пляж ТоК «Головчинецьке озеро»). Декілька днів назад балансоутримувач звернувся до Деражнянського районного лабораторного відділення ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» стосовно заключення угоди для проведення лабораторних досліджень безпечності та якості води «Головчинецького кар’єру» та піску місця масового відпочинку на водному об’єкті рекреаційного використання (в т.ч. купання) до початку та на протязі всього літнього сезону 2018 року.
   Дослідження проб піску та води відкритої водойми (пляж “Головчинецьке озеро”) проводились у відповідності до Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом МОЗ України від 19.06.1996р. № 173 (Додаток №11).
   Результати лабораторни[ досліджень (мікробіологічні, санітарно-хімічні) відповідають гігієнічним нормативам, що дозволяє використовувати об’єкт для відпочинку та безпечного купання.

       Завідувач Деражнянським РЛВ      Н.Ткачук

Loading...