Деражнянське районне лабораторне відділення

ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України"

Деражнянське районне лабораторне відділення

   Аналізуючи захворюваність групи кишкових інфекцій в Деражнянському районі за 9 місяців 2018року, порівняно з попереднім роком, спостерігається тенденція до збільшення кількості випадків захворювань цього виду інфекцій. В 2017 році зареєстровано – 47 випадків (147 на 100тис.населення), в 2018 році – 61 (190 на 100тис.населення). З них: сальмонельоз діагностовано в 2017 році – 3 випадки, в 2018-11; ротавірусний ентерит в 2017 році – 13, проти 2018 року-18; ГЕК, встановленої етіології в 2017 році – 28, в 2018р.- 32 випадків; ГЕК, невстановленої етіології в 2017 році-16 і в 2018р.- 18 випадків. Не реєструвались впродовж останніх років нозологічні форми черевного тифу, дизентерії, а також, носії дизентерії.
   Серед захворілих в 2018 році: дітей-26, дорослих – 35; жителів сільського населення – 34, міста – 27. Основним фактором передачі являється –харчовий. Поряд з цим, невиконання правил особистої гігієни, порушення технологічних правил приготування страв, недотримання умов і термінів зберігання харчових продуктів стає основною причиною захворювань людей.
 Працівниками Деражнянського районного лабораторного відділення ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» при розслідуванні випадків захворювань проводиться широка роз’яснювальна робота по профілактиці кишкових захворювань, підготовлено пам’ятку «Як уникнути кишкової інфекції…». На шпальтах місцевої преси та сайтах органів місцевого самоврядування опубліковано статтю «Профілактика кишкових інфекцій».

Завідувач Деражнянським районним
лабораторним відділенням ДУ «Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України»               Н.Ткачук

0Shares

   Перед початком 2018-2019 навчального року до Деражнянського районного лабораторного відділення ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» звернувся відділ освіти Меджибізької ОТГ з проханням провести лабораторні дослідження води питної, яка використовується для технологічних потреб в закладах освіти та овочів на вміст нітратів, які споживатимуть їх вихованці впродовж навчального року.
    Було доставлено 6 проб води водопровідної та 2-криничної з 8 загальноосвітніх шкіл та навчально-виховних комплексів та 5 проб води водопровідної та 1-криничної з 6 дошкільних навчальних закладів. За мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками всі проби води відповідають ДСанПіНу 2.2.4.171-2010 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» .
  Також, проведені лабораторні дослідження овочів на вміст нітратів в 34 пробах картоплі, моркви, буряка столового, цибулі. На жаль, в п’яти пробах цибулі виявлено перевищення вмісту нітратів від 90 до 120 мг/кг при нормативному показнику 80мг/кг,згідно Державних гігієнічних правил і норм «Регламент максимальних рівнів окремих забруднюючих речовин у харчових продуктах» від 18.05.2013року.
   Протоколи досліджень і супровідні листи з даними проведених досліджень були надані відділу освіти Меджибізької ОТГ.

Завідувач Деражнянським районним відділенням
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                                        Н.Ткачук

0Shares

   З початку 2018 року по 30.09.18р. в Деражнянському районі зареєстровано 26 випадків кору, в тому числі 14 у дітей, віком: до 1р. –4; 1-4р. – 3; 5-9р. – 6; 10-14р. – 0; 15-17р. – 1; та 12 у дорослих, віком від 18 до 30 років.
   Захворюваність за звітний місяць залишилась на тому ж рівні, в вересні місяці не зареєстровано жодного випадку.
  Кір зареєстровано в населених пунктах району: м.Деражня-6 випадків, с.Буцнева-2, с.Мазники-1, с.Копачівка-2, с.Гатна-4, с.Теперівка-2, с.Кориченці-1, с.Маниківці-1, с.Шпиченці-2, смт.Вовковинці-1. С.Кайтанівка-3 ,с.Богданівці-1.
Із 26 хворих госпіталізовано 17, з них -8 дорослих і 9 дітей; у 14-х хворих діагноз підтверджено лабораторно.
     Питома вага щеплених серед захворілих складає 61,5%.
    Інтенсивний показник дорівнює 89,4 на 100тис.населення.
   У вогнищах проведено необхідний комплекс протиепідемічних заходів.
 В Летичівському районі з початку 2018 року по 30.09.18р. зареєстровано 2 випадки кору, в тому числі 1 дорослий, віком від 18 до 30 років та 1 дитина 1-4р.
   Захворюваність за звітний місяць на тому ж рівні.
  Кір зареєстровано в смт. Летичів, -1 дорослий, у захворілої дані про щеплення відсутні, смт.Меджибіж-1 дитина, щеплена згідно календаря.
  Інтенсивний показник дорівнює 7,163 на 100тис.населення.
  У вогнищі проведено необхідний комплекс протиепідемічних заходів

