Актуальна інформація

Основний логотип

Актуальна інформація

12-05-1   Що ж це за хвороба? Це інфекційне захворювання, яке викликано ієрсінією псевдотуберкульозіс. Характеризується високою температурою, висипкою, болями в суглобах, болями в низу живота, загальною слабкістю, нудотою, блювотою, ознобом а головне це одутлуватість, гіперемія обличчя та шиї, ін’єкція судин очей. Для цього захворювання характерний-фекально-оральний механізм передачі.
   В даний час псевдотуберкульоз у вигляді спалахів та спорадичних випадків реєструються у різних областях України та інших країн Європи та Азії. Джерелом інфекції є синантропні та дикі гризуни. Останнім часом має тенденцію до зростання захворюваності псевдотуберкульозом в розвинутих країнах, що пов’язані з створенням великим складів овочесховищ та збільшення чисельності гризунів.
  Збудник псевдотуберкульозу дуже стійкий в навколишньому середовищі. Бактерії можуть розмножуватись при температурі від -4 до +6 С та стійкі до замороження, здатні довго зберігатися в ґрунті та воді , проте чутливі до впливу сонячних променів, висихання, кип’ятіння та дії звичайних дезінфікуючих засобів.
  Псевдотуберкульоз відноситься до зоонозних інфекцій. Захворюваність обумовлена персисценцією збудника в навколишньому середовищі (грунт, вода, рослинні субстрати). та організмі тварин. Головне джерело інфекції для людини є гризуни.
   Шлях передачі – харчовий. Найбільше значення мають овочі, коренеплоди, молочні (сир) – неправильно термічно оброблені м’ясні продукти. Захворюваність має тенденцію до зростання та носить як спорадичний так і спалахоподібний характер. Спалахи часто виникають після вживання в їжу свіжої капусти, моркви, зеленої цибулі, що тривалий час зберігалися в овочесховищах. Друге місце займає водний шлях передачі. Це відбувається при вживанні води з відкритих водойм, інфікованої випорожненнями тварин.
  Псевдотуберкульоз реєструється у всіх вікових групах населення. Має місце зимово-весняний підйом захворюваності. Імунітет після перенесеного захворювання стійкий – типоспецифічний.
   Профілактика
1. Дератизаційні заходи.
2. Зберігання овочів та фруктів на складах в умовах, які виключають вірогідність зараження збудником псевдотуберкульозу та іншими інфекціями.
3. Витримувати технологію приготування салатів та інших страв, які не піддаються термічній обробці (салати, вінегрети, фруктові нарізки).
4. Не вживати води із відкритих водойм.
5. Госпіталізація хворих та заключна дезінфекція в осередку.

Лікар-епідеміолог Хмельницького міськрайонного
відділу ДУ « Хмельницький обласний лабораторний
центр МОЗ України»                                                              Мартиненко Л.М.

0Shares

На 5.59 хвилині інтерв’ю Калінер Лариси
Посилання на джерело

0Shares
/ Відео, Відео

11-29    Він з’їв м’ясну консерву, яку приготував власноруч.
  Черговою жертвою ботулізму став 36-річний житель села Немичівці Хмельницького району.
  «Чоловік відкрив банку з домашньою тушонкою, приготовленої з голови свині. Намастив її на хліб та пообідав. Після цього, стан здоров’я чоловіка різко погіршився – у нього почала паморочитися голова, відбулося порушення ковтання, став падати зір. Мати хворого викликала «швидку», яка відвезла його до Хмельницької районної лікарні. Там йому поставили діагноз «ботулізм» та перевели до інфекційної лікарні. Медики підтвердили поставлений діагноз», – розповіла лікар з гігієни харчування Хмельницького міськрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» Валентина Щавінська.Посилання на джерело

4Shares
/ Інтерв'ю

    Цьогоріч, ми довго чекали снігу, справжньої зими, морозів. Згідно прогнозів метеорологів,через кілька днів наші бажання здійсняться. Але поряд з цим, зима може «пожартувати» з необережними…При дії низьких температур може наступити переохолодження, чи обмороження з трагічними наслідками.
     Переохолодження – патологічний стан, розвивається при тривалій дії холоду на весь організм, в результаті чого виникає порушення кровообігу. Загальне переохолодження організму може виникати як при температурах нижче, так і вище нуля. При цих же умовах може статись і локальне (місцеве) холодове ураження – відмороження окремих частин тіла (обличчя, кисті, стоп, вух, носа та ін.)

