Чемеровецьке районне лабораторне відділення

Основний логотип

Чемеровецьке районне лабораторне відділення

     Під головуванням голови Чемеровецької районної державної адміністрації Батюка О.Б. 28.11.2018 року проведена координаційна нарада з питання «Про аспекти покращення стану рослинного і тваринного світу на території Національного природного парку «Подільські товтри», в склад якого входить і територія Чемеровецького району.
   В роботі наради взяли участь провідний інженер з охорони природних екосистем НПП «Подільські товтри» В. Бортняк, начальник Чемеровецького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області С. Москалюк, голова районної організації УТМР А. Бурдельний, завідуючий Чемеровецьким районним лабораторним відділенням ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» В. Мазур.
   Поряд з іншими питаннями порядку денного зауважено, що в зв’язку з забороною на протязі багатьох років полювання на диких тварин в угіддях парку значно збільшилась популяція лисиць, при нормативній щільності лисиць на 1000 га угідь 0,5 – 1,0 особина у нас за разрахунками є 3,5- 4,0 особини. Серйозно насторожує той факт, що в результаті контрольного відстрілу 21 лисиці в 7 випадках встановлено захворювання на сказ. Хворі лисиці кусають свійських тварин в населених пунктах району (собак, котів, в одному випадку і велику рогату худобу-бика). В свою чергу свійські тварини кусають вже людей. За 10 місяців поточного року в районі звернулось за допомогою після покусів та контактуючих з тваринами 38 осіб, в порівнянні – за весь 2017 рік таких звернень було 31.
    Завідуючий Чемеровецьким районним лабораторним відділенням В. Мазур акцентував увагу на питанні негайного виявлення осіб контактуючих з хворими тваринами, в тому числі мисливців при відстрілі лисиць та направлення їх на огляд лікарів-травматологів з вирішенням питання призначення їм необхідних щеплень.

Завідуючий Чемеровецьким районним
лабораторним відділенням
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                             Мазур В.П.

0Shares

     На виконання «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів на 2018 рік» в листопаді місяці 2018 року фахівці Чемеровецького районного лабораторного відділення ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України» 21.11.18р. та 22.11.18р. відвідали дошкільні освітні заклади «Малятко» с. Гуків та «Дзвіночок» с. Пукляки, Гуківський ліцей та Пуклякську гімназію Гуківського ліцею, де були відібрані проби води питної для лабораторних досліджень, обстежено персонал харчоблоків на носійство патогенної мікрофлори, проведено заміри мікроклімату, освітленості та рівня поглиненої дози гамма-випромінювання.
  Результати досліджень разом із протоколами досліджень буде надіслано сільському голові села Гуків (об’єднана територіальна громада).

Завідуючий Чемеровецьким районним
лабораторним відділенням
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                   Мазур В.П.

0Shares

   Незважаючи на те, що у світі, в тому числі і в Україні набирає актуальності збільшення захворюваності на вірусні гепатити В та С, нерідко реєструються випадки захворювань на вірусний гепатит А.
 Це стосується і Чемеровецького району, де в 2018 році зареєстровано три випадки захворювань вірусним гепатитом А у студентів професійно-технічного училища.
  Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – це гостра інфекційна хвороба з фекально–оральним механізмом передачі інфекції, переважним ураженням печінки і травного каналу.
   Вірусний гепатит А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (після контакту з хворим), через воду та харчові продукти, забруднені випорожненням хворої людини, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни, хворі на гепатит А можуть інфікувати інших осіб у родині та навіть статевих партнерів.
  Період від зараження до перших ознак хвороби (інкубаційний період) становить 3 – 4 тижні.
  У більшості випадків хвороба починається гостро, з підвищенням температури до 38,5 0 С протягом перших 2-3 днів, ломота в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людина відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер’ї. На третій день захворювання, сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного пива). Можливе свербіння шкіри.
  Після перенесеного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет.
  Для вірусного гепатиту А характерні спалахи, які найчастіше реєструються в організованих колективах (особливо дитячих дошкільних та навчальних закладах).
   Як уникнути зараження вірусом гепатиту А
1.Вода для пиття, приготування їжі та миття посуду має бути належної якості.
2. В дитячих організованих колективах використовувати для пиття лише перекип’ячену воду (воду кип’ятити не менше 10 хв., дати відстоятися).
3. При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води (краще бутильовану).
4. Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.
5. Суворо дотримуватись правил особистої гігієни – обов’язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету.
6. Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря.

