Вакцинація

Основний логотип

ВАКЦИНАЦІЯ

v-rossi(частина VII)

     Не можу оминути питання доцільності вакцинації хронічно хворим дітям. Так от, хронічні хвороби, такі як бронхіальна астма, цукровий діабет, неврологічні розлади, не є абсолютним або постійним протипоказанням для вакцинації. Діти із затримками фізичного розвитку, а також діти з хронічними хворобами, потребують вакцинації навіть більше, ніж інші діти, оскільки їх організм більш уразливий і сприйнятливий до різних інфекційних захворювань. Вони проводять більше часу у медичних установах ніж інші діти, де можуть контактувати з інфікованими пацієнтами.
      Також не потрібно турбуватись з приводу отримання декількох щеплень в один день. Наукові дослідження, в ході яких вивчалися наслідки одночасного введення різних комбінацій вакцин показали, що рекомендовані вакцини однаково ефективні як в комбінації так і окремо. Такі комбінації не несуть підвищеного ризику розвитку побічних реакцій. Єдиний захід обережності, якого повинен дотримуватися медичний працівник, який проводить щеплення: не робити більше одного уколу в одне і те ж саме місце. Це дозволить уникнути дискомфорту у місці щеплення.
    Проведення декількох щеплень під час одного відвідування лікаря має дві практичні цілі. По-перше, дитина проходить імунізацію і, таким чином, отримує захист якомога раніше в перші місяці життя. По-друге, отримання декількох щеплень одночасно означає, що дитині доведеться менше відвідувати лікаря. Це є менш травматичним для дитини і дозволяє батькам заощадити час.

Завідуюча відділення організації
епідеміологічних досліджень                                        Тетяна Федак

0Shares
/ Вакцинація

(частина VI)

9760    Не має нічого незвичайного в тому, що після вакцинації можуть виникати слабкі побічні реакції. Цьому питанню зараз ми і приділимо увагу.
    До побічних реакцій відносяться біль або припухлість на місці уколу, незначне підвищення температури. Такі побічні реакції зазвичай тривають декілька днів, і для полегшення стану дитини можна використовувати звичайні ліки, наприклад, парацетамол. Дуже рідко люди відчувають більш серйозні побічні реакції, наприклад, алергічні, і саме тому медичні працівники запитують, чи не мала дитина серйозних проблем зі здоров’ям або алергічних реакцій на ліки чи продукти харчування. Важкі алергічні реакції на вакцини виникають вкрай рідко, і медичні працівники мають лікування для них.
   Ніхто не може гарантувати, що у Вашої дитини не виникне побічної реакції на вакцину.
   Дуже важливо, щоб батьки не надавали великого значення ризикам виникнення побічних реакцій на щеплення. Майже все, що роблять люди пов’язано з тим чи іншим ризиком. Наприклад, щороку в Україні чимало людей отримують травми або навіть гинуть в дорожньо-транспортних пригодах, при попаданні їжі в дихальні шляхи або від удару блискавки. І число таких випадків набагато більше ніж число людей, яким завдано серйозної шкоди в результаті вакцинації. Однак, мало хто з нас вважає, що вживання їжі, подорож, прогулянка на вулиці становить небезпеку. Ми, зазвичай, навіть не замислюємося про ці ризики, тому що вони надзвичайно малі. До вакцинації слід ставитись так само. До тих пір, поки у світі існують захворювання, які можна попередити вакцинами, жоден з батьків не повинен ризикувати, відмовляючись від вакцинації і захисту дітей.

Завідуюча відділення організації
епідеміологічних досліджень                                 Тетяна Федак

1Shares
/ Примітка, Вакцинація

(частина V)