11-28-1

   Причинами виникнення є вплив низьких температур, а при певних умовах (мокра і тісне взуття, нерухоме положення на холодному повітрі, алкогольне сп’яніння, і крововтрата) обмороження може бути і при температурі вище 0°С. Частіше піддаються обмороженню вуха, ніс, кисті (пальці) рук, стопи ніг. При відмороженні спочатку відчуваються відчуття холоду і печіння, потім з’являється оніміння. Шкіра стає блідою, чутливість втрачається. Надалі дія холоду не відчувається. Встановити ступінь обмороження можливо тільки після відігрівання потерпілого, іноді через кілька днів. Розрізняють чотири ступеня відмороження.
     Загоєння при відсутності ускладнень (нагноєння) відбувається протягом 15-30 днів. Шкіра раньової поверхні залишається синюшною, її чутливість знижена.
    Перша медична допомога при обмороженні полягає в захисті від впливу низьких температур, негайному поступовому розігріванні потерпілого. Насамперед, необхідно відновити кровообіг в обмороженій частині тіла. Не можна допускати швидкого зігрівання поверхневого шару шкіри на пошкодженій ділянці, так як прогрівання глибоких шарів відбувається повільніше, в них повільно відновлюється кровообіг, а отже, не нормалізується кровопостачання верхніх шарів шкіри і вони гинуть. Тому протипоказано застосування при відмороженні гарячих ванн, гарячого повітря. Переохолоджені ділянки тіла потрібно захистити від впливу тепла, наклавши на них теплоізолюючі пов’язки (бавовняні, ватно-марлеві матеріали). Пов’язка повинна закривати тільки змінені ділянки шкіри до тих пір, поки з’явиться в пошкодженій частині відчуття тепла. В цілях відновлення тепла в організмі і поліпшення кровообігу потерпілому дають гарячий солодкий чай.
      При тривалій дії низьких температур на весь організм можливі замерзання і смерть. Особливо сприяє замерзанню алкогольне сп’яніння. При замерзанні людина відчуває спочатку втому, сонливість, байдужість, а при подальшому охолодженні організму виникає непритомний стан (втрата свідомості, розлади дихання і кровообігу). При явищах припинення дихання і зупинки серцевої діяльності настає смерть.
   Є кілька простих правил, які дозволять Вам уникнути переохолодження і обмороження на сильному морозі:
    1. Не вживайте спиртних напоїв – алкогольне сп’яніння (втім, як і будь-яке інше) насправді викликає велику втрату тепла, в той же час викликаючи ілюзію тепла. Додатковим фактором є неможливість сконцентрувати увагу на ознаках обмороження.
   2. Не паліть на морозі – паління зменшує периферійну циркуляцію крові, і таким чином робить кінцівки більш уразливими.
    3. Носіть вільний одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся як “капуста” – при цьому між шарами одягу завжди є прошарок повітря, який чудово утримує тепло. Верхній одяг обов’язково повинен не промокати.
   4. Тісне взуття, відсутність устілки, сирі та брудні шкарпетки часто є основною передумовою для появи подряпин і обмороження. Особливу увагу необхідно приділяти тим людям, у кого часто потіють ноги. У чоботи потрібно покласти теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток надіти шерстяні – вони вбирають вологу, залишаючи ноги сухими.
   5. Не виходьте на мороз без рукавиць, шапки і шарфа. Кращий варіант – рукавиці з вологовідштовхувальної тканини, що не продувається, з хутром всередині. Рукавички з натуральних матеріалів хоч і зручні, але від морозу не рятують. Щоки і підборіддя можна захистити шарфом. У вітряну холодну погоду перед виходом на вулицю відкриті ділянки тіла змастіть спеціальним кремом.
     6. Не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих, срібних) прикрас. По-перше, метал остигає набагато швидше до низьких температур, внаслідок чого можливо його “прилипання” до шкіри з больовими відчуттями і холодовими травмами. По-друге, обручки на пальцях ускладнюють нормальну циркуляцію крові. Взагалі на морозі намагайтеся уникати контакту голої шкіри з металом.
  7. Користуйтеся допомогою друзів – слідкуйте за обличчям один одного, особливо за вухами, носом і щоками, за будь-якими помітними змінами в кольорі, а він або вона будуть стежити за вашими.
   8. Не дозволяйте обмороженому місцем знову замерзнути – це викличе куди більш значні пошкодження шкіри.
    9. Не знімайте на морозі взуття з обморожених кінцівок – вони розпухнуть і ви не зможете знову одягти взуття. Необхідно якомога швидше дійти до теплого приміщення. Якщо замерзли руки – спробуйте відігріти їх під пахвами.
  10. Повернувшись додому після довгої прогулянки по морозу, обов’язково переконайтеся у відсутності обмороження кінцівок, спини, вух, носа і т.д. Залишене без уваги обмороження може призвести до гангрени і подальшої втрати кінцівки.
  11. Як тільки на прогулянці ви відчули переохолодження або замерзання кінцівок, необхідно якомога швидше зайти в будь-який тепле місце – магазин, кафе, під’їзд – для зігрівання і огляду потенційно уразливих для обмороження місць. Якщо у вас машина заглохла далеко від населеного пункту або в незнайомій для вас місцевості, краще залишатися в машині, викликати допомогу по телефону, або чекати, поки по дорозі пройде інший автомобіль.
    12. Ховайтеся від вітру – ймовірність обмороження у вітряну погоду значно вище.
   13. Не виходьте на мороз з вологими волоссям після душу. Мокрий одяг та взуття (наприклад, чоловік впав у воду) необхідно зняти, при можливості одягнути сухий одяг та взуття і якомога швидше доставити людину в тепло. У лісі необхідно розпалити багаття, роздягтися і висушити одяг, протягом цього часу енергійно роблячи фізичні вправи і гріючись біля вогню.
   14. Буває корисно на тривалу прогулянку на морозі захопити із собою кілька змінних шкарпеток, рукавичок і термос з гарячим чаєм. Перед виходом на мороз треба поїсти – вам може знадобитися енергія.
    Нарешті, пам’ятайте, що кращий спосіб вийти з неприємного положення – це в нього не потрапляти. Якщо Ви не любите екстремальні відчуття, в сильний мороз намагайтеся не виходити з дому без особливої необхідності.