Помічник лікаря-епідеміолога Чемеровецького
районного лабораторного відділення
ДУ «Хмельницький обласний лабораторний
центр МОЗ України»                                    В. Ковцун-Момот

0Shares

   Відповідно до «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів на 2018 рік» в жовтні місяці 2018 року фахівцями Чемеровецького районного лабораторного відділення ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» з 23.10.18р. по 26.10.18р. були проведені лабораторні дослідження у відділеннях центральної районної лікарні смт. Чемерівці.
  У відділеннях стаціонару (пологове, дитяче, хірургічне, травматологічне, інфекційне, реанімаційне) були проведені наступні дослідження:
– відібрано 65 змивів на умовно-патогенні та патогенні мікроорганізми;
– досліджено 11 проб хірургічного, перев’язувального матеріалу та інструментарію на стерильність;
– проведено контроль роботи дезкамери – 9 проб;
– проведено контроль роботи автоклавів – 9 проб;
– обстежено 29 осіб на носійство патогенного стафілококу;
– досліджено 10 дезрозчинів на ступінь мікробної контамінації;
   Також 18.10.2018 року та 23.10. 2018 року були проведені моніторингові відвідування загальноосвітньої школи I-II ступенів та дошкільного навчального закладу села Івахнівці, загальноосвітньої школи I-III ступенів та дошкільного навчального закладу села Свіршківці, де були проведені:
– заміри мікроклімату – 64 вимірювання;
– штучної освітленості – 32 вимірювання;
– рівня поглиненої дози гамма-випромінювання – 62 вимірювання;
– обстежено персонал кухонь на носійство патогенної мікрофлори -12 осіб;
– досліджено воду питну за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками.
  Про результати досліджень надіслано листи разом із протоколами досліджень головному лікарю Чемеровецької центральної районної лікарні, сільському голові села Івахнівці та селищному голові смт. Чемерівці (об’єднана територіальна громада).

Завідуючий Чемеровецьким районним
лабораторним відділенням ДУ «Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України»            Мазур В.П.