Помічник лікаря-епідеміолога
Деражнянського районного лабораторного відділення             Г. В. Мартинюк

0Shares

   На виконання плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища на 2018рік в вересні місяці фахівцями Деражнянського районного лабораторного відділення ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» проведено моніторингові дослідження води питної водопровідної на мікробіологічні та санітарно-хімічні показники по населених пунктах Деражнянського та Летичівського районів, а саме в Деражнянському районі:
– КП «Деражня міськводоканал» відібрано 4 зразки води з свердловин;
– КП «Лозове комунсервіс» -1 зразок води з свердловини;
– с . Копачівка -2 зразки води з мережі;
В Летичівському районі:
– КГП « Злагода» відібрано в смт.Летичів 1 зразок води з каптажу, 2 зразки води з свердловин;
в с.Юрченки -1 зразок води з свердловини;
в с.Терлівка- 1 зразок води з свердловини;
в с. Грушівці – 1 зразок води з мережі;
в с. Козачки – 1 зразок води з мережі;
в с. Су слівці – 1 зразок води з мережі.
В Меджибізькой ОТГ відібрано:
в смт.Меджибіж – 1 зразок води з мережі;
в с. Требухівці – 1 зразок води з мережі.
   За мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками всі проби водопровідної води відповідають ДСанПіНу 2.2.4.171-2010 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (за винятком питної води КГП «Злагода» смт.Летичів відібраної з каптажу і артсвердловини вул. Горбасівська,2, де виявлено відхилення по вмісту загальних колі форм).
   По результатах моніторингових досліджень надано інформацію директорам комунальних підприємств, головам сіл, головам ОТГ Деражнянського та Летичівського районів.

Лікар-лаборант-гігієніст Деражнянського
районного лабораторного відділення
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»             Антощишина Л.М.

0Shares

  Відповідно до «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних закладів, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів на 2018 рік», що проводяться Деражнянським районним відділенням ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України», протягом 2018 року проводились дослідження атмосферного повітря на вміст азоту діоксид, сірчистого ангідриду, пилу, формальдегіду на перехрестях вулиць м. Деражні та смт. Летичів.
   За 8 місяців досліджено 33 проби атмосферного повітря, вміст досліджуваних речовин в атмосферному повітрі не перевищують гранично допустимі концентрації, що відповідає санітарним нормам «ГДК хімічних речовин та біологічних чинників в атмосферному повітрі населених місць», затверджених постановою №15 від 03.03.15р. т.в.о. головного державного санітарного лікаря України.
   При проведенні замірів шуму в зоні житлової забудови від впливу автотранспорту та залізничного транспорту (проведено 45 замірів) еквівалентні та максимальні рівні шуму перевищують допустимі значення додатку № 16 «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів», затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.06.96р. № 173.

Лікар-лаборант-гігієніст Деражнянського
районного лабораторного відділення
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»              Антощишина Л.М.