 

Завідувач Деражнянським районним
лабораторним відділенням ДУ «Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України                                  Н.Ткачук

1Shares

1  Кишковий ієрсініоз – гостре інфекційне захворювання з фекально-оральним механізмом передачі, симптомами інтоксикації, враженням шлунково-кишкового тракту, печінки та суглобів.
В м.Хмельницькому в листопаді 2018 році зареєстрований 1 випадок ієрсініозу. Згідно даних епідемічного розслідування джерелом інфекції послужили гризуни.
   Клінічні ознаки кишкового ієрсініозу: висока температура, головний біль, блювота, болі в животі, висипка, болі в суглобах.
Механізм зараження – фекально-оральний. Шляхи зараження – харчовий, водний, контактно-побутовий. Найчастіше зараження відбувається через вживання салатів із сирих овочів, які не проходять термічну обробку (цибуля,капуста, морква). Накопичення збудника в готових страв відбувається при порушенні технології їх приготуванні і збільшенні термінів зберігання.
     Для існування збудника необхідна паразитична фаза в організмі тварин а також можливість самостійного проживання в довкіллі. Основний резервуар ієрсіній в природі – грунт. Джерело збудника інфекції є різні дикі та домашні тварини (свині, корови, собаки, коти) ,птиця, гризуни (миші, щурі) а також людина хвора або бактеріоносій. Виділяється збудник з фекаліями та сечею. Хворі тварини забруднюють різні об’єкти навколишнього середовища в тому числі харчові продукти. Велике значення в епідеміологічному відношенні мають овочі і фрукти забруднені сечею гризунів в овочесховищах та на полях вирощування. Найчастіше хворіють діти 1-3 роки та люди похилого віку.
   При відсутності лікування хвороба може переходити в хронічну форму.
    Профілактичні заходи:
1.Раннє виявлення, лікування, ізоляція і госпіталізація хворих та бактеріоносіїв.
2.Виявлення хворих домашніх тварин
3.Проведення дератизаційних заходів
4.Дотримуватись технології приготування та зберігання сирих салатів.
5.Перед приготуванням салатів проводити ошпарювання овочів кип’ятком.

Лікар-епідеміолог Хмельницького
міськрайонного відділу ДУ «Хмельницький
обласний лабораторний центр МОЗ України»       Л.М.Мартиненко

0Shares

Про це повідомила лікар-епідеміолог Державної установи «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» Лариса Калінер. За її словами у порівнянні з минулим роком кількість хворих на кір зросла у 80 разів, а хворих на менінгіти вдвічі.

Посилання на джерело

2Shares
/ Відео, Відео

Хмельниччина вступила в передепідемічний період захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції. Як вакцинуватись проти них – про це говоримо з лікарем-епідеміологом обласного лабораторного центру МОЗ України Ларисою Калінер.

Посилання на джерело

0Shares
/ Відео, Відео

Гість – лікар-епідеміолог Хмельницького обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України Лариса Калінер.
     Сінгапур, Мічиган, Колорадо. Саме ці штами грипу пануватимуть в епідсезоні 2018-2019 років. Як захиститися від «вірусного тріо» та як відрізнити звичайну застуду від грипу. Про це – далі.

Посилання на джерело

4Shares
/ Відео, Відео

До України йде грип. До вже знайомих штамів вірусу приєднається новий.

Посилання на джерело

5Shares
/ Відео, Відео

Хмельниччина вступила в передепідемічний період захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції. Про це повідомила лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру МОЗ України Лариса Калінер. За її словами, найнадійніший метод профілактики грипу – це вакцинація. Саме щеплення захищатиме організм впродовж сезону грипу, попереджатиме ускладнення та сформує імунітет. За словами заступниці директора першої хмельницької аптеки Олени Возненко, вакцини від грипу в аптечних пунктах міста є. Аби отримати щеплення, охочі повинні спочатку звернутися до лікаря за дозволом та рецептом.

Посилання на джерело

4Shares
/ Відео, Відео
Loading...