1Shares

   Випадків покусів людей тваринами в Чемеровецькому районі не меншає. Протягом 10 місяців 2018 року за медичною допомогою з приводу покусів звернулась 31 особа, із них покусаних: собаками 19 осіб, з них домашніми – 18, бродячими -1, покусаних котами – 6, із них домашніми – 4, бродячими – 2. Тільки у жовтні місяці зареєстровано 5 випадків контакту з твариною (велика рогата худоба – бик) хворою на сказ.
   Курс антирабічних щеплень призначено 8 особам.
За цей же період 2017 року з приводу покусів звернулось 30 осіб, із них покусаних: собаками 24 особи ,з них домашніми – 19, бродячими -1, покусаних котами – 5, із них домашніми – 4, бродячими – 1, білкою – 1особа.
   Сказ —гостре інфекційне захворювання зоонозного походження, спричинене зараженням фільтрівним вірусом в разі укусу хворими тваринами або ослинення ними ураженої шкіри; супроводжується ураженням центральної нервової системи, судомами, спазмами глоткової і дихальної мускулатури і закінчується смертю в стадії паралічів.
  В Україні епізоотична ситуація зі сказу значно погіршилась. Активні осередки природного типу цієї інфекції існують на всій території нашої держави, більшість яких реєструють у Чернігівській, Сумській, Полтавській, Харківській, Хмельницькій та Луганській областях. Відзначають підвищену захворюваність на сказ серед собак, котів і сільськогосподарських тварин, що, передусім, є показником епізоотичного неблагополуччя серед диких тварин. Ускладнює ситуацію зростання в населених пунктах кількості безпритульних собак і котів, неповне охоплення профілактичними щепленнями свійських тварин, порушення правил утримання їх власниками. Все це є передумовою формування осередків сказу міського типу. У зв’язку з погіршенням епізоотичної ситуації зі сказу збільшилась загроза виникнення і поширення цієї інфекції серед населення. Так, у нашій країні за медичною допомогою з приводу укусів тваринами щороку звертається близько 110 тисяч осіб, з них майже 20 тисяч отримують антирабічні щеплення. Вартість профілактичної вакцинації людей щорічно в Україні досягає 6 мільйонів доларів. Протягом останніх років реєстрували поодинокі випадки захворювань на сказ серед людей, виникнення яких було пов’язане з несвоєчасним зверненням потерпілих від укусів тваринами за медичною допомогою та, в 2015—2016 роках з відсутністю в країні відповідних вакцин.
   Механізм передачі контактний, шлях — рановий. Людина заражається при укусах скаженою твариною (90 % випадків) або попаданні її слини на пошкоджену шкіру чи слизові оболонки (ослинення — 10 %), вкрай рідко — при знятті шкури з трупів скажених тварин, особливо лисиць. Описано рідкі випадки зараження при обскубуванні пір’я свійських птахів, яких вбила хвора хижа тварина, внаслідок клювання птахами, зокрема, орлом, півнем, при перекушені зубами нитки під час зашивання одягу, пошкодженого укусом хворої тварини. При цьому відбувається ослинення ранової поверхні.
    У тварини слина стає заразною (контамінованою) в останні 7-10 діб інкубаційного періоду і залишається такою протягом усієї хвороби. Сприяють природної передачі хвороби зміни в поведінці тварин. У диких тварин з’являється збудження, зникає страх перед людиною.
  Доведена можливість аерогенно-контактного зараження (в лабораторних умовах, при відвідуванні печер, населених кажанами), коли вірус пасивно потрапляє через дрібні, іноді непомітні, ушкодження кон’юнктиви, слизових ротоглотки. Останніми роками описані окремі випадки ятрогенного (медичного) контактного зараження людей внаслідок пересадки рогівки, нирок або печінки від померлих донорів, в яких сказ, як причину смерті, не встановили.
   Профілактичні заходи ведуть у двох напрямках: запобігти зараженню людини скаженою твариною і якщо зараження відбулося, зробити антирабічні щеплення (якомога раніше, на самому початку інкубаційного періоду). При боротьбі зі сказом в диких тварин в розвинених країнах в лісах розміщують спеціальну оральну вакцину-приманку, з’ївши яку тварина отримає імунітет.
     Останнім часом і у нас на Україні практикується розкидання в лісових масивах вакцин-приманок, цю роботу проведено і в Чемеровецькому районі.
  У містах та селах проводять боротьбу з можливим виникненням сказу у бродячих тварин, запобігаючи, таким чином передачі до свійських.

Помічник лікаря–епідеміолога Чемеровецького
районного лабораторного відділення
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»           Ковцун – Момот В.В.

0Shares

   Захворюваність на ГРВІ за 42-й тиждень 2018 року (12.10 – 19.10.2018р) по Чемеровецькому району складає 82 випадки, інтенсивний показник 198,2 на 100 тис. населення. Серед захворілих 53 дитини, що становить 64,6 %.
      Рівень захворюваності нижче порогового на 3,7 %.
    Кількість госпіталізованих становить 13 осіб, з них 10 дітей (77,0 %) віком до 17 років.
     Випадків захворювань на грип за 42-й тиждень не зареєстровано.
   Від початку епідемічного сезону проведено щеплення від грипу 1 дитини віком до 14 років за власні кошти.
    Обмежувальні заходи в районі не вводились.