   vaktcinaciya  Продовжуючи обговорювати питання безпечності вакцин, хотілось окремо торкнутися безпечності щеплення маленьким новонародженим дітям.
  Щеплювати новонароджених дітей від деяких інфекційних захворювань необхідно і важливо. Матка вагітної жінки являє собою стерильне середовище. У навколоплідній рідині не має бактерій або вірусів. Проте вже через кілька хвилин як дитина покине утробу матері, вона стикається з тисячами бактерій і вірусів, і деякі з них можуть викликати захворювання, незворотні наслідки або навіть смерть. До кінця першого тижня життя шкіра, носоглотка, травний тракт дитини покриті десятками тисяч різних бактерій. Оскільки в організмі новонароджених дітей є материнські антитіла, ці діти протягом декількох місяців мають імунітет до деяких захворювань. Однак, більшість немовлят не мають материнського імунітету до туберкульозу, дифтерії, кашлюку, поліомієліту, правцю, гепатиту В або Хіб-інфекції. Якщо невакцинована дитина зіткнеться з однією з цих інфекцій, організм не зможе побороти її. У новонароджених немовлят, які пройшли вакцинацію у перші місяці життя, вже розвинулась захисна імунна відповідь, яка не дозволяє хвороботворним бактеріям потрапляти в систему кровообігу і завдавати шкоди. Вакцинація є так само безпечною для немовлят, як і для дітей старшого віку.
   На сьогодні, зважаючи на ситуацію з кору в нашій країні, актуальним є питання щепленості дітей під час епідемії. Якщо дитина раніше по віку не була щеплена проти кору і не має жодних протипоказань до вакцинації, дуже важливо її щепити під час спалаху. Адже, в цей час збільшується кількість людей хворих на кір, які контактують з Вашою дитиною, і тим більше Ваша дитина потребує захисту.

Завідуюча відділення організації
епідеміологічних досліджень           Тетяна Федак

0Shares
/ Примітка, Вакцинація

5429(частина IV)

    Настав момент, коли потрібно обговорити питання безпечності вакцин.
Сучасні вакцини є дуже безпечними, і дітям у багато-багато разів безпечніше пройти вакцинацію, ніж залишитися без захисту.
   Безпека вакцини забезпечується за рахунок багатьох дублюючих один-одного заходів. Перш ніж вакцина отримає офіційний дозвіл для використання на ринку або буде включена в національні програми імунізації різних країн, включаючи Україну, кожну вакцину вивчають багато років. У процесі розробки нової вакцини спочатку необхідно отримати надійні дані про її безпеку та ефективність на тваринах. Після цього вчені повинні провести клінічні випробування за участю людей-добровольців (ми обов’язково присвятимо одну із частин питанню про самопожертву вчених, які проводили досліди на собі після винайдення вакцин) у відповідності із стандартними міжнародними протоколами. Дослідження кожної вакцини тривають роками, перш ніж її буде ліцензовано і допущено на ринок.
   Моніторинг безпеки та якості вакцини продовжується і після її ліцензування, реєстрації та використання в національних програмах. Постмаркетингові дослідження збирають інформацію про всі випадки побічних реакцій. Якщо виникають сумніви про безпечність конкретної вакцини її використання припиняється, до того поки не будуть визначені причини інциденту. Кожен виробник дотримується процесу контролю якості на всіх етапах виробництва, а також виконує процедури контролю якості для кожної партії вакцини.
   Усі вакцини, які використовуються в Україні, є безпечними та застосовуються в інших країнах світу протягом багатьох років. такий масштабний досвід чітко демонструє їх безпеку та ефективність. Проте Міністерство охорони здоров’я сертифікує і тестує кожну партію вакцини в лабораторних умовах, перш ніж дозволити її використання в Україні. Велику увагу приділяють забезпеченню “холодового ланцюга” (транспортування, зберігання в певних температурних умовах), який застосовується для збереження дієвості вакцин при їх використанні. Існує добре організована система термінового інформування керівництва охорони здоров’я про необхідність призупинити застосування певної партії вакцин, якщо надійшли повідомлення про не звичайні або тяжкі побічні реакції при застосуванні цієї партії. Батьки можуть бути повністю впевненні в тому, що вакцина, яку вводять їх дітям в Україні, безпечна і дійсно захистить їх від серйозних захворювань.
   Хотілося б навести приклад того, яку перевагу надає нам вакцинація. У 1975 році Міністерство охорони здоров’я Японії вирішило припинити вакцинацію проти кашлюку цільноклітинною вакциною. За попередні 3 роки в Японії було зареєстровано 400 випадків кашлюку та 10 смертей від цієї хвороби. Через 3 роки після скасування вакцинації в країні було зареєстровано 13 000 випадків кашлюку і 113 смертей! Слід зазначити, що незважаючи на певну кількість побічних реакцій на цільноклітинну вакцину проти кашлюку, діти не вмирали від них. Зрозумівши високу ціну своєї помилки, Міністерство охорони здоров’я Японії незабаром знову затвердило використання вакцини проти кашлюку. Цей досвід показує, що переваги “більш ризикованої” вакцини проти кашлюку абсолютно очевидно переважають її ризики. Нова безклітинна вакцина проти кашлюку, яка зараз застосовується значно рідше призводить до розвитку побічних реакцій.
   На завершення хочу ще раз наголосити про те, що вакцини рятують життя в особистому та масовому масштабах – це безперечний факт.