0Shares

   За 8 місяців 2018 року в Деражнянському районі зареєстровано 40 випадків гастроентероколітів (інтенсивний показник 120,3 на 100 тис. населення), проти 42 випадків (інтенсивний показник 130,0) за аналогічний період минулого року. Хворіли в більшості жителі села – 21 випадок (с.Пилипи, с.Нижнє, с. Коржівці, с. Радівці, с.Кориченці,с. Шелехово, с.Буцнева, с.Лозове, с.Шарки, с.Зяньківці, с.Новосілка, с.Божиківці, с.Волоське), решта хворих проживає в місті Деражня.
    Серед захворілих 21 дитина (інтенсивний показник 64,6 на 100 тис. населення).
   25 гастроентероколітів етіологічно розшифровані, 15- не розшифрованих.       Питома вага захворюваності ротавірусними ентеритами, складає 42,5% від загальної кількості захворілих.
    Серед декретованих контингентів випадки захворювання не реєструвались.
  За 8 місяців 2018 року в Деражнянському районі зареєстровано 10 випадків сальмонельозу, 8 випадків лише у серпні після проведення поминального обіду. Сформовано 1 сімейне вогнище, з чотирма випадками, по’вязаних між собою.
 Фахівцями Деражнянського районного лабораторного відділення ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» у всіх вогнищах проведено епідеміологічне розслідування з комплексом протиепідемічних та дезінфекційних заходів.

Помічник лікаря-епідеміолога
Деражнянського районного
лабораторного відділення
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                                             Г.В.Мартинюк

0Shares

  Вода має для людини фізіологічне, гігієнічне, промислове і господарське значення. Як відомо, організм людини складається на 80% з води. З використанням, або вживанням неякісної води та відсутністю відповідних умов санітарії, населення постійно ризикує захворіти хворобами, пов’язаними із споживанням недоброякісної питної води. До таких хвороб належать інфекційні захворювання (вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз тощо) і хвороби, пов’язані з хімічним забрудненням води (водно-нітратна метгемоглобінемія, флюорози, отруєння токсичними синьо-зеленими водоростями тощо).
  Деражнянське районне лабораторне відділення проводить моніторингові дослідження за вмістом нітратів у воді з колодязів та каптажів індивідуального та громадського користування. Даний моніторинг покликаний попередити виникнення інфекційних захворювань та водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей.
   За 8 місяців 2018 року, Деражнянським районним лабораторним відділенням досліджено 384 проби питної води, з них 191 проба не відповідають вимогам ДСаНПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною», що становить 50 % .
   На санітарно-хімічні показники було досліджено 168 проб води, відібраної з шахтних криниць громадського користування в Деражнянському та Летичівському районах, не відповідають вимогам ДСаНПіНу 2.2.4-171-10 – 57 зразків, що становить 34 %, найбільше нестандартних зразків води питної в с.Мазники, с.Коржівці, с.Шарки, с.Яськівці Деражнянського району. З шахтних криниць індивідуального користування (діти до 3-х років) досліджено 216 проб води, з них 95 відхилень, що становить 44%. Перевищення нормативних рівнів найбільше в с.Ставниця, с.Шрубків, с. Лисогірка, с.Ярославка Летичівського району, с. Яблунівка, с.Згарок Деражнянського району.
  В мікробіологічну лабораторію було доставлено 171 пробу води з шахтних криниць громадського користування, не відповідають вимогам ДСаНПіНу 2.2.4-171-10 – 72 зразки (42%), найбільше відхилень в с.Яблунівка, с.Буцнева, с.Шарки, с.Волоське, с.Мазники, с.Яськівці Деражнянського району. З шахтних криниць індивідуального користування (діти до 3-х років) досліджено 213 проб води, з низ 119 відхилень, що становить 56 %. Найбільше нестандартних проб в с.Зяньківці, смт.Вовковинці, с. Шарки, с.Теперівка, с.Новосілка Деражнянського району, с.Шрубків, с.Лисогірка, смт .Меджибіж Летичівського району.
  Про результати лабораторних досліджень проінформовані голова міської, сільських рад, голови Вовковинецької, Летичівської, Меджибізької громад та сімейні лікарі ЦПМСД Деражнянського та Летичівського районів.