Завідуючий Чемеровецьким
районним лабораторним відділенням                                В. Мазур

0Shares

   У Чемеровецькому районі за 9 місяців 2018 року зареєстровано 2 випадки корости серед дорослого населення, що складає 4,8 на 100 тис населення, у 2017 за цей період зареєстровано 1 випадок.
  Останнім часом зростає кількість випадків захворювання на коросту, що змушує звернути увагу людей на небезпеку цього захворювання, основні його прояви та заходи профілактики.
Короста – заразна хвороба, яка становить небезпеку для хворого, членів його родини та оточуючих людей.
    Яка причина цього захворювання ?
   Збудником захворювання є коростяні кліщі, які паразитують в поверхневих шарах шкіри. Вони дуже маленькі і їх не видно неозброєним оком.
    Як можна заразитись цим захворюванням ?
 Зараження коростою відбувається при безпосередньому контакті з хворою людиною (через потиск рук), при використанні речей, на яких є кліщі (натільна і постільна білизна, одяг, іграшки), при статевому контакті. Дуже часто люди заражаються в лазнях, душових, готелях, потягах та інших громадських місцях, при умові порушення санітарно-епідемічного режиму. Розповсюдженню корости сприяють незадовільні житлові та побутові умови (перенаселення в квартирах та гуртожитках, відсутність гарячої води і т.п.), а також недостатні гігієнічні навички у населення.
    Як проявляється захворювання?
  Спочатку у людини, яка заразилася, з’являється свербіж шкіри, який турбує у вечірній або ранковий час, потім виникає висип на шкірі. Розташовується висип переважно на китицях рук (складки між пальцями), шкірі внутрішніх поверхонь зап’ястних суглобів, внутрішніх поверхонь ліктьових суглобів, передньої та бокових поверхонь живота, попереку, стегон, сідниць, пахових складок, ареолах сосків грудних залоз у жінок, статевого члена у чоловіків у вигляді розчухів та кров’янистих кірочок, які часто розташовані попарно або ланцюжком.
   Якщо захворювання не лікувати, то це може призвести не тільки до зараження оточуючих коростою, але й до появи небезпечних для самого хворого ускладнень. При невиліковній корості, з часом, на ураженій шкірі з’являються гнійники, що може призвести навіть до зараження крові та смерті хворого.
Що потрібно робити при наявності таких скарг?
  Для того, щоб попередити ускладнення захворювання та поширення корости необхідно своєчасно звертатись до лікаря-дерматолога, який призначить лікування, а близьким людям та членам сім’ї буде потрібно пройти профілактичне лікування. До видужання хворим на коросту не можна контактувати з оточуючими, ходити на роботу, навчальні заклади, відвідувати дитячі колективи.
  Отже: коросту, як і інші хвороби, легше попередити, ніж лікувати.

Помічник лікаря–епідеміолога Чемеровецького
районного лабораторного відділення
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»               Ковцун-Момот В.В.