Завідуюча
відділення організації
епідеміологічних досліджень                                 Тетяна Федак

0Shares
/ Примітка, Вакцинація

(частина III)

      07-23Іноді батьки відмовляються від деяких або всіх щеплень, які лікар рекомендує їх дитині. Не вакцинованим або частково вакцинованим дітям загрожує небезпека зараження інфекційними захворюваннями, які можна попередити за допомогою вакцинації, і які можуть викликати важкий перебіг, інвалідність або смерть.
     Крім того, рішення не робити щеплення дитині вплине на здоров’я інших дітей у суспільстві через відсутність так званого “колективного імунітету”. Якщо 90-95% колективу людей, що живуть в одному районі, захищені, то розповсюдження збудника інфекційної хвороби серед людей стає практично неможливим. Батьки, які зробили щеплення своїм дітям, захищають не лише їх, а й інших дітей, які можуть з ним контактувати.
   Рішення не вакцинувати свою дитину піддає ризику не лише її, але й дітей, що живуть по сусідству.
    Слід не допускати перенесення або пропуску вакцинації. Кожен день затримки вакцинації, яку повинна пройти дитина, загрожує їй серйозним захворюванням, яке можна було б попередити, якби дитина була вчасно вакцинована. Перенос вакцинації допускається тільки у зв’язку з протипоказаннями, що зазначені у наказі Міністерства охорони здоров’я. У цьому наказі визначені фактори або захворювання, які можуть стати причиною перенесення часу щеплення, в окремих випадках, повної відмови від щеплення для конкретної дитини, що трапляються дуже рідко.
   У багатьох батьків існує переконання, що краще перехворіти натуральною інфекцією ніж робити щеплення. Це хибна думка. Хвороба завдає страждань і може призвести до смерті або серйозних ускладнень, таких як: параліч при поліомієліті; пошкодження печінки або рак печінки при гепатиті В; глухота від менінгіту; пошкодження головного мозку при захворюванні на кір, Хіб – асоційований менінгіт або кашлюк; важкі вроджені дефекти розвитку при захворюванні на краснуху під час вагітності. Після вакцинації ймовірність виникнення таких важких наслідків практично дорівнює нулю.

 Завідуюча відділення організації
епідеміологічних досліджень
ДУ “Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України”                          Тетяна Федак 

0Shares
/ Примітка, Вакцинація

(частина II)

   amazing В частині II “Цікаво – про вакцинацію!”, ми пропонуємо Вам розглянути календар обов’язкових щеплень в Україні, від яких захворювань проводяться щеплення і в якому віці. Надаємо основні причини, в зв’язку з чим необхідно проводити щеплення:
– імунізація може врятувати життя;
– вакцинація є безпечною і дуже ефективною;
– захищаючи себе – ви також піклуєтесь про інших;
– імунізація може заощадити Ваш час і бюджет сім’ї;
– імунізація захищає майбутнє покоління.
   Нещодавно наказом Міністерства охорони здоров’я України № 947 від 18.05.2018 року були внесені зміни до календаря профілактичних щеплень. Відповідно до нього вакцинація проводиться проти 10 інфекційних захворювань для немовлят, дітей, молодих людей і дорослих. На теперішній час в рамках Національної програми вакцинації забезпечується захист від таких захворювань:
– вірусний гепатит В;
– туберкульоз;
– дифтерія;
– правець;
– кашлюк;
– гемофільна інфекція (ХІБ-інфекція);
– поліомієліт;
– кір;
– паротит;
– краснуха.
  Слід зазначити, що вакцинація проти вищевказаних інфекцій в Україні безкоштовна.
   У разі, якщо батьки хочуть захистити свого малюка або себе від інших інфекційних захворювань (вітряної віспи, вірусного гепатиту А, грипу; пневмококової інфекції, менінгококової інфекції, папіломовірусної інфекції, ротавірусної інфекції), вони можуть це зробити, придбавши вакцину в аптеці за власні кошти за направленням лікаря.
    Вакцинація проводиться зареєстрованими в Україні вацинами/анатоксинами відповідно до інструкції із застосування в медичних закладах.
Для більш поглибленого ознайомлення з імунізацією в державі пропонуємо Вашій увазі Календар профілактичних щеплень.