Лікар-лаборант-гігієніст Деражнянського
районного лабораторного відділення                                   Л.М.Антощишина

0Shares

   З початку 2018 року по 31.08.18р. в Деражнянському районі зареєстровано 26 випадків кору, в тому числі 14 у дітей, віком: до 1р. – 4; 1-4р. – 3; 5-9р. – 6; 10-14р. – 0; 15-17р. – 1; та 12 у дорослих, віком від 18 до 30 років.
     Захворюваність за звітний місяць залишилась на тому ж рівні, в серпні місяці не зареєстровано жодного випадку.
   Кір зареєстровано в населених пунктах району: м.Деражня-6 випадків, с.Буцнева-2, с.Мазники-1, с.Копачівка-2, с.Гатна-4, с.Теперівка-2, с.Кориченці-1, с.Маниківці-1, с.Шпиченці-2, смт.Вовковинці-1. С.Кайтанівка-3 ,с.Богданівці-1.
    Із 26 хворих госпіталізовано 17, з них -8 дорослих і 9 дітей; у 14-х хворих діагноз підтверджено лабораторно.
     Питома вага щеплених серед захворілих складає 61,5%.
    Інтенсивний показник дорівнює 89,4 на 100тис.населення.
 У вогнищах проведено необхідний комплекс протиепідемічних заходів.
  В Летичівському районі з початку 2018 року по 31.08.18р. зареєстровано 2 випадки кору, в тому числі 1 дорослий, віком від 18 до 30 років та 1 дитина 1-4р.
     Захворюваність за звітний місяць на тому ж рівні.
   Кір зареєстровано в смт. Летичів, -1 дорослий, у захворілої дані про щеплення відсутні, смт.Меджибіж-1 дитина, щеплена згідно календаря.
    Інтенсивний показник дорівнює 7,163 на 100тис.населення.
  У вогнищі проведено необхідний комплекс протиепідемічних заходів

Помічник лікаря-епідеміолога
Деражнянського районного
лабораторного відділення                                Г. В. Мартинюк

0Shares

 08-29  Щороку в Деражнянському районі, комісія, що створюються органами влади, місцевого самоврядування, у серпні проводить перевірки (об’їзди) шкіл щодо готовності їх до нового навчального року. До складу комісії входив і представник Деражнянського районного лабораторного відділення ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України».За результатами об’їздів проведено семінар-нараду за участю директорів шкіл, завідувачів ДДЗ, де наголошувалось про недоліки, які були виявлені, шляхи вирішення нагальних проблем.
   Проведено навчання різних груп освітян: керівників і заступників навчальних закладів, медичних працівників, вихователів і їх помічників, техперсоналу, кухарів. Зверталась увага на дотриманні Законів України: «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»; «Про захист населення від інфекційних хвороб»; «Про питну воду та питне водопостачання»; «Основи законодавства України про охорону здоров’я»; Державних санітарних правил: «Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» – ДСанПіН 5.5.2.008-01; Державні санітарні норми та правила «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» – ДСанПіН 2.2.4-171-10; «Державні санітарні правила і норми безпеки іграшок та ігор для здоров’я дітей» – ДСанПіН 5.5.6.012-98; Наказу Міністерства охорони здоров’я України :№ 234 від 24.03.2016р. «Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів».

Завідувач Деражнянським
районним лабораторним відділенням                Н.Ткачук