1Shares

   У Чемеровецькому районі у жовтні місяці 2018 року зареєстровано випадок хвороби Лайма. Останній раз хвороба реєструвалась у жовтні місяці 2015 року.
  Хвора із сільського населеного пункту 11 вересня 2018 року звернулася до приймального відділення Чемеровецької ЦРЛ, де лікарем–хірургом видалено кліща. 25 вересня хвора звернулась до лікаря інфекціоніста зі скаргами на болючість, свербіння, набряк і почервоніння у місці присмоктування кліща, загальну слабкість, головну біль, нездужання. Кліща було направлено до лабораторії особливо-небезпечних інфекцій ДУ « Хмельницького обласного лабораторного центру МОЗ України» де при мікроскопічному дослідженні кліща виявлені борелії. При дослідженні сироватки крові методом імунно-ферментного аналізу вивлені імуноглобуліни М.
  Лайм-бореліози- інфекційні захворювання, що викликаються бореліями і передаються іксодовими кліщами.
     У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності – в квітні – травні та серпні – вересні. Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Як правило їх менше в суху і спекотну погоду і більше в прохолодну, похмуру.
   Живляться кліщі кров’ю людей та тварин. занурившись хоботком глибоко в шкіру. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб. Напившись крові людини або тварини кліщ відпадає самостійно для відкладання яєць у грунт.
  Кліщі нападають на людей не лише під час перебування на природі. Після відвідування зеленої зони, кліщі залишаючись на одязі переносяться в приміщення, і якщо одяг не оглядається і не очищається, можуть потрапляти на шкіру в найбільш уразливих місцях : за вухами, на шиї, пахвами, в паховій області.
    Кліщ разом із слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися ,як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість. свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах.
   Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження.
    Інкубаційний період коливається від 1 до 20 днів ( частіше 7-10).
    Ранні клінічні симптоми бореліозу:
– болючість, свербіння, набряк і почервоніння в місці присмоктування кліща;
– відчуття стягування і порушення чутливості в місці укусу кліща;
– помірний головний біль, загальна слабкість, нездужання, нудота;
– підвищення температури тіла частіше до 38°С;
– поява еритеми шкіри в місці укусу кліща, часто у вигляді кільця, еритема може мігрувати по тілу; – реґіонарний лімфаденіт;
– можливі ригідність м’язів шиї, біль у м’язах і кістках, що мігрують, артралгії.
   При появі описаних клінічних симптомів через 3-32 днів після відвідин лісу тощо, або після зафіксованого укусу кліща необхідно терміново звернутися до лікаря.

Помічник лікаря–епідеміолога Чемеровецького
районного лабораторного відділення
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                                            Ковцун – Момот В.В.

0Shares

      В вересні місяці 2018 року захворювання на кір в районі не зареєстровано.
   З початку 2018 року в районі зареєстровано 14 випадків захворювань на кір, інтенсивний показник складає 33,8 на 100 тисяч населення, з них 14 підтверджено лабораторно – 4 дітей і 10 дорослих осіб.
   Два сімейних вогнища з двома випадками( батько та дочка 3 років; мати та син 6 років).
  З усіх хворих троє дітей не щеплені через протипокази та відмову батьків, одна дитина щеплена одноразово, семеро дорослих отримали по два щеплення, двоє – по одному і в однієї особи дані про щеплення відсутні.
    В 5 випадках хворі перебували в інших регіонах України та області – м. Київ, м. Тернопіль, м. Кам’янець – Подільський та м. Хмельницький.
  В вогнищах інфекцій проведені всі необхідні протиепідемічні заходи, по населених пунктах виведені імунні прошарки, проводяться щеплення проти кору згідно календаря щеплень.

Завідуючий Чемеровецьким районним
лабораторним відділенням                                     В. Мазур