Календар профілактичних щеплень 

щеплення 2018

Завідуюча відділення організації
епідеміологічних досліджень
ДУ “Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України”                          Тетяна Федак 

0Shares
/ Примітка, Вакцинація

(частина I)

  сс90Останнім часом, у зв’язку з ситуацією, яка виникла по захворюваності на кір в нашій державі, в тому числі в Хмельницькій області, до ДУ “Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” дуже часто звертаються батьки з безліччю питань щодо імунізації дітей. В деяких питаннях відчувається занепокоєння, страх, сумніви.
     Ми готові ділитися інформацією, досвітом, і вирішили в рубриці “Профілактика захворювань” ДУ “Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” створити сторінку “Вакцинація”, яка допоможе отримати відповіді на Ваші запитання.

   Розпочну із загальної інформації про стан імунізації в Україні та для чого дітям потрібна імунізація?

 На жаль, рівень вакцинації дітей у нас далекий від рекомендованого Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), який повинен досягати 95%. Україна має найнижчі показники охоплення щепленнями серед усіх Європейських країн та одні з найнижчих у світі. Про це свідчить офіційна статистика Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України та ВООЗ.
  Українське суспільство потребує більшої обізнаності щодо проблематики вакцинації. В квітні 2017-2018 років в Україні проводились українські тижні імунізації, які вивели на новий рівень тему вакцинації та об’єднали батьків, медиків, журналістів, представників влади та світової спільноти заради покращення ситуації зі щепленнями в нашій країні.

    Для чого дітям необхідна імунізації?

  Діти (так само як і дорослі) повинні пройти вакцинацію для захисту від інфекцій, які викликають важкі захворювання (до прикладу поліомієліт) і призводять до довічної інвалідності і смерті. Деякі батьки вважають, що ці захворювання більше не загрожують їх дітям, оскільки вони не знають жодної дитини, яка б на них хворіла в Україні. Але ці захворювання досі є в інших країнах світу. Тому через широке поширення подорожей українці піддаються ризику. Крім того, можлива циркуляція збудників захворювань в довкіллі нашої країни. Тільки після повної ліквідації захворювання, як це сталося з натуральною віспою, можна безпечно припинити вакцинацію проти неї.
   Деякі захворювання зустрічаються рідше, але якщо охоплення імунізацією стає занадто низьким, спалахи швидко поширюються по всій країні. Згадаємо 90-ті роки минулого сторіччя, коли в Україні виникла епідемія дифтерії, від якої постраждали сотні людей з великим відсотком смертності.
  Багато захворювань, які можна попередити вакцинацією досі настільки широко поширені в Україні, що без захисту за допомогою щеплень існує реальний ризик спалаху цих захворювань.

    Як імунізація захищає дітей від хвороб?

  Вакцинація стимулює організм людини для успішної протидії мікроорганізмам (бактеріям і вірусам), які викликають багато серйозних захворювань у людей. Після введення вакцини організм запускає відповідну реакцію імунної системи, яка дозволяє дитині успішно чинити опір мікроорганізмам, якими дитина могла заразитися з навколишнього середовища чи безпосередньо від хворої людини. Для формування безпечного рівня захисту вводять різну кількість доз різних вакцин. Деякі вакцини забезпечують захист на все життя, а для деяких необхідно вводити “бустерні” дози в старшому віці, тобто ревакцинувати дітей.

   Завдяки імунізації в світі щорічно:
– збережених життів – майже 6 000 000;
– врятованих дітей від інвалідності – майже 7 500 000.

 Імунопрофілактика є одним із 10-ти найбільших досягнень охорони здоров’я XX століття.
  Вакцинація найбільш ефективне медичне втручання з винайдених людиною.

Завідуюча відділення організації
епідеміологічних досліджень
ДУ “Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України”                          Тетяна Федак

0Shares
/ Примітка, Вакцинація