0Shares

  07-23-1  Перед початком навчального року у батьків виникають турботи, пов’язані із підготовкою одягу, взуття шкільних приладь для дітей. Хочеться надати кілька порад, дотримання яких дозволить уникнути шкоди дитячому здоров’ю.
Одяг, необхідний для захисту людини від несприятливих чинників навколишнього середовища, зумовлює тепловий комфорт, сприяє доброму самопочуттю. Хоча люди приділяють більше уваги його естетичному аспекту, найважливіше для здоров’я організму – гігієнічне значення одягу.
    В Україні для всіх школярів рекомендована шкільна форма,але якими мають бути колір,модель вирішують ради шкіл. Одяг має бути таким, щоб дитина могла самотужки легко вдягатися і роздягатися. Слід приділити увагу вазі одягу, адже від цього залежатиме формування правильної статури у дитини.
  Особливо високі вимоги мають бути до тканин, з яких виготовляється дитячий одяг. Синтетичні матеріали можуть несприятливо вливати на організм дитини, тому їх можна використовувати лише у поєднанні з натуральними волокнами і за умови суворої регламентації відсоткового вмісту. Україна не має стандарту на шкільну форму. Перш за все, при виборі шкільного одягу, батькам необхідно звернути увагу на маркування, яке міститься на ярлику. Саме ярлик інформує споживача про якісні та інші характеристики товару та містить реквізити підприємства-виробника. Необхідно віддавати перевагу одягу з максимальним вмістом натуральних волокон.
   Пам’ятайте, на виробі має бути додатковий ярлик у вигляді стрічки, який вшитий у шов виробу, де нанесені символи по догляду за ним. Таке маркування є гарантія того, що перед Вами товар, виготовлений добросовісним виробником. Не варто купувати шкільний одяг, якщо маркувальний ярлик закріплений булавкою, або просто відсутній.
  Коли йдете купувати ранець, рюкзак чи портфель, обов’язково візьміть із собою дитину для того щоб приміряти його та врахувати бажання дитини. Вибираючи між ранцем, портфелем, рюкзаком і сумкою, найкраще зупинитись на виробі з двома лямками. На відміну від портфеля, шкільний ранець не шкодить хребту. Привчає його знаходитись у правильному положенні, при цьому має, як правило, більшу кількість необхідних кишень. Рюкзак, також, не кращий вибір для малюка, оскільки в нього м’яка спинка. Цей варіант більше підійде для старших школярів. А сумка на одній лямці – є серйозною причиною викривлення хребта.
    Ранець повинен мати тверду ортопедичну спинку, що добре прилягає до спини і дозволяє оптимально розподіляти навантаження на плечовий пояс. Для збереження правильної статури школяра дуже важливі розміри та вага ноші. Ширина не повинна перевищувати ширину плечей дитини, а висота – 30 см, вага, разом із вмістом, повинна становити не більше 15 % від ваги школяра, а в молодших класах – не більше 10 %.
  Лямки ранця повинні регулюватися, їх доведеться підтягувати або відпускати в залежності від одягу та росту дитини. При цьому ремені повинні бути відрегульовані так, щоб ранець знаходився суворо на спині, а ніяк не нижче попереку. Обираючи матеріал, з якого виготовлений ранець, краще зупинити свій вибір на матеріалі з водонепроникної, міцної тканини, тоді він буде стійкий до кліматичних умов, у випадку забруднення його можна буде без проблем випрати. Для визначення стійкості барвників проведіть із натиском по поверхні виробу вологою світлою ганчіркою. Сліду від фарби не повинно бути, якщо залишилися кольорові плями – краще не купувати такий ранець. Усі шви на виробі мають бути рівними та міцними із закріпленими кінцями. Шви та окантовки ранця не повинні бути грубими, щоб уникнути можливості травмувати дитину. Застібки мають легко закриватись і відкриватись щоб не привести до травми.
   Зверніть увагу на етикетку, де повинні бути рекомендації щодо віку дитини, якій рекомендовано цей виріб. Пам’ятайте – вся продукція для дітей, яка виготовляється та реалізується у торгівельній мережі повинна мати висновки державної санітарно-гігієнічної експертизи, що засвідчують безпечність даного товару для здоров’я вашої дитини.
   Обираючи між ціною виробу і якістю товару варто надати перевагу якості. Тим самим, Ви зможете вберегти дитину від ряду небажаних хвороб. І ще, не бійтесь вимагати у продавця документ про якість, адже, впродовж 5-ти років ніхто не контролює ні виробника, ні продавця (згідно Постанови Уряду). Ми – споживачі зобов’язані особисто контролювати те, що нам продають.
Наше здоров’я – в наших руках!

Завідувач Деражнянським районним
лабораторний відділенням
ДУ «Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України»                               Н.Ткачук

0Shares
Loading...