0Shares

   У Чемеровецькому районі у 2018 році зареєстровано 6 випадків педикульозу (інтенсивний показник на 100 тис населення складає 14.5),1 сімейне вогнище з 2-ма випадками, педикульоз зареєстровано у 2 школах. У 2017 році зареєстровано 8 випадків ( інтенсивний показник на 100 тис населення складає 19.3) : 6 випадків у школах, 1 випадок у дитячому навчальному закладі, 1- у школі-інтернат.
   Педикульоз або вошивість – специфічне паразитування вошей на тілі людини. Воша харчується кров’ю господаря, відкладає яйця-гниди, які приклеює до волосся. Самка відкладає щодня 3-7 яєць, за все життя – від 38 до 120 яєць. Тривалість життя дорослих особин – 27-30 днів.
   Воші, на жаль, вічно супроводжували людину. Ще до нашої ери Геродот писав про те, що єгипетські жреці так ретельно виголювали голови для того, щоб убезпечити себе від неприємних комах-вошей. На відміну від цілого ряду захворювань, які людство практично подолало, педикульоз пройшов крізь століття.
   Педикульоз можна дістати практично в будь-якому місці, де можливий тісний контакт однієї людини з іншою: в магазині, поїзді чи іншому громадському транспорті і навіть у басейні. Більш того, воша може протягом 2-3 днів чекати нового господаря.
   Різновиди педикульозу: головний (паразитування вошей на волосистій частині голови переважно на скронях, потилиці, тім’ї, а також у вусах, бороді), лобковий (паразитування цих комах в області оволосіння лобка), платтяний (паразитування вошей в складках одягу, білизни.
  Платяний педикульоз при певній епідеміологічній обстановці небезпечний такими трансмісивними захворюваннями як висипний тиф та іншими рикетсіозами).
  Педикульоз часто розвивається при несприятливих гігієнічних умовах , неохайності, в місцях колективного проживання великих кількостей людей, при спільному використанні гребенів, головних уборів, шарфів, одягу, предмети побуту, постільну білизну, безладних статевих зв’язках, передається тільки від людини до людини. Передача від тварин неможлива, так як воші є видоспецифічними.
   Симптомами захворювання є свербіж в місці укусу, розчухи, скоринки на голові, дрібні сіруваті плями в місці укусів вошей, виявлення безпосередньо паразитів: вошей і гнид на волоссі.
   Педикульоз більше поширений серед дітей. Особливо часто з педикульозом доводиться стикатися батькам, чиї діти відвідують дитячий садок, школу, спортивні секції, відправляються в походи і табори. Якщо дорослий здатний звернути увагу на підозрілу особу і вчасно відсунутися в сторону, то діти настільки безтурботні, що можуть користуватися чужими гребінцями і головними уборами, тощо. Але не можна вважати педикульоз тільки результатом неохайності. Дослідження, проведені останніми роками в Європі, довели, що воша любить чисте волосся і не боїться води, плаває і бігає (але не стрибає).
   Причинами спалахів педикульозу вважається пом’якшення клімату, часта реінфекція, пов’язана з відсутністю одночасного колективного лікування як в школі, так і вдома; недостатньою інформованістю батьків про педикульоз і неправильним застосуванням засобів боротьби з ним.
    Як позбутися вошей? В даний час у аптеках продаються препарати у вигляді шампунів, мазей, аерозолів для боротьби з вошами. Більшість з них є досить токсичними і протипоказані для застосування у дітей, вагітних і жінок, що годують. При використанні препаратів дуже важливо дотримуватися інструкцій і враховувати протипоказання. Протипедикульозні шампуні зазвичай діють як на дорослих особин-вошей, так і мають овоцидну дію на гнид. Але в боротьбі з педикульозом якраз найважче – позбавлення від гнид. Навіть після використання якісного шампуню частина гнид все одно може виживати. Тому для позбавлення від них використовують механічні засоби видалення. Гниди можна знімати з волосся вручну, але найкраще використовувати гребінці з дуже частим кроком, вичісуючи їх. На видалення гнид часом іде не один день. Якщо волосся довге, то рекомендується їх підстригти або хоча б вкоротити . Якщо воші з’явилися у одного члена сім’ї, профілактична процедура миття голови за допомогою спеціального шампуню не завадить і всім членам родини.
   З профілактичною метою мінімум один раз у сім днів при яскравому освітленні треба ретельно оглядати голову дитини і прочісувати волосся. Особливо це стосується дітей, які відвідують дитячі колективи або тільки що повернулися з поїздки або санаторію. При наявності контактів, а також, якщо воші виявлені у якогось одного члена сім’ї, то всім необхідно профілактичне лікування. Дівчаткам, які мають густі довге волосся, краще заплітати кіски. Також можна збирати волосся на потилиці під сіточку. Для профілактики головного педикульозу не слід використовувати лікарські препарати. Це пояснюється їх високою токсичністю. Має сенс мити голову шампунем і використовувати ополіскувач, який забезпечує гладкість і шовковистість волосся. Адже чим волосся більш слизьке, тим складніше вошам до нього причепитися.
   Діти, уражені педикульозом, з моменту виявлення відсторонюються від відвідування занять, медичний працівник дає батькам рекомендації по протипедикульозній обробці і допускає дитину в колектив тільки при відсутності вошей та гнид.

Помічник лікаря – епідеміолога Чемеровецького
районного лабораторного відділення
ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                                              Ковцун – Момот В.В.

0Shares
Loading...